Friday, Jul 10th

Last updateThu, 09 Jul 2020 10am

You are here: Home News

Dow 30 yıllık sürdürülebilirlik hedeflerini açıkladı

Dow, sera gazı emisyonlarını azaltma, plastik atıklarını engelleme ve döngüsel bir ekonomiye ulaşma konusunda hedefler belirledi.

Dow (NYSE: DOW) bir açıklama yayınlayarak, dünyadaki en yenilikçi, müşteri odaklı, kapsayıcı ve sürdürülebilir malzeme bilimi şirketi olma yolunda, gerek iklim değişikliğine gerek plastik atıklara karşı yeni ve iddialı hedeflerini duyurdu. Şirket aynı zamanda üst üste 17. yıldır Sürdürülebilirlik Raporu'nu (2019) yayımlayarak, 2025 Sürdürülebilirlik Hedefleri'ne yönelik olarak kaydettiği ilerlemeyi ve sonuçları açıkladı.

Covid-19, kimya sektöründe rekabet düzenini değiştirecek

İKMİB webinarında petrol ve enerji kaynaklarının geleceği değerlendirildi.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından düzenlenen “Petrol Piyasası ve Petrol Fiyatı Oluşumunun Analizi, Kimya Sektörüne Etkileri” konulu webinar 4 Haziran 2020 tarihinde Zoom üzerinden yapılan video konferans ile gerçekleştirildi. Webinarda küresel enerji kaynaklarının gelişimi, petrol sektörünün temel dinamikleri, petrol fiyatlarının oluşumu ve fiyatlara koronavirüs etkisinin analizi, enerji kaynaklarındaki değişimin kimya sektörüne yansıması, petroldeki eksi 40.32dolar/varil fiyatına nasıl gelindiği ve sektörün gelecek beklentileri ele alındı.

İKMİB tarafından enerji piyasasındaki son gelişmeler hakkında üyelerini bilgilendirmek amacıyla düzenlenen webinar, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister ve SOCAR Türkiye Rafineri ve Petrokimya İş Birimi, Petrokimya Pazarlama Müdürü Dr.Mevlüt Çetinkaya’nın katılımıyla gerçekleştirildi. 

Asahi Photoproducts, Matset Matbaa Makine ile distribütörlük anlaşması imzaladı

Matset’in güçlü pazar konumu, Türk matbaacıların yüksek seviyede doğrudan hizmet almasını sağlıyor

Fleksografik fotopolimer klişe geliştirme alanında öncü olan Asahi Photoproducts, yaptığı bir açıklamayla Türk ambalaj ve matbaacılık sektörünün yenilikçi ve öncü firması Matset’in artık Türkiye'de Asahi ürünlerinin yetkili distribütörü olduğunu duyurdu. 

Matset Matbaa Makine ve Malzemeleri San.A.Ş. Genel Müdürü Doğu Pabuççuoğlu, “Türk matbaacılık sektörünün yararına olacak bu önemli ortaklığa girmekten memnuniyet duyuyoruz. Asahi’nin yüksek kaliteli su bazlı fleksografik klişeleri ve CleanPrint stratejisi bizi özellikle çok etkiledi. Müşterilerimiz artık CleanPrint yaklaşımının avantajları hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğundan, Asahi’nin Türkiye pazarındaki pazar payını önemli ölçüde artırmayı umuyoruz. Bu avantajlardan biri de, Türkiye pazarının rekabetçi bir global pozisyon elde etmesini sağlamak açısından önemli olan, Asahi klişeleri ve banyo makineleriyle geliştirilmiş Genel Ekipman Etkinliği (OEE)’dir.”

Clariant Masterbatches iş birimini yaklaşık 1,6 milyar dolara PolyOne’a sattı

Satış işlemi Clariant'ın özel kimyasallara odaklı bir şirket haline gelmesine yönelik önemli bir dönüm noktası oldu

Hedef odaklı ve yenilikçi bir özel kimyasal şirketi olan Clariant, Masterbatches iş biriminin tamamının PolyOne'a satış işlemini tamamladı. Clariant'ın global Masterbatches iş birimi ve Hindistan'daki Masterbatches iş birimini kapsayan ve iki ayrı işlemlerden oluşan satışın işletme değeri, son 12 ayda beyan edilen (Eylül 2019 tarihinde sona eren) FAVÖK’ün yaklaşık 12,2 katına tekabül eden 1.56 milyar ABD Doları şeklinde gerçekleşti.

İhracat yeni normale rekorla başladı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. En çok ihracat gerçekleştiren ilk 5 sektör Otomotiv, Kimyevi Maddeler, Hazır giyim, Çelik ve Elektrik- Elektronik oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Haziran ayı geçici dış ticaret verilerini açıkladı. Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre ihracat haziranda yıllık yüzde 15,8 artışla 13 milyar 469 milyon dolar oldu. Mayıs ayına göre artış oranı ise yüzde 35,2 ile rekor kırdı. Son 12 aylık ihracat da yüzde 15,1 düşüşle 75 milyar 55 milyon dolar oldu.

Yabancılar medikal malzeme ve sosyal izolasyonu Türkiye'de aradı!

Tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 yurtdışındaki firmaların ihtiyaçlarını karşılaması için rotasını Türkiye'ye çevirmesine neden oldu. 30.738 ürünün yer aldığı Tüyap dijital platformlarında son 3 ayda yabancı firmalar en çok medikal malzeme ve sosyal izolasyon sistemlerini aradı. 

Sağlık ve yeni normale hazırlık öne çıkıyor

Covid-19 pandemisi yaşam şeklimizi değiştirdiği gibi ihtiyaçlarımızı da değiştirdi. Tüm dünyayı etkisine alan Covid-19 sürecinde Türkiye 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecine geçiş yaptı. Üretim kapasitesi sayesinde bu dönemde zorluk yaşamayan Türkiye birçok ülkeye de ihtiyaçları konusunda destek oldu. Tüyap Fuarcılık Grubu’nun dijital verileri de yabancı firmaların Türkiye’de en çok ne aradığını ortaya çıkardı. 

Sanayiciler YEKDEM’de yeni modele katkı vermek istiyor

PAGEV öncülüğünde sanayicilerin gündeme taşıdığı sanayide yüksek enerji maliyetleri ile ilgili sorunda olumlu gelişmeler yaşanıyor.

Sanayicinin en önemli maliyet kalemlerinden biri olan elektrik faturalarının astronomik seviyelere yükselmesine neden olan YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) bedeliyle ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu’nun, sanayicinin sırtındaki YEKDEM yükünü hafifletmek için kamuoyunun gündemine taşıdığı “Almanya Modeli”, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den olumlu yanıt buldu. YEKDEM bedeli konusunda yeni model üzerinde çalıştıklarını açıklayan Bakan Dönmez, “YEKDEM 2020 yılı sonu itibariyle sona erecek. Teşvik dönemi sona eriyor. Farklı bir yönteme geçeceğiz. Farklı bir modelle devam edecek” dedi.

Belediyelerde “Sıfır Atık” ve “İklim Değişikliği” müdürlükleri kurulacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, dünyayı etkisi atına alan iklim değişikliğiyle mücadele kapsamında 2017'de Türkiye'nin en büyük çevre hareketi olan Sıfır Atık Projesi'ni başlattıklarını anımsattı.

Bu hareketin, üniversiteleri, sivil toplum kuruluşlarını, belediyeleri, gencinden yaşlısına tüm vatandaşları bir araya getirdiğini ve projenin adeta bir seferberliğe dönüştüğünü belirten Kurum, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisinde başlayan uygulamanın 35 bin kurum ve kuruluşta hayata geçirildiğini ifade etti.

TİM Başkanı İsmail Gülle: “İhracata büyük destek”

TİM Başkanı İsmail Gülle, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına alan Pazara Girişte Dijital Faaliyetlerin Desteklenmesi Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı’nı değerlendirdi.

Resmi Gazete’de yayınlanan ve firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destekleyen Cumhurbaşkanı Kararı, ihracatçıları sevindirdi. TİM Başkanı İsmail Gülle, kararı şu sözlerle değerlendirdi: “Şirketlerin uluslararası e-ticaret sitelerine üyelik giderleri % 60 oranında ve e-ticaret sitesi başına 8 bin TL’ye kadar desteklenirken, sanal fuarlara katılım organizasyonlarına ilişkin genelgede belirtilen giderler yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 50 bin dolara kadar desteklenecek. İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen işbirliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonlarına dair genelgede belirtilen giderlere, yüzde 50 oranında ve faaliyet başına 100 bin dolara kadar destek verilecek. İhracatçılarımız için çok önemli olan bu desteğin hızlı bir şekilde hayata geçmesindeki emeklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a TİM adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Salgının ülkemiz ihracatına olumsuz etkilerini ve ihracatçı firmalarımızın uğradığı pazar kayıplarını en aza indirerek bu süreci atlatmak en büyük temennimizdir.”

Salgın sonrası normale dönüş 6-12 ay içinde

GYİAD, “Covid-19 Salgınında Üyelerin Algı ve Yaklaşım Değerlendirme Anketi” sonuçlarını açıkladı.

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD), üyelerinin katılımıyla gerçekleştirdiği salgının psikolojik ve sosyal etkilerini masaya yatıran anket sonuçlarını açıkladı. Ankette genç iş insanlarına; normalleşme, alınan sağlık-ekonomi tedbirleri ve uzaktan çalışma ile ilgili konularda sorular yöneltildi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkileri yavaş da olsa azalmaya devam ediyor. Salgının ekonomik etkilerinin yanında karantina sebebiyle ortaya çıkan psikolojik-sosyal etkiler de son günlerden daha çok tartışılmaya başlandı. GYİAD üyelerinin algı ve yaklaşımlarını ortaya koyan anket sonuçlarına göre; katılımcıların %46,2’si “6-12 ay içinde” normale dönüleceğini düşünüyor. 

Tüketilmeyen elektrik sanayiciye zam olarak geri döndü!

Nisan’da düşen üretime bağlı olarak gerileyen elektrik tüketimiyle daha düşük fatura bekleyen sanayici, yüzde 100 artan YEKDEM bedeliyle sarsıldı. Sanayici, ağır YEKDEM bedelinin mücbir sebep kapsamında yılsonuna kadar alınmamasını istiyor.

Sanayici yüksek elektrik faturalarından dertli… Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat verilerine göre Avrupa ülkeleri içinde en pahalı elektriği kullanan ülke Türkiye. Covid-19 nedeniyle sanayide çarkların yavaşlaması bile elektrik faturalarını düşürmedi, aksine artırdı. Sanayici, üretimdeki düşüşe paralel azalan elektrik tüketimine bağlı olarak faturalarında düşüş beklerken, yüzde 100 artan Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) bedeliyle Nisan ayında astronomik faturalarla şok oldu. 

İKMİB’den Latin Amerika’ya sanal ticaret turu

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği(İKMİB) dijital ihracatta Türkiye’de ilk adımlardan birini atarak, 11-22 Mayıs tarihlerinde “Kolombiya Sanal Ticaret Heyeti”ni gerçekleştirdi.

Pandemi sürecinde gerçekleştirilemeyen ticaret, alım heyetleri, fuarlar gibi etkinliklerin yerine Ticaret Bakanlığı tarafından, ticaretin devamı için yeni yöntemlerden biri olan sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarların yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren İKMİB, Kolombiya Sanal Ticaret Heyeti kapsamında 30 Nisan 2020 tarihinde Kolombiya pazarı hakkında bilgi veren bir webinar düzenledi.

ARED Ödülleri için başvurular başladı!

ARED, “En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü” kategorileriyle kazananları 3-6 Aralık’ta düzenlenecek FESPA Eurasia 2020’de açıklayacak.

Türkiye’de 9 milyar dolarlık büyüklük ile 125 bin kişiye istihdam sağlayan endüstriyel reklamcılık sektörü, yaratıcı çalışmaları desteklemek üzere ARED Ödülleri’ni 6. kez düzenlemeye hazırlanıyor. İlk kez 2015 yılında gerçekleşen ARED Ödülleri, En İyi Endüstriyel Reklam Ödülü ve Gelecek Vadeden Tasarımcı Ödülü ile sektöre yönelik desteğini artırmayı hedefliyor. 1 Haziran itibariyle başvuruları aredodulleri. com adresinden almaya başlayan Açıkhava ve Endüstriyel Reklamcılar Derneği (ARED), kazananları 3-6 Aralık 2020’de düzenlenecek FESPA Eurasia 2020’de açıklayacak.

Türkiye’de kısa zamanda teknolojik gelişimle rekabetçi sektörlerden biri haline gelen endüstriyel reklamcılığın her geçen gün gençlerin daha çok ilgisini çektiğini belirten ARED Başkanı Ahmet Özdemirel şöyle konuşuyor:

Ambalajın genç tasarımcılarını geleceğe taşıyan ‘Dünya vizesi’ için geri sayım

Bu yıl 16’ncısı düzenlenecek olan Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2020 başvuruları devam ediyor.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, Reed TÜYAP işbirliğinde bu yıl 16’ncısı düzenlenecek Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2020 başvuruları devam ediyor. Yarışmada ilk üç dereceye giren öğrenciler para ödülünün yanı sıra ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu’ ile öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs hakkı kazanacak. Yarışmada başarı elde eden diğer öğrenciler de çeşitli ödüllerin yanı sıra uluslararası yarışmalara katılma hakkı elde edecekler. 

Makine sektörü Avrupa Birliği’nin açılmasına şartlandı

Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) yılın ilk 4 ayında toplam makine ihracatını 5,3 milyar dolar olarak açıkladı.

Türk makine sektörünün ihracatı yılın ilk 4 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10’un üzerinde azaldı. Sektörün makine ihracatı ilk 4 ayda 5,3 milyar dolarda kaldı. Nisan ayındaki ihracat ise önceki yılın aynı ayına göre yüzde 38 düşerek 947 milyon dolar oldu. Makine sektöründe en büyük kayıplar ana pazarlarda yaşandı. Nisan ayındaki ihracat kaybı en fazla makine ihraç edilen 5 büyük pazarda yüzde 52,5 ortalamasında gerçekleşti. Bu ülkelerden en az düşüş yüzde 43 ile Almanya’da yaşanırken Fransa’ya makine ihracatındaki düşüş Nisan ayında yüzde 71’e ulaştı.

Henkel, 2025’e kadar karbon ayak izini yüzde 65 oranında azaltmayı planlıyor

Henkel, sürdürülebilirliğin her boyutunda gerçekleştirdiği gelişme ve ilerlemenin detaylarıyla ortaya konulduğu 29. Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı.

Henkel, 2025 yılı için yeni ambalajlama hedefleri ile plastik atıkları azaltmayı ve önlemeyi hedefliyor. Şirket aynı zamanda, geleceğe yönelik stratejik çerçevesini ve sürdürülebilir ambalajlama, iklimin korunması gibi önemli alanlardaki yeni hedeflerini ana hatlarıyla açıkladı.

Sürdürülebilirlik hedeflerine giden yolda güçlü ilerleme…

Henkel, bu yılki hedeflerinden üçünü zamanından önce gerçekleştirdi: Karbondioksit salınımları yüzde 31 oranında azaltıldı ve bir ton ürün başına düşen atık miktarı yüzde 40 oranında aşağı çekildi. İş sağlığı ve güvenliği alanındaki yüzde 42 oranında bir ilerleme ile Henkel bu alandaki 2020 hedefinden daha üst düzeyde bir gelişme kaydetti. Bir ton ürün başına tüketilen su miktarı ise 2010’a kıyasla yüzde 28 oranında azaldı. Bu da, yüzde 30 oranında azalma hedefine ulaşmanın oldukça mümkün olduğuna işaret etmektedir.

Koronavirüs salgını plastik sektörünü minimum 5 yıl geriletecek

Tüm dünyayı etkisi altına alan, sosyal ve ekonomik hayatı durma noktasına getiren Covid-19 salgınının Türkiye plastik sektörüne yansımaları Mart ayı rakamlarında ortaya çıktı. 2020 yılına iyi başlayan, Ocak ve Şubat aylarında üretimini artıran sektör salgın nedeniyle iç ve dış talepte yaşanan gerileme nedeniyle Mart ayında frene bastı. 

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), yayınladığı Türkiye plastik sektörü 2020 yılı ilk çeyrek değerlendirme raporu ile koronavirüsün sektöre etkilerini ortaya koydu. Rapora göre; Ocak ve Şubat aylarında olumlu giden sektör, Mart ayından itibaren koronavirüsten olumsuz etkilenmeye başladı. Koronavirüs salgınının iç ve dış talepte yarattığı olumsuz etki nedeniyle Mart ayında plastik mamul üretimi 2019 yılı Mart ayına kıyasla miktarda yüzde 14 azalış ile 749 bin ton, değer bazında yüzde 10 düşüşle 2,7 milyar dolara geriledi. İlk çeyrek üretim rakamları ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 5 gerileme ile 2,4 milyon ton ve değerde yüzde 7 azalışla 8,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Koronavirüsle mücadelede Yıldız Teknopark liderliği

Yıldız Teknopark, Covid-19’a karşı mücadelede önemli bir inovasyon merkezi haline geldi. Teknopark bünyesindeki şirketler pandemiye karşı farklı medikal ürünler geliştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı son Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Performans Endeksi çalışmasında genel sıralamada tüm Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasında Türkiye’nin en başarılı Teknopark’ı seçilen Yıldız Teknopark, Covid- 19 ile mücadeleye yönelik yaptığı çalışmalarla da öne çıkıyor.

Medikal ürün geliştiren firmalarıyla koronavirüse karşı da önemli bir inovasyon merkezi olan Yıldız Teknopark’ta Covid-19 aşısıdan hızlı tanı kitine, otonom hastane robotundan yenilebilir antiviral etkili koruyucu spreye kadar pek çok farklı ürünün geliştirilmesi konusunda yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

Yerli solunum cihazına, yerli sızdırmazlık

Koronavirüs salgını ile birlikte giderek daha çok ihtiyaç duyulan yerli yoğun bakım solunum cihazının sızdırmazlık elemanlarının üretimi Kastaş tarafından gerçekleştirildi.

Sızdırmazlık teknolojilerinde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen üreticilerinden Kastaş; Ar-Ge, satış ve üretim mühendislerinin özverili çalışmaları ile solunum cihazının en kritik parçaları arasında yer alan 11 farklı sızdırmazlık elemanını kısa sürede üreterek teslimatını sağladı. Pnömatik sistemle çalışan cihazlardaki sızdırmazlık elemanları, entübe durumda olan hastalara, istenilen basınçta oksijenin sıfır hata ile verilmesini sağlıyor.

Projeye destek vermekten gurur duyduklarını belirten Kastaş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Atılgan, bu zorlu süreçte, gece-gündüz demeden toplumun sağlığı için görev yapan tüm sağlık personeline de ayrıca teşekkür etti.

Thyssenkrupp, Köksan için ikinci PET tesisini kuracak

Köksan PET üretim tesisini Alman Thyssenkrupp işbirliği ile genişletme kararı aldı. Tesis, 2013 yılında Thyssenkrupp tarafından inşa edilen mevcut üretim hattının yanında Gaziantep’de inşa edilecek. İnşaatın tamamlanması ile birlikte, tesisin PET resin üretim kapasitesi yılda 432.000 tona çıkmış olacak. Yeni tesisin 2022 yılı içinde tamamlanması ve işletmeye alınması planlanıyor.

Tesiste çeşitli sınıflarda PET resin üretimi gerçekleştirmek için Thyssenkrupp’un yan kuruluşu Uhde Inventa Fischer tarafından patentlenen Melt-To-Resin (MTR®) işlemi kullanılacak. Bu yatırımla Köksan, ulusal ve yerel pazardaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor. PET yerel pazarın yanı sıra Ortadoğu, BDT, Amerika, Avrupa ve Afrika bölgelerine de tedarik edilecek.

Olmuksan International Paper yönetiminde atama

Yarım asrı aşkın bilgi birikimi ve tecrübesiyle Türkiye’de oluklu mukavva ambalaj sektörünün öncü şirketlerinden Olmuksan International Paper’da (Olmuksan IP) yönetim seviyesinde bir atama gerçekleşti. Olmuksan IP Yönetim Kurulu tarafından alınan kararı takiben, şirket bünyesinde 20 yıldır pek çok önde gelen pozisyonda görev alan ve halen Anadolu Bölgesi ve Ulusal Satış Kompleksi Genel Müdürü olarak görev yapan Yılmaz Selçuk, şirketin yeni Genel Müdürü olarak atandı. Selçuk, hâlihazırda Olmuksan International Paper Genel Müdürü olarak görev yapan Ergun Hepvar’ın International Paper’ın ABD’nin Memphis kentindeki genel merkezinde İnovasyon Direktörü olarak yeni görevine başlamak üzere mevcut pozisyonundan ayrılmasının ardından 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Genel Müdürlük görevini üstlenecek.