Wednesday, Sep 27th

Last updateThu, 31 Aug 2023 12pm

You are here: Home E-Magazine Editörden EYLÜL 2023 - SAYI 297

EYLÜL 2023 - SAYI 297

Değerli okuyucularımız,

Küresel ısınma ve iklim kriziyle mücadele için sürdürülebilirlik odaklı çalışmalar tüm dünyanın gündeminde yer alıyor. Döngüsel ekonominin, dünyanın geleceği açısından kritik bir öneme sahip olması nedeniyle, kaynakların verimli kullanımı ve atıkların yeni kaynaklara dönüştürülebilmesi konularına odaklanan şirketlerin hayata geçirdikleri “sürdürülebilirlik” projeleri her geçen gün hız kazanıyor. Bizler de Eylül sayımızda sektörün önemli firmalarının bu konudaki yeni yatırım ve gelişmelerine kapsamlı olarak yer ayırdık.

Dünyada 6., Avrupa’da ise Almanya’dan sonra 2’inci sırada yer alan Türkiye plastik sektörü, küresel resesyon ve iç pazarlarda yaşanan daralmaya karşı büyüme trendini sürdürmeye devam ediyor. PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun plastik sektörünün üretim, ihracat ve ithalat verilerini değerlendirdiği haberimiz ise bu sayımızın öne çıkan başlıkları arasında yerini aldı.

Bakioğlu Holding’in ilk grup şirketi olma özelliğini taşıyan ve 2023 itibarıyla 50’inci yılına ulaşan Bak Ambalaj’ı röportaj köşemizde ağırladık. Şirket bugün; toplam 60.000 m2 alanda kurulu 4 ayrı tesisi ve yaklaşık %70 ihracat oranıyla, Avrupa’nın en büyük 30 baskılı ambalaj üreticisi arasında yer alıyor. Bak Ambalaj Genel Müdürü Mehmet Emin Bozdağ ile şirket olarak yakaladıkları başarılara ve gelecek dönem hedeflerine değindiğimiz keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 

Makale bölümümüzde ise Yalova Üniversitesi Polimer Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Hatice Aylin Karahan Toprakçı ve Ege Üniversitesi Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Mükemmeliyet Merkezi’nden Prof.Dr.Semih Ötleş’in hazırlamış oldukları akademik yazılar da yeni sayımız içeriğinde yerlerini aldılar.

Son olarak sizlerle bir bilgilendirme paylaşmak isterim. Plastik & Ambalaj Teknolojisi dergimizin Ekim sayısı Avrasya Ambalaj İstanbul, Kasım sayısı ise Plast Eurasia fuarlarında tüm katılımcı ve ziyaretçilere ulaşacaktır. Sizler de firmanıza ilişkin en güncel gelişmeleriniz, yeni teknoloji ve ürünleriniz, araştırma-inceleme yazılarınız ve reklam çalışmalarınızla bu önemli fuar özel sayılarımızda yer almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle sağlıklı günler diliyorum…

YASEMİN ERKİMEN

editor@plastik-ambalaj.com