Tuesday, Jun 18th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Products Kimyasal olarak geri dönüştürülmüş PEX atığından boru üretimi

Kimyasal olarak geri dönüştürülmüş PEX atığından boru üretimi

Neste, Borealis, Uponor ve Wastewise, ISCC PLUS sertifikalı bir kütle dengeleme yaklaşımı kullanarak, PEX boru üretiminden kimyasal olarak geri dönüştürülmüş endüstriyel atık plastikten elde edilen hammaddeye dayalı çapraz bağlı polietilenden (PEX) yapılmış boruları başarıyla üretti. Ortak şirketler, bu projenin PEX'in kimyasal geri dönüşümüne yönelik ilk uygulamalardan biri olduğuna inanıyor.

PEX borular, sağlamlıkları, sıcaklık dirençleri ve uzun ömürleri nedeniyle enerji tasarruflu ısıtma ve güvenli tesisata önemli bir katkı sağlıyor, ancak birbirine bağlı polimer zincirleri, bunların geleneksel geri dönüşüm teknolojileriyle geri dönüştürülmesini neredeyse imkansız hale getiriyor. Proje, kimyasal geri dönüşümün, geri dönüştürülmesi zor atık plastiğin döngüsel dolaşımını kapatabileceğini, onu yüksek kaliteli polimer hammaddesine dönüştürebileceğini ve önceki yaşamındakiyle aynı kalite ve özelliklere sahip ürünlerin art arda üretilmesini sağlayabileceğini gösteriyor.

Bu işbirliği; Wastewise'ın, Uponor'un PEX boru üretimindeki endüstriyel atıkları sıvılaştırmak için yeni piroliz bazlı kimyasal geri dönüşüm teknolojisini kullandığını ve polimerleri tekrar yapı taşlarına ayırarak yağ benzeri geri dönüştürülmüş bir ara ürün oluşturduğunu görüyor. Bu sıvı daha sonra Neste'nin Finlandiya, Porvoo'daki petrol rafinerisinde işleniyor ve yeni polimerlerin üretimi için yüksek kaliteli bir ham maddeye yükseltiliyor. Borealis, bu hammaddeyi buhar kırıcılarına besliyor ve sonuç olarak şirketin BorcycleTM C, kimyasal geri dönüşüm portföyünün bir parçası olarak polietilene polimerize ediyor. Son olarak Uponor, daha sonra inşaat sektöründe ısıtma, sıhhi tesisat ve soğutma amaçlarıyla bir kez daha kullanılabilecek yeni PEX boru sistemleri oluşturmak için bu polietileni kullanıyor (örneğin içme suyu sistemlerinde kullanılanlar gibi yüksek gereksinimleri olan hassas uygulamalar için bile uygun). Tüm değer zinciri, ISCC PLUS sertifikalı kütle dengeleme yoluyla izlenebiliyor.

Uponor'un Baş Teknoloji Sorumlusu Thomas Fuhr, "Dönüşümlü malzemelere geçişimizde bize bir avantaj sağladığı için bu işbirliğinden dolayı çok heyecanlıyız" diyor. “PEX, inşaat sektörü için üstün özellikleri sayesinde, bina su temini sistemlerinden verimli radyant ısıtma ve soğutma sistemlerine kadar, açık ara çok yönlü uygulama kullanımlarına sahip malzemedir. Uponor'da PEX borularımızın ilk 50 yılını yeni kutladık ve şimdi yeni uzun vadeli hedefimiz, PEX atıklarımızın %100'ünü kapalı döngü geri dönüşüm yoluyla hammadde olarak kullanmak."

Borealis Altyapı Küresel Ticari Direktörü John Webster, "Girdi olarak geri dönüştürülmesi zor atık plastik ve çıktı olarak yüksek kaliteli polimerler artık birbiriyle çelişmiyor" diyor. "Aslında, kimyasal olarak geri dönüştürülmüş PEX boru atığı plastiğini, kurulu üretim süreçlerimize bir hammadde olarak entegre edebiliyoruz. Ek testler, onaylar veya doğrulama gerektirmiyor. İçme suyu uygulamaları için bile kullanıma hazır bir drop-in çözümdür.”

Wastewise Genel Müdür ve Ortağı Kaisa Suvilampi, "Başarılı proje, yalnızca kimyasal geri dönüşüm yoluyla PEX geri dönüşümünün mümkün olduğunu göstermekle kalmıyor, aynı zamanda yüksek verimle PEX üretim atıklarının yaklaşık %80'inin tekrar çevreye eklenebileceğini de gösteriyor. Süreçlerimiz sayesinde, PEX'i bir rafineri için girdi olarak kullanmak için yeterli kalitede piroliz yağına dönüştürebildik ve bu da onu yüksek kaliteli bir kırıcı beslemesine işleyebildi. Bu proje, bazı PEX'leri geri dönüştürücülerin başını ağrıtan malzemeler listesinden çıkarıyor.”

Neste Yenilenebilir Polimerler ve Kimyasallardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mercedes Alonso, "Kimyasal geri dönüşüm için perde açılıyor. Büyük ölçekli operasyonlara ulaşmak yine de zaman alacak, ancak bu proje, kimyasal olarak geri dönüşüm yoluyla polimerler için döngüsel değer zincirleri için bir plan sağlıyor. Teknolojiyi sözden teslimat aşamasına taşıyor. Ayrıca, işbirliği yapmak için doğru ortakları bir araya getirmenin önemini gösteriyor.”

İlgili tarafların polimerler için döngüsel çözümleri zorlama taahhüdü ve çözümün kendiliğinden teslim olma özelliği nedeniyle, ortaklar değer zincirini oldukça kısa bir süre içinde oluşturabildiler. Projenin başlangıcı ile kimyasal olarak geri dönüştürülmüş PEX atığı ile yapılan ilk boruların üretimi arasında altı aydan biraz daha fazla zaman geçti.

Ortaklık, üretim atıklarının ötesinde daha fazla işbirliği potansiyeli taşıyor: Uponor tarafından üretilen PEX boruları, duvar kalınlıklarını azaltarak ve kullanım ömürlerini artırarak kaynak verimliliği açısından optimize edildi. Uzun ömürlerinin sonunda, mekanik geri dönüşüm şimdiye kadar ilk geri dönüşüm seçeneğiydi, ancak aynı zamanda malzemelerin geri dönüştürülmesi anlamına da geliyor; örneğin diğer inşaat malzemelerine veya hokey sopaları gibi öğelere. Ancak kimyasal geri dönüşüm ile PEX atık boruları tekrar tamamen işlevsel PEX borularına dönüştürülebiliyor. Ortaklar ileriye dönük olarak işbirliği için daha fazla fırsatı değerlendirecekler. Atık malzeme havuzunu genişletmenin yanı sıra, bu aynı zamanda daha yüksek geri dönüştürülmüş hacimleri de içerebilecek.

Kaynak: Borealis