Saturday, May 18th

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home E-Magazine Röportaj POLYSTAR Satış ve Pazarlama Sorumlusu Resul Gökpınar

POLYSTAR Satış ve Pazarlama Sorumlusu Resul Gökpınar

POLYSTAR Satış ve Pazarlama Sorumlusu Resul Gökpınar“Dünya genelinde 110 ülkeye makine ihracatı yapıyoruz”

Bir OEM üreticisi olarak hayatına başlayan firmamız kısa sürede istikrarlı bir şekilde büyüyerek POLYSTAR markası ile plastik geri dönüşüm makineleri üretiminde lider bir konum yakaladı. Bugün 110 ülkede 5 binin üzerinde kurulum yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bunu, müşterilerimizle satış öncesi ve sonrası yakın ilişki içinde bulunarak, Ar-Ge yatırımlarımıza ve sürekli değişim mühendisliğine verdiğimiz öneme borçluyuz. Bu sayede uygun fiyatlı, kullanımı kolay, verimli ve uzun ömürlü makineler üretiyoruz.

POLYSTAR Satış ve Pazarlama Sorumlusu Resul Gökpınar ile gerçekleştirdiğimiz röportajda firmalarının geri dönüşüm sektörüne yönelik çözümlerinin öne çıkan özelliklerine değindik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezunum. Sekiz yıldır Tayvan’da yaşıyorum. Tayvan'da yüksek lisans eğitimimin ardından, plastik ve kauçuk makineleri endüstrisinde çalışma hayatıma başladım. Şu an POLYSTAR’da uluslararası satış ve pazarlama sorumlusu olarak görev yapıyorum. Türk müşterilerimizi ise, Türkiye temsilcimiz Emrah Çakır Bey ve Türkçe web sitemiz aracılığıyla desteklemekten ve bilgilendirmekten memnunum.

 

Biliyoruz ki POLYSTAR, 34 yıllık deneyimi ile Tayvan merkezli olarak geri dönüşüm sektörüne yönelik teknolojiler geliştiriyor. Firmanızın kuruluş ve başarı hikayesini kısaca sizden öğrenebilir miyiz?

Bir OEM üreticisi olarak hayatına başlayan firmamız kısa sürede istikrarlı bir şekilde büyüyerek POLYSTAR markası ile plastik geri dönüşüm makineleri üretiminde lider bir konum yakaladı. Bugün 110 ülkede 5 binin üzerinde kurulum yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Bunu, müşterilerimizle satış öncesi ve sonrası yakın ilişki içinde bulunarak, Ar-Ge yatırımlarımıza ve sürekli değişim mühendisliğine verdiğimiz öneme borçluyuz. Bu sayede uygun fiyatlı, kullanımı kolay, verimli ve uzun ömürlü makineler üretiyoruz.

Ürün yelpazeniz ve geri dönüşüm sektörüne yönelik sunduğunuz çözümleriniz nelerdir?

Kompakt yapıda ve kolay çalıştırma için tasarlanmış silo beslemeli, shredder kırıcı entegreli, kesici kompaktör entegreli ve hava soğutmalı olmak üzere farklı türde geri dönüşüm hatları üretmekteyiz.

Daha sade bir tabirle, fabrika üretim firesi plastik atıklardan yıkanmış kurutulmuş tüketici sonrası hurda plastiklere kadar film, poşet, dokuma PP çuval, sert plastik gibi çeşitli türde atıkları tek adımda işleyebilen özelleştirilebilir geri dönüşüm makineleri sunmaktayız.

Makinelerinizi tasarım, enerji tasarrufu, verimlilik ve otomasyon gibi noktalardan kıyaslarsanız teknolojik özellikleri hakkında neler söylersiniz?

Her şeyden önce makinelerimizi tasarlarken kolay çalıştırma ve kolay bakım vurgusunu ön planda tutuyoruz. Bu sayede operatörler daha önce geri dönüşüm makinesi deneyimi olsun olmasın, kısa sürede makinelerimizi verimli bir şekilde çalıştırmayı öğrenebiliyorlar. 

Tanınmış global marka elektrik bileşenleri ve enerji tasarruflu motorlarla desteklediğimiz makinelerimiz, entegre yapıda, ihtiyaca göre özelleştirilebilir ve birkaç geri dönüşüm adımını tek bir makinede birleştirecek şekilde üretilmektedir. 1-2 operatörün çalıştırmak için yeterli olduğu makineler, fabrika alanından, zamandan ve enerjiden tasarruf etmeyi sağlıyor.

Bunun dışında makinelerimiz eş boyutta ve şekilde granülleri istikrarlı bir şekilde ve malzemede minimum bozulma ile üretmeleriyle müşterilerimizin takdirini kazanmakta. Bu da Ar-Ge çalışmalarımız ve müşteri geri bildirimleri sonucu malzeme besleme, ekstruder ısı kontrolü, plastik eriyik akışı, granül kesim sistemi gibi önemli unsurları sürekli geliştirmemizin bir sonucu. 

Geri dönüşüm makinelerinizin uygulama alanları, üretim kapasitesi ve kalite performansı hakkında bilgi alabilir miyiz? Makineleriniz arasında en fazla rağbet gören hangisidir?

Profesyonel plastik geri dönüşümcüler ve fabrika firelerini geri dönüştürmek isteyen film ve poşet, enjeksiyon, şişirme, thermoform vb. üreticileri müşterilerimiz arasında. Satış öncesinde müşterimiz ile istişare ederek, 50 kg/saatten 1200 kg/saate kadar verim veren, işlenecek malzemeye en uygun şekilde özelleştirilmiş geri dönüşüm sistemini sunmaktayız.

Türk müşterilerimiz açısından, Repro-Flex kesici kompaktör entegreli modelimiz en çok rağbet gören makine modelimiz. Nedeni ise farklı şekilde ve türde plastik atıkları işlemede oldukça esnek olması.

Bu modelimiz film ve poşet atıklarını herhangi bir ön kırmaya gerek kalmadan rahatlıkla işler. Dahili kesici kompaktör film ve poşet atıklarını keser, yoğunlaştırır ve ekstrudere dengeli bir besleme sağlayarak verimi artırırken enerji ve zamandan tasarruf sağlar. Kırılmış sert plastikler, yumuşak rafya ve yumuşak damlama sulama borusu vb. gibi malzemelerin geri dönüşümü için de oldukça verimli olan bu modelimiz, farklı türde malzeme işleyen geri dönüşümcüler ve plastik üreticileri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Aynı şekilde iki kademeli modelimiz Repro-Flex Plus, sunduğu ekstra gaz alma ve filtreleme sistemleri ile yoğun baskılı ve lamineli film ve ambalaj atıkları ile görece daha nemli olan yıkanmış tüketici sonrası hurda plastik malzemeyi işlemede oldukça başarılıdır.

PP rafya ve çuval ile kırılmamış sert plastik geri dönüşümü yapan müşterilerimiz ise shredder kırıcı entegreli Repro-One modelimizi tercih etmekte. Tek şaft shredder entegreli bu sistem, bu tür ön kırma gerektiren malzemelerin işlenmesinde kırma, ekstrüzyon ve granül kesim adımlarını tek bir makinede toplar.

Soldan sağa: POLYSTAR Türkiye Temsilcisi Emrah Çakır, POLYSTAR CMO David Lo,  POLYSTAR Satış ve Pazarlama Sorumlusu Resul GökpınarPOLYSTAR’ın Türkiye ve dünya üzerindeki yapılanması, etkinliği, dağıtım ağları ve pazar payı nasıldır? Türkiye’de şu an sizin elde ettiğiniz pazar oranı ve hedefleriniz neler?

Dünya genelinde 110 ülkeye makine ihracatı yapıyoruz. Yılda 20’den fazla plastik fuarına katılıyor ve bu vesileyle müşterilerimizi teknisyenlerimizle birlikte fabrikalarında ziyaret ediyor ve gerekli iyileştirmeleri yapıyoruz. Dünya genelini kapsayan yerel temsilciliklerimiz aracılığıyla, özel kurulmuş yedek parça ve satış sonrası hizmetler departmanımızla müşterilerimize hızlı destek sunabiliyoruz.

Türkiye’de temsilcimiz Emrah Çakır Bey, ülke genelinde faaliyetlerimizi CMO’muz David Lo ile birlikte başarılı bir şekilde sürdürüyorlar. Şu an için 40’ın üzerinde kurulu makinemiz var ve kısa gelecekte mutlu müşterilerimizin de desteğiyle daha fazla geri dönüşümcü ve plastik üreticisine geri dönüşüm ve döngüsel ekonomi konusunda destek olacağımızı öngörüyoruz. Emrah Beye makinelerimiz hakkında bilgi ve satış sonrası hizmetlerimiz için doğrudan veya Türkçe web sitemiz aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Sizce Türkiye, geri dönüşüm alanında nerede duruyor? Avrupa ve yakın coğrafyalar ile karşılaştırdığınızda Türkiye’deki geri dönüşüm sektörü için değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Türkiye geri dönüşüm alanında açık bir şekilde hızla gelişmekte ve üretimde daha fazla geri dönüşüm granül kullanma eğilimi olduğu gözlenmekte. Sadece granülcüler değil, plastik üreticileri de geri dönüşüm makinesi edinerek kendi firelerini ve işleri büyüdükçe dışardan edindikleri plastik atıkları geri dönüştürüp üretimde kullanmakta ve/veya satışını yapmaktalar. Özellikle geçtiğimiz yıllardan itibaren Avrupa pazarı da geri dönüşüm granül ihtiyacı için ülkemize yöneliyor. Ülkemizde geri dönüşüm faaliyetlerinin yaygınlaşması hem çevresel olumsuz etkileri azaltmada hem de plastik ham madde ihtiyacında dışa bağımlılığı azaltmada önemli bir etken.

Tabi bu konuda geri dönüştürülen granülün kalitesi ve karbon yapısının mümkün oldukça az bozulmuş olması ana odak noktası ki granül katma değer yaratabilsin ve Avrupa gibi önemli pazarlara ihraç edilebilsin. POLYSTAR olarak bu konuda Türk müşterilerimize yeniden kullanılabilirliği ve katma değeri yüksek granül üreten geri dönüşüm makineleri tedarik etmekten mutluyuz.

Plast Eurasia fuarında tanıtacağınız yeni ya da öncelik vereceğiniz bir makine konsepti olacak mı? Fuardan beklentileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bu yıl Plast Eurasia fuarında Repro-Flex kesici kompaktör entegreli geri dönüşüm makinemizin ‘gaz alma öncesi filtreleme’ modelini tanıtacağız. Bu sistem tek kademeli ve iki kademeli makinelerimize uygulanabilir. Tek kademeli ekstruderde eksturuder basıncını stabilize eder, verimli bir filtreme ve gaz alma işlemiyle %50’ye kadar yoğun baskılı film ve poşet atıklarını vida hızını ve verimi düşürmeden işler. İki kademeli modelimizde bu sistemle %100’e kadar yoğun baskılı malzemeleri işleyebiliyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Sizleri Plast Eurasia fuarında plastik geri dönüşüm işinize sunabileceğimiz çözümleri daha detaylı konuşmak üzere 1011 nolu standımıza davet ediyorum. Bize her zaman Türkçe web sitemizden, sosyal medya ve YouTube kanalımızdan da ulaşabilirsiniz. Türkiye temsilcimiz Emrah Bey sizinle en kısa zamanda doğrudan irtibata geçecektir.