Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Products L'Oréal Grup’tan enzimatik teknolojisi kullanılarak üretilen kozmetik şişesi

L'Oréal Grup’tan enzimatik teknolojisi kullanılarak üretilen kozmetik şişesi

L'Oréal Grup, Carbios'un enzimatik teknolojisi kullanılarak geri dönüştürülen plastik ile üretilmiş ilk kozmetik şişesini tanıttı. Biotherm, 2025 yılında bu çığır açan yeniliğe dayalı şişeleri üretime geçirmeyi hedefleyen Grup'un, geleceğin şişesinde ürün piyasaya süren ilk markası olacağı belirtildi.

PET* plastiklerin geri dönüşümü için biyo-teknolojik çözümlerin geliştirilmesinde öncü olan Carbios tarafından geliştirilen yeni teknoloji ile, enzimatik işlemi kullanılarak %100 geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen ürünlerin önünü açılması hedefleniyor. Yeni enzimatik teknolojisi; şeffaf, renkli, opak ve çok katmanlı her türlü PET’in geri dönüştürülmesinde kullanılabiliyor ve bu teknoloji ile plastikler, sonsuz kez geri dönüştürülebiliyor!

Plastiğin sonsuz kez geri dönüştürülmesini sağlayan Carbios'un enzimatik teknolojisi, türünün diğer tüm biyolojik süreçlerinden 10.000 kat daha verimli oluşuyla öne çıkıyor ve sadece 16 saat içinde PET plastiğin %97'sini parçalayabiliyor. Parçalanan plastik, daha sonra hiç kullanılmamış kalitede plastiğe dönüştürülebiliyor ve bunu sağlamak için ekstra olarak herhangi bir işlenmemiş plastik eklemeye gerek duyulmuyor.

Kompost yığınlarında doğal olarak oluşan ve ölü bitkilerin hücre zarlarını parçalayan enzim, yaklaşık 10 yıl süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirildi. Bu enzimin geliştirilmesiyle rengi ne olursa olsun tüm PET plastikler, artık kapalı, sonsuz bir geri dönüşüm döngüsü ile tekrar kullanılabilir hale getirilecek. Çevreye duyarlı kozmetiklerde öncü olan Biotherm, tamamen geri dönüştürülmüş bir şişede ürün piyasaya süren L'Oréal Grup’un ilk markası olacak. Yeni gelişme, insanlığın iyiliğine ve gezegenin sınırlarına saygı duyan güzelliği yaratmada dev bir adım olma özelliği taşıyor.

L'Oréal Grup Ambalaj ve Geliştirme Direktörü Jacques Playe konuyla ilgili şunları söyledi: “Mekanik geri dönüşüme alternatif olan, enzimatik geri dönüşüm teknolojisiyle üretilen PET'ten yapılan bu ilk şişeyi geliştirmek için 2017'den beri Carbios ile birlikte çalışıyoruz. Bugün bu şişeleri bir pilot uygulama ile duyurmaktan ve ortaklarımızla birlikte geleceğin ambalajını yaratacak bir konumda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu, 15 yıldan uzun bir süre önce başlatılan bir döngüsellik girişiminin parçası olan ve daha çevre dostu ambalajları pazara sunma taahhüdümüzü gösteren, gelecek yıllar için umut verici bir yeniliktir”.

Biotherm Global Marka Başkanı Giulio Bergamaschi ise şunları kaydetti: “Biotherm, çevreye duyarlı kozmetiklerde bir öncüdür ve stratejisinin merkezine sürdürülebilir ambalaj ve atık azaltmayı koymuştur. Carbios'un çığır açan teknolojisinden plastik kullanarak, tamamen geri dönüştürülmüş bir şişe gerçekleştiren ilk güzellik markası olmaktan mutluluk duyuyoruz”.

L'Oréal Grup; 2017 yılında, yenilikçi plastik geri dönüşüm çözümlerinin geliştirilmesini teşvik etmek ve teknolojiyi sanayileştirmek adına birlikte çalışmak için Carbios ile Nestlé Waters, PepsiCo ve Suntory Beverage & Food Europe'un katıldığı bir konsorsiyum kurdu. 2019'da L'Oréal Grup, risk sermayesi fonu BOLD - Business Opportunities for L'Oréal Development aracılığıyla Carbios'a yatırım yaptı.

L'Oréal Grup’un 2030 için yeni sürdürülebilirlik programı olan “Gelecek için L'Oréal” ile Grup, iş yapış şeklinin köklü dönüşümüne doğru bir adım daha attı ve özellikle ambalaj alanında iddialı yeni hedefler belirledi:

• 2025'e kadar L'Oréal Grup’un plastik ambalajlarının %100'ü yeniden doldurulabilir, yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya gübrelenebilir olacak. 

• 2030 yılına kadar L'Oréal Grup’un plastik ambalajlarının %100'ü geri dönüştürülmüş malzemelerden veya biyolojik kaynaklı olacak ve Grup artık fosil kökenli işlenmemiş plastik kullanmayacak.

• L'Oréal Grup’un formüllerinde kullanılan bileşenlerin %100'ü ve tüm biyolojik kaynaklı materyaller, 2030 yılına kadar izlenebilir olacak ve sürdürülebilir kaynaklardan gelecek.

Bu hedeflere ulaşmak için L'Oréal Grup, en iyi teknolojilere erişmesini sağlayan bir dizi stratejik ortakla birlikte çalışıyor. Carbios'a ek olarak L'Oréal Grup’un iş birlikleri arasında, Grup'un 2019'da FSC sertifikalı karton içeren ilk kozmetik tüpünü geliştirdiği kozmetik ambalaj firması Albéa; Solvoliz ile geri dönüştürülmüş polipropilen (PP) üretmek için Purecycle; L'Oréal Grup’un Ekim 2020'de dünyada bir ilk olarak duyurduğu - geri dönüştürülmüş endüstriyel karbon emisyonlarından tasarlanmış bir polietilen (PE) kozmetik şişe üretimi - LanzaTech ve Total yer alıyor.

*PET: PET (polietilen tereftalat) plastik, en yaygın olarak geri dönüştürülmüş plastiktir.