Friday, Dec 03rd

Last updateThu, 02 Dec 2021 7am

You are here: Home Technology

Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi, evsel atıkları işleyerek yakıta dönüştürüyor

Atıktan türetilen yakıtta yüksek kalite hedefleyen tesiste Türkiye’de ilk defa TOMRA’nın online analiz sağlayan AUTOSORT® RDF makinesi kullanılıyor

Afyon Yenilenebilir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen Afyonkarahisar Çevre Hizmetleri Birliği’nin (AFÇEBİR) Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi, tüm il genelindeki katı atıkların bertarafı ve geri kazanımını sağlıyor. Bu tesise, Sıfır Atık anlayışına uygun olarak yapılan yeni yatırımlar ile Türkiye’deki ilk defa evsel atıklardan türetilen Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisleri entegre edildi. Yine bir ilk olarak TOMRA’nın AUTOSORT® RDF Online Analiz makinesinin kullanıldığı tesiste yakıt malzemesinin kalorifik değer, nem ve klor içeriği açısından tespit ve analiz edilmesi sağlanıyor. Analiz, klor değerinin düşük olduğunu ortaya çıkarırsa, RDF'nin daha fazla işlenmesi gerekebiliyor. Böylece evsel atıklar, tamamıyla ekonomiye kazandırılırken Atıktan Türetilmiş Yakıt, yüksek ve tutarlı bir kalitede sunuluyor. 

Afyon Atıktan Türetilmiş Yakıt Tesisi, Türkiye’de bir ilk ve örnek bir tesis 

Tesisin kurulumunu üstlenen Benli Geri Dönüşüm A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Benli, açıklamasında; “Evsel atıklardan PET, plastik, metal, cam gibi değerli malzemelerin ayrıştırılarak geri kazandırıldığı tesise yeni bir ATY tesisini entegre ettik.  İlk olarak tüm değerli ve geri dönüştürülebilir atıklar ayıklanıyor ve PVC fraksiyonları çıkarılıyor. İkinci aşamada ise doğal olarak yüksek klor içeriğine sahip ve yandığında daha fazla işlem yapılmasını engelleyen PVC içeriğinin minimuma indirilmesi önemli oluyor. Daha sonra geri kalanlar içerisinde ısıl değeri yüksek olan atıklar yakıta dönüştürülerek çimento fabrikaları ve çeşitli yakma tesislerine alternatif yakıt olarak gönderiliyor. Böylelikle atıklar depolama alanlarına gömülmek yerine ısı enerjisine dönüştürülüyor. Tesiste kullanılan TOMRA teknolojisi ile online olarak atığın kalorifik değeri takip edilebiliyor ve böylece çimento tesisinde verimlilik hep en yüksek seviyede tutuluyor. Yeni RDF sistemi ile yakma tesisleri için ithal kömür kullanımına eşdeğerde bir yakıt sağlanarak birçok yönden avantajlı bir kazanım elde ediliyor” diye belirtti. 

FlexBuffer™ modüler uygulama hücresi çok çeşitli ürünleri depolar, stoğa yerleştirir ve sıralar

ABB, FlexBuffer™ uygulama hücresi ile tüketicilerin artan seçim ve hızlı teslimat talebine yanıt vermeyi hedefliyor. FlexBuffer’in lojistik, yiyecek ve içecek, sağlık, ambalajlı tüketici ürünleri, restoranlar ve perakendeciler için yeni esneklik seviyeleri getirerek sıralama, ara stoğa alma, depolama ve sipariş birleştirme gibi çeşitli görevlerin üstesinden gelmek için son derece uyarlanabilir çok işlevli bir çözüm sunacağı belirtiliyor.

ABB Tüketici Segmentleri ve Servis Robotları Genel Müdürü ve Grup Kıdemli Başkan Yardımcısı Marc Segura, "Günümüzün tüketici ortamının sürekli değişen doğası ve e-ticaretin patlaması, siparişleri işlemek ve iletmek için kullanılan geleneksel sistemlere meydan okuyor. FlexBuffer, tüm tesislere otomatik depolama ve alma ile mal sıralamayı getirerek müşterilerimizin bu zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı oluyor. Artık, büyük mağazalardan küçük eczanelere kadar her büyüklükteki operasyon, çok çeşitli ürünlerin işlenmesinde maksimum verimlilik sağlayabilir. FlexBuffer ile müşterilerimiz, operasyonlarına ve müşterilerin ihtiyaçlarına göre malları istedikleri sırayla depolama ve geri alma esnekliğine, gerektiğinde ise operasyonlarını hızla büyütme yeteneğine sahip olacaklar” diyor. 

Birden fazla sektördeki operatörlerin, işgücü sıkıntısı, esnek ve hızlı bir şekilde doğrudan tüketiciye (D2C) teslimat hizmetleri sağlama ihtiyacı da dahil olmak üzere, genişleyen bir ürün yelpazesinin daha hızlı teslimatına yönelik tüketici beklentilerini karşılamada bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğunu belirten Marc Segura, “Malzeme elleçleme bu zorlukları çözmenin anahtarıdır, ancak günümüzde mevcut olan çoğu sistem büyük, kurulumu pahalı ve şirketlerin ihtiyaç duyduğu ara stoğa alma ve sipariş sıralama yeteneklerini sağlama esnekliğinden yoksundur” ifadeleri ile açıklıyor.

VERVO, paketleme süreçlerinde Schneider Electric çözümlerini tercih etti

Enerji yönetiminde yüzde 40'a varan verimlilik elde edilirken, bakım ve kesinti süreleri en aza indirildi

Enerji yönetimi ve otomasyon alanında dünya genelinde uzman şirketler arasında yer alan Schneider Electric, başta gıda olmak üzere kişisel bakım, kozmetik ve hızlı tüketim sektörlerine gelişmiş paketleme teknolojileri sunan VERVO’nun çözüm ortaklığını üstlendiğini duyurdu. İkincil paketleme ve hat sonu otomasyon sistemleri konusunda hizmet veren VERVO, dünyadaki en son trendleri ve teknolojik gelişmeleri takip ederek müşterilerine en uygun ve yenilikçi çözümleri sunma hedefiyle faaliyet gösteriyor.

Bu doğrultuda Schneider Electric’in EcoStruxure Machine çözümlerinde yer alan en üst düzey ürünleri makine ve sistemlerine entegre eden VERVO’nun, operasyonlarını 2 kat daha verimli hale getirdiği belirtiliyor. Enerjiyi yüzde 40’a varan oranda daha verimli kullanmanın yanı sıra bakım ve kesinti sürelerini de en aza indirdiği verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Gamma Meccanica’nın geri dönüşüm hatları için yeni nesil AFT kesici kompaktörleri

Plastik geri dönüşümüne adanmış kâr amacı gütmeyen özel bir konsorsiyum olan CONAI tarafından yayınlanan en son rapora göre İtalya, 2020'de piyasaya sürülen ambalajlar için %73 geri dönüşüm oranıyla tahminleri aştı. Bununla birlikte, diğer yenilenebilir malzemelerle (çelik, alüminyum, kâğıt, ahşap ve cam) karşılaştırıldığında, plastik geri kazanılması en zor malzeme olmaya devam ediyor. Geçen yıl, %48,7 oranında geri dönüştürülmüş plastik ile AB'nin 2025 yılı için belirlediği %50 hedefine neredeyse ulaşıldı ancak bu hedef aynı zamanda plastiğin yakıt biçiminde yeniden değerlendirilmesini de içeriyor. Plastik sektöründe çalışanlar için, atıktan enerjiye dönüşüm aslında istenilen bir çözüm değildir, ekonomik bir kaynak "küllere" dönüşmektedir. Bununla birlikte, plastik geri dönüşüm, atıktan enerjiye göre daha önemli ölçüde büyümeye devam ediyor; kısmen tüketici sonrası atıkların ayrı toplanmasından, aynı zamanda daha geniş bir plastik atık yelpazesinin geri dönüştürülmesine izin veren geri dönüşüm ekipmanlarının sürekli olarak teknolojik evriminden kaynaklanıyor. 

Plastik malzemelerin geri dönüştürülmesine yönelik hatların tasarımı ve üretiminde uzmanlaşmış bir İtalyan şirketi olan Gamma Meccanica SpA, müşterilerin isteklerine bir kez daha yanıt verdi ve yeni nesil kesici-kompaktörleri yarattı. Amaç, bu makinelerin performansını ve geri dönüşümü daha zor olan malzemeler üzerindeki uygulamalarını iyileştirmekti. Teknik ekip, bu amaca ulaşmak için laboratuvar hatlarında çeşitli testler ve tedarikçilerin de dâhil olduğu çalışmalar yaptı. Sonunda müşterilerden gelen bilgilerle birlikte Gamma Meccanica bu ekipmanlarını geliştirdi.

Cobot’lar; ambalaj, paketleme ve paletlemede verimliliği artırıyor

Bir ürünün son kullanıcıya sorunsuz ulaşması, işletmeler ve üreticiler için büyük önem taşıyor. Cobot’lar üretimin sınırlı alanlarında değil, baştan sona yani hammaddeden sevkiyata kadar geçen tüm süreçlerde başarıyla yer alabiliyor. Kârlılık ve verimlilik artışı sağlayan cobot’lar, paketleme ve ambalaj bölümlerinde de işletmelere yüzde 500’e varan verimlilik artışı sunuyor.  

Cobot'lar; esnek üretim imkânları, kullanım kolaylıkları ile ambalaj, paketleme ve paletleme gibi rutin işlerde kolayca programlanarak birçok süreçte insanlarla birlikte ya da bağımsız şekilde görev alabiliyor. 50’den fazla ülkede 55 binden fazla cobotu ile otomotivden ilaç sanayisine, kozmetikten gıda ve tarım gibi en kritik alanlarda hizmet veren Universal Robots’un cobotları ambalajlama ve paketleme uyulmalarına başarıyla entegre edilebiliyor.

Elle yapılan paketleme maliyeti artırıyor

Satılan ürünün doğru paketlenmesi, kullanıcıya sorunsuz ve zarar görmeden ulaşması markanın imajına da büyük katkı sağlıyor. Düzgün paketlenmeyen ürünlerde yaşanacak sorunlar ürünün iade edilmesine bağlı olarak işletmelerin hem maliyetini artırıyor hem de zaman kaybına yol açıyor. Prestij kayıplarına dahi yol açabilecek bu aksaklıkların önüne geçebilmek, her zaman aynı standart ve yüksek kalitede paketleme yapabilen cobot’larla mümkün olabiliyor. Elle yapılan paketlemeye kıyasla cobot’lu paletleme uygulamaları maliyetleri düşürürken pazarda fiyat rekabetini artırıyor. 2016 yılında danışmanlık şirketi Roland Berger’in yaptığı bir araştırma, ürünlerin işlenmesi alanında robot kullanımı ile maliyetlerin yüzde 40'a varan oranlarda azalabileceğine dikkat çekiyor. Cobot’lar genel olarak daha az karton ve plastik atığıyla sonuçlandığı için cobot destekli üretimin çevre dostu bir yaklaşımı da bulunuyor.

FANUC hızlı ve esnek ürünleriyle FAKUMA Fuarı’nda

Daha yüksek enjeksiyon hızlarında esneklik sağlayan ROBOSHOT α-SiB, 50-220 ton arası sıkma kuvveti ve farklı enjeksiyon özelliklerine sahip toplam 5 makineyle lanse edilecek.

FANUC, plastik işleme endüstrisinin en önemli fuarlarından biri olarak görülen FAKUMA Fuarı’nda yeni ROBOSHOT α-SiB %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinesini tanıtacak. Fabrika otomasyonu alanındaki 360 derece çözümleriyle gelişmiş müşteri deneyimi sağlayan şirket, fuarda öne çıkaracağı tüm yeni nesil ürünleriyle boy gösterecek.

Yüksek hassasiyetli plastik parça üreticilerine hitap ediyor

FAKUMA Fuarı’nda FANUC’un tanıtacağı ürünlerin başında yeni ROBOSHOT α-SiB %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinesi geliyor. Bir önceki nesil ROBOSHOT modellerine göre hızı ve esnekliğiyle öne çıkan α-SiB modeli, tamamen elektrikli olması sayesinde karbon dengesini iyileştirmek isteyen işletmelere ideal çözüm sunuyor. Fuarda 50-220 ton arası sıkma kuvveti ve farklı enjeksiyon özelliklerine sahip toplam 5 makineyle lanse edilecek yeni seri; kalıp üreticileri, tıbbi teknoloji ve otomotiv mühendisliği gibi önemli sektörlerdeki yüksek hassasiyetli plastik parça üreticilerine hitap ediyor. 

α-SiB makinelerinin öne çıkan birçok özelliği arasında kullanıcıların ister klasik yöntem olan butonlarla veya isterlerse akıllı telefon benzeri dokunmatik ekran ve kaydırma fonksiyonlarıyla kullanabilecekleri 21.5” HD FANUC PANEL iH Pro ekran da yer alıyor. Ayrıca birden fazla vida çapı, yeni enjeksiyon ünitesi boyutları ve daha yüksek enjeksiyon basınçları standart olarak sunuluyor. Seride dört eksenli servo ana kontrol seçeneği de bulunuyor.

Yeni ROBOCUT α-CiC dayanıklılığıyla ilgi odağı olmaya hazırlanıyor

FANUC’un FAKUMA Fuarı’nda öne çıkaracağı diğer bir ürünü ise tüm kalıp ve takım üretim gereksinimlerine yönelik yeni ROBOCUT α-CiC tel erozyon makinesi olacak. ROBOCUT α-CiC modelinin yeniden düzenlenmiş tasarımı, eski modellere göre önemli ölçüde daha dayanıklı yapıya sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 

FANUC, fuarda lansmanı yapılacak yeni ürünlerin yanı sıra müşterilerine sunduğu çözümlere de odaklanacak. QSSR (Robotizasyonun Hızlı ve Basit Başlatılması) konseptiyle FANUC makine ve robotlarının kolayca birbirine bağlanabildiğini gösteren uygulamalar sergilenecek. 

Yenilikçi ROBOSHOT LINKi2 vasıtasıyla ürünlerin birbiriyle etkileşimi tanıtılacak

FANUC standının Endüstriyel IoT (Nesnelerin İnterneti) bölümündeyse ROBOSHOT LINKi2 yazılımı kullanılarak ürünlerin birbiriyle olan etkileşimi tanıtılacak. Kalıplama prosesinde tam izlemeye imkan tanıyan RS-LINKi2; aynı zamanda sıradaki işleri programlayarak, geçmiş verileri analiz ederek ve değerlendirerek iyileştirmelerin yapılmasını destekliyor, özel raporlar hazırlayabiliyor ve arıza süresi bildirim e-postaları oluşturabiliyor.

FANUC

Sanayide yeni devrim görüntü işleme teknolojisi

Küresel arenada birçok fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştiren Doruk; IIoT, makine öğrenmesi, artırılmış gerçeklik ve yapay zekâ teknolojilerine ek olarak görüntü işleme teknolojisiyle de bu dönüşümün aktörleri arasında yer alıyor. En basit algoritmalardan en karmaşık yazılımlara kadar farklı matematiksel ifadeler üzerinden çalışan görüntü işleme teknolojisiyle sanayicileri geleceğe hazırlamayı hedefleyen şirketin Akıllı Üretim Yönetim Sistemi ProManage, gelişmiş yeni nesil akıllı sistemi sayesinde bir insanın görsel olarak yapabileceği görevlerin veya işlevlerin bilgisayar ortamında yapılmasını sağlıyor. Savunma sanayisinden sağlığa, otonom araçlardan robotik teknolojisine kadar birçok sektöre çözüm ortaklığı yaptıklarını söyleyen Doruk Yönetim Kurulu Üyesi ve ProManage Corporation Genel Müdürü Aylin Tülay Özden, akıllı üretim yönetim sistemi ProManage’ın görüntü işleme teknolojisiyle sanayi ekosistemine makro değer katmak istediklerini vurguladı.

Syntegon robotik ve otomasyon çözümlerini PACK EXPO 2021’de sergileyecek

Kurabiye ve kraker paketleme için iki otomatik hat, inovasyon potansiyelinin altını çiziyor

Syntegon Technology, en yeni paketleme çözümlerini 27-29 Eylül 2021 tarihleri arasında Las Vegas'ta düzenlenecek olan PACK EXPO'da sergileyeceğini duyurdu. Fuardaki odak noktalarının akıllı robotik ve otomasyon teknolojileri olacağını belirten şirket, iki yeni otomatik hat ile ilgili ziyaretçilere bir dizi canlı sunum gerçekleştirecek.

Robotik çözümler esnekliği, verimliliği ve kaliteyi artırır

Yeni geliştirilen al ve yerleştir platformu Syntegon RPP, paketleme hatlarının otomasyonunda yeni standartlar belirliyor. Modüler ve son derece esnek platform, çok geniş bir ürün yelpazesi için taşıma, besleme ve yükleme gibi işlem adımlarını otomatikleştiriyor. Taşıma modülleriyle birlikte Delta robotları esnek bir şekilde bağlanabiliyor ve genel bir sisteme sorunsuz bir şekilde entegre edilebiliyor.

Çekici ürün sunumu: Azaltılmış malzeme ağırlığı ve yüksek düzeyde esneklik

Menteşeli tepsilerdeki unlu mamuller için tam sarma etiketleme çözümü

MULTIVAC'ın ful sarma etiketleme sistemi bisküvi, kek, çörek, küçük kek veya bütün pasta çeşitleri için, menteşeli tepsilerdeki unlu mamullerin etiketlenmesini yeniden tanımlıyor. L 310 konveyör bant etiketleme makinesi, C etiketlemesi ve D etiketlemesi için verimli bir çözüm sunar ve menteşeli tepsinin bir veya her iki taraftan güvenli bir şekilde kapatılmasını sağlar ve ayrıca sürdürülebilirlik koşulları açısından örnek model oluşturur.

Şeffaf menteşeli tepsilerdeki unlu mamuller genellikle bir karton bandrol ile kaplanır. Çok yönlü ve yüksek çıkışlı L 310 konveyör bant etiketleme makinesi ile MULTIVAC, malzeme kullanımını önemli ölçüde azaltan bir çözüm geliştirdi. Karton bandrol etiketlemesi ile karşılaştırıldığında, tam sarma etiketi yüzde 70'e kadar malzeme tasarrufu sağlar. Bu yalnızca kaynak tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tüm lojistik zincirinde daha az ağırlık anlamına gelir ve daha iyi bir CO2 dengesine katkıda bulunur.

Robotlu otomasyonda üst düzey teknoloji ekosistemi; ONE FANUC

ONE FANUC teknoloji ekosistemi sayesinde robot, makine ve CNC’lerin aynı dili kullanarak birbirleriyle sorunsuz haberleşmesini mümkün kılıyor.

Robotlu otomasyon çözümleri, karmaşık üretim süreçlerinin zorluğu karşısında rekabet gücünü korumak ve esnekliklerini optimize etmek isteyen firmaların önceliği olmaya devam ediyor. Talaşlı imalat, plastik, enjeksiyon kalıplama, sac metal bükme, lazer kesme ve işaretleme gibi süreçlerde gerek geleneksel robotlar gerekse iş birlikçi robot olarak adlandırılan cobotlar etkin rol oynayarak üretime değer katıyor.

Günümüzde 750 bininci endüstriyel robotun satışını gerçekleştiren FANUC, üretimde gerek duyulan ve tüm teknolojileri geliştiren otomasyon çözümlerinin öncü markası olarak üretim proseslerini otomasyona entegre ediyor. Kataloğunda 100’den fazla robot modeli olan FANUC, buna rağmen müşterilerinin özel üretim ihtiyaçlarına da yönelik uygun çözümler getiriyor. 

FANUC QSSR ile hızlı ve basit robot kurumları mümkün 

Firmalar üretime uygun robot ihtiyacını belirledikten sonra robotun kurulu düzene adapte edilmesi işlemine geçiliyor. Birleştirilmesi gereken haberleşme protokolleri, kullanılabilir alan ve geliştirilmesi gereken robot programlama becerileri gibi görevlerin üstesinden gelen FANUC Hızlı ve Basit Robot Kurulumları (QSSR) hizmeti, tam kapsamlı yazılım paketi olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu yazılım sayesinde robotlar, doğrudan makinenin sayısal kontrolü aracılığıyla uygun formatlara göre programlanabiliyor. Böylece robot programlama konusunda deneyim sahibi olmayan operatörler dahi sürece kolayca entegre olabiliyor. Kullanıcılar tüm işlemleri makinenin kontrol ekranından gerçekleştirebildiğinden el kumandası gibi ek çevre birimlerine gerek duyulmuyor. QSSR’ın kullanılması kaynak ve maliyet açısından belirgin tasarrufları da beraberinde getiriyor.

Robot, makine ve CNC aynı dili kullanabiliyor

Robot, makine ve CNC’lerin aynı dili kullanarak birbirleriyle sorunsuz haberleşmesi ONE FANUC teknoloji ekosistemi sayesinde mümkün oluyor. FANUC tarafından uygulanan teknolojik sistemler, robot programlama uzmanı olmayan şirketlerin de hızlıca otomasyona geçmelerine yardımcı oluyor. Makine ve robot ethernet kablosuyla birbirine bağlanarak simgelerin kullanımı sayesinde robot programlama kolay hale geliyor. Oldukça basit olan tak-çalıştır teknolojisiyle tamamlayıcı aygıtların entegrasyon ve yönetimini kolaylaştırmayı hedefleyen FANUC, lider yakalayıcı ve aksesuar üreticileriyle ortaklıklar yaparak özellikle CRX gibi ürünlerin entegrasyonunu kolay hale getiriyor.

ONE FANUC ekosistemi üreticilerin rekabetçi konumunu güçlendiriyor

ONE FANUC hizmeti aynı zamanda şirketin Robotik, Robot Makine ve Fabrika Otomasyonu olmak üzere üç departmanının sunduğu yetkinliklerin birleştirilmesinden de faydalanıyor. FANUC müşterileri 108 ülkede sunulan ve sorunları neredeyse her zaman 24 saat içinde çözen küresel destek servisinden hizmet alabiliyor. FANUC servis mühendisleri arıza gidermede bütüncül yaklaşım benimserken, mühendisler hangi müdahalelerin müşterinin işlerini tekrar rayına oturtabileceğini veya verimliliklerini optimize etmelerine yardımcı olabileceğini tespit edecek gerekli donanımları bünyesinde barındırıyor. ONE FANUC ekosistemine katılmak, rekabet güçlerini ve teknik uzmanlıklarını artırmak isteyen tüm şirketlere maksimum avantajlar getiriyor.

FANUC

Cobot’lar KOBİ’lerin otomasyon yatırımlarını kolaylaştırıyor

Universal Robots,“Dönüşüm için bugün başlayın” mottosuyla KOBİ’lere yönelik bir kampanyayı hayata geçirdi.

Kolaboratif robot üreticisi Universal Robots cobot’larının uzmanlık gerektirmeyecek şekilde kolay programlanabilir olması, hızlı kurulumu, esnek konumlandırması ve iş birliğine dayalı yapısı sayesinde KOBİ’lere yatırımlarında avantajlar sunmaya devam ediyor.  Robot teknolojisine dair hiçbir altyapısı olmayan çalışanlar tarafından bile üretimin her aşamasında rahatlıkla kullanılabilen cobot’lar bu özellikleriyle, kaliteli ürün ve düşük maliyetin yanı sıra hızlı yatırım geri dönüşü hedefleyen küçük ve orta ölçekli işletmeler için de oldukça cazip imkânları beraberinde getiriyor.

“Dönüşüm için bugün başlayın” mottosuyla KOBİ’lere ulaşıyor

Dünyanın 50 ülkesinde 55 bin cobot’uyla onlarca sektöre hizmet veren Universal Robots,“Dönüşüm için bugün başlayın” mottosuyla KOBİ’lere yönelik bir kampanyayı hayata geçirdi. Kampanya ile şirket, robotik otomasyona geçişin her işletme için mümkün olduğunun yaygın şekilde bilinmesini hedefliyor. Kampanya kapsamında cobot’arın işletmelerde üretkenliğin ve kalitenin artırılmasına sağladığı katkıların aktarıldığı çalışma kılavuzuna internet sitesinde yer veren Universal Robots ayrıca, talep eden firmalara cobot teknolojisini üretimde nasıl verimli kullanabileceklerine dair değerlendirmelerde bulunuyor ve demo çalışmaları için üreticilerle bir araya geliyor.

Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök yaptığı açıklamada, “Son dönemde KOBİ’lerin robot teknolojileri kullanma eğilimlerine baktığımızda; sadece yüksek adetlerde aynı kalitede üretim yapmanın dışında gerçek anlamda esnekliğe ihtiyaç duyduklarını ve kaliteden ödün vermeden, düşük üretim adetleri için hızlı değişimlere cevap verebilmeyi önemsediklerini gözlemliyoruz. Bu çerçevede iş birliğine dayalı kolaboratif robotların küçük işletmeler için daha fazla talep göreceğini ve geleceğin iş modelinin kolaboratif robotta olacağını öngörüyoruz” dedi. Üretimde verimliliğin KOBİ’lerin gelişimi açısından da son derece kritik olduğunu aktaran Gök, “Hızlı yatırım geri dönüşü sağlayan cobot’lar büyük altyapısal değişiklikler gerektirmediğinden kurulumu minimum yatırım gerektiriyor. Üretim hattında farklı uygulamalar için yeniden hizmete alınabiliyor ve aralıksız 7 gün 24 saat kullanılabiliyor. Universal Robots olarak robotik ve otomasyon süreçlerine farklı parametreler nedeniyle başlayamayan ya da başlamakta zorlanan tüm ölçekteki KOBİ’ler için cobot’larımızla pek çok avantajı bir arada sunuyoruz. Kolayca erişilebilir robotik otomasyonun sağladığı bu avantajlardan herkesin faydalanabilmesi için ürünler, ekosistemler, kılavuzlar, eğitimler sunmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

Universal Robots

Favori Grup “FG Chiller” markası ile soğutma sektöründe

Çok uzun yıllar plastik sektöründe deneyim kazanmış bir ekiple 2010 yılında kurulan Favori Grup büyümeye ve ürün gamını genişletmeye devam ediyor. Sektörde, BOLE markası ile plastik enjeksiyon makinesi pazarında büyük bir rolü bulunan firma şimdi de ‘’FG Chiller’’ markası ile soğutma grubunda da adından söz ettirmeye hazırlanıyor. 

Yeni Nesil Hizmet-Yeni Nesil Tedarikçi mottosunu benimsemiş olan Favori Grup, FG Chiller markası ile ülkemizde üretilen soğutma ünitelerinin satış ve servisine 2021 yılı itibari ile başladı. Müşterilerinin üretimdeki tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeyi hedef edinen firma, bu yeni adımı ile hedefine daha da çok yaklaştığını söylüyor. Yıl içerisinde kurulumunu yaptıkları cihazlar ile ilgili müşterilerden çok olumlu geri dönüşler alındığının da altını çizen firma yetkilileri, yine Bulgaristan’daki Favori Grup EU şubesi ile Avrupalı müşterilerine de soğutma üniteleri gönderdiklerini, aynı olumlu geri dönüşlerin onlar tarafından da geldiğini bildirdi. 

FG Chiller ile Chiller grubunda 13.000 kcal/saat – 380.000 kcal/saat aralığındaki kapasitelerde makineler üreten firma, V Tipi Kuru Hava Soğutucularında da 105.000 kcal/saat – 550.000 kcal/saat kapasitesi aralığında cihazlar üreterek müşteri ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. 

Ürünler EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sisteminin uygulandığı fabrikada üretilirken, dış ortamda kullanılabilecek şekilde dizayn ediliyor. Üretilen cihazların tüm boru ve kablo bağlantıları önce FG Chiller ekibi tarafından test edilip, yerine yerleştirmeye hazır halde müşterilerine sunuluyor. Cihazlar, üzerinde bulunan mikro işlemcili kontrol sistemi sayesinde hava sıcaklıklarını dijital olarak gösterebiliyor ve bu sayede kapasite kontrolünün kolaylıkla yapılabilmesini sağlıyor. Ayrıca FG Chiller, cihazlarında bakır borulu alüminyum kanat kullanarak, cihazlarını yüksek ortam sıcaklığında çalışmaya uygun olacak şekilde dizayn etmiş. Bununla birlikte yüksek verimli hava soğutmalı kondenserler firma tarafından ülkemizde üretiliyor. Cihazlara istenildiği takdirde uzaktan izleme modülü de ekleyebildiklerini söyleyen firma yetkilileri, bu sayede cihazdaki alarmları ve bakım zamanlarını merkezden takip edebildiklerini ve cihaz ömrünü rakiplerine oranla daha da uzattıklarını söylüyorlar. Önemli bileşenleri de Avrupa menşeli markalardan tedarik ettiklerini, bu sayede de üst kalitede bir cihazla sektöre girdiklerini de ayrıca belirtiyorlar.

Favori Grup

Paketlemede ekonomik çözümler

Ülke sanayisinin kalkınmasına ve döviz çıktılarının önüne bir nebze geçebilmek için çok amaçlı Paketleme Makinalarının imalatına başlayan İmak İnceler Makina, marka olma yolundaki hedefine ulaşma gayreti içerisinde faaliyetlerini 2004 yılından bu yana başarılı bir şekilde devam ettiriyor. 

Şirket imalat portföyüne aldığı; TPE’den 2009 tarihli faydalı model ve CE belgeli İNPAK File Klip ve İMAKPACK Etiketli File Klips makinalarını üretiyor. Makinaların sarf malzemeleri olan Klips Telleri ve Paketleme Filelerini kendi bünyesinde imal eden İmak İnceler Makina paketlemede işlevselliği ve akıcılığı sağlayarak hitap ettiği sektörlere tek elden cevap verebiliyor.

2015 yılında yeni bir Ar-Ge Projesi’ni KOSGEB desteğiyle geliştirdiklerini Tam Otomatik İri Taneli Tarım Ürünleri Temizleme ve Tartma-Paketleme Entegre Tesis Makinalarını üreterek sektörde tek üretici olma amacına ulaştıklarını belirten İmak İnceler Makina Firma Yöneticisi Orhangazi İnce: “2016 yılında ise tecrübe ve birikimlerini imalata adayan firmamız Imaknet tescilli ismi ile çok amaçlı plastik paketleme fileleri (sarımsak, soğan, patates, arpacık soğan, narenciye, ceviz, fındık, fıstık, kestane), koruma fileleri (şişe, ağaç, endüstriyel file, metal koruma ve tüp koruma), banyo lifleri, promosyon ürünleri fileleri, top ve oyuncak fileleri imalatına yönelerek üretim bandını makine imalatı, klips teli imalatı ve file imalatı olarak tamamlamış tek elden sektöre hakim olma yolunda ilerlemektedir. 17 yıllık tecrübemizi müşterilerimizle paylaşmak ve hizmet etmenin gururu içerisindeyiz. Bundan sonraki hedefimiz yeni projeler ve ihracata yönelik çalışmalara hız vererek ülkemize kendi sektöründe döviz çıktısını önleyen konumu ile döviz girdisini sağlayan firma haline gelme yolunda emin adımlarla devam etmektedir” ifadeleri ile açıklıyor.

İmak İnceler Makina kendi bünyesinde ürettiği makinalarını İNPAK, İMAKPACK, İMAKNET ve İMAKMAK marka tescilleriyle file klips makinalarını TPE.TR.200901832 Y nolu tescilli faydalı model patenti ile üretiyor. Makinaların servis, yedek parça ve satış sonrası oluşabilecek bütün hizmet gereksinimlerini en hızlı şekilde günümüz teknolojilerinden de faydalanarak yerine getiren şirket bu şekilde iş gücü kaybını minimize ediyor.

File Klips Makinası Özellikleri

  • İri taneli tarım ürünleri (patates, soğan, sarımsak, ve narenciye), kuruyemiş, oyuncak, deniz mamülleri ve her türlü promosyon ürünleri paketlemede idealdir.
  • Ekonomik ve sık paketleme seçeneği sunar.
  • Yerli üretim sarf malzemeleri
  • Tel, File ile ekonomik kullanım sağlar.
  • (220V) Elektrik ile her koşulda kullanım ve optimum boyutları ile kolayca taşınabilme özelliğine sahiptir.
  • Hızlı ve çok farklı etiketleme seçenekleri sunar.
  • 2 Yıl garantilidir


İmak İnceler Makina

Yeni nesil robot teknolojileri masaya yatırıldı

Schunk, Hannover Fairs Turkey’in dijital etkinlik platformu Connection Days üzerinden düzenlenen Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı’nda robotik teknolojilerin hayatımızdaki yerine dikkat çekti

Dünya çapında 50’den fazla ülkede faaliyet gösteren ve otomasyonda kullanılan tutucu sistemleri, robot aksesuarları, CNC tezgah iş parçası bağlama sistemleri ve takım tutucuları pazarında yer alan Schunk, Hannover Fairs Turkey ve ENOSAD (Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği) iş birliğiyle düzenlenen Endüstriyel Robot Otomasyonu ve Geleceği Konferansı’nda Premium Sponsor olarak yer aldı. Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez ve Schunk Türkiye Otomasyon Bölümü Satış Müdürü Egemen Zengin’in konuşmacı olarak katıldığı “Geleceğin Robot Otomasyonu ve Tamamlayıcı Teknolojiler” panelinde; yeni nesil robot teknolojileri ve hayatımızdaki yeri derinlenmesine ele alındı.

Kolaboratif robotların kullanımı giderek artıyor

Schunk olarak dünya genelinde robotlu uygulamalarda tamamlayıcı ekipmanlar alanında çalışan bir teknoloji şirketi olduklarını belirten Schunk Türkiye ve Orta Doğu Ülke Müdürü Emre Sönmez; “Kendi çalışmalarımızda doğadan esinlenerek esnek ve verimli robot tutucuları ile aksesuarları üretiyoruz. Dijitalleşme, mobilite, elektrikli ekipmanlar ve yapay zekâ hayatımızda eskisinden çok daha fazla yer alıyor. Bu artışın yansımalarını robotlu uygulamalarda da daha yoğun olarak göreceğiz. Endüstride her geçen gün daha çok rol alan robot uygulamalarının kurulum sayısında 2019 yılında yüzde 11’lik bir artış yaşadığını görüyoruz. Toplamda ise 373 bin robotun yüzde 4.8’ini kolaboratif robotlar oluşturuyor. Schunk olarak tüm bu kolaboratif robotlar için akıllı, kendi kendine öğrenebilen, haberleşebilen ve hissedebilen robotik tutucular yapıyoruz ve bunları çok hızlı tak çalıştır sistemler şeklinde müşterilerimize sunuyoruz” şeklinde konuştu.

TOMRA ve Indorama’dan geri dönüşümün geleceğini şekillendirmek için İşbirliği!

Daha iyi sürdürülebilirlik ve çevre dostu bir üretim-tüketim yöntemi sağlamaya yönelik faaliyetlerine devam eden iki şirket, en yüksek kalitede geri dönüştürülmüş plastik üreterek Meksika'da plastik geri dönüşümünün geleceğine öncülük etmeyi amaçlıyor. Küresel bir kimyasal madde üreticisi olan Indorama Ventures, 2014 yılında Zapopan, Jal'da (Meksika) bulunan PET geri dönüşüm tesisini satın aldı. Bu satın alma, şirketin Orta ve Latin Amerika gibi hızlı büyüyen bölgelere açılma stratejisini destekledi. Toplanan PET şişeleri ve PET çapaklarını etkin şekilde ayıklayan TOMRA Geri Dönüşüm’ün gelişmiş ayıklama makineleri ile donatılan Indorama Ventures EcoMex'teki 2. üretim bandının genişletilmesi de bu yıl tamamlandı.

2011 yılında geri dönüşüm sektörüne adım atan Indorama Ventures, kullanılmış PET şişeleri, çapaklara, rPET reçinelerine ve geri dönüştürülmüş polyester ipliklere dönüştüren üretim tesislerini işletiyor. Indorama Recycling Vertical CEO'su Shankar Srinivasan açıklamasında; “TOMRA ile yakın ilişkimiz doğrultusunda sundukları ekipman ve teknolojinin yanı sıra sağladıkları hizmetler de tercihimizde kilit rol oynuyor. İhtiyaçlarımızı karşılamak için gerek yüz yüze gerekse online olarak zamanında destek almamızı sağladıklarından son derece uyumlu ve sorunsuz şekilde çalışıyoruz” diye belirtti.

KUKA’dan yeni KR DELTA hijyen robotu

Yeni robot özellikle hijyenik ortamlardaki performansıyla ve minumum bakım ihtiyacı ile dikkat çekiyor.

Yeni KR DELTA robotu, düşük taşıma kapasitesi sınıflı robot türü olarak KUKA ürün ailesinde yerini aldı. Paralel kinematik sistemi ve ayak izinin düşük olmasıyla KR DELTA hijyen robotu, gıda ve ambalaj endüstrisinde zorlayıcı Pick and Place uygulamasını başarıyla gerçekleştiriyor. Esnek uygulama olanaklarıyla elektronik ve ilaç sektörlerinde de başarılı performans gösteriyor. Yeni robotun paslanmaz çelik gövdesi sayesinde, örneğin doğrudan gıdalarla veya ilaçlarla temas ettiğinde bile, hijyenik olarak hassas alanlar için en iyi donanıma sahip olduğu belirtiliyor. KR DELTA robot aynı zamanda tasarımı nedeniyle az bakım gerektiriyor: Dişli kutusu kapsüllendi ve bilyeli mafsalları kendinden yağlamalı materyalden üretildi.

Yüksek performanslı hijyen robotu her şeyi hassas olarak kavrar

Paralel kollu robot tavana sabitleniyor ve 1 kilo yükte 0,5 saniyelik bir çevrim süresi ve yüksek kesinlikle çalışıyor. 1200 milimetrelik erişim mesafesinde ve 6 kiloya kadar olan yükte KR DELTA robot, sıralama ve ambalajlamada başarılı sonuçlar doğuruyor. Ayrıca “Hygienic Design” prensibine göre tasarlanan robot bu özelliğiyle gerçek bir temizleyici olarak öne çıkıyor.

Novexx Solutions XLS 2xx etiketleme sistemleri durmayan fabrikalar için tasarlandı

Üretim hattınızın duraklama riskini azaltırken aynı zamanda verimliliğini artırabilirsiniz

İmalatta en önemli konu; maksimum verimlilik sağlamaktır. Günümüzde, şirketler rekabet edebilmek için yüksek performanslı üretim hatlarına sahip olmak zorundalar.

Üretim hattında yanıp sönen kırmızı ışıkların görülmesi ve makine alarmları fabrikalardaki en korkulu senaryolardır. Bir üretim hattında arıza ve arıza kaynaklı plansız duruşlar maliyeti yüksek kayıplara neden olur. Etiketleme sistem seçiminin fabrikanın üretim hattı ve ürünlere uygun olması üretim duruşlarını ortadan kaldırıyor, tecrübeli tedarikçilerle çalışmak ve servis hizmeti almak ise fabrikalar için önemini koruyor.

Novexx Solutions XLS 2xx etiketleme sistemleri durmayan fabrikalar için tasarlandı. Ardışık modda çalıştırılan iki etiketleyici birbiri arkasına yerleştiriliyor. Etiketleyicilerden yalnızca biri çalışırken diğer gerektiğinde devreye girmesi için Standby komutunda hazırda bekliyor.

Etkin olarak çalışan etiketleyici, etiket rulosunun sonuna geldiğinde veya bir arıza meydana gelirse kapanıyor. Bu durumda diğer etiketleyici görevi devralarak etiketleme işlemine devam ediyor.

Bu şekilde tüm ürünlerin etiketlemesi üretim hattını durdurmadan devam ediyor. Operatörlerin de yeni etiket malzemesini yerleştirmesi ve küçük arızaların yeterli giderilmesi için zamanı oluyor.

Etiketleme çözümlerinde uzmanlığını kanıtlamış olan Almanya merkezli Novexx Solutions her kapasitedeki ihtiyaca yönelik olarak fabrikalara etiketleme çözümleri sunuyor.

Novexx Solutions

ZERMA ZSS Model Tek Şaftlı Parçalayıcı (Shredder)

Ağır hizmet uygulamalarına yönelik en üst seviyede mukavemete sahip makinalar olarak geliştirilen ZERMA ZSS tek şaft parçalayıcıları takozlar, büyük içi boş parçalar, film, fiber ve kâğıt gibi farklı malzemelerin 20 mm ve yukarısı ebatlara kadar parçalanması için kullanılabilirler.

ZSS serisi tek şaft parçalayıcılar farklı materyal cinsleri için özel olarak dizayn edilmiş farklı rotor seçenekleriyle, yenilikçi kumanda panosuyla ve birçok özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Geliştirilmiş ve patenti alınmış şahmerdan beslemesi (hidrolik iticisi), ZERMA shredder ürün yelpazesinin özelliklerinden sadece biridir.

Komple sistem çözümü

ZERMA ZSS serisi tek şaftlı kırıcıları, oldukça geniş bir uygulama sahasına sahiptir ve hemen her tür uygulamayı karşılamak üzere müşteri arzusuna göre uyarlanabilir. Sağlam ve ağır yük konveyörleri ve parçalayıcının çıkışına konulacak ağır yük serisi kırma makinası ile beraber her tür kırma gereksinimine hitap eden komple sistem çözümleri sunulabilmektedir.

İdeal bıçak yapısı

Rotorların üzerindeki bıçaklar kare şeklinde ve dört köşesi de kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bıçakta aşınma olduğunda, bıçak sökülerek 90° döndürülerek diğer köşesiyle çalışmaya devam edilir. En önemlisi de dizaynın malzemeyi kolayca kesmesine elverişli olmasıdır. Bu, ısı oluşumlarını ve malzemenin parçalanma sırasındaki yapı bozulmalarını azaltmaktadır.

Dal Maschio IML sistemleri

IML, dekorasyon işlemini (etiketleme) plastik bir parçanın kalıplama işlemi ile birleştirmektedir. IML yani Kalıp İçi Etiketleme, önceden basılmış etiketleri plastik bir ürüne uygulamak için kullanılan ve aynı ürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen teknolojidir. Bu sonuca ulaşmak için etiketler otomatik olarak toplanır ve enjeksiyon öncesi kalıba yüksek pozisyon hassasiyeti ile yerleştirilir. Dal Maschio IML sistemleri, etiketlerin tekli veya çoklu olarak hassas ve doğru konumlandırılmasını gerçekleştirir.

Dal Maschio, müşterilerin taleplerine göre bir IML sistemi oluşturmak üzere gerekli tüm uyarlamaları tasarlayıp üretiyor: elektrostatik köpüklü yardımcı maçalar, özel kol ucu aletleri ve etiket bıçak izi, etiket kâğıtları için grafik şablonları desteği ve ürüne özel tasarım desteği veriyor.

IML sistemleri için Kol Ucu aletleri

Kalıp içi etiketleme uygulamalarında, etiketlerin kalıba aktarılması ve yerleştirilmesi amacıyla özel tasarımlar kullanılmaktadır. Bu EOAT, kalıbın şekline micron hassasiyetinde bir model oluşturmalı, etiketi vakum devresi ile sarılı halde tutmalı ve etiketi kalıp yüzeyine bırakırken elektrostatik yük uygulayarak kalıba yapışmasını sağlamalıdır. Bu modellemeye yaygın olarak Dummy adı verilmektedir. Robotik kavrama (dummy) gerekli tüm şekillerde, tekli veya çoklu kavitelerde yapılabilmektedir.

Dünyanın önde gelen endüstriyel üretim sistemleri markalarından Dal Maschio Srl Türkiye distribütörü SOMPLAST Plastik Dış Tic. ve San. Ltd. Şti.’dir.

FANUC 750.000’inci endüstriyel robotunu üretti

Şirket ayrıca otomobil gövdelerinin üretimine yardımcı olması amacıyla yaklaşık 500 adet robotu Köln’de bulunan Ford üretim tesisine tedarik edecek.

Fabrika otomasyon teknolojisi alanında dünyanın öne çıkan saygın üreticileri arasında yer alan FANUC, ürettiği 750.000’inci endüstriyel üretimini gerçekleştirerek kullanıcısına teslim etmeye hazırlanıyor.

11.000 adede kadar aylık üretim kapasitesine sahip olan FANUC, günümüzde Japonya’daki fabrikalarında her ay yaklaşık 8.000 endüstriyel robot üretiyor. Şirket güvenilirlik, ustalık ve hızı ortaya koyan binlerce robotun üretildiği tesislerdeki ileri düzey otomasyonuyla sektördeki standartları değiştiriyor. Elektronik, gıda, ilaç ve tıp gibi lokomotif sektörlere çözümler sunan FANUC’un en büyük müşteri grubunu ise araç üreticileri ve tedarikçileri oluşturuyor.

Satış ve servis ağını kararlı biçimde genişleten FANUC’un ayrıca Avrupa bölgesi için önemli yatırım planları bulunuyor. Son dört yılda Avrupa genelindeki tesislerine toplam 120 milyon euronun üzerinde yatırım yapan şirket, büyüme planlarına yoğunlaşarak önümüzdeki üç yıl içerisinde 100 milyon euro daha yatırım yapmaya hazırlanıyor.

“Sektörde iyi bir örnek teşkil ediyoruz”

FANUC’un bu başarısı hakkında açıklama yapan FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “Üst düzey otomasyon çözümleri üreten küresel bir firma olarak sektörde iyi bir örnek teşkil ediyoruz. Kısa süre önce açılan yeni fabrikalarımızla birlikte artan üretim kapasitemiz, tedarik sürecimizi de olumlu yönde etkiliyor. FANUC üretim merkezinde 72 saat insan müdahalesi olmadan kesintisiz bir üretim kapasitesiyle daha fazla talebe cevap verebilmek adına sürekli yeni robot modelleri geliştiriyoruz. Üretim merkezimizde karanlık fabrika otomasyonuna yapmış olduğumuz yatırımlar sayesinde robotların hem robotları hem de makineleri üretebildiği gelişmiş bir fabrika sistemi içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm bunlar otomasyon sektöründe öncü bir marka olmamızı sağlıyor” dedi.

Fabrikaların iş birlikçi robotları: FANUC CRX

Stratejik sektörlerin kilit oyuncuları

FANUC, Türkiye’de fabrika otomasyon sistemlerine yönelik özel tasarım ürünleriyle sektördeki farkını ortaya koyuyor. FANUC’un cobotlar olarak da bilinen CRX serisi iş birlikçi robotları, insanlarla uyum içinde çalışarak üretimin önemli bir parçasında yer alıyor. CRX ayrıca montaj hatlarını otomatikleştirirken, insan sağlığını da koruyarak meslek kazalarını minimuma indiriyor.

Pazar ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirildi

Fabrikaların otomasyon yolculuğunda önemli payı olan CRX, kullanım kolaylığı açısından işletmelere avantaj sağlıyor. Tablet el kumandası ve sürükle-bırak programlaması gibi özelliklere sahip bu cobotlar, çevre birimleri için arabirimin kolayca kurulmasını sağlayan bir yazılım sunuyor. Bu sayede herhangi bir uygulama dakikalar içerisinde programlanabiliyor. Pazar ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilen iRVision kamera sistemleri ve FS-15ia kuvvet sensörü teknolojisi gibi özellikler de CRX serisinde bulunuyor.

Birçok farklı sektöre rahatlıkla uyum sağlayabilen CRX, işletmelerin daha düşük maliyetli ve güvenli üretim yapmasına katkı sunuyor. Herhangi bir yüzeyin kurulmasını gerektirmeyen yapısı ve kontrolöre normal bir güç kaynağı tarafından güç verilmesi, üreticileri avantajlı duruma getiriyor.

Dar alanlarda üretim kolay hale geliyor

40 kg ağırlık ve ince tasarımıyla CRX, üretim alanlarında az yer kaplayarak her yere monte edilebiliyor. Uzun kollu versiyon ile kayma hareketi sayesinde daha dar alanlarda bile üretimi kolaylaştıran seride, 10 kg taşıma kapasitesi ve 1249 mm erişim imkânına sahip CRX-10iA ile 10 kg taşıma kapasitesi ve 1418 mm erişim imkânına sahip CRX-10iA/L modelleri yer alıyor.

Dünya genelinde 650 bini aşkın endüstriyel robot ve 25 milyonun üzerinde toplam ürün kurulumuyla sektörün önemli üreticilerinden olan FANUC, her ürününde olduğu gibi iş birlikçi robotlarında da uzun ömürlülük ve verimlilik vadediyor.

FANUC CRX Serisi Özellikleri ve Avantajları

•8 yıl sıfır bakım

•%100 kanıtlanmış endüstriyel güvenilirlik

•Kolay kurulum

•Hafif ve kompakt tasarım

•Herhangi bir çalışma alanına veya mevcut sisteme kolay entegrasyon

•Vinç veya kaldırma ekipmanı kullanmadan kolay montaj imkânı

•Daha fazla alan tasarrufu için R-30iB Mini Plus kontrolörü kullanımı

•Standart 230V güçlü çalışma özelliği

FANUC