Sunday, Jun 16th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Products Dünyanın rengini belirleyenler, İstanbul’da bir araya geldi

Dünyanın rengini belirleyenler, İstanbul’da bir araya geldi

25 yıldır Türkiye’de ileri teknoloji renk çözümleri sunan Odak Kimya, konusunda öncü partnerleri ile İnovasyon Günleri 2023 etkinliklerini gerçekleştirdi

Odak Kimya’nın hem kuruluşu hem de X-Rite ile ortaklığının 25’inci yılının da kutlandığı 9-10-11 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen etkinliklerde; Boya & Plastik, Tekstil, Otomotiv, Kağıt ve Baskı & Ambalaj sektörlerine yönelik X-Rite Pantone, IM Group, SDL Atlas, IGT ve Just Normlicht firmalarının uluslararası düzeydeki 14 sektör profesyoneli ilk kez bir araya gelerek en güncel gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Odak Kimya Genel Müdürü Ayla Çuhadaroğlu, “25 yıldır rengin olduğu her yerde var olduk. İlk yıllarda endüstriyel olarak tanımladığımız boya ve plastik sektörüne yönelik çalışmalar yapıyorduk. Bunu takip eden yıllarda ise her sene bir sektör eklenecek şekilde ürün yelpazemiz genişledi. Bugün boya, plastik, otomotiv, tekstil, baskı ve ambalaj olmak üzere tüm sektörlere hitap eder duruma geldik. Ayrıca bunların etrafına, yıllar içinde tamamlayıcı ürünler ekleyerek sektörde baştan sona kadar çözüm sunan tedarikçi olma yolunda bir kimliğe büründük. 1998’de çıktığımız bu yoldaki misyonumuzu, Türk sanayicisini yüksek teknoloji ürünleriyle buluşturmak ve renk mükemmelliğine dayalı uygulamalarda ürün tedarikçisi değil, çözüm tedarikçisi olmak olarak belirlemiştik. Güçlü iş birliklerimizle global bir marka olma yolunda bu hedefimize emin adımlarla yürüyoruz. 25 yıllık yolculuğumuzda, sektörün teknik çözümleri iş akışına dahil etme hızının artıyor olmasına, bu çözümlere adaptasyonun rekabet gücünü artırmasının fark edilmesine, dijitalleşme sürecine hızı uyuma şahitlik etmekten dolayı gururluyuz. Sektörümüzde bir nebze fark yaratabildiysek bunun mimarı donanımlı ekibimiz’’ dedi.

İnovasyon Günleri etkinliklerinin, Odak Kimya bilgi paylaşımlarının bir markası haline geldiğini belirten Çuhadaroğlu, “İlk seminerimizi 2000 yılında gerçekleştirmiştik. 2013 yılına kadar etkinliklerimiz devam etti. 2013 yılında X-Rite firmasının ortaklığıyla gerçekleşen bu etkinliklerimize Innovation Day adını verdik. O günden itibaren Innovation Day, bilgi paylaşımı etkinliklerimizin markası haline geldi. 25’inci yılımızı hem tüm çözüm ortaklarımızla ve tekstil, baskı, ambalaj, boya ve plastik gibi sektörlerde hizmet verdiğimiz müşterilerimizle kutlamak hem de İnovasyon Günleri’nde dünyadaki en önemli 14 sektör profesyonelini ilk kez bir araya getirmek hayalimizdi. Bunu başarıyla gerçekleştiren başta çalışma arkadaşlarım olmak üzere tüm paydaşlarımıza, iş ortaklarımıza teşekkür ediyor, 25 yıldır süren iş birliklerimizin devamını diliyorum” diye konuştu.

Pantone, Odak Kimya’nın 25’inci yılına özel olarak “Odak Red” rengini duyurdu

Etkinlik, aynı zamanda bir “ilk”e sahne oldu ve Pantone, Odak Kimya için tanımladığı “Odak Red” rengini duyurarak ilk defa bir iş ortağına özel renk belirlemiş oldu.

Dinamik Odak Kırmızısı adıyla açıklanan Odak Red rengi; ısı ve enerji ile aşılanmış, içten, canlı, ışıldayan tutku ve heyecan ile güçlü varlığı, anında çevresinin dikkatini çeken çarpıcı, cesur bir kırmızı renk tonu olarak tanımlandı.

Pantone Global Satış Başkan Yardımcısı Francesco Tomasello; “Kırmızı yılın rengi. Kırmızının gücü çok fazla. Odak Kimya ile çalışmak ve 25 yıldır birlikte olmak çok büyük mutluluk. Biz de bunu Odak Kırmızısı ile kutluyoruz. Odak Kırmızısı bizim için dinamik ve çok güçlü. Odak Red; tutku, heyecan ve güçlü bir varlık yayan, etkili bir kırmızıdır. Odak ekibinin çalışma şeklini ve X-Rite Pantone ile ortaklığının gerçek bir tanımını temsil ediyor. Tüm Odak Kimya çalışanlarına, çalışmaları için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Odak Kimya Genel Müdürü Ayla Çuhadaroğlu ise “25 yılın başarısı ve kararlılığın göstergesi olan cesaret ve erdemi de simgeleyen korkusuz bir kırmızı ton olan Odak Kırmızısı, artık yaşamımızın her anında bizimle olacak, etkili bir kırmızı güç” ifadelerine yer verdi.

14 konuşmacı 3 gün boyunca sektörlerin geleceğine ışık tuttu

Boya, Plastik, Tekstil ve Baskı-Ambalaj sektörlerine yönelik, dünyanın önde gelen markalarından oluşan uluslararası düzeydeki 14 sektör profesyoneli üç gün süren İnovasyon Günleri’nde bu sektörlere ilişkin son gelişmeleri katılımcılarla paylaştı.

X-Rite Pantone ile tasarımdan üretime tüm aşamalarda, yeni nesil masaüstü, portatif ve temassız cihazlar, kalite kontrol ve formülasyon yazılımları, InLine renk ölçümleri ve Pantone ile birlikte dijital renk çözümleri sunulurken, marka sahibi -tedarik zinciri renk yönetim programları tekstil ve baskı-ambalaj sektörleri için ayrı bir konu olarak işlendi.

IM GROUP bünyesindeki IEC+’ın patentli ve inovatif üretim makineleri ve sunduğu tüm hizmetler ile birlikte INKMAKER, Vale-Tech ve REXSON’un dispensing sistemleri, TECHNOPAILS’in dolum sistemleri konusundaki çözümleri sunuldu.

SDL ATLAS’ın yüksek performanslı inovatif test cihazları ve kaliteli test sarf malzemeleri ile kalite kontrol süreci ve optimum proses yönetimi destekleyen çözümler sunuldu.

JUST NORMLICHT ile LED aydınlatma teknolojilerine geçiş ve çözümleri katılımcılarla paylaşıldı.

IGT Testing Systems, kağıt basılabilirlik test metotları ve mürekkep baskı prosesi prova cihazları konusundaki çözümler katılımcılara anlatıldı.