Sunday, Jan 23rd

Last updateMon, 17 Jan 2022 11am

You are here: Home Technology

BAŞATLI, PET Geri Dönüşüm Tesisi’ni yeniden yapılandırıyor

Şirket, yeni tesis yapılandırmasında yine TOMRA optik ayıklama makineleriyle yaptığı teknoloji yatırımı sayesinde hem PET çapak ürün kalitesini hem de üretim kapasitesini arttırmayı hedefliyor. 

1953 yılında Kayseri’de kurulan Başatlı, Kocaeli’nde kurulu 14.000 m2 açık ve 10.000 m2 kapalı alana sahip tesisinde “Sıfır Atık Politikası” ilkesi ile PET ve plastik ambalaj malzemeleri son teknolojiyi kullanılarak geri dönüştürüyor. Şeffaf, yeşil ve mix PET çapakları üreten Başatlı, 2019 yılından bu yana toplam beş TOMRA optik ayıklama makinesi ile faaliyetlerine devam ediyordu. PET geri dönüşüm alanında yatırımlarını arttıran şirket, yeniden yapılandırdığı tesisi için ek olarak bir adet TOMRA Autosort® şişe ayıklama ve iki adet Innosort Flake çapak ayıklama makinesinin alımını gerçekleştirdi. Yeni makinelerin kurulumunun ardından 2022 yılının başında aktif olarak çalışmaya başlayacak tesiste, PET çapak üretim kapasitesinin ve ürün kalitesinin arttırılması hedefleniyor. 

Yeni tesis yatırımları ile ilgili açıklamada bulunan Başatlı Fabrika Müdürü Ömer Faruk İbrahimağaoğlu; “TOMRA makinelerimizin performans ve verimliliğinden oldukça memnunuz. İlk defa alımını gerçekleştirdiğimiz TOMRA Innosort Flake makinelerimizi ve mevcut TOMRA Autosort Flake ayıklama ünitelerimizi kapasite olarak desteklemek, özellikle renkli ve opak malzemelere odaklanmak üzere tercih ettik. Başatlı olarak metal profil ve PET geri dönüşüm operasyonlarımızı aynı tesis içinde sürdürüyorduk. Yeni yatırımlarımız ve yapılandırmamız doğrultusunda aynı kompleks içinde yeni bir ek tesis ile PET geri dönüşüm faaliyetlerimizi geliştiriyoruz. Böylece sektörün en önemli konularından olan şişeden şişeye uygun PET granül üretimi için altyapımızı da hazırlamış olduk. Mevcut 5 adet TOMRA optik ayıklama makinemiz ile yeni alımını gerçekleştirdiğimiz 3 TOMRA ünitemizi, yeni PET geri dönüşüm tesisimizde konumlandıracağız. 2022 yılı başından itibaren bu tesisimiz, aktif olarak üretime başlayacak” diye belirtti. 

IMC Makine-2K Çift Bileşen Plastik Enjeksiyon Teknolojisi

Günümüzde tüketici ürün stilleri sık sık değişiyor, çekici bir görünüm ve zarif tasarımın yanı sıra pazar talebini de hızlı bir şekilde karşılamayı gerektiriyor. Tasarımcılar, belirli ortamların ihtiyaçlarını karşılamak, ürün ömrünü uzatmak, estetik ve pratikliği artırmak amacına ulaşmak için tüketici ürünlerinin farklı kullanımlarına göre farklı parçalarda farklı malzemeler kullanıyor. Pratik tasarım gereksinimi şüphesiz karmaşık üretim teknolojisine yol açacaktır. Çok renkli (çok bileşenli) enjeksiyon kalıplama işlemi de bu trendden doğuyor.

Çok renkli (çok bileşenli) uygulama alanları otomobil, ev, elektronik, beyaz eşya, inşaat, ambalaj ve tıbbi malzeme gibi birçok sektörü kapsıyor. Teknolojinin ilerlemesi ile çok renkli (çok bileşenli) enjeksiyon kalıplama teknolojisinin uygulanması da giderek yaygınlaşıyor.

Plastik enjeksiyon makinesi tarihi 1990'ların başına kadar uzanan Taiwan Union Plastic, orijinal teknoloji liderliği temelinde çok renkli (çok bileşenli) modellerini optimize etti ve büyük boyutta çok renkli (çok bileşenli) çözüm sağlamak için tam seri iki plakalı makinelerinin araştırma ve geliştirmesini tamamladı.

HERBOLD Sıcak Yıkama Sistemleri

Yüksek kapasite ve kalitede plastik geri dönüşüm çözümleri

Plastikler, günlük yaşamın birçok alanında yeri doldurulamaz ve vazgeçilemez birer ürün olarak görü-lüyor. Akla ilk gelen soru, bu denli yaygın kullanımları olan plastik malzemeler acaba kullanımları sonrası tekrar değerlendirilebilirler mi? Tüketiciler, imalatçılar ve politikacılar geri dönüşüm konu-sunda hemfikirler. Plastiklerin ilk kullanımları sonrası bertaraf edilmesine yönelik sunulmuş eski çö-zümler - atık depolama alanına göndermek, yakmak veya uzak ve gelişmemiş ülkelere ihraç etmek - artık hiç bir geçerliliği olmayan ve eskide kalmış pratiklerden ibaret.

Geri dönüştürülmüş plastikler günümüzde petrol ve madenlerin yer altı zenginliği olarak nitelendiril-diği gibi, yer üstü zenginlikleri olarak da nitelendiriliyor. Geri dönüştürülmüş plastiklere olan talep arttıkça, kalite talepleri de paralelinde artıyor. Geri dönüşümün mümkün olduğu kadar çok sayıda sektörde kullanılabilmesi için miktar ve kalite özelliklerinin tamamı ile doğru tespiti gerekiyor. Bu sebeple Herbold da, geri dönüşüm sistemlerini planlarken ve inşa ederken malzemelerin temizliğini optimize etmek için güncel olan önemli araştırma bulgularını tutarlı bir şekilde kullanmaya çalışıyor. Geri dönüşüm sistemleri içinde ciddi gelişme gösteren sıcak yıkama üniteleri diğer aşamalarla bera-ber, kullanıma yönelik önemli bir adımı temsil eden, son derece iyileştirilmiş geri dönüşüm sonuçları sağlayabiliyor.

BOLE plastik enjeksiyon makineleri yenilendi

BOLE, Alman tasarımcılar tarafından geliştirilmiş plastik enjeksiyon makinelerini sektöre yön veren makineler olarak yenilemeye devam ediyor. Markanın sektörde en çok kullanılan modelleri EKH, EKS ve DK serileri olarak sıralanıyor. Her bir serisi farklı özelliklerde, farklı prosesler için çözüm üretebilecek kabiliyette olan bu makineler yeni özellikleri ile dikkat çekiyor. 

EKH Serisi Servo Plastik Enjeksiyon Makinesi

Patentli makas sistemi ile çok daha verimli çalışabilen BOLE markasının EKH Serisi makineleri, kalıplar ve plakalar için daha iyi koruma sağlayan mengene tasarımı, merkezden kilitleme yapısı ile hareketli plakanın aşınmasının önüne geçerek kalıp ömrünü uzatıyor. Bu merkezi kilitleme dizaynı ile kilitleme verimliliği %100’e ulaşabiliyor. Geleneksel kilitleme sistemlerinde bu oran %80-85 civarında gerçekleşiyor. Bu yeni tasarım ayrıca hammadde tasarrufu sağlayarak, geleneksel kilitleme tasarımına oranla %2-5 oranında daha az hammadde sarfiyatı yapılmasına da yardımcı oluyor. Aynı zamanda daha uzun açma stroğu da sağladığı için rakiplerine kıyasla daha büyük kalıpları makinenize bağlamanıza olanak tanıyor.

Cobot’lar firmaların klasik üretim yöntemlerini değiştiriyor

İnsanlarla yan yana çalışabilen cobot’lar tüm sektörlerde olduğu gibi plastik ve polimerler sektöründe de esnek üretim imkanı ile fark yaratıyor.

Üretimde maliyetleri düşüren, kalitede ise süreklilik ve verimlilik sağlayan cobot’lar, dijital dönüşümü başlatmak isteyen firmalar için en kolay yol olarak öne çıkıyor. Universal Robots’un insan-robot iş birliğine dayalı cobot’ları plastik ve polimerler sektöründe; yolluk kesme, PCB yükleme ve boşaltma ile alma bırakma uygulamaları başta olmak üzere etiketleme, paketleme ve paletleme, kalite kontrol süreçleri gibi plastik ve polimerler üretiminin her alanında kullanılabiliyor.

Cobot’ların avantajları saymakla bitmiyor

Cobot’ların; hızlı kurulum, çabuk devreye alma, kolay programlama olanaklarının yanı sıra hafif ve kompakt yapısıyla da dar alanlarda güvenli ve verimli şekilde çalışabildiğini belirten Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Özellikle esnek üretim konsepti, cobot’lu üretimin en büyük avantajlarından biri. Esnek üretimden kastımız; cobot’ların istenildiği durumlarda birden fazla görevi yerine getirecek şekilde gerek otonom gerekse manuel taşınabilmesi ve uç elemanlarının “Tak - Çalıştır ve Üretime Başla!” konseptiyle değiştirilerek beklenmedik ihtiyaçlara bile hızla cevap verebilmesidir. Tüm bunların yanı sıra, cobot teknolojisi düşük enerji tüketimine sahip. Yani yeni bir enerji alt yapısına yatırım yapma ihtiyacı olamayacak şekilde üretime entegre edilebiliyor. Üstelik mevcut hattın düzenini değiştirmek bile gerekmiyor. Cobot’lar tavana, zemine veya duvara istediğiniz şekilde konumlandırılabilir. Cobot’lar her zaman ve her koşulda aynı hassasiyet ve doğrulukla çalışıyor” diye konuştu.

Bandera’nın yenilikçi ekstrüzyon teknolojileri

Bandera üretimini gerçekleştirdiği şişirme film ekstrüzyon ve yatay film ekstrüzyon makineleri ile dünya genelinde faaliyet gösteriyor. Şirket makine üzerindeki kritik mekanik parçaların tamamını (ekstruderler, ekstruder kafa grubu vb.) kendi bünyesinde üreterek müşterilerine en yüksek kaliteyi taahhüt ediyor. Bandera şişirme film ekstrüzyon makineleri ağırlıklı olarak hassas laminasyonluk film, baskılık film gibi alanlarda tercih edilirken levha makineleri özellikle gıda ambalajı üretiminde tercih ediliyor.

Tüm dünyaca bilinen bir marka olarak Bandera, ekstrüzyonda teknolojik yeniliğin, güvenilirliğin ve donanımlı olmanın yanı sıra, finansal çözümlere önem veren yapısı, güçlü teknik servis ağı ve anahtar teslimi çözümleriyle sektördeki önemli firmalar arasında yer alıyor.

Şişirme Film Teknolojileri

Bandera, gıda ve tıbbi-farmakolojik alanlarında kullanılan teknik ambalaj filmi üretimine yönelik tek katmanlı ve çok katlı makine çözümleri sunuyor. Aynı zamanda film kalınlığının daha fazla olduğu teknik filmlerden tarıma yönelik sera filmi ve sanayiye yönelik su sızdırmazlık özellikli geomembranlar için çok katmanlı film makineleri de şirketin portföyünde yer alıyor.

Bandera’nın yenilikçi teknolojileri, termoplastik ürünlerinden farklı şekil ve boyutlarda HDB’ler, torbalar, shrink filmler ve stretch hood üretimine yönelik de uygulanabiliyor.

Yüksek hassasiyetli plastik parça üreticilerine yeni çözüm: ROBOSHOT α-SiB

FANUC, plastik endüstrisi alanındaki en önemli fuarlarından biri olan Plast Eurasia İstanbul’da yer alacak. Ziyaretçilerine fabrika otomasyonuna dair yenilikçi çözümlerini sunacak FANUC, ROBOSHOT ürününün yeni serisi ROBOSHOT α-SiB’i de ilk kez fuarda tanıtacak.

İmalat sürecine entegre ettiği çok yönlü teknolojilerle fabrika otomasyonuna çözümler getiren Japonya merkezli CNC, robot ve makine üreticisi FANUC, 1-4 Aralık 2021 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan Plast Eurasia İstanbul Fuarı’nda yer alacak. Plastik makinelerinden makine yan ve ara sanayi ürünlerine, hammadde ve kimyasallardan ısı kontrol cihazlarına kadar plastiğin alanına giren en yeni ürün ve teknolojilerin sergileneceği fuarda ziyaretçilerini ağırlayacak olan şirket, % 100 elektrikli plastik enjeksiyon makinesi ROBOSHOT’ı sergilerken, ürünün yeni serisi ROBOSHOT α-SiB’in de lansmanını gerçekleştirecek. Türk plastik sektörü için büyük öneme sahip fuarda robot entegre edeceği iki projeyi de sunacak olan FANUC, ileri teknolojisini fuar ziyaretçilerine gösterme fırsatı bulacak.

Plast Eurasia İstanbul’a bu yıl ilk kez ROBOSHOT ve onun yeni serisi ROBOSHOT α-SiB ile katılım göstereceklerini söyleyen FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “ROBOSHOT ürünümüz ile ilk defa bir fuarda yer alacağız. % 100 elektrikli plastik enjeksiyon makinemiz ROBOSHOT sayesinde üretim alanında oldukça temiz bir çalışma ortamı ve ciddi oranda enerji tasarrufu sunuyoruz. Ayrıca bu ürünümüzün yeni serisi α-SiB modelini de fuarda ilk kez tanıtacağımız için oldukça heyecanlıyız. Bir önceki nesil ROBOSHOT modellerine göre hızı ve esnekliğiyle öne çıkan α-SiB modeli, tamamen elektrikli olması sayesinde karbon dengesini iyileştirmek isteyen işletmelere ideal çözüm sunuyor. Yeni seri; kalıp üreticileri, tıbbi teknoloji ve otomotiv mühendisliği gibi önemli sektörlerdeki yüksek hassasiyetli plastik parça üreticilerine hitap ediyor. α-SiB makinelerinin öne çıkan birçok özelliği arasında kullanıcıların ister klasik yöntem olan butonlarla isterlerse akıllı telefon benzeri dokunmatik ekran ve kaydırma fonksiyonlarıyla kullanabilecekleri 21.5” HD FANUC PANEL iH Pro ekran da yer alıyor. Ayrıca birden fazla vida çapı, yeni enjeksiyon ünitesi boyutları ve daha yüksek enjeksiyon basınçları standart olarak sunuluyor. Seride dört eksenli servo ana kontrol seçeneği de bulunuyor” dedi.

arburgGREENworld: Daha fazla sürdürülebilirlik için yenilikçi çözümler

ARBURG, Fakuma 2021’deki büyük standı ve sunduğu birçok yeni ürünü ile Fakuma’ya ne kadar önem verdiğini çok net bir şekilde gösterdi. Fuar sloganı olan “Her iki dünyadan en iyisi” ile dijitalleşme, sürdürülebilirlik ve kaynakların korunması gibi geleceğin temel konularını tek bir çatı altında birleştirdi. Fuar ziyaretçileri, yeni “yeşil” uygulamalar kullanarak sürdürülebilir plastik parça üretiminin sunduğu potansiyeli görme fırsatını yakaladı.

Geleceğe yönelik konular, canlı sergilenen heyecan verici ürünler Fakuma’daki standında ARBURG, arburg- GREENworld ve arburgXworld sistemleri kapsamında müşterilerininin üretim verimliliğini artırma ve bunu gelecekte de sürdürülebilir kılma adına, sürdürülebilirlik ve dijitalleşmenin nasıl etkileşime girdiğini, plastik malzemelerin türdeş ayrıştırılmasına ve geri dönüştürülmesine yönelik inovatif çözümler olarak “CurveCode” ve “HolyGrail” markalama teknolojilerini uygulamalı olarak gösterdi.

Öne çıkan diğer etkinlikler arasında, yeni Allrounder More makine serisinin prömiyeri, tıbbi ürünlerin seri üretimi, elektrikli Allrounder 570 A’yı baz alan bir “akıllı” anahtar teslim sistem ve sıvı silikondan maske üretimi vardı.

Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi, evsel atıkları işleyerek yakıta dönüştürüyor

Atıktan türetilen yakıtta yüksek kalite hedefleyen tesiste Türkiye’de ilk defa TOMRA’nın online analiz sağlayan AUTOSORT® RDF makinesi kullanılıyor

Afyon Yenilenebilir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği’nin (AFÇEBİR) Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi, tüm il genelindeki katı atıkların bertarafı ve geri kazanımını sağlıyor. Bu tesise, Sıfır Atık anlayışına uygun olarak yapılan yeni yatırımlar ile Türkiye’deki ilk defa evsel atıklardan türetilen Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisleri entegre edildi. Yine bir ilk olarak TOMRA’nın AUTOSORT® RDF Online Analiz makinesinin kullanıldığı tesiste yakıt malzemesinin kalorifik değer, nem ve klor içeriği açısından tespit ve analiz edilmesi sağlanıyor. Analiz, klor değerinin düşük olduğunu ortaya çıkarırsa, RDF'nin daha fazla işlenmesi gerekebiliyor. Böylece evsel atıklar, tamamıyla ekonomiye kazandırılırken Atıktan Türetilmiş Yakıt, yüksek ve tutarlı bir kalitede sunuluyor. 

Afyon Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi, Türkiye’de bir ilk ve örnek bir tesis 

Tesisin kurulumunu üstlenen Benli Geri Dönüşüm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Benli, açıklamasında; “Evsel atıklardan PET, plastik, metal, cam gibi değerli malzemelerin ayrıştırılarak geri kazandırıldığı tesise yeni bir ATY tesisini entegre ettik.  İlk olarak tüm değerli ve geri dönüştürülebilir atıklar ayıklanıyor ve PVC fraksiyonları çıkarılıyor. İkinci aşamada ise doğal olarak yüksek klor içeriğine sahip ve yandığında daha fazla işlem yapılmasını engelleyen PVC içeriğinin minimuma indirilmesi önemli oluyor. Daha sonra geri kalanlar içerisinde ısıl değeri yüksek olan atıklar yakıta dönüştürülerek çimento fabrikaları ve çeşitli yakma tesislerine alternatif yakıt olarak gönderiliyor. Böylelikle atıklar depolama alanlarına gömülmek yerine ısı enerjisine dönüştürülüyor. Tesiste kullanılan TOMRA teknolojisi ile online olarak atığın kalorifik değeri takip edilebiliyor ve böylece çimento tesisinde verimlilik hep en yüksek seviyede tutuluyor. Yeni RDF sistemi ile yakma tesisleri için ithal kömür kullanımına eşdeğerde bir yakıt sağlanarak birçok yönden avantajlı bir kazanım elde ediliyor” diye belirtti. 

FlexBuffer™ modüler uygulama hücresi çok çeşitli ürünleri depolar, stoğa yerleştirir ve sıralar

ABB, FlexBuffer™ uygulama hücresi ile tüketicilerin artan seçim ve hızlı teslimat talebine yanıt vermeyi hedefliyor. FlexBuffer’in lojistik, yiyecek ve içecek, sağlık, ambalajlı tüketici ürünleri, restoranlar ve perakendeciler için yeni esneklik seviyeleri getirerek sıralama, ara stoğa alma, depolama ve sipariş birleştirme gibi çeşitli görevlerin üstesinden gelmek için son derece uyarlanabilir çok işlevli bir çözüm sunacağı belirtiliyor.

ABB Tüketici Segmentleri ve Servis Robotları Genel Müdürü ve Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Marc Segura, "Günümüzün tüketici ortamının sürekli değişen doğası ve e-ticaretin patlaması, siparişleri işlemek ve iletmek için kullanılan geleneksel sistemlere meydan okuyor. FlexBuffer, tüm tesislere otomatik depolama ve alma ile mal sıralamayı getirerek müşterilerimizin bu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı oluyor. Artık, büyük mağazalardan küçük eczanelere kadar her büyüklükteki operasyon, çok çeşitli ürünlerin işlenmesinde maksimum verimlilik sağlayabilir. FlexBuffer ile müşterilerimiz, operasyonlarına ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre malları istedikleri sırayla depolama ve geri alma esnekliğine, gerektiğinde ise operasyonlarını hızla büyütme yeteneğine sahip olacaklar” diyor. 

Birden fazla sektördeki operatörlerin, işgücü sıkıntısı, esnek ve hızlı bir şekilde doğrudan tüketiciye (D2C) teslimat hizmetleri sağlama ihtiyacı da dahil olmak üzere, genişleyen bir ürün yelpazesinin daha hızlı teslimatına yönelik tüketici beklentilerini karşılamada bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğunu belirten Marc Segura, “Malzeme elleçleme bu zorlukları çözmenin anahtarıdır, ancak günümüzde mevcut olan çoğu sistem büyük, kurulumu pahalı ve şirketlerin ihtiyaç duyduğu ara stoğa alma ve sipariş sıralama yeteneklerini sağlama esnekliğinden yoksundur” ifadeleri ile açıklıyor.

VERVO, paketleme süreçlerinde Schneider Electric çözümlerini tercih etti

Enerji yönetiminde yüzde 40'a varan verimlilik elde edilirken, bakım ve kesinti süreleri en aza indirildi

Enerji yönetimi ve otomasyon alanında dünya genelinde uzman şirketler arasında yer alan Schneider Electric, başta gıda olmak üzere kişisel bakım, kozmetik ve hızlı tüketim sektörlerine gelişmiş paketleme teknolojileri sunan VERVO’nun çözüm ortaklığını üstlendiğini duyurdu. İkincil paketleme ve hat sonu otomasyon sistemleri konusunda hizmet veren VERVO, dünyadaki en son trendleri ve teknolojik gelişmeleri takip ederek müşterilerine en uygun ve yenilikçi çözümleri sunma hedefiyle faaliyet gösteriyor.

Bu doğrultuda Schneider Electric’in EcoStruxure Machine çözümlerinde yer alan en üst düzey ürünleri makine ve sistemlerine entegre eden VERVO’nun, operasyonlarını 2 kat daha verimli hale getirdiği belirtiliyor. Enerjiyi yüzde 40’a varan oranda daha verimli kullanmanın yanı sıra bakım ve kesinti sürelerini de en aza indirdiği verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Gamma Meccanica’nın geri dönüşüm hatları için yeni nesil AFT kesici kompaktörleri

Plastik geri dönüşümüne adanmış kâr amacı gütmeyen özel bir konsorsiyum olan CONAI tarafından yayınlanan en son rapora göre İtalya, 2020'de piyasaya sürülen ambalajlar için %73 geri dönüşüm oranıyla tahminleri aştı. Bununla birlikte, diğer yenilenebilir malzemelerle (çelik, alüminyum, kâğıt, ahşap ve cam) karşılaştırıldığında, plastik geri kazanılması en zor malzeme olmaya devam ediyor. Geçen yıl, %48,7 oranında geri dönüştürülmüş plastik ile AB'nin 2025 yılı için belirlediği %50 hedefine neredeyse ulaşıldı ancak bu hedef aynı zamanda plastiğin yakıt biçiminde yeniden değerlendirilmesini de içeriyor. Plastik sektöründe çalışanlar için, atıktan enerjiye dönüşüm aslında istenilen bir çözüm değildir, ekonomik bir kaynak "küllere" dönüşmektedir. Bununla birlikte, plastik geri dönüşüm, atıktan enerjiye göre daha önemli ölçüde büyümeye devam ediyor; kısmen tüketici sonrası atıkların ayrı toplanmasından, aynı zamanda daha geniş bir plastik atık yelpazesinin geri dönüştürülmesine izin veren geri dönüşüm ekipmanlarının sürekli olarak teknolojik evriminden kaynaklanıyor. 

Plastik malzemelerin geri dönüştürülmesine yönelik hatların tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmış bir İtalyan şirketi olan Gamma Meccanica SpA, müşterilerin isteklerine bir kez daha yanıt verdi ve yeni nesil kesici-kompaktörleri yarattı. Amaç, bu makinelerin performansını ve geri dönüşümü daha zor olan malzemeler üzerindeki uygulamalarını iyileştirmekti. Teknik ekip, bu amaca ulaşmak için laboratuvar hatlarında çeşitli testler ve tedarikçilerin de dâhil olduğu çalışmalar yaptı. Sonunda müşterilerden gelen bilgilerle birlikte Gamma Meccanica bu ekipmanlarını geliştirdi.

Cobot’lar; ambalaj, paketleme ve paletlemede verimliliği artırıyor

Bir ürünün son kullanıcıya sorunsuz ulaşması, işletmeler ve üreticiler için büyük önem taşıyor. Cobot’lar üretimin sınırlı alanlarında değil, baştan sona yani hammaddeden sevkiyata kadar geçen tüm süreçlerde başarıyla yer alabiliyor. Kârlılık ve verimlilik artışı sağlayan cobot’lar, paketleme ve ambalaj bölümlerinde de işletmelere yüzde 500’e varan verimlilik artışı sunuyor.  

Cobot'lar; esnek üretim imkânları, kullanım kolaylıkları ile ambalaj, paketleme ve paletleme gibi rutin işlerde kolayca programlanarak birçok süreçte insanlarla birlikte ya da bağımsız şekilde görev alabiliyor. 50’den fazla ülkede 55 binden fazla cobotu ile otomotivden ilaç sanayisine, kozmetikten gıda ve tarım gibi en kritik alanlarda hizmet veren Universal Robots’un cobotları ambalajlama ve paketleme uyulmalarına başarıyla entegre edilebiliyor.

Elle yapılan paketleme maliyeti artırıyor

Satılan ürünün doğru paketlenmesi, kullanıcıya sorunsuz ve zarar görmeden ulaşması markanın imajına da büyük katkı sağlıyor. Düzgün paketlenmeyen ürünlerde yaşanacak sorunlar ürünün iade edilmesine bağlı olarak işletmelerin hem maliyetini artırıyor hem de zaman kaybına yol açıyor. Prestij kayıplarına dahi yol açabilecek bu aksaklıkların önüne geçebilmek, her zaman aynı standart ve yüksek kalitede paketleme yapabilen cobot’larla mümkün olabiliyor. Elle yapılan paketlemeye kıyasla cobot’lu paletleme uygulamaları maliyetleri düşürürken pazarda fiyat rekabetini artırıyor. 2016 yılında danışmanlık şirketi Roland Berger’in yaptığı bir araştırma, ürünlerin işlenmesi alanında robot kullanımı ile maliyetlerin yüzde 40'a varan oranlarda azalabileceğine dikkat çekiyor. Cobot’lar genel olarak daha az karton ve plastik atığıyla sonuçlandığı için cobot destekli üretimin çevre dostu bir yaklaşımı da bulunuyor.

FANUC hızlı ve esnek ürünleriyle FAKUMA Fuarı’nda

Daha yüksek enjeksiyon hızlarında esneklik sağlayan ROBOSHOT α-SiB, 50-220 ton arası sıkma kuvveti ve farklı enjeksiyon özelliklerine sahip toplam 5 makineyle lanse edilecek.

FANUC, plastik işleme endüstrisinin en önemli fuarlarından biri olarak görülen FAKUMA Fuarı’nda yeni ROBOSHOT α-SiB %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinesini tanıtacak. Fabrika otomasyonu alanındaki 360 derece çözümleriyle gelişmiş müşteri deneyimi sağlayan şirket, fuarda öne çıkaracağı tüm yeni nesil ürünleriyle boy gösterecek.

Yüksek hassasiyetli plastik parça üreticilerine hitap ediyor

FAKUMA Fuarı’nda FANUC’un tanıtacağı ürünlerin başında yeni ROBOSHOT α-SiB %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinesi geliyor. Bir önceki nesil ROBOSHOT modellerine göre hızı ve esnekliğiyle öne çıkan α-SiB modeli, tamamen elektrikli olması sayesinde karbon dengesini iyileştirmek isteyen işletmelere ideal çözüm sunuyor. Fuarda 50-220 ton arası sıkma kuvveti ve farklı enjeksiyon özelliklerine sahip toplam 5 makineyle lanse edilecek yeni seri; kalıp üreticileri, tıbbi teknoloji ve otomotiv mühendisliği gibi önemli sektörlerdeki yüksek hassasiyetli plastik parça üreticilerine hitap ediyor. 

α-SiB makinelerinin öne çıkan birçok özelliği arasında kullanıcıların ister klasik yöntem olan butonlarla veya isterlerse akıllı telefon benzeri dokunmatik ekran ve kaydırma fonksiyonlarıyla kullanabilecekleri 21.5” HD FANUC PANEL iH Pro ekran da yer alıyor. Ayrıca birden fazla vida çapı, yeni enjeksiyon ünitesi boyutları ve daha yüksek enjeksiyon basınçları standart olarak sunuluyor. Seride dört eksenli servo ana kontrol seçeneği de bulunuyor.

Yeni ROBOCUT α-CiC dayanıklılığıyla ilgi odağı olmaya hazırlanıyor

FANUC’un FAKUMA Fuarı’nda öne çıkaracağı diğer bir ürünü ise tüm kalıp ve takım üretim gereksinimlerine yönelik yeni ROBOCUT α-CiC tel erozyon makinesi olacak. ROBOCUT α-CiC modelinin yeniden düzenlenmiş tasarımı, eski modellere göre önemli ölçüde daha dayanıklı yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 

FANUC, fuarda lansmanı yapılacak yeni ürünlerin yanı sıra müşterilerine sunduğu çözümlere de odaklanacak. QSSR (Robotizasyonun Hızlı ve Basit Başlatılması) konseptiyle FANUC makine ve robotlarının kolayca birbirine bağlanabildiğini gösteren uygulamalar sergilenecek. 

Yenilikçi ROBOSHOT LINKi2 vasıtasıyla ürünlerin birbiriyle etkileşimi tanıtılacak

FANUC standının Endüstriyel IoT (Nesnelerin İnterneti) bölümündeyse ROBOSHOT LINKi2 yazılımı kullanılarak ürünlerin birbiriyle olan etkileşimi tanıtılacak. Kalıplama prosesinde tam izlemeye imkan tanıyan RS-LINKi2; aynı zamanda sıradaki işleri programlayarak, geçmiş verileri analiz ederek ve değerlendirerek iyileştirmelerin yapılmasını destekliyor, özel raporlar hazırlayabiliyor ve arıza süresi bildirim e-postaları oluşturabiliyor.

FANUC

Sanayide yeni devrim görüntü işleme teknolojisi

Küresel arenada birçok fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştiren Doruk; IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ teknolojilerine ek olarak görüntü işleme teknolojisiyle de bu dönüşümün aktörleri arasında yer alıyor. En basit algoritmalardan en karmaşık yazılımlara kadar farklı matematiksel ifadeler üzerinden çalışan görüntü işleme teknolojisiyle sanayicileri geleceğe hazırlamayı hedefleyen şirketin Akıllı Üretim Yönetim Sistemi ProManage, gelişmiş yeni nesil akıllı sistemi sayesinde bir insanın görsel olarak yapabileceği görevlerin veya işlevlerin bilgisayar ortamında yapılmasını sağlıyor. Savunma sanayisinden sağlığa, otonom araçlardan robotik teknolojisine kadar birçok sektöre çözüm ortaklığı yaptıklarını söyleyen Doruk Yönetim Kurulu Üyesi ve ProManage Corporation Genel Müdürü Aylin Tülay Özden, akıllı üretim yönetim sistemi ProManage’ın görüntü işleme teknolojisiyle sanayi ekosistemine makro değer katmak istediklerini vurguladı.

Syntegon robotik ve otomasyon çözümlerini PACK EXPO 2021’de sergileyecek

Kurabiye ve kraker paketleme için iki otomatik hat, inovasyon potansiyelinin altını çiziyor

Syntegon Technology, en yeni paketleme çözümlerini 27-29 Eylül 2021 tarihleri arasında Las Vegas'ta düzenlenecek olan PACK EXPO'da sergileyeceğini duyurdu. Fuardaki odak noktalarının akıllı robotik ve otomasyon teknolojileri olacağını belirten şirket, iki yeni otomatik hat ile ilgili ziyaretçilere bir dizi canlı sunum gerçekleştirecek.

Robotik çözümler esnekliği, verimliliği ve kaliteyi artırır

Yeni geliştirilen al ve yerleştir platformu Syntegon RPP, paketleme hatlarının otomasyonunda yeni standartlar belirliyor. Modüler ve son derece esnek platform, çok geniş bir ürün yelpazesi için taşıma, besleme ve yükleme gibi işlem adımlarını otomatikleştiriyor. Taşıma modülleriyle birlikte Delta robotları esnek bir şekilde bağlanabiliyor ve genel bir sisteme sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor.

Çekici ürün sunumu: Azaltılmış malzeme ağırlığı ve yüksek düzeyde esneklik

Menteşeli tepsilerdeki unlu mamuller için tam sarma etiketleme çözümü

MULTIVAC'ın ful sarma etiketleme sistemi bisküvi, kek, çörek, küçük kek veya bütün pasta çeşitleri için, menteşeli tepsilerdeki unlu mamullerin etiketlenmesini yeniden tanımlıyor. L 310 konveyör bant etiketleme makinesi, C etiketlemesi ve D etiketlemesi için verimli bir çözüm sunar ve menteşeli tepsinin bir veya her iki taraftan güvenli bir şekilde kapatılmasını sağlar ve ayrıca sürdürülebilirlik koşulları açısından örnek model oluşturur.

Şeffaf menteşeli tepsilerdeki unlu mamuller genellikle bir karton bandrol ile kaplanır. Çok yönlü ve yüksek çıkışlı L 310 konveyör bant etiketleme makinesi ile MULTIVAC, malzeme kullanımını önemli ölçüde azaltan bir çözüm geliştirdi. Karton bandrol etiketlemesi ile karşılaştırıldığında, tam sarma etiketi yüzde 70'e kadar malzeme tasarrufu sağlar. Bu yalnızca kaynak tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tüm lojistik zincirinde daha az ağırlık anlamına gelir ve daha iyi bir CO2 dengesine katkıda bulunur.

Robotlu otomasyonda üst düzey teknoloji ekosistemi; ONE FANUC

ONE FANUC teknoloji ekosistemi sayesinde robot, makine ve CNC’lerin aynı dili kullanarak birbirleriyle sorunsuz haberleşmesini mümkün kılıyor.

Robotlu otomasyon çözümleri, karmaşık üretim süreçlerinin zorluğu karşısında rekabet gücünü korumak ve esnekliklerini optimize etmek isteyen firmaların önceliği olmaya devam ediyor. Talaşlı imalat, plastik, enjeksiyon kalıplama, sac metal bükme, lazer kesme ve işaretleme gibi süreçlerde gerek geleneksel robotlar gerekse iş birlikçi robot olarak adlandırılan cobotlar etkin rol oynayarak üretime değer katıyor.

Günümüzde 750 bininci endüstriyel robotun satışını gerçekleştiren FANUC, üretimde gerek duyulan ve tüm teknolojileri geliştiren otomasyon çözümlerinin öncü markası olarak üretim proseslerini otomasyona entegre ediyor. Kataloğunda 100’den fazla robot modeli olan FANUC, buna rağmen müşterilerinin özel üretim ihtiyaçlarına da yönelik uygun çözümler getiriyor. 

FANUC QSSR ile hızlı ve basit robot kurumları mümkün 

Firmalar üretime uygun robot ihtiyacını belirledikten sonra robotun kurulu düzene adapte edilmesi işlemine geçiliyor. Birleştirilmesi gereken haberleşme protokolleri, kullanılabilir alan ve geliştirilmesi gereken robot programlama becerileri gibi görevlerin üstesinden gelen FANUC Hızlı ve Basit Robot Kurulumları (QSSR) hizmeti, tam kapsamlı yazılım paketi olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu yazılım sayesinde robotlar, doğrudan makinenin sayısal kontrolü aracılığıyla uygun formatlara göre programlanabiliyor. Böylece robot programlama konusunda deneyim sahibi olmayan operatörler dahi sürece kolayca entegre olabiliyor. Kullanıcılar tüm işlemleri makinenin kontrol ekranından gerçekleştirebildiğinden el kumandası gibi ek çevre birimlerine gerek duyulmuyor. QSSR’ın kullanılması kaynak ve maliyet açısından belirgin tasarrufları da beraberinde getiriyor.

Robot, makine ve CNC aynı dili kullanabiliyor

Robot, makine ve CNC’lerin aynı dili kullanarak birbirleriyle sorunsuz haberleşmesi ONE FANUC teknoloji ekosistemi sayesinde mümkün oluyor. FANUC tarafından uygulanan teknolojik sistemler, robot programlama uzmanı olmayan şirketlerin de hızlıca otomasyona geçmelerine yardımcı oluyor. Makine ve robot ethernet kablosuyla birbirine bağlanarak simgelerin kullanımı sayesinde robot programlama kolay hale geliyor. Oldukça basit olan tak-çalıştır teknolojisiyle tamamlayıcı aygıtların entegrasyon ve yönetimini kolaylaştırmayı hedefleyen FANUC, lider yakalayıcı ve aksesuar üreticileriyle ortaklıklar yaparak özellikle CRX gibi ürünlerin entegrasyonunu kolay hale getiriyor.

ONE FANUC ekosistemi üreticilerin rekabetçi konumunu güçlendiriyor

ONE FANUC hizmeti aynı zamanda şirketin Robotik, Robot Makine ve Fabrika Otomasyonu olmak üzere üç departmanının sunduğu yetkinliklerin birleştirilmesinden de faydalanıyor. FANUC müşterileri 108 ülkede sunulan ve sorunları neredeyse her zaman 24 saat içinde çözen küresel destek servisinden hizmet alabiliyor. FANUC servis mühendisleri arıza gidermede bütüncül yaklaşım benimserken, mühendisler hangi müdahalelerin müşterinin işlerini tekrar rayına oturtabileceğini veya verimliliklerini optimize etmelerine yardımcı olabileceğini tespit edecek gerekli donanımları bünyesinde barındırıyor. ONE FANUC ekosistemine katılmak, rekabet güçlerini ve teknik uzmanlıklarını artırmak isteyen tüm şirketlere maksimum avantajlar getiriyor.

FANUC

Cobot’lar KOBİ’lerin otomasyon yatırımlarını kolaylaştırıyor

Universal Robots,“Dönüşüm için bugün başlayın” mottosuyla KOBİ’lere yönelik bir kampanyayı hayata geçirdi.

Kolaboratif robot üreticisi Universal Robots cobot’larının uzmanlık gerektirmeyecek şekilde kolay programlanabilir olması, hızlı kurulumu, esnek konumlandırması ve iş birliğine dayalı yapısı sayesinde KOBİ’lere yatırımlarında avantajlar sunmaya devam ediyor.  Robot teknolojisine dair hiçbir altyapısı olmayan çalışanlar tarafından bile üretimin her aşamasında rahatlıkla kullanılabilen cobot’lar bu özellikleriyle, kaliteli ürün ve düşük maliyetin yanı sıra hızlı yatırım geri dönüşü hedefleyen küçük ve orta ölçekli işletmeler için de oldukça cazip imkânları beraberinde getiriyor.

“Dönüşüm için bugün başlayın” mottosuyla KOBİ’lere ulaşıyor

Dünyanın 50 ülkesinde 55 bin cobot’uyla onlarca sektöre hizmet veren Universal Robots,“Dönüşüm için bugün başlayın” mottosuyla KOBİ’lere yönelik bir kampanyayı hayata geçirdi. Kampanya ile şirket, robotik otomasyona geçişin her işletme için mümkün olduğunun yaygın şekilde bilinmesini hedefliyor. Kampanya kapsamında cobot’arın işletmelerde üretkenliğin ve kalitenin artırılmasına sağladığı katkıların aktarıldığı çalışma kılavuzuna internet sitesinde yer veren Universal Robots ayrıca, talep eden firmalara cobot teknolojisini üretimde nasıl verimli kullanabileceklerine dair değerlendirmelerde bulunuyor ve demo çalışmaları için üreticilerle bir araya geliyor.

Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök yaptığı açıklamada, “Son dönemde KOBİ’lerin robot teknolojileri kullanma eğilimlerine baktığımızda; sadece yüksek adetlerde aynı kalitede üretim yapmanın dışında gerçek anlamda esnekliğe ihtiyaç duyduklarını ve kaliteden ödün vermeden, düşük üretim adetleri için hızlı değişimlere cevap verebilmeyi önemsediklerini gözlemliyoruz. Bu çerçevede iş birliğine dayalı kolaboratif robotların küçük işletmeler için daha fazla talep göreceğini ve geleceğin iş modelinin kolaboratif robotta olacağını öngörüyoruz” dedi. Üretimde verimliliğin KOBİ’lerin gelişimi açısından da son derece kritik olduğunu aktaran Gök, “Hızlı yatırım geri dönüşü sağlayan cobot’lar büyük altyapısal değişiklikler gerektirmediğinden kurulumu minimum yatırım gerektiriyor. Üretim hattında farklı uygulamalar için yeniden hizmete alınabiliyor ve aralıksız 7 gün 24 saat kullanılabiliyor. Universal Robots olarak robotik ve otomasyon süreçlerine farklı parametreler nedeniyle başlayamayan ya da başlamakta zorlanan tüm ölçekteki KOBİ’ler için cobot’larımızla pek çok avantajı bir arada sunuyoruz. Kolayca erişilebilir robotik otomasyonun sağladığı bu avantajlardan herkesin faydalanabilmesi için ürünler, ekosistemler, kılavuzlar, eğitimler sunmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Universal Robots

Favori Grup “FG Chiller” markası ile soğutma sektöründe

Çok uzun yıllar plastik sektöründe deneyim kazanmış bir ekiple 2010 yılında kurulan Favori Grup büyümeye ve ürün gamını genişletmeye devam ediyor. Sektörde, BOLE markası ile plastik enjeksiyon makinesi pazarında büyük bir rolü bulunan firma şimdi de ‘’FG Chiller’’ markası ile soğutma grubunda da adından söz ettirmeye hazırlanıyor. 

Yeni Nesil Hizmet-Yeni Nesil Tedarikçi mottosunu benimsemiş olan Favori Grup, FG Chiller markası ile ülkemizde üretilen soğutma ünitelerinin satış ve servisine 2021 yılı itibari ile başladı. Müşterilerinin üretimdeki tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi hedef edinen firma, bu yeni adımı ile hedefine daha da çok yaklaştığını söylüyor. Yıl içerisinde kurulumunu yaptıkları cihazlar ile ilgili müşterilerden çok olumlu geri dönüşler alındığının da altını çizen firma yetkilileri, yine Bulgaristan’daki Favori Grup EU şubesi ile Avrupalı müşterilerine de soğutma üniteleri gönderdiklerini, aynı olumlu geri dönüşlerin onlar tarafından da geldiğini bildirdi. 

FG Chiller ile Chiller grubunda 13.000 kcal/saat – 380.000 kcal/saat aralığındaki kapasitelerde makineler üreten firma, V Tipi Kuru Hava Soğutucularında da 105.000 kcal/saat – 550.000 kcal/saat kapasitesi aralığında cihazlar üreterek müşteri ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 

Ürünler EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sisteminin uygulandığı fabrikada üretilirken, dış ortamda kullanılabilecek şekilde dizayn ediliyor. Üretilen cihazların tüm boru ve kablo bağlantıları önce FG Chiller ekibi tarafından test edilip, yerine yerleştirmeye hazır halde müşterilerine sunuluyor. Cihazlar, üzerinde bulunan mikro işlemcili kontrol sistemi sayesinde hava sıcaklıklarını dijital olarak gösterebiliyor ve bu sayede kapasite kontrolünün kolaylıkla yapılabilmesini sağlıyor. Ayrıca FG Chiller, cihazlarında bakır borulu alüminyum kanat kullanarak, cihazlarını yüksek ortam sıcaklığında çalışmaya uygun olacak şekilde dizayn etmiş. Bununla birlikte yüksek verimli hava soğutmalı kondenserler firma tarafından ülkemizde üretiliyor. Cihazlara istenildiği takdirde uzaktan izleme modülü de ekleyebildiklerini söyleyen firma yetkilileri, bu sayede cihazdaki alarmları ve bakım zamanlarını merkezden takip edebildiklerini ve cihaz ömrünü rakiplerine oranla daha da uzattıklarını söylüyorlar. Önemli bileşenleri de Avrupa menşeli markalardan tedarik ettiklerini, bu sayede de üst kalitede bir cihazla sektöre girdiklerini de ayrıca belirtiyorlar.

Favori Grup

Paketlemede ekonomik çözümler

Ülke sanayisinin kalkınmasına ve döviz çıktılarının önüne bir nebze geçebilmek için çok amaçlı Paketleme Makinalarının imalatına başlayan İmak İnceler Makina, marka olma yolundaki hedefine ulaşma gayreti içerisinde faaliyetlerini 2004 yılından bu yana başarılı bir şekilde devam ettiriyor. 

Şirket imalat portföyüne aldığı; TPE’den 2009 tarihli faydalı model ve CE belgeli İNPAK File Klip ve İMAKPACK Etiketli File Klips makinalarını üretiyor. Makinaların sarf malzemeleri olan Klips Telleri ve Paketleme Filelerini kendi bünyesinde imal eden İmak İnceler Makina paketlemede işlevselliği ve akıcılığı sağlayarak hitap ettiği sektörlere tek elden cevap verebiliyor.

2015 yılında yeni bir Ar-Ge Projesi’ni KOSGEB desteğiyle geliştirdiklerini Tam Otomatik İri Taneli Tarım Ürünleri Temizleme ve Tartma-Paketleme Entegre Tesis Makinalarını üreterek sektörde tek üretici olma amacına ulaştıklarını belirten İmak İnceler Makina Firma Yöneticisi Orhangazi İnce: “2016 yılında ise tecrübe ve birikimlerini imalata adayan firmamız Imaknet tescilli ismi ile çok amaçlı plastik paketleme fileleri (sarımsak, soğan, patates, arpacık soğan, narenciye, ceviz, fındık, fıstık, kestane), koruma fileleri (şişe, ağaç, endüstriyel file, metal koruma ve tüp koruma), banyo lifleri, promosyon ürünleri fileleri, top ve oyuncak fileleri imalatına yönelerek üretim bandını makine imalatı, klips teli imalatı ve file imalatı olarak tamamlamış tek elden sektöre hakim olma yolunda ilerlemektedir. 17 yıllık tecrübemizi müşterilerimizle paylaşmak ve hizmet etmenin gururu içerisindeyiz. Bundan sonraki hedefimiz yeni projeler ve ihracata yönelik çalışmalara hız vererek ülkemize kendi sektöründe döviz çıktısını önleyen konumu ile döviz girdisini sağlayan firma haline gelme yolunda emin adımlarla devam etmektedir” ifadeleri ile açıklıyor.

İmak İnceler Makina kendi bünyesinde ürettiği makinalarını İNPAK, İMAKPACK, İMAKNET ve İMAKMAK marka tescilleriyle file klips makinalarını TPE.TR.200901832 Y nolu tescilli faydalı model patenti ile üretiyor. Makinaların servis, yedek parça ve satış sonrası oluşabilecek bütün hizmet gereksinimlerini en hızlı şekilde günümüz teknolojilerinden de faydalanarak yerine getiren şirket bu şekilde iş gücü kaybını minimize ediyor.

File Klips Makinası Özellikleri

  • İri taneli tarım ürünleri (patates, soğan, sarımsak, ve narenciye), kuruyemiş, oyuncak, deniz mamülleri ve her türlü promosyon ürünleri paketlemede idealdir.
  • Ekonomik ve sık paketleme seçeneği sunar.
  • Yerli üretim sarf malzemeleri
  • Tel, File ile ekonomik kullanım sağlar.
  • (220V) Elektrik ile her koşulda kullanım ve optimum boyutları ile kolayca taşınabilme özelliğine sahiptir.
  • Hızlı ve çok farklı etiketleme seçenekleri sunar.
  • 2 Yıl garantilidir


İmak İnceler Makina