Saturday, Jun 15th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home News

OMV, Borealis ve TOMRA’dan yeni iş birliği

OMV ve Borealis, yakma ve atık sahalarına giderek kaybolacak karışık atıktan ayıklanan geri dönüşüm ham maddesi için TOMRA ile uzun vadeli tedarik anlaşmaları imzaladı

Metal ve atık geri dönüşümünde sensör bazlı ayıklama sistemleri alanında faaliyet gösteren TOMRA, yıllık 80.000 metrik ton kapasiteli bir ayıklama tesisi inşa ettiğini duyurdu. Almanya'da, 2025'in sonunda faaliyete geçecek olan bu tesis, TOMRA'nın yapay zekâ ve sensör teknolojilerini kullanarak malzemelerin etkin bir şekilde ayıklanmasını sağlayacak. Böylece TOMRA Feedstock, ön ayıklanması yapılmış tüketim sonrası karışık plastik atıkları dönüştüren yenilikçi bir süreç başlatacak. Genellikle yakılmak üzere olan bu atıklar, şirketin yenilikçi işlemleri sayesinde polimerlerine göre temiz fraksiyonlara ayrılacak. Bu fraksiyonlar daha sonra OMV ve Borealis tarafından işletilen mekanik ve kimyasal geri dönüşüm tesislerinde işlenecek. 

OMV, TOMRA Feedstock tarafından kimyasal geri dönüşüm ham maddesi tedariki için uzun vadeli bir sözleşme imzaladı. Bu ham madde, OMV'nin geliştirdiği ve patentli olan ReOil® teknolojisi için kimyasal geri dönüşümde birincil poliolefinlerin yerine kullanılacak. Böylece, geri dönüşüm hedeflerini karşılama konusunda önemli bir katkı sağlanacak. 

OMV'nin Kimyasal ve Malzeme İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Daniela Vlad: "Bu uzun vadeli tedarik anlaşması, yüksek kaliteli sürdürülebilir plastik üretimi için ham madde sağlamak üzere ReOil® teknolojimize kaynak sağlayacak. Bu şekilde, plastikler için döngüsel ekonominin oluşturulmasına önemli bir katkıda bulunuyoruz" şeklinde açıklıyor.

Borealis ise, bu ham maddeyi kendisinin Borcycle™ M teknolojisine dayalı operasyonlarında kullanacak. Bu teknoloji sayesinde poliolefin bazlı tüketim sonrası atıkları yüksek performanslı polimerlere dönüştürerek, otomotiv, enerji, altyapı, sağlık, ev aletleri ve tüketici ürünleri gibi endüstrilerde talep edilen uygulamalar için uygun hale getirecek. 

Borealis'in Poliolefinler, Döngüsel Ekonomi Çözümleri, İnovasyon ve Teknoloji İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Craig Arnold: "Bu anlaşma, Borealis'in geniş yelpazedeki yüksek performanslı ürünlerde geri dönüştürülmüş içerik oranının arttırılması taahhüdüne yönelik başka somut bir adım oluyor.  Müşterilerimiz, portföylerinde değer katan geri dönüştürülmüş plastiklerin kullanımını artırabilecekler" açıklamalarında bulunuyor.

TOMRA Recycling Başkanı Dr. Volker Rehrmann ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor: "Bu anlaşma, değer zincirindeki ana oyuncuların bir araya gelerek gerçekten önemli bir etki yaratmasının mümkün olduğunu gösteriyor. Teknolojimiz sayesinde, aksi takdirde yakılarak kaybolacak olan tüketim sonrası plastikleri geri kazanma yeteneğine sahibiz. Bunlar, en azından ikinci bir yaşamı hak eden değerli malzemelerdir. Plastiklerdeki döngüsel boşluğu kapatmaya büyük bir katkı sağlamak için OMV ve Borealis ile birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz." 

OMV, Schwechat, Avusturya'da bir ReOil® pilot tesisi işletiyor ve aynı yerde yıllık 16.000 metrik ton kapasiteli yeni bir ReOil® tesisi inşa ediliyor. Mevcut pilot tesisi gibi, yeni tesisin de Uluslararası Sürdürülebilirlik ve Karbon sertifikası (ISCC PLUS) alacağı verilen diğer bilgiler arasında yer alıyor.

RePlast Eurasia Fuarı, düzenlendiği ilk yılda büyük başarı kaydetti

Avrupa’dan Çin’e uzanan geniş coğrafyadaki pek çok ülkeden ziyaretçileri ağırlayan fuar, geri dönüşüm ham maddeleri ve teknolojilerini üreten firmaların buluşma noktası oldu.

PAGEV’in kardeş kuruluşu, PAGÇEV Yeşil Dönüşüm ve Teknoloji Derneği ile TÜYAP’ın iş birliğinde 2-4 Mayıs tarihleri arasında ilki düzenlenen RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm ve Hammaddeleri Fuarı, geri dönüşüm endüstrisinin önemli aktörlerini İstanbul’da buluşturdu. 

Plastik geri dönüşüm endüstrisindeki son teknolojiler ve yenilikçi ürünler, ulusal ve uluslararası katılımcıları bir araya getiren platformda 10.000 m2’lik alanda sergilendi. Plastik atıkların geri kazanılması sürecinde toplama, ayrıştırma, yıkama ve temizleme, öğütme, yeniden işleme ve üretim, inovasyon aşamalarının tümünde hizmet veren 10 ülkeden 124 katılımcı son teknoloji ürün ve hizmetlerini sergiledi. RePlast Eurasia Fuarı; plastik sanayi, makine sanayi, ambalaj sanayi, makine yan sanayi, mobilya endüstrisi, metal sanayi, otomotiv sanayi sektörlerinden hizmet veren sektör profesyonelleri tarafından yoğun bir ilgi ile karşılandı. Fuar; Çin, Rusya, Hollanda, Almanya, Suudi Arabistan, Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Azerbaycan başta olmak üzere 85 ülkeden 8.253 ziyaretçiye ev sahipliği yaparak düzenlendiği ilk yılda sektörün buluşma noktası olarak büyük bir başarıya imza attı.

Avrupa Plastik Üreticileri Birliği’nin (European Plastics Converters - EuPC) de desteklediği RePlast Eurasia Fuarı’nın açılışında konuşan PAGÇEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Ülkemizin, yeşil ekonomiye entegrasyonunu hızlandıracak RePlast Eurasia; geri dönüşüm sektöründe, ham maddeden makina ve ekipman teknolojilerine kadar endüstrimizin tüm yeniliklerine ev sahipliği yaptı. Ülkemizde faaliyet gösteren en önemli geri dönüşüm markalarının yer aldığı fuarımıza ilk yıl ciddi katılım memnuniyet vericiydi. En önemsi ise fuar katılımcısı yerli yabancı firmaların tamamı önümüzdeki sene tekrar fuarda katılımcı olacağını belirtirken, ilk sene çeşitli sebeplerle katılamayan firmaların önümüzdeki sene fuarda yer alabilmek için yoğun talebi RePlast’ın dünyanın en önemli Plastik Geri dönüşüm fuarlarından biri olmak üzere emin adımlarla ilerlediğini ispatladı.”

Türkiye geri dönüşümde küresel merkez haline gelecek

Yeşil Mutabakat Yol Haritası ile Avrupa ülkeleri başta olmak üzere tüm dünya için atıkların, stratejik ham madde haline dönüştüğünü belirten Eroğlu; “Atık savaşlarının yaşanmaya başladığı konjonktürde ithal ham maddeye bağımlı olan Türkiye, geri dönüşüm sektörünü güçlendirdiği oranda cari açığını azaltma ve yeşil dönüşüme entegre olma şansını yakalayacak. Geri dönüşüm çağının başladığı önümüzdeki dönemde atıkların, petrol gibi değerli hale geleceği süreci birlikte yaşayacağız. Tüm sektörler, geri dönüştürülmüş hammaddeye ulaşmak için birbirleriyle rekabete girecekler. Devletler, kendi atıklarına sahip çıkmak için pek çok regülasyonu devreye alırken, özel sektöre bağlı markalar söz konusu atıklarla üretimlerini gerçekleştirmek için deyim yerindeyse kıran kırana rekabete girişecekler” dedi.

PAGÇEV olarak, Türkiye’nin yeşil dönüşümde proaktif rol alması gerektiğine odaklanarak, RePlast Eurasia Fuarı’nı hayata geçirdiklerine dikkat çeken Eroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fırsat ve risklerin yan yana olduğu Yeşil Dönüşümde, PAGÇEV Yeşil Dönüşüm ve Teknoloji Derneği olarak taşıdığımız sorumluluğumuzun bilinciyle RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm ve Hammaddeleri Fuarı’na ev sahipliği yaparak Türkiye’nin, değişen ve dönüşen yeni ticaret paradigmasında lider olmasının yolunu açmayı hedefledik. Aylar süren hazırlıklarımız neticesinde düzenlediğimiz RePlast Eurasia Fuarı’mızla eş zamanlı olarak PAGÇEV Plastik Geri Dönüşüm Konferansı’mızı da gerçekleştirdik. Uluslararası markaların yer aldığı ve birbirinden önemli sektör liderlerinin konuşmacı olarak katıldığı konferansımızın içinde bir de PAGÇEV Geri Dönüşüm Ödül Töreni’ni icra ettik”.

Atıkların, ekonomik değer olduğunu belirterek, tüketiciyi geri dönüşüm konusunda teşvik edecek sistemlerin kurulması gerektiğini hatırlatan Eroğlu, “Bugün atık bulmak oldukça zor ve bu süreç gitgide zorlaşacak. Cari açık ve çevreyi koruyabilmenin ilacı atıkları geri dönüştürmektir. Yakın gelecekte ülkeler arasında atık bulabilmek için atık savaşları yaşanacak. Önümüzdeki dönemde atıklar petrolden daha değerli olacak. Farklı sektörlerden birçok marka, geri dönüştürülmüş ham maddeye ulaşmak için büyük bir rekabete girecek. Tüketiciyi teşvik edecek, kaynağında ayrı toplama sistemleri, etkin atık yönetim sistemleri ve geri dönüşüm sürecine dahil edecek depozito sistemine benzer çözümler sunmalıyız” şeklinde konuştu.

Fuar Plastik Geri Dönüşüm Ödülleri ve Konferansı’na ev sahipliği yaptı

Fuarın ilk günü düzenlenen Plastik Geri Dönüşüm Ödülleri’nde 7 farklı kategoride ödüller sahiplerini buldu.

•Otomotiv Elektrikli veya Elektronik Ürün kategorisi birincisi “Burpol Polimer Plastik A.Ş.” 

•Altyapı ve İnşaat Malzemeleri kategorisi birincisi “Metroplast Ambalaj Teks. San. ve Tic. A.ş.” 

•Ev Mutfak Gereçleri ve Eğlence kategorisi birincisi “Sem Plastik San. ve Tic. A.Ş., Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş., Certiloop Yeşil Dönüşüm Sertifikasyon Hizmetleri A.Ş.” 

•Plastik Paketleme ve Ambalaj Malzemeleri kategorisi birincisi “Burkasan Plastik Atık Yönetimi ve Çevre Danş. Hiz. İnş. San. ve Tic. LTD. ŞTİ. – Unilever Sanayi ve Ticaret Türk A.Ş.” 

•İnovasyon ve Teknoloji: Ürün Teknolojisi kategorisi birincisi “Plastic Biolive Biyolojik ve Kimyasal Teknolojiler Sanayi ve Tic. A.Ş.” 

•İnovatif Geri Dönüşüm Makineleri kategorisi birincisi “Altech Makine San. ve Tic. A.Ş.” 

•Plastik Geri Dönüşüm Elçisi kategorisi birincisi “Ali Kantur” oldu.

Plastik geri dönüşüm ödüllerinin ardından düzenlenen konferans ve paneller geri dönüşüm alanında bilgi paylaşımını teşvik eden bir platform oluşturdu. Plastik Geri Dönüşüm Sektörüne Genel Bakış: Regülasyon, Teknoloji ve Fiyat Trendi, Çevresel Faktörler ve Plastik Geri Dönüşümündeki İyi Uygulamalar, Otomotiv Sektöründe Geri Dönüşüm Plastik Kullanımı ve Tedarik İmkânları, Deniz Atıkları ve Mikroplastik konularının ele alındığı panellerde alanında uzman konuşmacılar en güncel sektörel bilgilerini paylaştı.

Düzenlendiği ilk yıl gördüğü yoğun ilgi ve talep ile plastik geri dönüşüm endüstrisinin buluşma noktası olan RePlast Eurasia Fuarı, gelecek sene 8-10 Mayıs 2025 tarihlerinde Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ikinci kez ziyaretçilerine kapılarını açacak.

Plastik sektörü NPE 2024 Fuarı’nda Türkiye’yi başarıyla temsil etti

Plastik sektöründe dünyanın en önemli üç fuarından biri olma özelliği taşıyan ve bu yıl 6-10 Mayıs 2024 tarihleri arasında ABD’de gerçekleştirilen NPE 2024 fuarına, Türkiye’den 34 firma katıldı. İKMİB tarafından 3’üncü defa düzenlenen milli katılım organizasyonu ile fuara katılan 10 firma ve bireysel olarak katılan 24 firma plastik ham madde ve plastik makine ekipmanlarına yönelik Türk markalarını alıcıların beğenisine sundu. 2 bin 100’den fazla firmanın katılımcı olarak yer aldığı fuar, 50 binden fazla kişi tarafından ziyaret edildi.

T.C. Miami Ticaret Ataşesi Ömer İnce ile birlikte fuara katılan İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Gülsün, Erkan Aydın ve Fatma Köktaş katılımcı firmaları ziyaret ederek başarı dileklerini iletti.

Adil Pelister: “ABD’ye plastik sektörü ihracatı yüzde 20,5 arttı”

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB olarak bu yıl 3’üncü defa NPE 2024 fuarında ülkemizi başarıyla temsil ettik. Fuara 10’u milli katılım ve 24’ü bireysel olmak üzere toplam 34 Türk firmamız katıldı. Plastik sektörünün en önemli küresel etkinliklerinden biri olan fuarda Türk markalarının tanıtılması, yeni iş birliklerinin sağlanması sektör ihracatçılarımız açısından önemli bir fırsat. ABD pazarı ülkemiz ve sektörümüz açısından hedef pazarlarımız arasında bulunuyor. Plastik sektörümüzün ABD’ye ihracatına baktığımızda 2023 yılında 385 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Bu yıl ise ilk dört aylık dönemde ABD’ye yapılan plastik sektörü ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 artış ile 145,6 milyon dolara ulaştı ve sektörde en çok ihracat yaptığımız dördüncü ülke oldu. Plastik sektörünün genel ihracatı ise 2023 yılında 9,16 milyar dolar olurken, bu yıl ilk dört aylık dönemde ise yaklaşık 3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörün ihracat artışını istikrarlı sürdürebilmesi için bu tarz etkinliklere katılmalarını önemsiyoruz. İKMİB olarak, plastik sektöründe ülkemizi uluslararası platformlarda temsil etmekten gurur duyuyor ve katılımcı firmalarımızın bu önemli fuarda elde ettikleri başarıların devamını diliyoruz” dedi.

FANUC’un sürdürülebilirlik taahhüdü iki ödül birden kazandı

Şirket, farklı endüstriler için robotik çözümler dahil fabrika otomasyonu ürünleri üretirken çevreyle uyum içinde çalışmayı da felsefisinin önemli bir parçası olarak görüyor.

FANUC, uzun bir geçmişe sahip olan sürdürülebilirlik taahhüdü ile Clarivate Plc tarafından “Top 100 Global Innovators 2024” listesine dahil edilirken CDP tarafından da yıllık A Listesi’ne ilk kez alındı. Top 100 Global Innovators listesinde daha önce 2012, 2013, 2022 ve 2023 yıllarında da yer alan şirket, iklim değişikliğiyle mücadele alanındaki çalışmalarıyla dünyanın en önemli çevre girişimlerinden biri olan Karbon Saydamlık Projesi (Carbon Disclosure Project-CDP) tarafından 21 binden fazla şirketin değerlendirildiği kategoride ise A Listesine dahil edilen 346 şirketten biri oldu.

FANUC’un 2030 mali yılına yönelik hedefleri küresel kurumlarca onaylanmış durumda

Kazanılan ödüllere dair değerlendirmede bulunan FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “Uzun bir geçmişe sahip olan ve çevreyle uyum içinde çalışmanın odak noktasını oluşturduğu FANUC sürdürülebilirlik taahhüdünün ödüle layık görülmesi gurur verici. Kurulduğu günden bu yana otomasyon çözümlerini geliştirip müşterilerinin hizmetine sunarken sürdürülebilirliğe ve çevreye özen göstermeye odaklanan şirketimiz, çevreye saygı konseptini her zaman benimseyerek adım atıyor. Nitekim rekabet avantajını korumak ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmek için yapılan çalışmaların ödüle layık görülmesi doğru yolda ilerlediğimizin göstergesi olurken, bize bu konuda daha büyük sorumluluklar da yüklüyor. Sera gazı emisyonlarını azaltmak için orta ve uzun vadeli hedefler belirleyip bu hedeflere ulaşmak için çok sayıda çabayı teşvik eden bir şirket olarak 2030 mali yılına yönelik hedeflerimiz, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi, Dünya Kaynakları Enstitüsü ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na dayanan SBT (Bilim Temelli Hedefler) girişimi tarafından da onaylanmış durumda. Yalnızca kendi faaliyetlerimizden değil, aynı zamanda gelişmiş enerji tasarrufu performansına sahip ürünlerimizin geliştirilmesi ve sağlanması yoluyla müşterilerimizin faaliyetlerinden kaynaklanan emisyon azaltımlarını teşvik ederek karbon-nötr bir toplumun gerçekleştirilmesine katkıda bulunuyoruz. Bundan sonra da sürekli değişen küresel iş ortamına uyum sağlayabilecek fikri mülkiyete yatırım yapmaya devam ederken sürdürülebilirlik taahhüdümüz sayesinde çevreyle duyarlı çözümler geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Sürdürülebilirlik için stratejik iş ortaklığı

Koroplast, CSR Plastic ile gerçekleştirdiği stratejik iş ortaklığı kapsamında çöp torbalarında geri dönüştürülmüş ham madde kullanımını 2024 yılında yüzde 35’e çıkartmayı hedefliyor.

Tüm sürdürülebilirlik projelerini “Yaşanılabilir Bir Dünya Birlikte Kolay” çatı söylemi altında birleştiren Koroplast, çevresel sürdürülebilirliğin farkındalığını arttıracak çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda stratejik iş ortaklığına bir yenisini daha ekleyen marka, 30.000 m² alana sahip tesiste tehlikesiz atık toplama ve geri dönüşüm faaliyetlerini yürüten CSR Plastic ile yeni projeler üretmek üzere düğmeye bastı. 

Bulunduğu sektörlerde güçlü olan iki şirketin döngüsel ekonomiye katkı sağlayacak iş ortaklığı kapsamında Koroplast; CSR Plastic’in gelişmiş teknolojilerle donatılmış tesisinde geri dönüştürdüğü plastikten elde ettiği ham maddeyi alarak, teknolojik alt yapısı ve gelişmiş endüstri standartlarıyla çöp torbası üretiminde kullanacak. 

Koroplast Operasyon Direktörü Ersen Yılmaz, “43 yıllık bilgi birikimimiz, teknolojik donanımımız, uzman satış ve pazarlama kadromuzla sektörün öncü markasıyız. Sunduğumuz yeniliklerle sektöre liderlik ediyor, tüketicilerin hayatını kolaylaştırıyor aynı zamanda çevreye ve topluma karşı sorumluluklarımızı da yerine getirmek için birçok iş ortaklığı ve proje yürütüyoruz. Bu doğrultuda CSR Plastic ile döngüsel ekonomiye katkı sağlayacak ortak amaçlar dahilinde bir araya geldiğimiz için oldukça heyecanlıyız. Bu iş ortaklığı kapsamında çöp torbalarımızı yakın zamanda %100 geri dönüştürülmüş ham maddeden üretebilecek; hedefimiz doğrultusunda da 2024 yılında geri dönüştürülmüş ham madde kullanımımızı %35 seviyelerine çıkartacağız. Aynı zamanda hedef ihracat pazarımız olan Avrupa’da, regülasyonların zorunlu kıldığı sertifikalı geri dönüştürülmüş ham madde kotalarına karşı uyum sağlayan bir şirket olurken bu sayede de ihracat pazarlarındaki rekabetçi konumumuzu güçlendirme fırsatımız olacak” dedi.

Türkiye’nin en gelişmiş plastik geri dönüşüm tesisine sahip CSR Plastic

CSR Plastic, ayrıştırma ve su arıtma tesislerinin yanı sıra laboratuvarında gerçekleştirdiği yeniliklerle yarının dünyasını hedef alan çalışmalar hayata geçiriyor. Atık yönetimi ve geri dönüşüm faaliyetlerinde verimlilik, yerel ve uluslararası mevzuatlara uyum ile çevreye saygılı faaliyet açısından bir operasyonel mükemmellik örneği taşıyor. Döngüsel ekonomi modellerine katkı sağlayan güçlü bir altyapıya ve bilgi birikimine sahip olan CSR Plastic’in yenilebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımları ve su tüketimini minimize ettiği arıtma tesisi bulunuyor. Fiziksel ve kimyasal arıtma ile yıkama sürecinde kullanılan atık sular, Entegre Atıksu Arıtma Tesisi’nde arıtılıp kapalı döngü içerisinde sürekli olarak kullanılıyor ve tesisler sıfır atıksu deşarjıyla çalışıyor. 

Sürdürülebilir bir dünya için atıkların azaltılması ve geri dönüşümün önemli olduğunu belirten CSR Plastic Genel Müdürü Ali Sarp Bingöl, “Sektöründe lider firma olan Koroplast ile aynı amaçta buluştuğumuz ortak projeler üretmekten mutluluk duyuyoruz. Çevresel sürdürülebilirliği her daim odak noktamıza alarak, stratejik iş ortaklığımızı daha da ileriye taşımayı hedefliyoruz. Türkiye’nin en gelişmiş geri dönüşüm tesisimizle endüstri standartlarını yükseltmeyi ve sektördeki diğer şirketlere de çevre dostu uygulamaları hayata geçirmesi için örnek olmayı amaçlıyoruz” diye ekledi.

Burpol Polimer, başarısını ödülle taçlandırdı

Bursa Kayapa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikasında plastik atıkları yüksek teknoloji ve yenilikçi yöntemlerle doğaya zarar vermeden dönüştürerek ham madde olarak yeniden üretime kazandıran Burpol Polimer Plastik, RePlast Eurasia Plastik Geri Dönüşüm Teknolojileri ve Hammadde Fuarı’na katılım gerçekleştirdi. Şirket ayrıca PAGÇEV’in fuar kapsamında düzenlediği “Plastik Geri Dönüşüm Ödül Töreni”nde, “Yılın Otomotiv, Elektrik veya Elektronik Ürünü-Otomotiv ve Elektrik Ürünlerinde Kullanılan ve Geri Dönüştürülmüş Malzeme İçeren Plastik Parçalar” kategorisinde ödülün sahibi oldu. Ödülü Burpol Polimer Plastik Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Canbolat aldı.

Diğer taraftan; fuar kapsamında düzenlenen ve sektörün güçlü temsilcilerini bir araya getiren panelde bir konuşma yapan Burpol Polimer Plastik Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü İlkay Yıldırım, “Otomotiv Sektöründe Geri Dönüşüm Plastik Kullanımı ve Tedarik İmkânları” konulu sunumunu gerçekleştirerek, otomotiv sektörünün geri dönüşüm konusundaki ihtiyaç ve beklentilerinden bahsetti.

Avrupa Yeşil Mutabakatı 2050 Karbon Nötr hedefi kapsamında AB’nin döngüsel ekonomiye geçişi için önceliklendirdiği 7 alandan biri olan plastiklerin otomotiv sektörü için çok büyük bir girdi kaynağı olduğunu belirten İlkay Yıldırım, “2030 yılında Türkiye’de 2,5 milyon araç üretilmesi öngörülürken her araçta da ortalama 200 kg. geri dönüşüm plastik kullanılacağı varsayılıyor. Bu sebeple sadece Türkiye’deki otomotiv sektörünün geri dönüşüm ham madde ihtiyacı yaklaşık olarak yıllık 500 bin tondur” dedi.

Otomotiv firmalarının hedeflerini, her yıl sunulan “Sürdürülebilirlik Raporları” ile gözlemleyebildiklerini ifade eden Yıldırım, “Bu raporlar neticesinde otomotiv sektöründe kullanılan plastiğin; 2030 yılında yüzde 25, 2035’de ise yüzde 30 geri dönüştürülmüş plastik olması gerekmektedir. Hatta kullanılan geri dönüştürülmüş plastiğin de tüketici atıklarından oluşması ve en az yüzde 25 kadarının da ömrünü tamamlanmış araçlardan geri kazanılmış olması gibi ciddi hedefleri bulunmaktadır” diye konuştu.

Burpol Polimer Plastik’in post-endüstriyel plastik atıklardan ürettiği plastik ham maddelerden otomotiv parçalarının üretildiğini vurgulayan Yıldırım, “Granül haline getirdiğimiz ham maddelerden, düşük emisyon, yüksek performanslı ve yüksek darbe dayanımlı özellikler başta olmak üzere; iç ve dış döşeme parçaları, kapı paneli, konsol parçaları, koltuk parçaları, b sütunu - c sütunu iç parçaları, torpido gözü ve torpido gözü kapağı, ön kapı eşiği, arka kapı eşiği, merkez direk kaplama, şanzıman kapağı, direksiyon kutusu, el freni kapağı ve alet kutusu üretimi yapılıyor” şeklinde konuştu.

Son olarak sürdürülebilir bir dünya için çalışmaya devam edeceklerinin altını çizen Yıldırım, “Plastik kirliliğiyle mücadeleye ve sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunmaya ilk günkü heyecanla devam edeceğiz. Küresel bir sorun haline gelen plastik kirliliği sorununu hep birlikte çözebiliriz. Burpol Polimer Plastik olarak daha temiz ve sağlıklı bir dünya için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Bakioğlu Holding, “Dijital Rotasında” dijital dönüşüm yolculuğuna devam ediyor

Sürekli yatırım ve gelişimle tüm faaliyet alanlarında en iyiye ulaşarak, ülkesine değer katan dünya çapında saygın bir Grup olarak “Baki kalma” misyonu ile üretim faaliyetlerine devam eden Bakioğlu Holding, bu amaca hizmet edecek en önemli yapı taşlarından biri olarak gördüğü dijital dönüşüm yolculuğuna, “Dijital Rota” çatısı altındaki faaliyetleriyle devam ediyor. 

Bakioğlu Holding, dijital dönüşüm yolculuğunda, çalışanları ve müşterilerinin deneyimini iyileştirmeyi; üretkenliği artırmayı ve operasyonel maliyetleri azaltmayı hedefliyor. Bu hedefe doğru giderken de değişimi, inovasyonu, liderliği ve sağlam temelleri olan kurum kültürünü, Dijital Dönüşüm yolculuğunun bileşenleri olarak görüyor. Bu felsefeyle ele aldığı ve sürekli geliştirmeye devam ettiği dijital dönüşüm yolculuğunu da “Dijital Rota” olarak adlandırıyor.

Dijital Rota doğrultusunda faaliyetlerine erken yıllarda başlayan Bakioğlu Grubu, 2018 senesinde geçtiği SAP alt yapısını düzenli şekilde güçlendirirken, 2019 senesinden bu yana RPA (Robotic Process Automation, Robotik Süreç Otomasyonu) robotlarını kullanıyor ve iş süreçlerini çok daha verimli hale dönüştürüyor. AR (Artırılmış gerçeklik) uygulamaları sayesinde hem yeni yatırım süreçlerinde hem müşterilerinin işletme ziyaret taleplerinde, fiziki ziyaret ihtiyacını ortadan kaldırarak zaman ve maliyet avantajı yaratarak daha iyi bir müşteri deneyimine hizmet sunuyor. Dijitalleşmedeki son dönem uygulamaları başarıyla uygulayan Bakioğlu Grubu, bilgi güvenliği yönetim sistemlerine verdiği önemi ve güçlü alt yapısını ISO 27001 sertifikasının 2022 versiyonuyla tescilliyor.

Bakioğlu Grubu’nun tüm dijital dönüşüm sürecine liderlik yapan ve aynı zamanda T.C. İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban başkanlığında oluşturulan İzmir Dijital Dönüşüm Koordinasyon çalışmalarına katılan Baknet AŞ Genel Müdürü Fatih Güllükaya, “MEXT Teknoloji merkezi ile çalışarak Dünya Ekonomik Forumu tarafından önerilen dijital olgunluk değerlendirme programı olan SIRI (Smart Industry Readiness Index) ile 16 boyutta Dijital Olgunluk Seviyesini ölçtürdük, burada önemli olan bize değer yaratacak dijital dönüşüm alanlarını tespit etmekti ve buna göre Dijital Dönüşüm Yol haritamızda gerekli revizeleri yaptık. Her yıl gözden geçirmeye ve gelişmeler doğrultusunda revize etmeye de devam edeceğiz.” diye belirtti. Tüm bu stratejik adımların yanı sıra, “Grup Şirketlerindeki dijital dönüşüm kaslarının gelişimi ve her bir çalışanın dijital dönüşüm süreçlerinin aktif paydası olması için güncel teknolojilere ilişkin farkındalık seminerleri gerçekleştirdiklerini, dönemin en önemli gelişmeleri arasında yer alan ve oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan ‘Yapay Zekâ ve Üretken Yapay Zekâ’ üzerine webinar serisi ele aldıklarını; bu doğrultuda eğitim programlarını, Bak Akademi iş birliğiyle tasarladıklarını” kaydetti. Öte yandan, Bakioğlu Holding olarak, “Yapay Zekâ ve Üretken Yapay Zekâ” üzerine Türkiye'de farkındalığı artırmak ve ekosistemi geliştirmek amacıyla kurulan Türkiye Yapay Zekâ İnisiyatifi (TRAI) destekçileri arasında yer aldıklarına vurgu yaptı.

Ambalaj sektörü ‘starlarını’ arıyor

Ambalaj tasarımı ulusal öğrenci yarışması için başvuru süreci başladı

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) tarafından Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı katkısıyla, RX TÜYAP iş birliğinde bu yıl 20’ncisi düzenlenen Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2024 başvuruları başladı. ‘20. Ambalaj Tasarımı Ulusal Öğrenci Yarışması 2024’ için son teslim tarihi 21 Haziran 2024 olarak belirlenirken, elektronik ortamda başvuruların alındığı yarışmanın online seçici kurul toplantısı 10-11 Temmuz 2024 tarihlerinde yapılacak. Yarışmanın kazananları ise 16 Temmuz 2024’te açıklanacak. Yarışmada ilk 3’e giren öğrenciler, para ödülünün yanı sıra ‘ASD & TÜYAP Öğrenim Bursu’ ile öğrenim hayatları boyunca yılda 12 ay burs hakkı kazanacak. Yarışmada başarı elde eden öğrenciler çeşitli ödüllerin yanı sıra uluslararası yarışmalara da katılma hakkı elde edecek. Her yıl düzenlenen yarışma ile Türkiye’de tasarım eğitimi alan öğrencilerin ambalaj tasarımı alanına da yönelmelerinin sağlanması hedefleniyor.  

Üniversitelerin güzel sanatlar ve mimarlık fakültelerinin grafik ve grafik tasarım, endüstri ürünleri tasarımı veya endüstriyel tasarım bölümleri ve bu bölümlere eşdeğer lisans veya yüksek lisans düzeyinde eğitim gören tüm öğrencilerin katılımına açık olan yarışmaya, diğer bölümlerde okuyan öğrenciler bireysel olarak katılamıyor. Ancak, grafik ve grafik tasarım ile endüstri ürünleri tasarımı veya endüstriyel tasarım bölümlerinde eğitim gören öğrencilerle birlikte grup olarak katılabiliyor. Yarışmanın ödül töreni ve dereceye giren öğrencilerin projelerinin sergilenmesi ise ASD ve RX TÜYAP’ın iş birliğinde bu yıl 29’uncusu düzenlenecek olan Avrasya Ambalaj 2024 İstanbul – 29. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı esnasında gerçekleştirilecek.

10 ödül Türkiye’nin oldu

Yarışmada ilk üç dereceye giren ve mansiyon ödülü kazanan projelere çeşitli ödüller verilecek. Yarışmanın birincisi 30 bin TL’lik, ikincisi 20 bin TL’lik, üçüncüsü ise 15 bin TL’lik ödülün sahibi olacak. Ayrıca yarışma kapsamında 3 kişiye daha 10 bin TL’lik mansiyon ödülü verilecek. Ulusal Öğrenci Yarışması’nda ilk üç dereceyi paylaşan, mansiyon ve sertifika ödüllerine layık görülenler de dahil olmak üzere projelerin sahipleri dilerlerse WPO-Dünya Ambalaj Örgütü'nün düzenlediği WorldStar Student ile APF-Asya Ambalaj Federasyonu’nun düzenlediği AsiaStar yarışmalarına katılabilecek. WorldStar Student 2024 yarışmasında Türkiye'den Eskişehir Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi İzzet Duyar, Ev Kategorisinden Altın Ödül ve İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Fatma Akkan Bronz Ödül almaya hak kazandı. Yarışmanın sertifika ödülü ise 8 Türk projesine giderek toplamda 10 ödül Türkiye’nin oldu. AsiaStar 2023 yarışması öğrenci kategorisinde ise Türkiye 8 ödüle layık görülmüştü. 

Bir ambalaj tasarımının en az içinde bulunan ürün kadar değerli olduğuna dikkat çeken ASD Başkanı Zeki Sarıbekir, “Ambalajın tasarımı tüketici tercihlerinde de kritik bir öneme sahip. Katma değerli üretim için de ambalaj tasarımı büyük önem taşıyor. Biz de ASD olarak tasarımın ve tasarımcıların gelişmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Yaptığımız çalışmaların da gerekli ilgiyi gördüğüne şahit olmak bizleri mutlu ediyor. Giderek artan ilgiyle takip edilen yarışmamıza katılan genç tasarımcılarımızın vizyonuna güveniyor ve sonuna kadar destekliyoruz.” dedi. 

Bakioğlu Holding’te 11. Gelişim Zirvesi Heyecanı…

Bakioğlu Holding’in 2013 yılından bu yana gerçekleştirdiği Gelişim Zirvesi bu yıl “Kendi Yolunu Aydınlatanlar” temasıyla, İzmir AOSB Atatürk Salonu’nda ve eş zamanlı canlı yayınla gerçekleşti.

Bakioğlu Holding Eğitim ve Organizasyonel Gelişim Müdürü Hande Işık’ın moderasyonunu gerçekleştirdiği zirvede, Bakioğlu Holding İnsan Değerleri ve Kurumsal Gelişim Grup Başkanı Özgür Güneri, Gelişim Zirvesinin 11 yıllık yolcuğunu aktarırken, Bakioğlu Holding İcra Kurulu Eş Başkanı Enver Bakioğlu, Bakioğlu Holding Grup Şirketleri’nin kuruluşundaki ilham verici hikayeleri aktararak köklü aile ve şirket tarihine ışık tuttu.

Bak Ambalaj Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ, Bak Gravür Genel Müdürü Nedim Ahmet Genç ve Bareks Genel Müdürü Yiğitcan Çelikoğlu; moderasyonunu House of Human CEO’su Umut Ahmet Tarakçı’nın gerçekleştirdiği panelde, kariyer yolculuklarına ışık tutan konu başlıklarını Grup çalışanlarıyla paylaştı.

11. Gelişim Zirvesi’nde Bakioğlu Holding İnsan Değerleri ve Kurumsal Gelişim Başkanı Özgür Güneri, “Şirket akademimiz Bak Akademi ve Gelişim Seninle Baki alt markamız ile gelişmek&geliştirmek değerimize hizmet eden her türlü aracı, sistemlerimize dahil etmeye devam ediyoruz. Gelişim Zirvemiz de bu araçlardan birisi. Bu seneki Zirvede, kendi içimizden başarı hikayeleri dinleyerek ilham dolu ve keyifli bir zirveyi daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde paylaşımda bulundu. 

TOMRA, IFAT 2024’te yerini alıyor

Sensör tabanlı ayıklama teknolojilerinin global üreticisi TOMRA Recycling, en son teknoloji portföyü ile IFAT 2024'te (13-17 Mayıs, Münih, Almanya) kaynak geri kazanımındaki lider konumunu sergileyecek. 

IFAT 2024’te 'Kaynak Geri Kazanımını Dönüştürmek' temasıyla yer alacak TOMRA’nın uzmanları, şirketin kaynak devrimine liderlik etme konusundaki kararlılığını vurgulamak için B6.339/438 standında olacak. 

Sektörde gıdaya uygun ayıklamayı mümkün kılan en yeni, yapay zekâ destekli çözüm

Gıdayla temas eden geri dönüştürülmüş ambalaj atıklarına ve plastik malzemelere ilişkin AB mevzuatında yakında yapılacak değişiklikler doğrultusunda TOMRA, IFAT ziyaretçilerinin GAINnext™ teknolojisindeki en son gelişmelere büyük ilgi göstermesini bekliyor. TOMRA'nın yapay zekâ destekli derin öğrenme teknolojisine (AUTOSORT™ üniteleri için eklenti olarak sunulan) kesintisiz yatırımı sayesinde, artık PET, PP ve HDPE için %95'in üzerinde olağanüstü saflık seviyeleri ile gıdaya uygun plastikleri gıdaya uygun olmayan plastiklerden ayırmak mümkün oluyor. 

TOMRA, onlarca yıldır ayıklama performansını iyileştirmek için yapay zekâ teknolojisini kullanıyor ancak bu son çığır açan uygulama, aynı zamanda 2019'da atık ayıklama için ilk derin öğrenme teknolojisini de tanıtan TOMRA için sektörde başka bir ilki temsil ediyor. Derin öğrenme ve yapay zekânın bu en gelişmiş uygulamasıyla TOMRA, geri dönüşümün yapay zekâ destekli değişiminde öncü konumunu bir kez daha gösteriyor. 

IFAT'ta öne çıkacak diğer konular: Çapak ayıklamadan alüminyum alaşımı ayıklamaya

TOMRA standını ziyaret edenler, aynı zamanda şirketin yakın zamanda piyasaya sürdüğü plastik çapakların yüksek verimli saflaştırılmasına yönelik çözümü INNOSORT™ FLAKE hakkında da bilgi edinebilecek. Makine, polimer, renk ve şeffaflığa göre eş zamanlı olarak çapak ayıklamayı mümkün kılan gelişmiş özellikleri sayesinde, yüksek oranda kirlenmiş girdilerden bile rakipsiz çapak ayıklama performansı sağlıyor. Kasım 2023'te sunulan TOMRA'nın INNOSORT™ FLAKE çözümü, dünya çapındaki müşterilerin çok çeşitli atık akışlarından maksimum verimlilikle daha fazla geri dönüştürülebilir malzemeyi geri kazanmalarına yardımcı oluyor.

TOMRA'nın en yeni metal geri dönüşüm çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için de TOMRA'nın metal uzmanları, şirketin AUTOSORT™ PULSE ünitesinin detaylarını aktarmak üzere fuarda bulunacak. Alüminyum alaşımlarının yüksek verimlilikte ayıklanması için tasarlanan AUTOSORT™ PULSE, dinamik lazer kaynaklı analiz spektroskopisi (LIBS) özelliğine sahip. Endüstri standartlarını yeniden tanımlayan bu çözüm, yüksek verimli yeşil alüminyum üretiminin yolunu açıyor. Yapay zekâ tabanlı nesneleri tekil algılama özelliği sayesinde, üst üste binen ve bitişik malzemeler bile verimliliği en üst düzeye çıkarmak için doğru bir şekilde ayrılabiliyor.

Proses ve malzeme akışını optimize etmek için dijital çözümler

TOMRA, ayıklama operasyonlarından elde edilen verilerin, tesis operatörlerinin minimum aksama süresi ve maksimum çıktı ile karlı bir iş yürütme arayışını kolaylaştırmada kritik bir rol oynadığının bilinciyle çözümler geliştiriyor. TOMRA uzmanları, IFAT 2024'te müşterilerinin süreç ve malzeme akışını optimize etmelerine yardımcı olan iki dijital çözümü de aktaracaklar: TOMRA Insight ve PolyPerception'ın atık analizörü.

TOMRA Insight, neredeyse canlı takip etme yoluyla ayıklama süreçlerinin veri odaklı optimizasyonuna olanak tanıyan bulut tabanlı bir veri izleme platformu. Kurulan eklenti sayesinde kritik ayıklama verilerine her yerden ve her zaman erişilebildiğinden operatörler, operasyonel sorunları ve gelecekteki bakım gereksinimlerini önceden tahmin ederek tüm ayıklama hattının kontrolünü sağlayabiliyor. 

TOMRA'nın, yapay zekâ tabanlı atık akışı izleme alanında öncü şirketlerinden PolyPerception'ın %25 hissesini satın almasının ardından, TOMRA müşterileri artık PolyPerception'ın gerçek zamanlı uçtan uca atık akışı izleme olanağından da yararlanabilecek. Atık analizi çözümü, ayıklama işlemi sırasında önemli noktalardaki verileri ölçerek izlenebilirlik ve şeffaflık sağlıyor. Ayıklama tesisi operatörleri, veriye dayalı kararları mümkün kılmak için ayıklanan akışların kalitesini ve kalan akıştaki iyi malzeme kaybını kesintisiz olarak değerlendirebiliyor. Teknoloji, aynı zamanda gıdaya uygun geri dönüşüm ve yerel mevzuatı düzenlemelerine uyumu sağlayabilen otomatik bir sistem olarak da işlev görüyor.

TOMRA standı, B6 salonunda

TOMRA Recycling Sorting Global Satış ve Pazarlama Müdürü Fabrizio Radice, fuar öncesinde yaptığı açıklamada; "TOMRA'da sektörümüzdeki pek çok oluşumun çözmeye çalıştığı şeyi başardık: PET, PP ve HDPE için gıdaya uygun plastikleri gıdaya uygun olmayan plastiklerden ayırmak. Yeni GAINnext™ uygulamamızı sunduğumuz için çok heyecanlıyız ve IFAT 2024, bu harika gelişmeleri paylaşmak için mükemmel bir platform. Mevcut ve potansiyel müşterilerimiz ile iş ortaklarımızı, gelişmiş çözümlerimizin tesis operatörlerinin ayıklama performanslarını yükseltmelerine, yeni gelir akışlarını keşfetmelerine ve kaynak geri kazanımını dönüştürmelerine yardımcı olabileceği birçok yolu vurgulayacağımız standımızda görebilmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” diye belirtti. 

TOMRA Recycling, tüm IFAT katılımcılarını ayıklama zorluklarını görüşmek üzere TOMRA B6.339/438 numaralı standına davet ediyor.

Karbon ayak izini azaltmamanın ihracattaki yıllık maliyeti 3.3 milyar euro

Avrupa Birliği'nin iklim değişikliğiyle mücadele çerçevesinde karbon emisyonlarını azaltmak amacıyla getirdiği ‘Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’ (SKDM), 2026’da tamamen hayata geçirilecek. Hazırlık ve geçiş sürecini kapsayan son 2 yılda emisyon ticaret sistemini kurması gereken Türkiye, sisteme entegre olamazsa ihracatta önemli sıkıntılar yaşayacak.

Türkiye’nin ilk sürdürülebilirlik yönetim şirketi Altensis’in Yönetici Ortağı Dr. Emre Ilıcalı, “ Karbon maliyetlerinin 2022 yılı düzeyinde kalması durumunda SKDM’nin Türkiye'nin AB-27'ye ihracatına olası etkisi, yıllık yaklaşık 3.3 milyar euro. Çimentodan tarıma kadar pek çok sektörü bir dizi önlem bekliyor” dedi.

Avrupa Birliği’nin (AB) iklim değişikliğiyle mücadele çabasını küresel düzeyde artırmak amacıyla karbon emisyonlarını azaltmak için getirdiği ‘Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması’ (SKDM), 2026 yılında tamamen hayata geçirilecek. Bu mekanizma ile AB içinde uygulanan Emisyon Ticaret Sistemi’ne eşdeğer bir karbon fiyatlandırmasının SKDM kapsamına giren ürünlerin ithalatı aşamasında da uygulanması, Türkiye’yi ihracatta önemli bir eşiği geçmeye hazırlıyor. 

Emisyon ticaret sistemi kurulup uyum sağlanmalı 

Yeşil binalar ve sürdürülebilirlik alanında danışmanlık veren Altensis’in Yönetici Ortağı Dr. Emre Ilıcalı, ülkemizin 2023 yılında başlayan hazırlık ve geçiş sürecini tamamlaması için sadece 2 yıl kaldığını, bu sürede emisyon ticaret sistemi kurması ve uyum sağlaması gerektiğini hatırlattı. 

Türkiye'nin SKDM sürecini sorunsuz atlatmak için herhangi bir mali yükümlülüğün söz konusu olmadığı bu dönemde gerekli olan önlemleri almasının elzem olduğuna dikkat çeken Ilıcalı, “Yapılan araştırmalar, karbon maliyetlerinin 2022 yılı düzeyinde kalması durumunda SKDM’nin Türkiye'nin AB-27'ye ihracatına olası etkisinin, yıllık yaklaşık 3.3 milyar euro olarak hesaplandığını gösteriyor. Bu durum, özellikle çimento, elektrik, diğer mineral ürünleri, tarım ve demir-çelik sektörlerinde ihracat gelirinde düşüş yaşanabileceğini bize gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

 

Döngüsel ekonominin ağırlık noktası: Atık Yönetimi

ÇEVKO Vakfı tarafından Küresel Isınma Kurultayı Komitesi iş birliğiyle düzenlenen "İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlikteki Son Gelişmeler" başlıklı çevrimiçi söyleşi gerçekleşti. Moderatörlüğünü Küresel Isınma Kurultayı Komitesi Başkanı Celal Toprak’ın gerçekleştirdiği etkinlikte, Anadolu Efes - Grup Kurumsal İletişim ve İlişkiler Direktörü Selda Susal Saatçi, İTÜ - Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Görgün, AB Komisyonu İklim Elçisi - Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi Seren Anaçoğlu ve ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer konuşmalarıyla yer aldı. 

ÇEVKO Vakfı Söyleşileri’nde gündem atık yönetimiydi. İklim kriziyle mücadele ve döngüsel ekonomiye geçişte en önemli uygulamaların başında gelen atık yönetimi konusuna dikkat çekmek istediklerini belirten ÇEVKO Vakfı Genel Sekreteri Mete İmer söyleşinin açılış konuşmasını yaptı.

“Belediyelerden atık yönetimine gerekli ilgiyi göstermelerini bekliyoruz”

İklim krizi ve sürdürülebilirliğin atıkların kaynağa, yani ham maddeye dönüştürülmesiyle yakından ilgili olduğunu belirten Mete İmer, “Ülke olarak dört-beş yıldır içecek ambalaj atıkları için zorunlu depozito sistemine geçmeye çalışıyoruz. Bizde tüketim sonrası atıkların yönetiminden ana sorumlu belediyeler. Son yıllarda ambalaj atıklarının belediyelerce kaynağında ayrı toplanıp geri dönüşüme sevk edilmesinde aksaklıklar yaşanıyor. İçecek dışı ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanıp geri dönüştürülmesi için Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu modelini savunuyoruz. Yerel seçimlere giderken önümüzdeki dönemde tüm belediyelerden atık yönetimine gerekli ilgiyi göstermelerini rica ve talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 

Woojin Plaimm, dünyanın ilk çevrimiçi satış sistemini tanıttı

Enjeksiyon makine siparişinizi online hale getirin

Küresel enjeksiyon kalıplama makinesi tedarikçisi Woojin Plaimm, yenilikçi bir hamleyle, 1 Mart 2024'ten itibaren dünya çapındaki şubeleri aracılığıyla dünyanın ilk çevrimiçi satış sistemini tanıttı. Bu yenilikçi sistem, çeşitli kullanıcı hizmetleri sunarak müşteri rahatlığını artırmayı amaçlıyor. Kullanıcı dostu özellikleriyle sistem, kullanıcıların uygun makine fiyatlarına her yerde ve her zaman kolayca erişmesine olanak tanıyor.

Sistemin Temel Özellikleri:

- Hızlı Teklif Sistemi: Müşteriler artık ayrı oturum açmaya gerek kalmadan makine fiyat tahminlerini alabiliyor. Bu özellik, kullanıcıların çeşitli makinelerin fiyatlarını hızlı ve kolay bir şekilde kavramasını sağlıyor.

- Detaylı Fiyat Teklifi Sistemi: Kullanıcı kaydı gerektiren bu sistem, kullanıcıların paket seçeneklerini keşfetmesine olanak sağlıyor. Müşterilerin gereksinimlerine uygun seçenekleri seçmesine ve buna göre ayrıntılı teklifler almasına olanak tanıyor.

- Karşılaştırmalı Fiyatlandırma: Kullanıcılar aynı makinenin çeşitli modellerinin ayrıntılı özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştırabilecekler. Bu özellik, müşterilerin çeşitli seçenekleri değerlendirmesine ve en uygun seçimleri yapmasına olanak tanıyor.

- Gerçek Zamanlı Sorular ve Destek: Kullanıcılar, olabilecek ek soruları için gerçek zamanlı cevaplar ve ayrıntılı fiyat teklifleri alabilecekler. Bu, müşterilerin gerekli bilgilere hızlı erişimini kolaylaştırıyor.

Woojin Plaimm, bu çevrimiçi satış sistemini uygulayarak müşterilerine gelişmiş hizmetler sunmayı ve onlara bilinçli satın alma kararlarını kolaylaştıracak bilgiler sağlamayı amaçlıyor. Bu girişim, makine endüstrisinde çevrimiçi satış sistemleri alanında ileriye doğru atılmış önemli bir adım anlamına geliyor.

https://woojinplaimm.com

CLPA güvenli haberleşme için gerekli alt yapıyı sunuyor

Karmaşık üretim süreçleri, büyük makineler ve yoğun insan etkileşiminin olduğu fabrikalarda güvenli haberleşme ve veri güvenliği öncelikli konuların başında geliyor. Özellikle de hassas verilerin korunması için birinci kriter olan doğru iletişim alt yapısının kurulması ve güvenlik protokollerinin uygulanması, işletmenin sürdürülebilirliğini ve rekabet gücünü de artırıyor. Bu noktada veri güvenliğini artırmak için devreye giren CLPA imzalı CC-Link IE Safety’nin güvenli haberleşme fonksiyonu, uluslararası standartlarda güvenlik alanı oluşturarak işletmelerin bu konudaki ihtiyaçlarını karşılıyor. 

Modern üretim çağında fabrikalarda üretilen ve işlenen veriler işletmenin en değerli varlıklarından biri olarak önemini koruyor. Üretim verileri, müşteri bilgileri, finansal bilgiler ve diğer hassas bilgilerin yetkisiz kişilerin erişimine karşı korunması her geçen gün daha da kritik hale geliyor. Bu aşamada verilerin güvenli bir şekilde aktarılması ve saklanması için güvenli haberleşme sistemlerini birinci basamak olarak gördüklerini ifade eden CLPA Türkiye Müdürü Önder Şenol; CC-Link IE Safety güvenli haberleşme protokolünün güçlü bir güvenlik duvarı oluşturarak verileri koruma altına aldığını vurguladı. 

Güvenlik standartlarını yükseltmek isteyen tesisler için ideal

CLPA’nın geliştirdiği endüstriyel haberleşme protokolü CC-Link IE’deki Safety fonksiyonunun güvenli haberleşme için gerekli alt yapıyı oluşturduğunu söyleyen Önder Şenol; “Güvenli haberleşme uygulamaları, işletmenin rekabet gücünü artırıyor ve pazarda güvenilir bir oyuncu olarak konumlanmasına yardımcı oluyor. CC-Link IE Safety ise güvenli kontrol, genel kontrol ve hareket kontrolü sisteminde bir arada kullanılabiliyor. Bu fonksiyon tüm CC-Link IE ağlarında yüksek hızda, kritik sorumluluğa sahip güvenli bir sistem oluşturulabiliyor. Uluslararası standartlarla uyumlu bu sistem, IEC 61508'de belirtilen SIL3 uyumu için gereksinimleri karşılıyor. CC-Link IE Safety, güvenilir veri aktarımı sağlayarak veri bütünlüğünün korunmasına ve bilgi kaybının önlenmesine katkı sağlıyor. Bu da tesislerde güvenlik açısından kritik öneme sahip olan acil durumlarda güvenilir iletişim sağlanmasında önemli rol oynuyor. Tüm bu nedenler göz önüne alınınca CC-Link IE Safety’nin endüstriyel otomasyon dünyasında güvenlik standartlarını yükseltmek isteyen tesisler için yerinde bir tercih olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Etiket Sanayicileri Derneği'nin yeni yönetim kurulu belirlendi

25 yıldır üstlendiği sorumluluk ile üyelerine ve sektöre fayda sağlayan Etiket Sanayicileri Derneği – ESD, 12. Olağan Genel Kurul Toplantısını 6 Mart 2024 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdi. Genel Kurulda yapılan seçim sonucunda ESD’nin 2024-2027 dönemi Yönetim Kurulu belirlendi. Genel kurulda Yönetim Kurulu’nun yanı sıra ESD yönetiminde önemli rol üstlenen Denetim Kurulu, Sicil Kurulu ve derneğe uzun yıllar katkı ve değer sunmuş isimlerden oluşan Danışma Kurulu da belirlendi.

Etiket Sanayicileri Derneği’nin yeni başkanı Merve ERGENÇ şunları söyledi: “Geçmiş dönemlerde başarılı projelerin hayata geçmesini sağlayan, derneğimize büyük katkıları bulunan Sayın Aydın OKAY ve değerli kurullarımızdan devraldığımız bayrağı, 12. Dönem Yönetim Kurulu olarak daha ileriye taşımak adına büyük çaba sarf edeceğiz. Yeni dönemde devraldığımız projelerin sürdürülebilirliğini sağlarken,  hızla değişen dünya ile uyumlu şekilde yeni çalışmalarımızı da hayata geçireceğiz. Bu süreçte en büyük destekçimiz üyelerimiz ve sektör paydaşlarımız ile katma değer üretmeye devam edeceğiz. Ülkemize ve sektörümüze olan sorumluluğumuzla, geçmiş yönetim kurulunun tecrübeleri ışığında, deneyimlerimiz ve yenilikçi bakış açımızla tüm sektörün sesi olarak hep beraber çalışacağız. Sektörümüzü temsil eden, Türkiye’de tek ve köklü dernek olan ESD’yi bugünlere taşıyan geçmiş dönem başkanlarımıza ve yönetimlerine teşekkür ediyor, yeni dönem Yönetim Kurulu üyelerimize başarılar diliyorum.”

Başkan                       

Merve Ergenç - Reslan Etiket Baskı ve Ambalaj San. Tic. A.Ş.

Başkan Yardımcısı     

Murat Olcay  - Olcay Ambalaj A.Ş.

Genel Sekreter           

Zeynep Lakerta Gökçe  - Uze Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.

Sayman                      

Ahmet Uzun – Dereli Graphic Matb. Malzemeleri San.  Tic. A.Ş.

Üye                            

Orhun Çapanoğlu – CCL Label Ambalaj A.Ş.

Üye                            

Murat Demir -  Sade Ofset Matb. Amb. San. Tic. Ltd. Şti.

Üye                            

Hakan Çiçek - SPS Etiket Baskı ve Amb. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Üye                            

Doğa İpek – Jetron Makine San. ve Tic. A.Ş.

Üye                            

Selkut Engin – Heidelberg Grafik Ticaret Servis Ltd. Şti.

Üye                            

Fatih Güven – Sancak Etiket Matb. Amb. İnş. San. ve Tic. A.Ş.

Konica Minolta Türkiye’nin Avrasya Teknoloji Merkezi, yeni deneyimlere hazır

Şirket, günümüz ve geleceğin dünyasında iş akışlarını her geçen gün iyileştirmek ve verimliliğini arttırmak adına, tüm iş birimlerini tek bir noktadan yönetme stratejisi ile yeni kampüsünü genel merkez olarak konumlandırdı.

Konica Minolta Türkiye, teknoloji tabanlı esnek ve sürdürülebilir çözümlerle donatılmış daha uyumlu bir anlayıştan yola çıkarak, iş yerlerinin dijital dönüşümüne etki edecek bir yaklaşımla Konica Minolta Avrasya Teknoloji Merkezi kampüsünü hazır hale getirdi. İstanbul Ataşehir’de bulunan teknoloji merkezinin 17 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen açılışına, teknoloji ve iş dünyasından konukların yanı sıra Konica Minolta İş Çözümleri Avrupa Başkanı Suhara Kiyotaka, Japonya İstanbul Konsolosluğu Ekonomi Bölümü Sorumlusu Konsolosu Machida Yutaka ve Ataşehir Belediye Başkanı Onursal Adıgüzel katılım gösterdiler. İstanbul Ticaret Odası Başkan temsilcileri adına İdari İşler ve Satınalma Müdürü Dr. Şaban Eyüpoğlu ve Satınalma Birim Yöneticisi Ümit Koldemir de törene katılım gösterdi. 

Törenin ilk açılış konuşmasını gerçekleştiren Konica Minolta Türkiye Genel Müdürü Mustafa Yılmaz, sözlerine şöyle başladı; “Konica Minolta Türkiye olarak ülkemize çok büyük katkılar sağlamasını hedeflediğimiz Avrasya Teknoloji Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu merkezi, tüm iş birimlerini tek bir noktadan yönetme stratejisi ile yeni deneyimler kazanmak adına genel merkez haline getirdik. 6.000 m2'lik kapalı alanda konumlanan bu alanın 2500 metrekarelik kısmının yalnızca müşteri deneyim merkezine ayrıldığı kampüste, 1 adet ışık ve renk ölçüm laboratuvarı, 3 adet showroom, 7 iş kolu, 50’den fazla marka, 100’den fazla yazılım, 300’den fazla da cihaz modeli bulunuyor. Geleceğin iş dünyasına yeni teknoloji merkezimizle birçok katkıda bulunacağız. Bugün bizlere eşlik eden sektör dernekleri başkanları ve bürokrasi temsilcilerimize de bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Avrasya Teknoloji Merkezi’nin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” 

Türk ev ve mutfak eşyaları sektörü ABD pazarında büyümeyi hedefliyor

Ev gereçleri, mutfak gereçleri ve pişirme ekipmanları konularında sektörün önemli fuarlarından biri olan ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Şikago şehrinde düzenlenen The Inspired Home Show 2024 fuarının Türkiye milli katılım organizasyonu, bu yıl 18’inci defa İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ve İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği ortaklığında gerçekleştirildi. 37 Türk firmasının katıldığı fuarda plastik, döküm, teflon, paslanmaz çelik, melamin, metal ve camdan mamul mutfak, banyo ve ev eşyaları tanıtıldı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 1.600 firmanın katılım sağladığı fuar, yaklaşık 30 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Fuara katılan İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Ali Küçük, T.C. Şikago Başkonsolosu Engin Türesin ve T.C. Şikago Ticaret Ataşesi Dr. Ahmet Samet Tekoğlu ile birlikte katılımcı firmaları ziyaret ederek başarı dileklerini iletti.

Adil Pelister: “ABD pazarında Türk ev ve mutfak eşyaları sektörümüzün büyümesini hedefliyoruz”

Türk ev ve mutfak eşyaları sektörünün ABD pazarında güçlü bir oyuncu haline gelmesi için fuarların büyük önem arz ettiğine dikkat çeken İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB ve İDDMİB ortaklığında bu yıl 18’inci defa milli katılım organizasyonunu düzenlediğimiz, ev ve mutfak eşyaları sektöründe ABD’nin en önemli fuarları arasında olan The Inspired Home Show (IHS) 2024 fuarına 37 firmamız ile katılım sağladık. Sektörün ABD’ye ihracatı 2023 yılında 223,7 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2022 yılına göre yüzde 13,36’lık bir gerileme söz konusu. ABD’ye yapılan plastikten mamul sofra, mutfak ve ev eşyaları ihracatı 2023 yılında 26,9 milyon dolar olarak gerçekleşirken, 2024 yılı iki aylık dönemde ise yüzde 13,38 artışla 5,8 milyon dolar oldu. Ev ve mutfak eşyaları sektörünün dış ticaret rakamlarına baktığımızda, 2022 yılında dünyada 212,5 milyar dolar tutarında ithalat yapılırken ABD’nin 59,1 milyar dolar tutarında ithalat gerçekleştirerek dünya ithalatından aldığı yüzde 27,8’lik pay ile ilgili sektörde dünyanın en fazla ithalat gerçekleştiren ülkesi olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bizim için büyük bir potansiyel sunan ABD pazarında Türk ev ve mutfak eşyaları sektörümüzün büyümesini hedefliyoruz. Türk firmalarımızın geniş ürün yelpazesiyle Amerikan pazarında yer edinmeleri için fuar katılımları önemli. Firmalarımız bu tarz fuarlara katılarak ürünlerini sergileme, yeni iş bağlantıları kurma ve sektördeki güncel gelişmeleri yakından takip etme fırsatı buluyor. Bizler de bu yönde faaliyetlerimizi artırarak ihracatçı firmalarımızı desteklemeye devam edeceğiz. İhracatçılarımızın İKMİB sosyal medya hesaplarından yapacağımız faaliyetlerin duyurularını takip ederek, faaliyetlerimize katılmalarını öneriyoruz” dedi.

Depart, yeni işbirlikleri ile ürün yelpazesini genişletmeye devam ediyor

Depart’ın paketleme sistemleri üzerine çalışan birimi Depart Paketleme Çözümleri; paketleme ihtiyacı olan tüm sektörlere hizmet vererek paketleme alanında da müşteri memnuniyetini ön planda tutuyor.

Depart’ın yeni iş ortağı Dolzan Packaging; granül, toz ve sıvı ürünlerin farklı şekil ve boyutlardaki ambalajlarda paketlenmesini sağlayan otomatik paketleme makineleri ve yarı otomatik dozajlama makinelerinden oluşan geniş bir ürün yelpazesine sahip. Altmış yılı aşkın geçmişinde biriktirdiği deneyim, gıda ve gıda dışı ürünlerin paketleme sistemlerinde öne çıkmasını sağlıyor. 

Depart Genel Müdürü Cengiz Tiryakioğlu, anlaşmaya dair yaptığı açıklamada yaptıkları iş birliklerinde oldukça seçici davrandıklarını belirterek anlaşma detaylarına değindi: “İtalya’nın güvenilir, deneyimli ve önde gelen firmalarından Dolzan Packaging ile bir işbirliği anlaşması imzaladık. Bu bizim paketleme makineleri alanındaki beşinci çözüm ortaklığı anlaşmamız oldu. Depart Paketleme Çözümleri beklediğimizden çok daha hızlı ivme aldı. Dünya çapında aldığımız talepleri en uygun makine sistemleri ile karşılamaya aynı hızda devam edeceğiz. Şimdiden; şrinkleme makineleri, vakum makineleri, tesis ve üretime özel dikey ve yatay flowpack paketleme makineleri, palet boşaltıcılar, karton kutulama makineleri, kolileme makineleri, paletleyiciler, robot üniteleri, taşıma sistemleri, otomatik koli kapatıcılar, paletleyiciler, streç sarıcılar ve daha birçok çözümü sunuyoruz. Paketleme alanında artık adımızı duyurduk. Şimdi sıra tüm paketleme ihtiyaçları için ürün yelpazemizi daha da genişletmekte.”

Dolzan Packaging makinelerinin de satış ve pazarlama faaliyetlerini birçok ülkede yönetecek olan Depart Paketleme Çözümleri, dünya çapındaki dağıtım ağı, satış sonrası hizmetleri ve müşteri memnuniyeti odağıyla paketleme sistemleri kullanan tüm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Kimya sektörünün Mart ihracatı 3 milyar doları aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı Mart ayında geçen yıl aynı döneme göre yüzde 4,1 azalışla 22,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kimya sektörü ise 3 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirerek Mart ayında en çok ihracat yapan ikinci sektör oldu. Mart ayında genel ihracatta gerileme olurken kimya sektörü ihracatını yüzde 5,6 artırmayı başardı.

Kimya sektörünün Mart ayı ihracat rakamlarını değerlendiren İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Mart ayında kimya sektörümüz geçen yıl aynı aya göre yüzde 5,6 artışla 3 milyar doları aşan ihracat gerçekleştirdi ve ülkemiz ihracatından yüzde 13,5 pay alarak ikinci sektör oldu. Genel ihracatta Mart ayında gerileme olurken kimya sektörümüzün pozitif tarafta kalması ve performansını artırması memnuniyet verici. İlk çeyrek rakamlarına baktığımızda ise ihracatımızın 8 milyar doları aştığını görüyoruz. Bu dönemde sektör ihracatımız yüzde 7,7 büyüdü. Mart ayında en çok ihracat yapılan alt sektörlerimizde ilk üçte mineral yakıtlar, yağlar ve ürünler, plastikler ve mamulleri ile anorganik kimyasallar yer aldı. En çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ise Hollanda, Romanya ve İtalya ilk üçte yer aldı. İKMİB olarak faaliyetlerimize yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Artık seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ile birlikte ekonomi ve ihracata daha fazla ağırlık verileceğini öngörüyoruz. Her ay bu ihracat artışını sürdürebilmek için daha fazla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Mart ayında en çok “mineral yakıtlar ve ürünler” ihracatı gerçekleştirildi

Mart ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında mineral yakıtlar ve ürünler ihracatı, 1 milyar 82 milyon 391 bin dolarla kimya ihracatında ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 811 milyon 326 bin dolarlık ihracatla plastikler ve mamulleri yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 232 milyon 274 bin dolarla üçüncü sırada yer aldı. ‘Anorganik kimyasallar’ı takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; ‘uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’, ‘yıkama müstahzarları’ ve ‘organik kimyasallar’ oldu. 

Hollanda, Mart ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu

Mart ayında en çok ihracat yapılan ilk on ülke Hollanda, Romanya, İtalya, Mısır, İspanya, Rusya, ABD, Almanya, Belçika ve Irak oldu. Mart ayında ilk 10 ülke arasında en çok artış yüzde 275,52 ile Romanya’da oldu.

BYCHEM, yeni TPU ürünlerini tanıtacak

Şirket, 23-25 Nisan 2024 tarihleri arasında Hollanda'nın Maastricht şehrinde gerçekleşecek olan, küresel poliüretan endüstrisinin önemli uluslararası buluşmalarından biri olan UTECH Europe Fuarı’nda yerini alacak.

80 yılı aşkın deneyime sahip ve 120 ülkeye yayılan küresel operasyonlarıyla petrokimya sektöründe faaliyet gösteren BAYEGAN’ın iştiraki BYCHEM, 2019 yılından bu yana plastifiyan üretim faaliyetleri gerçekleştiriyor; ürün portföyünü genişletirken yenilikçi, doğa temelli çözümler geliştirme misyonunu da sürdürüyor.

Farklı endüstrilere ve uygulamalara yönelik BYFLEXX Termoplastik Poliüretanlar, TPU Yapıştırıcılar, E-TPU ve Polyester Poliol içeren yeni seri ürünlerini tanıtmak üzere uluslararası çaptaki UTECH Europe Fuarı’na katılacak olan şirket, müşteri ihtiyaçlarına özel çözümleriyle öne çıkıyor.

Orta Doğu, Avrupa ve Türkiye'de önde gelen DOTP üreticilerinden biri olan BYCHEM, yeni girişimiyle yerel ve ihracat pazarlarını hedeflerken, Gebze’deki Gebkim Organize Sanayi Bölgesi'nde 35.000 metrekarelik alana kurulu yeni tesisinde Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarını odağına alarak uluslararası kabul görmüş yönetim ve kalite sistemlerini benimsiyor; global ve sektöre özel standartlara uygun olarak faaliyet gösteriyor. Ar-Ge, endüstri-akademi iş birliğini güçlendirmeyi amaçlayan disiplinlerarası bir yaklaşımla yeşil teknolojilere ve doğa temelli çözümlere odaklanıyor. Ar-Ge faaliyetleri, müşteri taleplerini etkili bir şekilde karşılamak için özelleştirilmiş çözümler sunmayı ve formül ayarlamaları yapmayı amaçlıyor.

Sürdürülebilirlik yaklaşımını “Çevreye saygı” ve “İnsan sağlığına ve güvenliğine saygı” temel ilkelerine dayandıran şirket, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere güçlü lojistik ağını ve çeşitli nakliye yöntemlerini kullanıyor. 

Ambalaj sektöründen 2,2 milyar dolarlık dış ticaret fazlası

Türkiye’nin 2023 yılı ambalaj ihracatı 6 milyar 856 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracat 2022 yılına göre yüzde 8 gerilerken, sektör 2 milyar 257 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdi.

Ambalaj sektörünün 2023 yılı ihracat verileri açıklandı. 2022 yılında 7 milyar 467 milyon 945 dolarlık ihracata imza atan sektörün 2023 yılı ihracatı 6 milyar 856 milyon 237 bin dolar olarak gerçekleşti. Miktar olarak bakıldığında 2022 yılında 3 milyon 257 bin 692 ton olan ambalaj ihracatı 2023 yılında 3 milyon 12 bin 142 tona geriledi. Hem miktar hem de değer bazında 2023’te 2022’ye göre yüzde 8’lik kayıp yaşayan sektörün ithalatı da 4 milyar 832 milyon 483 bin dolardan 4 milyar 598 milyon 564 dolara indi. İthalatta miktar bazında da düşüş yaşandı. 2022’de 2 milyon 117 bin 56 ton olan ithalat, 2023’te 1 milyon 994 bin 206 ton oldu. Böylece ambalaj sektörünün toplam ithalatı 2022 yılına göre miktar olarak yüzde 6, değer olarak yüzde 5 azaldı. Söz konusu dönemde ambalaj sektörü 2 milyar 257 milyon 672 bin dolarlık dış ticaret fazlası verdi. 

Ambalaj ihracatında ilk sıra Birleşik Krallık’ın

Ambalaj türüne göre genel toplamlara bakıldığında plastik ambalajlar yüzde 63’lük payla ilk sırada, yüzde 23 ile kağıt/karton/oluklu mukavva ambalajlar ikinci sırada, yüzde 9’luk payla metal ambalajlar üçüncü sırada, yüzde 4’lük payla cam ambalajlar dördüncü sırada, yüzde 1’lik payla ahşap ambalajlar beşinci sırada yer aldı. 2023 yılındaki toplam ambalaj ihracatında ülke sıralamasında ise ilk sıra Birleşik Krallık’ın, ikinci sıra Almanya’nın, üçüncü sıra İtalya’nın, dördüncü sıra Irak’ın ve beşinci sıra ABD’nin oldu. 

2024 yılından umutluyuz

Türkiye ambalaj sektörünün katma değeri yüksek, kaliteli ürünleriyle dünyada söz sahibi olduğunu ifade eden Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Başkanı Zeki Sarıbekir, “2022 yılını sektör olarak ihracatta ciddi yükselişle kapatmıştık. İhracattaki artışta pandemi sürecinden çıkan dünyanın ambalaja ve ambalajlı ürünlere ilgisinin artması en büyük etkenlerin başında geliyordu. Ancak 2023 yılı tüm dünya için farklı senaryoların gerçekleştiği bir yıl oldu. Tüm dünyada enflasyon oranları artarken, faizler yükselişe geçti. Ekonomilerde sıkılaşmalar görüldü. Ülkelerarası yaşanan krizler ve savaş ortamı, gemi trafiğinde yaşanan problemler gibi sebepler de eklenince tüketimde azalmalar görüldü. Tüm bunlar bir araya gelince ambalaj ihracatında gerileme yaşandı. Ancak biz bu durumun geçici olduğunu düşünüyoruz. Özellikle 2024’le birlikte ekonomilerde toparlanma sinyalleri gelmeye başladı. 2024’ün ikinci yarısından itibaren talepte artış görüleceğini tahmin ediyoruz. Tüm bunlarla birlikte ambalaj sektörümüzün kaliteli yapısı ve üretimdeki gücüyle hem üretimde hem de ihracatta yeniden yükselişleri göreceğimize inanıyoruz” diye konuştu.