Sunday, Jun 16th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Products Gıda ambalajlarında mikro plastiği azaltan yeni şeffaf selüloz film

Gıda ambalajlarında mikro plastiği azaltan yeni şeffaf selüloz film

VTT, plastik ambalaj sorununa bir çözüm geliştirdi. Rejenere veya yeniden kristalize edilmiş selüloz, plastik filmlerin yerini alabilir.

Gıda ambalajları, gıdaları koruduklarında ve israfı en aza indirdiklerinde en önemli görevlerini yerine getirirler. Yine de ince plastik filmlerin geri dönüştürülmesi zordur ve kullanımdan sonra genellikle yanlış yerlere giderler. VTT Finlandiya Araştırma Merkezi de bu sorundan yola çıkarak, plastik filmin yerini alabilecek rejenere veya yeniden kristalize edilmiş selüloz film çözümü geliştirdiğini duyurdu.

VTT Araştırma Profesörü Ali Harlin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Şeffaf ve esnek selüloz film üretebiliyoruz. Tüketici, kristal berraklığında malzeme ile geleneksel petrol bazlı plastik arasında ayrım yapamaz. Selüloz film neme karşı koyabilir, ama doğada bir kağıt parçası gibi tamamen yok olur. Ürün biyolojik bazlı ve biyolojik olarak parçalanabilir” ifadelerine yer veriyor.

VTT Biyomateryal İşleme ve Ürünlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Atte Virtanen ise, “Plastikler koruyucu özelliklerine ek olarak önemlidir çünkü tüketiciler ürünün kendisini görebilecekleri ambalajlar isterler. Ancak, bir kez kullanıldıktan sonra birçok ambalaj sorun kaynağıdır. Bir pakette hem kağıt hem de plastik varsa, tüketici bunun kartonla geri dönüştürülüp dönüştürülmeyeceğini veya önce plastiğin yırtılmasının gerekip gerekmediğini merak edebilir. Malzemelerin bazılarında alternatif fiber ve plastik katmanları bulunur. Pek çok paket, daha iyi bir bertaraf yöntemi düşünemeyen kişiler tarafından karışık atıkların arasına atılabilir. Bir karton geri dönüşüm kutusuna düşen plastik çıkarılabilir, ancak plastik genellikle yakılır. VTT tarafından geliştirilen selüloz film, daha iklim dostu bir çözüm olarak plastiğin yerini alabilir. Diğer paketlerle birlikte karton geri dönüşümüne gönderilebildiği için geri dönüşümü de kolaylaştırıyor” diyor.

VTT, on yıldan fazla bir süredir selüloz filmleri ve altı yıldan fazla bir süredir şeffaf filmlerde rejenere selüloz üzerine araştırma yapıyor. Deneme aşamasında olan ambalaj malzemesi üretiminin 5-7 yıl içerisinde kapsamlı endüstriyel kullanımda olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: VTT Teknik Araştırma Merkezi