Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Products Gıda ambalajı döngüsünde yenilikçi yaklaşımlar

Gıda ambalajı döngüsünde yenilikçi yaklaşımlar

Fast Food zincirlerinde ambalaj geri dönüşümü için kapalı çevrim toplama projeleri

Tüketici, gıda ve gıda hizmeti pazarı için yenilikçi ve sürdürülebilir ambalaj çözümleri sağlayan PACCOR, küresel bir oyuncu olarak ürettiği sert plastik kaplarda tamamıyla döngüsel bir ekonomiye geçişi hedefliyor. Kapalı geri dönüşüm döngüleriyle üretimi 2023’e kadar yüzde yüze çıkarmayı planlayan PACCOR, Haziran 2021'den bu yana Tri.O & Greenwhishes firması tarafından sağlanan yenilikçi çözümler sayesinde, Cojean'ın sofra servisi için kullandığı plastik bardak ve tepsileri yeni plastik ürünler için yeniden proses edilebilecek bir kaynağa dönüştürüyor.

PACCOR, bu iddialı hedefle plastik ambalajların tasarlanma, üretilme, bertaraf edilme ve yeniden işlenme şeklinde tümüyle değişikliği sağlayacak ilklerden biri olmayı hedefliyor. Şirket, minimum çevresel kirlilik bırakan yüzde yüz PET’ten dönüştürülmüş ürün geliştirdi ve şimdi üretimde yeniden kullanmak için ürünlerini tüketim alanlarından toplama konusuyla uğraşıyor.

PACCOR gösteri alanlarından ve spor tesislerinden içecek kapları ve gıda plastik kaplarını topladığı 'Dairesel Etkinlikler' projesi ve havayolu endüstrisinde döngüsel sistem uygulanmasının ardından şimdi de fast food restoranlar üzerinde çalışıyor. Hedef yine aynı: masa servisinden sonra atılan plastikler için kapalı geri dönüşüm döngüleri oluşturmak. 

İleri düşünen ortaklarla öncü olmak

PACCOR, çevre üzerinde önemli bir etkiye sahip olmak için niyetten toplu eyleme geçmeye istekli olduğunu belirtiyor. Bu konuda birlikte hareket ettiği kuruluşlardan biri olan Cojean’i Fast food endüstrisinde atık yönetiminin öncüsü olarak değerlendirirken, Tri.O & Greenwishes kuruluşunu da  Fransız geri dönüşüm ekosisteminin bir savunucusu olarak niteliyor ve bu konuda ileri fikirlere sahip ortaklarla birlikte çalışmanın önemine değiniyor. 

PACCOR, Cojean ve Tri.O & Greenwishes, Fast Food restoran zincirlerinde, atılmış plastik kapların ilk kapalı döngüyü uygulaması içinde toplanabilmesi için yılın başında güçlerini birleştirdi. Altı ay sonra, ilk geri dönüşüm akışı faaliyete geçti. Cojean'ın restoranlarında toplanan ve Cojean'ın ambalajları için yeniden kullanılan tahmini 40 ila 60 ton PET hacminin şu anda yakalandığı ve yakında bir ikincisinin mümkün kılınacağı belirtiliyor.

Cojean CEO'su Stéphane Jitiaux, üretim konusundaki felsefelerini “Dünyanın en iyisi olmaya değil, dünya için daha iyi olmaya çalışıyoruz” şeklinde açıkladı ve şunları belirtti: “Tri.O & Greenwishes ve PACCOR gibi bu felsefeyi paylaşan ortaklarla işbirliği yapmak bizim için önemlidir. Cojean'ın Fransız Çevre Bakanı tarafından vaatlerini yerine getiren bir şirket olarak tanınmasından gurur duyuyoruz ve Cojean'ı sürdürülebilir girişimlerin önünde tutmaya hazırız. Cojean geri dönüşüme derinden bağlı ve Tri.O & Greenwish'ten tüm atıklar için (plastikten yiyeceğe) çözümler sunmasını istedi. Yaklaşımları örnek teşkil ediyor. PACCOR'un ekibe katılmasıyla artık plastikler için gerçek bir döngüsel sisteme sahip olabiliriz, bu ileriye dönük önemli bir adımdır" 

PACCOR'un CCO'su Nicolas Lorenz ise bu başarının bir parçası olmaktan gurur duyduklarını ifade etti.   Lorenz aynı zamanda projenin tüm paydaşlar için sürdürülebilir değer yaratmak ve genel ölçekte değişim sağlamak için değer zinciri boyunca kolektif hareket etmek istedikleri CARE stratejileriyle tamamen uyumlu olduğunu vurguladı. Projenin aynı zamanda atıklara sağladığı faydaların yanı sıra, hammaddede de yılda 70 ton CO2 eşdeğeri engelleme sağlanacağını ekledi.

PACCOR HAKKINDA

PACCOR tüketici, gıda ve gıda hizmeti pazarı için yenilikçi ve sürdürülebilir ambalaj çözümleri sunuyor. PACCOR, ambalaj endüstrisinde küresel bir oyuncu olarak 18 ülkede 3.700'den fazla istihdamıyla faaliyet sürdürüyor, döngüsel bir ekonomiye geçiş için geri dönüşüm olanaklarını geliştiriyor. 

COJEAN:

2001 yılında kurulan Cojean, mevsimlerle yenilenen bir mutfak sunan bir Fransız hızlı servis restoran zinciri olarak faaliyet yürütüyor. Çevresel koruma için döngüsel toplama ve geri dönüşümlü ambalaj süreçlerine katılmakta.  Şirket, Haziran 2019'dan beri Fransız fast food endüstrisinde tarihi bir ilk olan B corp sertifikasına sahip olmuş. Fransa’da B corp sertifikalı şirketler, kâr ve amacı dengelemek için doğrulanmış sosyal ve çevresel performans, kamu şeffaflığı ve yasal hesap verebilirlik açısından en yüksek standartları karşılayan işletmeler olarak sınıflanıyor. B corps, iş dünyasında başarıyı yeniden tanımlamak ve daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi inşa etmek için küresel bir kültür değişimini hızlandırıyor. 

Tri.O & Greenwishes (TGW Group):

TGW Group – Tri.O & Greenwishes –Atıklarının yönetimi, geri kazanımı ve geri dönüşümü konusunda faaliyet yürütüyor ve Fransa’daki şirketleri bu konuda destekliyor. TGW, Fransa'daki tek "geri dönüşüm konseyi" olup, şirketlere yenilikçi ve spesifik bir yaklaşım sunarak izlenebilirlik ve daha uygun geri kazanım amaçlıyor. TGW Grubu, malzemelerin geri dönüşümü için Fransız ortaklarla birlikte çalışmaktadır. Tri.O & Greenwishes, atık yönetimi pazarında kendine şu  misyonu belirlemiş: çalışanların ayrıştırma konusundaki farkındalığını artırmak amacıyla, işletim, toplama ve ayırma süreçlerine ek olarak, müşteriler için önemli bir konu olan çok hassas veri analizi sağlayarak geri dönüşüm eko-sisteminin gelişmesine yardımcı olmak.

PACCOR