Friday, Jan 22nd

Last updateFri, 08 Jan 2021 1pm

You are here: Home Technology

İnovasyon ve çevreye gösterilen özen

Parker, basınçlı havadan su buharının etkili şekilde uzaklaştırılmasına yönelik yeni düşük GWP'li soğutmalı kurutucu serilerini sunuyor

Hareket ve kontrol teknolojilerinde faaliyet gösteren Parker Hannifin, önceliği sürekli inovasyona ve çevreye özen gösterilmesine veriyor. Parker, düşük basınçlı soğutmalı kurutucu serilerinin tamamını yeni düşük GWP'li (küresel ısınma potansiyeli) soğutucu gaz R513A'yı kullanarak güncelleştirmek üzere, iki yeni soğutmalı kurutucu serisi sunuyor: PSE (Polestar Smart-E) ve SPS (Starlette Plus-E).

Şu anda kullanılan soğutucular R134a (GWP 1430) ve R407C (GWP 1774) ile kıyaslandığında 573 gibi düşük bir GWP'ye sahip olan yeni seriler, GWP'nin azaltılması ve çevre üzerindeki etki bakımından Avrupa F-gazı düzenlemesi EU 517/2014'ün gerekliliklerini tamamen karşılamak üzere tam donanımlıdır.

Cobot’lar gelecekte bir raf ürününe dönüşebilir

Universal Robots, Fütürist, Ekonomist, Dijital+Yazılım Ajans Başkanı Ufuk Tarhan ile düzenlediği ücretsiz canlı webinarda cobot’ların ve üretimin geleceğini masaya yatırdı

Kolaboratif robot üreticisi Universal Robots etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Fütürizm çalışmaları ve sürdürülebilir geleceğe dönük iş modelleri ile tanınan Fütürist Ufuk Tarhan ile birlikte cobot teknolojilerinin ele alındığı webinarda, gelecekte bizi bekleyen üretim ve yaşam trendleri tartışıldı.  

Cobot’lar bir ürün yaratmanın dışında bir konsept yarattı

Pandemiyle birlikte cobot kullanımının başta sağlık olmak üzere hayatın birçok alanına yayıldığını aktaran Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, cobot’ların yeni bir yaşam trendi geliştirdiğini söyleyerek, “Cobot’lar pandemi döneminde siperlik üretiminden, PCR testlerine, riskli alanların dezenfeksiyonundan tıbbi atıkların toplanmasına kadar birçok süreçte yer aldı. Bu kullanım alanları da cobot’ların sadece üretimle sınırlı kalmayacağının, cobot’ların hayatımızın her alanına kolayca entegre edilebileceğinin en net göstergesi oldu. Cobot’lar insanlara konforlu, sağlıklı ve güvenli bir hayatın kapılarını açarken,  pek çok alanda da aktif olarak rol alıyor. Saç ekiminden pizza yapımına kadar çeşitli sektörlerde günlük hayatımızda karşımıza çıkarken, bir ürün olmasının yanı sıra bir konsept olarak fark yaratıyor” dedi.     

Otomotiv ve medikal sektörünün yeni kahramanı FANUC ROBOSHOT

Dünya çapında kurulumu tamamlanmış yaklaşık 22 milyon adet servo motor ve 4,5 milyon adet CNC kontrol ünitesi ile dünyanın önde gelen CNC üreticisi, servo teknolojisi ve kalıp işleme uzmanı FANUC,  işleme merkezlerinde kullanılan gelişmiş CNC teknolojisini rakipsiz bir elektrikli enjeksiyon çözümü sağlamak için ROBOSHOT tezgahlarında da kullanıyor. Daha büyük miktarlarda yüksek kalite standardına sahip parça üretiminde yüksek çeşitlilik, üstün hassasiyet ve son derece kısa çevrim süreleri elde eden ROBOSHOT, özellikle otomotiv ve medikal ürün pazarlarındaki iddiası ile öne çıkıyor.

FANUC ROBOSHOT, 60 yıllık sürekli gelişimin bir sonucu olarak güvenilir CNC kontrol ünitesi, tüm standart ara yüzleri içeren kapsamı,  hızlı işlem süreleri ve tutarlı parça kalitesiyle kullanıcı dostu bir yapı sunuyor. ROBOSHOT’un eksen hareketleri tamamen FANUC tarafından tasarlanıp üretilen CNC kontrolör ve servo sürücüler tarafından kontrol ediliyor. Bu sayede piyasadaki en hızlı ivmelenme, sıra dışı güvenilirlik için yüksek hassasiyette eksen hareketleri, pozisyonlama ve basınç kontrolü sağlanıyor. Otomotiv ve medikal gibi lokomotif sektörler için son derece elverişli olan FANUC ROBOSHOT, elektrik ve optik gibi endüstrilerde de yüksek performans, düşük maliyet ve kanıtlanmış güvenilirlik sunuyor. 

TOMRA, müşteriye özel yerel satış sonrası servis desteği ile fark yaratıyor

Türkiye, geri dönüşüm konusunda giderek daha da gelişiyor. TOMRA Sorting Geri Dönüşüm, bu gelişimi dikkatle takip ederek her zaman yerel tesislerin talep edebileceği en son teknolojiyi sunuyor. Ancak amaç, geri dönüşüm şirketlerinin çeşitli aşamalarda gereksinimlerini karşılayan entegre bir çözüm sağlamak olduğu için sadece yüksek teknolojiye sahip ürünleri sunmak yeterli değil. Bu noktada satış sonrası servisin önemi de ortaya çıkıyor. Bu nedenle TOMRA, TOMRA Care olarak adlandırılan müşteriye özel satış sonrası servisi ile verimliliği arttırıyor.

"Operasyonun maksimum performansına ulaşması için makineden daha fazlası gerekir" sloganı ile TOMRA’nın hedefi, karar verme süreçlerinin tüm aşamalarında kesintisiz iyileşme ve operasyona özel destek sağlamak oluyor. TOMRA'nın Türkiye Servis Takım Lideri Nejdi Şen; "İster satış öncesi, ister satış veya satış sonrası aşamada olsun, sektör, süreçler ve uygulamalarla ilgili bilgi birikimimiz ile her zaman müşterilerimizin yanında oluyoruz. Öte yandan önleyici bakımlarla sistemin aksamadan çalışmasını sağlamak, makinelerin en yüksek performansta çalıştığının takibini yapmak, beklenmedik onarım maliyetlerinin önüne geçebilmek üzere TOMRA Care satış sonrası hizmetlerimiz ile uzun süreli yedek parça ve servis kontratları öneriyoruz” diye belirtti.

FANUC en büyük SCARA modeli olan SR-12iA’i piyasaya sürdü

SR-12iA, yüksek taşıma kapasitesi ve kompakt tasarımı ile ambalajlama dünyasına yepyeni imkânlar sunuyor.

FANUC, kendi SCARA sınıfındaki robotlara göre 10 kg üzerindeki taşıma kapasitesine sahip ilk robot olan SR-12iA'yı robot kadrosuna ekledi. 0,30 kgm2 bilek ataleti ve 12 kg taşıma yükü kapasitesindeki SR-12iA; kompakt tasarımıyla müdahale alanını asgariye indiriyor ve birçok sektör için etkin olduğu kadar uygun maliyetli bir çözüm sunuyor. 

Daha büyük parçaların montajı için uygunluk

12 kg taşıma kapasitesindeki kompakt SR-12iA; küçük, hafif ve dâhili olarak yönlendirilmiş iç kabloları ile temiz bir görüntü sergiliyor. Bu niteliğiyle robot, müdahale alanını asgariye indirgiyor ve her montaj ve ambalajlama hattına entegre olabiliyor. 280 x 364 mm boyutu, 53 kg ağırlığı ve 900 mm erişim alanı ile alan ve hareket aralığı bakımından azami verimlilik sağlayan SR-12iA; aynı zamanda performanstan da ödün vermiyor. Yüksek taşıma kapasitesi ve bilek ataleti, daha büyük tutuculara ve dolayısıyla daha büyük parçaların montajına olanak sağlıyor. FANUC'un bugüne kadarki en yüksek kapasiteli SCARA robotu, azami 250 N aşağı itme kuvvetiyle güneş panelleri veya batarya kutuları gibi büyüyen uygulama alanları için ideal bir çözüm sunuyor. Öte yandan SR-12iA, hızlı montajın tüm gereksinimlerini karşılayarak yüksek verimliliği garanti ediyor.  

TOMRA Sorting’den poliolefinlerin geri dönüştürülmesine yeni çözümler

TOMRA Sorting’in sensör tabanlı çapak ayıklama çözümlerinin en son uygulamaları sayesinde, artık her ikisi de poliolefin olan polietilen (PE) ve polipropilenler (PP) için benzersiz geri kazanım ve saflık oranları elde edilebiliyor. Şimdiye kadar TOMRA’nın çapak ayıklama çözümleri, ağırlıklı olarak polietilen tereftalatlara (PET) odaklanıyordu. 

TOMRA’nın yeni INNOSORT FLAKE ünitesi ve AUTOSORT® FLAKE olmak üzere iki optik çapak ayıklama çözümü, TOMRA Sorting’in en yeni AUTOSORT® ve tamamlayıcı ürünlerinin birlikte her türlü atığı ileri seviyede doğru ve çok yönlü ayıklayacak şekilde uyumlu bir senfoni halinde çalışmasını ifade eden TOMRA’nın “Symphony of all Sorts” (Ayıklama Senfonisi) konseptinin bir bölümünü oluşturuyor. Yeni INNOSORT FLAKE ve AUTOSORT® FLAKE birlikte, TOMRA’nın Senfonisine “saf çapakların seslerini” katıyor.

Cobot kullanımı ile paketleme maliyetlerinde yüzde 40’a varan tasarruf

Robotlar artık üretimin sınırlı alanlarında değil, ürünün hammaddeden tüketiciye ulaştırılana kadar olan tüm süreçlerinde başarıyla yer alabiliyor. 

Kolaboratif robot üreticisi Universal Robots’un, geliştirdiği cobot’lar birçok farklı sektörün üretim süreçlerinde sorunsuz ve kesintisiz bir hizmet sunuyor. Otomotiv, lojistik, sağlık ve gıda gibi kritik sektörlerde farklı boy ve kapasitelerde yer alarak, kârlılık ve verimlilik artışı sağlayan cobot’lar, paketleme ve ambalaj bölümlerinde görev alarak, işletmelere yüzde 500’e varan verimlilik artışı sunuyor.  

Yüzde 100’e varan sipariş doğruluğu sağlıyor

Paketlemeden kalite kontrole ve makine beslemeye kadar birçok alanda 50’den fazla ülkede 46 bin cobotu ile en kritik ve zorlu iş süreçlerinde yer alan cobot’lar, paketleme ve ambalajlama bölümlerinde yüzde 100’e varan sipariş doğruluğuna da imza atıyor. En zorlu ve art arda devam eden sıkıcı işlerde görev alabilen cobot’lar, iş güvenliğine de ciddi oranda katkı sağlıyor. İnsanlarla iş birliği içinde çalışarak çalışanların işlerini de kolaylaştırıyor, işletme içinde kolayca taşınıp kolayca kurulabiliyor. Yeniden programlaması son derece kolay olan cobot’lar, farklı süreçlere hızla adapte edilebiliyor. 

FANUC yeni robotu M-10iD/16S’yi görücüye çıkardı

Sınıfının en yüksek aks hızı ve en iyi hassasiyeti

Japonya menşeli Robot, CNC ve Makine üreticisi FANUC, yeni robotu M-10iD/16S'yi piyasaya sürdü. Yüksek taşıma kapasitesinin yanında ince ve kompakt bir tasarıma sahip olan M-10iD/16S, özellikle ağır iş parçalarının karmaşık şekilde işlenmesi veya taşınması gereken kompakt robotik hücrelerde kullanım için ideal bir seçenek olarak sunuluyor. Yeni M-10iD/16S robot, serisinin en kompakt modeliyken kendisinden önceki iki model olan M-10iA/10MS ve M-10iA/12S'nin en gelişmiş özelliklerini taşıyor. 

16 kg'a kadar taşıma kapasitesi

Sınıfının en yüksek aks hızına ve en iyi hassasiyetine sahipken kompakt çalışma alanları için özel olarak üretilen çok yönlü M-10iD/16S, üste monte uygulamaları için de kullanılabiliyor. Ayrıca, geliştirilmiş içi boş bilek tasarımıyla 16 kg'a kadar taşıma yüklerini destekliyor ve bu sayede önceki modellere göre türünün en iyi referans noktası haline geliyor. 

Maliyette tasarruf sağlıyor

Tam entegre hortum setine ve kablo yönetim tasarımına sahip olan M-10iD/16S’da kablolar robotun içi boş kolundan, bileğinden ve gövdesinden yönlendiriliyor. Bu şekilde sensör veya kamera kabloları, hava boruları ve varsa diğer kullanıcı olanakları kolay ve güvenilir bir şekilde yönlendirilerek harici kabloların çevredeki ekipmana dolaşması riski ortadan kaldırılıyor. Bu da entegrasyon çabalarının en aza indirilmesini ve kablo kullanım ömrünün optimize edilmesini sağlayarak maliyeti azaltıyor. Son derece kompakt ark kaynaklama uygulamaları için eşdeğer ARC Mate 100iD/16S robot modeli de bulunuyor. 

Tamamen yeni NETSTAL PET-LINE

Gerçek öncüler hiçbir zaman mevcut durum ile yetinmezler. Her zaman iyileştirmeye yer vardır. Bu yüzdendir ki onlar her detayı sorgular, bazen de işin tamamını. Krauss Maffei’da bu tip bir öncü firmalardan biri olarak müşterileri için çözümler yaratmaya devam ediyor. Firma yandan girişli yepyeni NETSTAL PET-LINE ile şimdi de PET sektörüne yeni bir dönüm noktası getiriyor. Näfels’deki İsviçre fabrikasında üretilen bu yeni seri 4000 kN’a sahip bir güç ile donatılacak.

Bugüne kadar PET preform üreticileri kapasitelerini arttırmak istediklerinde, ya da eski makinelerini yenilemek istediklerinde temel bir karar ile karşı karşıya idiler: preformlar yandan mı, tepeden mi alınacak? Bu soru artık daha az önemli hale gelecek: Krauss Maffei yandan girişli ve 400 tonnes kapama gücüne ait yepyeni NETSTAL PET-LINE’ı sektörün hizmetine sunuyor.

Düşük maliyetli ve sürdürülebilir ambalajlama: Dondurulmuş gıda ambalajları için ortak paketleme konsepti

20 mikrometre inceliğinde BOPE film

Syntegon Technology ile SABIC, donmuş gıda endüstrisi için ambalajlamada tüketilen malzemeleri önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip sürdürülebilir bir ambalaj konsepti geliştirdi. Sürdürülebilir bir ambalajlama için sundukları çözüm, Syntegon’un yeni PHS 2.0 mühürleme teknolojisi ile SABIC’in 20 mikrometre ince çift eksenli yönlendirilmiş polietilen (BOPE) filminin birleşimini içeriyor. Sytegon’a göre, sürdürülebilir ambalajlama konsepti ile marka sahipleri geleneksel olarak kullanılan düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) filmleri, PHS 2.0 ekipmanında BOPE ile değiştirerek malzeme tüketimini önemli ölçüde azaltabilecek ve total çıktı oranlarını artırabilecektir.

Dondurulmuş gıda sektöründe tercih edilen paketleme tarzı olan yastık poşetler, halihazırda çoğunlukla LDPE’den yapılmaktadır. Sektörde sürdürülebilirlik sağlama misyonuyla hareket eden Syntegon, LDPE filmlere bir alternatif bulmak için SABIC ile güçlerini birleştirdi. Sonuç olarak, SABIC’in yeni geliştirilen BOPE filmi ile dikey biçimlendirme, doldurma ve yapıştırma makineleri için geliştirilen Syntegon’un yenilikçi PHS 2.0 kapatma sisteminin birleştirilmesiyle çözüm bulundu. Syntegon Hollanda’da işletme, pazar ve sürdürülebilirlik stratejisi direktörü olan Pierre Hamelink; yeni ambalajlama konseptlerinin, LDPE ile aynı yapıştırma kalitesini ve ürün korumasını sunarken, daha ince filmlerin daha yüksek hızlarda kullanılmasını sağladığını belirtti. Üreticiler, BOPE’a geçerek film kalınlığını 20 mikrometreye kadar düşürebilecektir. Bu ince ölçü, LDPE gibi şişirilmiş PE filmlere kıyasla ambalaj malzemesinde yüzde 35 ila 50 potansiyel azalma ve yüzde 30’a varan bir maliyet tasarrufu potansiyeli sunmaktadır.

Yapay zekâ ve makine öğrenimi gücünü Weidmüller ile ortaya çıkarın

Akıllı endüstriyel bağlantı sektöründe öncü çalışmalara imza atan Weidmüller, Industrial Auto ML çözümüyle güçlü makine modelleri sunuyor. 

Endüstri 4.0 ve dijitalleşmeyle birlikte yapay zekâ ve makine öğrenimi teknolojileri endüstriyel tesislerin olmazsa olmazları arasında yerini aldı. Makine öğrenimi algoritmalarıyla, verilerin toplanması ve düzeltilmesi, daha fazla verimlilik ve üretkenlik sağlıyor. Makine ve tesislerin yanı sıra üretim süreçleri de sürekli olarak veri üretiyor. Bu verilerden katma değer üretmeyi başaran şirketler ise geleceğin başarılı şirketleri arasında yer alacak. Veri analizi ile kestirimci bakım gibi planlamaların yapılması ve veri odaklı adımların atılması maliyetleri büyük ölçüde düşürürken iş planlarındaki kalite de artıyor. Industrial Auto ML (Otomatikleştirilmiş Makine Öğrenimi) çözümü ile güçlü makine modelleri oluşturmaya imkân tanıyan Weidmüller, üretim tesislerinde verimliliği yükseltmeye ve maliyetleri azaltmaya odaklanıyor.

Etiketleme kaynaklı üretim duraklama riskini nasıl azaltabilirsiniz?

Üretim hattınızın duraklama riskini azaltırken aynı zamanda verimliliğini artırabilirsiniz. 

İmalatta en önemli konu; maksimum verimlilik sağlamaktır. Günümüzde, şirketler rekabet edebilmek için yüksek performanslı üretim hatlarına sahip olmak zorundalar.

Üretim hattında yanıp sönen kırmızı ışıkların görülmesi ve makine alarmları fabrikalardaki en korkulu senaryolardır. Bir üretim hattında arıza ve arıza kaynaklı plansız duruşlar maliyeti yüksek kayıplara neden olur. Etiketleme sistem seçiminin fabrikanın üretim hattı ve ürünlere uygun olması üretim duruşlarını ortadan kaldırıyor, tecrübeli tedarikçilerle çalışmak ve servis hizmeti almak ise fabrikalar için önemini koruyor.

HD-1500 Mobil Robotu, otonom malzeme taşıma olanaklarını genişletiyor

OMRON, şirketin mobil robot serisinin en yeni üyesi olan HD-1500'ün piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Yeni HD-1500, 1500 kg'a kadar ağır yük kapasitesine sahip bulunuyor. Otonom malzeme taşıma çözümlerinin daha zorlu endüstriyel otomasyon görevlerini yönettiği ve Covid-19 salgını nedeniyle yeni sosyal mesafe gerekliliklerini de uygulaması gereken günümüz fabrikaları için ideal bir çözüm olarak öne çıkıyor.

HD-1500'ün 1500 kg yük kapasitesi sayesinde araba şasisi ve büyük palet yükleri gibi geleneksel olarak forkliftlerle taşınan büyük otomotiv komponentleri taşınabiliyor. HD-1500'ün piyasaya sürülmesiyle birlikte LD-60/90 ve LD-250 dâhil olmak üzere OMRON'un mobil robotları, komponentlerden WIP'ye (devam eden çalışma), bitmiş ürünlere ve ağır malzemelere kadar çok çeşitli öğeleri taşıyabilen bir model serisi oluşturuyor.

Videojet 1280 inkjet yazıcı ile zorlukların üstesinden gelin!

Videojet, güvenirlilik ve kolaylık olarak iki temel unsura odaklanarak gereksinimlerinize göre tasarlanmış, paranızın karşılığını en iyi şekilde almanızı sağlayan yeni mürekkep püskürtmeli inkjet yazıcısını piyasaya sundu.

Videojet, 1280 Mürekkep püskürtmeli inkjet yazıcı ile kolaylığı yeniden tanımladı. Sezgisel arayüzü ve akıllı tasarım özellikleriyle 1280 inkjet yazıcı, operatörler tarafından kolayca kullanılabilir.

1280 İnkjet yazıcı, 8 inç ekrandaki tablete benzer SIMPLICiTY™ arayüzü sayesinde operatör ile yazıcı etkileşimlerini büyük ölçüde azaltarak, olası kullanıcı hatalarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Değiştirilmesi kolay Videojet SmartCell™ servis modülü, hattınızdan maksimum verim almanıza yardımcı olur ve hat duruş süresinin uzamamasını sağlar.

İnpak TSR-800 ile mükemmel kesim hassasiyeti ve uzun bıçak ömrü

Termoform endüstrisinin makine ihtiyaçlarına kalite ve performansta güvenilirliklerini kanıtlayan TS-800 ve TS-850 modelleri ile cevap veren İnpak, geçtiğimiz yıl Ekim ayı içerisinde Almanya’nın Düsseldorf şehrinde düzenlenen K-2019 Fuarı öncesi ürün portföyünü TS-1000 modeli ile genişletti. İnpak sektörün TS-1000 için göstermiş olduğu yoğun ilgiyi takiben 2020 yılı başında TSR-800 kalıp içi kesme termoform makinesi modelini de müşterilerinin beğenisine sundu.

İnpak TSR-800 kesim hassasiyetinin ön planda olduğu özel ürünler için mükemmel kesim hassasiyeti ve çok daha uzun bıçak ömrü sunuyor. Şekil verme ve kesim işlemlerinin aynı istasyonda yapıldığı bu makine modelinde kapama kuvveti standart makinelere göre yüksek olduğundan genel uygulamalara göre daha kalın ürünlerin homojen şekillendirilebilmesi ve talep edilen kalite gereksinimlerinin de üretimini mümkün kılıyor. Ayrıca ürün tasarımına bağlı olarak folyo firesi de azaltılabiliyor. Ayrı bir kesim istasyonuna ihtiyaç duyulmadığından da makine yatırım maliyeti standart istasyonlu makinelere göre daha uygun seviyede sunuluyor.

İnpak, makine portföyünü genişletirken yardımcı ekipmanlar konusunda da geliştirmeler yapmaya devam ediyor. Daha kolay paketleme ya da kolileme işlemleri için bitmiş ve dizilmiş ürünleri 90 cm’ye kadar indiren asansörlü konveyör sistemi de yeni makineler için ve mevcut makinelere entegrasyonu için sunulmaya başlandı.

İNPAK MAKİNA

LDPE film susuzlaştırmada büyük yenilik

PlasCompact® Susuzlaştırma Makinası

PlasCompact® geri dönüşüm tesislerinde yıkama havuzları sonrasında LDPE film çapaklarının kurutulması için PLASMAQ tarafından geliştirilmiş yenilikçi bir susuzlaştırma makinasıdır. Film çapaklarını kuruturken nem seviyesini %5’in altında dar bir aralıkta kontrol edebilmesi sayesinde ekstrüzyon prosesinin de verimliliğinin artmasına, granül kalitesinin stabil olmasına katkıda bulunur. Üstelik benzer susuzlaştırma makinalarına oranla çok düşük enerji tüketerek bunu başarır.

%5’in altında Nem Oranı – Aktif Sıkma Kontrolü

Yıkama havuzlarından gelen LDPE film çapaklarının nem oranı doğal olarak çok değişkendir. Bunun üzerine bir de susuzlaştırma makinasına beslenme hızının (kg/saat) değişkenliği de eklendiğinde kurutulmuş çapaklarda nem oranını kontrol etmek zorlaşır. Nem oranındaki değişkenlik prosesin devamındaki granül ekstrüzyonunda, granül kalitesinde de değişkenliğe neden olur. Üstelik granül ekstrüzyonunda yüksek nem kadar fazla düşük nem de proseste kalite sorunlarına neden olur.

Burkasan, yeni tesisinde TOMRA’nın ayıklama teknolojisini tercih ediyor

Burkasan’ın, son teknoloji otomasyon sistemleri ile yatırım yaptığı yeni plastik geri dönüşüm tesisinde başta PET, HDPE ve PP olmak üzere saatte 5 ton atık, plastik hammadde haline getirilerek tekrar kullanım için döngüye ve ekonomiye geri kazandırılıyor.

Burkasan’ın 5.bölge teşviklerinden yararlanarak 50 milyon TL yatırım ile kurduğu yeni plastik geri dönüşüm tesisi, HDPE şişe için kullanılacak hammadde üretiyor. En gelişmiş teknolojiler ile faaliyete başlayan tesiste TOMRA’nın yüksek saflıkta ayıklama sağlayan sensör bazlı makinelerinin katkılarıyla üretilecek geri dönüştürülmüş plastik hammadde, Türkiye’de ilk defa HDPE plastik şişe üretiminde kullanılacak.

Bursa Kestel’de bulunan tesislerinde açıklama yapan Burkasan Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kılıç, “TOMRA’nın optik ayıklama makinelerini kullanarak atık plastiklerden en iyi hammaddeyi üretmeyi hedefliyoruz. Endüstri 4.0 devrimini yakalamaya çalıştığımız yeni tesisimizde hedeflediğimiz ürün kalitesi ve kapasitesine ulaşmak için teknolojik donanım büyük önem taşıyordu. Biz de bu doğrultuda özellikle yüzde 99’luk saflık oranlarını hedefler ve önemli global şirketlere ürünlerimizi sunarken TOMRA gibi global olarak alanında lider bir çözüm ortağı ile en gelişmiş ayıklama çözümlerini tercih ettik” diye belirtti.

Dünyanın cobot teknolojileri sanal fuar ile tanıtıldı

Dünyanın 50’den fazla ülkesinde 44 bin cobotuyla hizmet veren Danimarkalı cobot firması Universal Robots (UR), bir ilke imza atarak, dünyanın en büyük Sanal Cobot Konferans ve Fuarı “WeAreCOBOTS” etkinliğine ev sahipliği yaptı. 16-18 Haziran 2020 tarihleri arasında üç gün boyunca online gerçekleştirilen ve katılımın ücretsiz olduğu fuarda, 30’dan fazla stant ve otomasyon alanında dünyanın önde gelen uzman 50 konuşmacısı yer aldı. 

Kolaboratif robotlar ve endüstriyel otomasyon alanında dünyanın önde gelen uzmanlarının konuşmacı olarak katıldığı ve sanal stantların yer aldığı fuarda, robotik otomasyonda geleceğin teknolojileri masaya yatırıldı. Üretim süreçlerinde insan ve robotlar arasındaki iş birliği, gelecekte otomasyonda yeni normal, otomasyonda uygulama zorlukları ve çözümlerinin ele alındığı fuarda ayrıca üretim dünyasının yeni robot teknolojileri tanıtıldı. Fuarda ayrıca ilk uygulama stantlarında Çapak Alma-Polisaj, Makine Besleme, Kalite Kontrol, Taşıma, Montaj, Yapıştırma-Dağıtma uygulamalarına yönelik spesifik tanıtımlar yapıldı.

Medikal sektöründe robotik reform!

“Kovid-19 pandemisiyle yerli medikal ekipman üretimi için robotlarla üretimin önemi anlaşıldı”

Kovid-19 pandemisiyle birlikte, yüksek adetlerde ve sağlık sertifikasyonlarıyla piyasaya sürülmesi gereken medikal ekipmanların üretim modelleri de tartışılır oldu. Japonya merkezli CNC, Robot ve Makine üreticisi FANUC, hassas ortamlara, özel gereksinimlere dikkat ederek medikal sektöründeki süreçleri güvenli hale getirmek üzere özel çözümler sunuyor. 

Medikal sektöründe robotlar hayati önem taşıyor

Türkiye sağlık sektöründe faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük ölçekte toplam 6 bin civarında firma bulunuyor ve bunların takribi 2.500’ü tedarikçi olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Medikal ve sağlık sektöründe 450 civarında orta ve büyük ölçekli firmanın yaklaşık 100 tanesi üretici ve ihracatçı firma olup üretim süreçlerinde akıllı fabrika uygulamalarını kullanıyor. Yani sektör gereksinimlerinin yüzde 85’ini ithalatla karşılayan ülkemiz, medikal malzemelerin ileri teknolojilerle üretimi konusunda büyük ölçüde dışa bağımlılık yaşıyor. 

Inkmaker, Inktrasysy sistemini Imprimo yazılımı ile sektörün hizmetine sunuyor

Inkmaker Group EMEA & Amerika CEO’su Christophe Rizzo ve Inkmaker Group Yazılım & Otomasyon Global Direktörü Francesco Nesti, yeni mürekkep besleme sistemi ilgili bilgileri paylaştı.

Yeni, kullanımı kolay Inktrasyst mürekkep besleme sistemi “Beyaz, CMYK veya Extended Color Gamut (Genişletilmiş Renk Gamut)” mürekkep sisteminin transferinde uzmanlaşmış bir baskı makinesi dağıtım ağı. Bu ağ, bir veya daha fazla ürünü farklı deşarj noktalarına hızlı ve hassas bir şekilde aktarmak için özel olarak tasarlandı. 

Inktrasyst sisteminin yazılım teknolojisinin arkasındaki Inkmaker Group Yazılım & Otomasyon Global Direktörü Francesco Nesti: “Sistemi özellikle öne çıkaran şey, Inkmaker Group’un, güvenlik, ürün izlenebilirliği, tekrarlanabilirlik, insan kaynaklarının optimizasyonu ve hızlı yatırım geri dönüşü üzerinde olumlu etki yapacak şekilde tasarlanmış olan en son teknoloji ürünü yazılımı IMPRIMO ile donatılmış olması” olarak açıkladı.

TOMRA Geri Dönüşüm çözümlerinin dijital lansmanını gerçekleştirdi

TOMRA Sorting Geri Dönüşüm, bugün ve gelecekte daha hızlı, daha verimli ve daha akıllı malzeme ayıklama talebini karşılamak için en gelişmiş ayıklama çözümlerinin global lansmanını gerçekleştirdi. 

“Symphony of all Sorts” (Ayıklama Senfonisi) teması ile TOMRA Sorting Geri Dönüşüm, resmi olarak iki yeni ürünü piyasaya sürdü - TOMRA’nın yeni nesil teknolojisi AUTOSORT®  ve AUTOSORT® SPEEDAIR ürünlerinin lansmanları gerçekleştirilirken üçüncü bir yeni çözüm olan AUTOSORT® CYBOT'un gelecek lansman planları da paylaşıldı.