Tuesday, Dec 05th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Products Sızdırmaz filmleri üretmek için daha az malzeme gereksinimi

Sızdırmaz filmleri üretmek için daha az malzeme gereksinimi

Paketlemenin işlevlerinden biri ürün güvenliğidir ve bu gerçekten onun en önemli işlevi sayılabilir. Bu nedenle, gıda veya sıvı ürünlerin ambalajlarının, ürünün istenmeyen maddelerle temas etmemesi ya da yanlışlıkla ambalajdan dışarı sızmaması için sıkıca kapatılmış olması önemlidir. Poliolefin bazlı sızdırmaz filmleri denenmiş ve test edilmiş ambalaj malzemeleridir.

Oerlemans Packaging Group'un bir yan kuruluşu olan Hollandalı Plasthill şirketi, Avusturya'dan Constantia Flexibles Group GmbH ile iş birliği içinde olarak sızdırmaz filmleri üretmek için çok daha az malzeme gerektiren bir çözüm uyguladı. CompresSeal adlı film, şirkete göre klasik polietilen folyolara göre daha yüksek bir sızdırmazlık gücüne sahipken, aynı zamanda üretim için daha az malzeme gerektiriyor ve bu sayede ağırlığı %30'a kadar azaltıyor.

Mikro kabartma teknolojisi ağırlık azaltımını mümkün kılıyor

ComresSeal filmin arkasındaki teknolojinin, uzmanları tarafından yıllarca süren araştırma ve geliştirmelerin sonucu olduğunu belirten Constantia Flexibles CEO'su Pim Vervaat; “Plasthill'in kabartma konusundaki uzmanlığıyla birlikte, bu öncü paketleme çözümünü bir sonraki seviyeye taşıyoruz ve çeşitli uygulamalar için müşterilere sunuyoruz” dedi.

CompresSeal teknolojisi yeni bir özel mikro kabartma tekniğine dayanıyor. Kabartma deseni, aynı ölçülen kalınlıkta polyolefin bazlı yalıtım filmlerinin m2'si başına %30'a kadar ağırlık azalmasına olanak sağlayabiliyor. Böylece bu teknoloji, ambalajın CO2 emisyonlarının yanı sıra ham madde tüketimini de azaltmaya yardımcı oluyor.

Daha az katkı maddesine rağmen işlenebirlirlik aynı kalıyor

Üretici tarafından yapılan açıklamaya göre, bu Hollanda-Avusturya işbirliğinden elde edilen yeni filmin bir başka avantajı daha var. Üretim sırasında, geleneksel PE ve PP filmlere kıyasla çok daha az migrasyon yağlayıcı kullanıldığı söyleniyor. Bu katkı maddeleri, filmlerin makinelere yapışmamalarını sağlamak veya ruloların açılmasını kolaylaştırmak için, işlem sırasında filmlerin işlenmesini kolaylaştırmak için gereklidir. Aynı zamanda, bu göç eden yağlayıcılar, örneğin renklerin veya filmin diğer kaplamalarının bir dereceye kadar çıkmasına neden olabilir. Geliştirilen teknoloji artık daha az katkı maddesi gerektiriyor, ama sıcaklık ve nem gibi çevresel faktörlerden bağımsız olarak, paketleme hattının sürtünme katsayısı sabit kalıyor.

Plasthill Technical Films CEO'su Sander Kool ise bu işbirliğini: "Yeni filmlerin üretimi olan bu sürdürülebilir yenilik, Rethink Plastics stratejimizi yansıtıyor. Constantia Flexibles ile iş birliği ve ekip çalışması harikaydı!" ifadeleri ile açıklıyor.

Bu paketleme çözümünün, örneğin deterjanlar, kuru evcil hayvan maması, kahve, kuruyemişler ve tuzlu yiyecekler gibi akışkan paketler ile sıvı içeren dik duran poşetler için uygun olduğu belirtiliyor. Geliştirmenin ise, ağırlık tasarrufunun çevre üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu, metrekare başına 60 gramdan fazla kalınlığa sahip polietilen folyolara odaklanacak şekilde ayarlandığı da verilen diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Kaynak: Constantia Flexibles, Plasthill