Wednesday, Feb 21st

Last updateFri, 02 Feb 2024 10am

You are here: Home Products TİSSE ve ERSEY dünyada bir ilke imza attı

TİSSE ve ERSEY dünyada bir ilke imza attı

0,5 litre şişede 19,500 şişe/saat
 
“Türkiye’de PET sektöründe ve Plastik sektöründe her zaman ilkleri başarmanın haklı gururunu yaşamaktayız. Şu sıralar hem PETNOLOGY kısmında Ersey makine ile işbirliği çerçevesinde üretimini tamamladığımız 0,5 litre saatte 18.000 şişe alabileceğimiz PET şişirme makinesi projesini hayata geçiriyor, hem de PLASTNOLOGY kısmında Türkiye’de İLK olan full elektrikli 300 ton Enjeksiyon Makinesinin imalatını bitirmiş bulunuyoruz. Yeni projelerimizin Türk Plastik ve Ambalaj Sektörüne hayırlı olmasını diliyoruz.” 

 

 

 

Bu sözlerin sahibi, Tisse Makine Genel Müdürü Sayın Denizhan OBUZ’dan Tisse Makinenin PET Şişirme Makinelerindeki Mükemmel Mekanik dizaynındaki yenilikleri, kullanılan teknolojinin avantajları hakkında bilgi aldık.
 
TİSSE MAKİNE’nin PET Şişirme makinelerindeki mükemmel mekanik dizaynı ve PET işleme teknolojisindeki engin tecrübesi ile; ERSEY MAKİNA’nın imalattaki tecrübesi, üretim kapasitesi, genç, dinamik, geniş çalışma kadrosu, Dolum Makineleri ve ekipmanları konusundaki bilgi birikiminin birlikteliği çerçevesinde üretilen Lineer PET Şişirme Makinelerinin Avantajları kısaca şöyle sıralanabilir.
 
Avantaj 1: Hızlı Üretim: Tisse Dizaynı ile oluşturulan en son makinemiz olan BLW13C2 PET şişirme makinemizde 0,5 litre şişelerden saatte 18.000 adet üretim kapasitesine ulaştık.
 
Dizaynımızda yer alan servo teknoloji ve mekanik dizaynımız sayesinde şişe üretilirken her aşamada zamanı düşürmek mümkün olabiliyor. Preform transfer gubu, fırın grubu, şişe transfer grubu, mengene ve gergi grupları son derece hassas çalışan sistemler içerdiğinden, makinelerimizde yüksek ürün kapasitelerine ulaşmakla beraber, mükemmel kalitede şişe üretimine de olanak veriyor.
 
Avantaj 2: Enerji Tasarrufu: Tisse’nin mekanik dizaynında yer alan servo teknoloji sayesinde, şişe üretilirken minimum enerjiyi kullanılır.
 
Avantaj 3: Kolay Parça Değiştirme İşlemi: Ürün değişikliğinde değiştirmeniz gereken parçalar var ise, son derece hızlı ve kolay bir şekilde değiştirme olanağınız var.
Yaptığımız dizayn ile makinemizin sol yanında makine üzerinde sabitlenmiş kalıp değiştirme aparatı sayesinde makine operatörü çok hızlı ve pratik olarak kalıp değiştirebilmektedir. Aynı şekilde boğaz çapı farklı olan şişelerin üretimi için zincir elemanına bağlı olan taşıyıcıları değiştirmek yeterli olacaktır.
 
Avantaj 4: Kolay Kullanım ve Kurulum: Tisse’nin mekanik dizaynı ile Lineer Şişirme Makinelerinin tümü son derece kolay devreye alınabiliyor. Tisse lineer şişirme makineleri kurulum zamanından ve üretim maliyetlerinden avantaj sağlamaktadır. Öperatörün makineye alışması son derece kolaydır.
 
Avantaj5: Ürününüz için 6 mükemmel senkron hareket: 
 
Hareket 1: Preformların Beslenmesi: servo motorla hareket eden fırın çarkı ile senkron hareket ederek, sürekli çalışan yıldız çarkla preformlar sisteme gönderilir. Üreteceğiniz değişik boğaz çaplarındaki şişeleriniz için bu yıldız kolaylıkla değiştirilebilmektedir.
 
Hareket 2: Preformların Transferi : Fırın içerisine preformların transfer edilmesini sağlayan, servo motorla hareket ettirilen sistemdir. Bu sistemde zincir taşıyıcı elemanlar kullanılmıştır.
 
Hareket 3: Preformların Isıtılması: Preformlar son derece etkili dizayn edilmiş fırınlarımızın içerisinde bulunan resistans lambalar sayesinde ısıtılmaktadır. Bu fırınların içerisine verilen hava ve soğuk su dolaşımı sayesinde preformların boğazları ısınmaz. Bu işlemin yapılması, kaliteli şişe üretimi için son derece önemlidir.
 
Hareket 4: Kalıba Preformların Transferi: Servo motorla hareket eden sistem sayesinde ısıtlımış ve şişirme yapmaya müsait preformlar kalıp içerisine transfer edilir.
 
Hareket 5: Preformların Şişirilmesi: Kalıp içerisine transfer edilen preformlar servo motorla hareket ettirilen mengenenin kapanması ve yine servo motor ile hareket ettirilen gergi operasyonundan sonra, her bir kavite için ayrı yerleştirilmiş olan; son derece hızlı, uzun ömürlü ve hassas çalışan hava bloklarımız sayesinde şişirilir ve şişe haline getirilir.
 
Hareket 6: Şişe Çıkış: Son olarak şişeler yine servo motorla hareketlendirilmiş sistem ile kalıptan dışarı çıkar. Sonrasında ürünleriniz direkt olarak havalı konveyöre veya doğrudan çıkışa verilir.
 
Sadece TÜRKİYE’DE değil DÜNYA’DA bir İLK! 18.000 şişe/saat PET ŞİŞİRME MAKİNESİ
 
BLW13C2-SRV 0.5 LT Pet Şişirme Makinesinin teknik özellikleri 
 
Üretim Kapasitesi: 18.000 şişe/saat 0.5 lt PET şişe
 
S. NoMakine Adı
1.0,5 LT PET ŞİŞİRME MAKİNESİ – BLW13C2-SRV
Makinemizin mengene ve gergi üniteleri servo motorludur. Servo motor teknolojisi elektrikten %30 tasarruf sağlamaktadır. Servo motor, sürücüler, plc ve ekran B&R marka AVUSTURYA / GEFRAN marka İTALYAN malıdır.
 
Makinemiz servo motor pozisyon ve tekrarlama hassasiyeti sayesinde sürekli aynı kalitede şişe üretmede %100 verimlidir. Firesiz çalışır.
 
Makinemiz servo motor hız ve ivme kontrolü sayesinde darbesiz, sessiz ve titreşimsiz çalışır. Bu özellik, makine ve kalıp ömrünü uzatan, ayrıca preform taşınması sırasında preformun zarar görmemesini, kaliteli şişe üretilmesini sağlayan en önemli unsurdur.
 
Makinemizde preformlar ağız kısımları yukarıda olacak şekilde, yani düz sistemle ısıtılır, taşınır ve şişirilir. Ağız kısmı aşağıda, yani ters çalışan makinelerde, ısıtılıp yumuşayan preform taşınırken, kalıba iletilirken ve şişirilirken, eğilir, yamulur, sonuç olarak hatalı ve kalitesiz olarak şişe oluşur. Makinemiz ters değil düz çalışır. Bu makinemizin %100 kaliteli şişe üretmesini sağlayan en önemli özelliklerden biridir. 
 
MakinemizdeIsıtıcı Grup , Preform Transfer Grubu ve Mengene Grubu birbirlerinden bağımsız olarak çalışır. Her bir grup ayrı servo sistemlerle tahrik edilir. Bu sistem makinemizin tam senkronizasyonla çalışmasını sağlar.
 
Makinemizde Isıtıcı Grup preform eksen aralığı özel dizayn edilmiştir. Minimum reziztans elektrik gücüyle maksimum sayıda preform ısıtabilmektedir.
 
Makinemizin Isıtıcı Grubunda ölü hacim yoktur. Bu sayede ısı gücü fırın içindeki havayı değil sadece preformları ısıtmak için kullanıldığından verimliliği çok yüksektir. Elektrik enerjisi boşa harcanmaz.
 
Makinemizin Isıtıcı Grubundaki preform eksen aralığı ile Mengene Grubundaki Preform eksen aralığı birbirinden farklıdır. Bu sayede makine daha az yer kaplayan kompak bir yapıdadır. Bu sayede Isı verimliliği arttırıldığından elektrik enerjisinden tasarruf sağlanmaktadır.
 
Makinemizin Preform besleme ünitesi ile ısıtıcı grup arasında mekanik olarak rotatif sistem mevcuttur. Bu sistem sayesinde makinemizin bu grubu sessiz, stabil çalışır.
 
Makinemizin Hava üfleme grubunda ölü hacim minimum tutulduğundan boşa hava harcanmaz, şişirme ve egzoz işlemleri çok süratli yapılır. Bu özellik sayesinde makinemiz yüksek verimle çok hızlı çalışır. İstendiği takdirde özel olarak dizayn etmiş olduğumuz rejeneratif hava dönüşümü adaptasyonu yapılabilmektedir. Bu sistem sayesinde şişirme anında boşa giden hava geri dönüşüm tankına geri gönderilir. Bu hava gerekli olan zamanda tekrar sistemde kullanılır. 
 
Makinemizin Şişe çıkışı direk olarak havalı konveyör uygulamasına müsait olduğundan makine önüne ek bir şişe dizme makinasına gerek yoktur.
 
Makinemizin şasesi 25 mm kalınlığında tek parça blok olup diğer tüm üniteler bu blok üzerine montajlandığından makinemizin çalışma stabilitesi ve rijitliği maksimum düzeydedir. Bu, titreşimi engellediğinden ürün kalitesini arttırmaktadır.
 
Şişirme makinelerimizde müşterilerimize özel olarak dizayn etmiş olduğumuz kalıplarımızın gövdeleri, SCHMOLZ-BICKENBACH veya ASSAB marka sert alimünyumdan imal edilmiştir. Kalıplarımızın boğaz ve taban parçaları 2083 SUPRA, 2316 RAMAX Paslanmaz Çelik den yapılmıştır. Bu sayede kalıplarımız çok daha uzun ömürlü ve hassas çalışmaktadır.
 
Makinemizin dış karkas sacları elektro statik boyalı olup çürümeye karşı dayanıklıdır. Gövde boyaları epoksi karışımlı özel makine boyasıdır.
 
Makinemizin preform ısıtma üniteleri, preform taşıyıcıları, preform besleme rayları 304 kalite paslanmaz çeliktir.
 
Tisse Makine
Denizhan Obuz