Sunday, Jul 03rd

Last updateFri, 01 Jul 2022 1pm

You are here: Home Advertising Editörden HAZİRAN 2022 - SAYI 284

HAZİRAN 2022 - SAYI 284

Değerli okuyucularımız,

Geçtiğimiz günlerde açıklanan İSO Birinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde önceki yıl 30 firma ile yer alan ambalaj sektörü, 2021 yılında listedeki firma sayısını artırdı. Listede 21’i Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) üyesi olmak üzere toplam 32 firma yer aldı. Bu sene listeye giren 32 firmanın ihracatları yüzde 49,81 artışla 1,25 milyar dolara ulaştı. ASD Başkanı Zeki Sarıbekir’in ambalaj sektörü ile ilgili değerlendirmelerinin bulunduğu haberimiz bu sayımızın öne çıkan başlıkları arasında yerini aldı.

Almanya’da mühendislik plastikleri alanında edindiği birikim ve deneyimi kısa bir süre sonra Türkiye’ye yaptığı fabrika yatırımıyla devam ettirecek olan Raceplast’ın kurucusu ve CEO’su Süleyman Ceyran’ı yeni sayımızın özel röportaj bölümünde konuk ettik.

Haziran sayımızda ayrıca “PET ve PET Teknolojisi” konularına ilişkin detaylı bir dosya hazırladık.

Dosya konumuz kapsamında; dolum, etiketleme teknolojisini aynı zamanda şişirme teknolojisi ile birlikte yürüten ülkemizdeki sayılı sektör firmalarından biri olan Ersey Makina Yurtiçi Pazarlama Direktörü Yasin Yanova ile özel röportaj gerçekleştirdik. Teknoloji sayfalarımızda; CyPET Technologies, Chen Hsong, Woojin Plaimm, Moretto Turkey, Abant Makina ve Fanuc firmalarının PET sektörüne yönelik makine ve yardımcı ekipman konusundaki yenilikçi çözümlerine yer verdik. Ürün kategorisinde ise; preform kalıplarında SIPA, şişe tasarımında Coca-Cola Europacific Partners ve %100 rPET’den üretilen bulaşık deterjan şişeleri ile Henkel dosyamız içeriğinde yerlerini aldı.

Esnek ambalaj otomasyonunda Isra Vision ve makale bölümünde Bak Ambalaj Ar-ge bölümünün, Dr.M.Raci Hoşgör’ün, Primdrive Mechanics firmasının ve Ege Üniversitesi’nden Prof.Dr.Semih Ötleş’in hazırlamış olduğu yazıların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Plastik & Ambalaj Teknolojisi dergisi olarak, her zaman olduğu gibi bu sayımızda da kapsamlı içeriğimiz ile sektörle ilgili tüm yeniliklerden haberdar olabileceğiniz bir yayın hazırlamaya çalıştık. Bize zaman ayırarak Haziran sayımızın oluşturulmasına katkı sunan sektör firmalarımıza ve akademisyenlerimize ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyor, bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle sağlıklı günler diliyorum…

YASEMİN ERKİMEN

editor@plastik-ambalaj.com