Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Products Medikal sektörü için overmolding uygulamaları

Medikal sektörü için overmolding uygulamaları

Tıbbi sınıf TPE’ler, yaygın dezenfektanlar ve besin maddelerine maruz kaldıktan sonra bile kopolyestere etkili bir şekilde bağlanır

Teknor Apex ve Eastman tarafından yapılan ortak testte, Eastman Tritan™ kopolyester üzerine kalıplanan TPE'lerin; kulplar, contalar ve diğer yumuşak/sert parçalar için dayanıklı bir bağ sağladığı görüldü.

Tıbbi cihaz endüstrisinin önde gelen iki plastik tedarikçisi, termoplastik elastomerler (TPE'ler) ile tokluğu ve kimyasal direnciyle bilinen şeffaf bir kopolyester arasında güçlü, kimyasal direnci yüksek bir bağ olduğunu gösterdi.

İki vuruşlu kalıplama işleminde üretilen test numunelerinin 90 derecelik soyma testlerinde, Teknor Apex Company'den üç Medalist® tıbbi sınıf TPE, Eastman'ın Tritan™ kopolyesterlerinden dördüne dayanıklı bağlar sağladı. Kopolyester ve diğer mühendislik termoplastiklerine yapışmak için özel olarak formüle edilen Medalist bileşikleri, yüksek düzeyde soyulma mukavemeti sergiledi. Yapıştırıcı hataları da dâhil yüksek soyma mukavemetleri gösteren soyma testleri, TPE kalıplama performansını göstermektedir. Yüksek soyma mukavemeti ve yapışma hatalarının kombinasyonu, overmolding uygulamaları için arzu edilir olarak kabul edildi.

TPE'ler ve kopolimerler arasındaki bağ gücü, test numunelerini 48 saat boyunca %70 izopropil alkol, ağartıcı ve bir intervenöz besin maddesi olarak yağ emülsiyonu şeklinde kullanılan %20 intralipid dahil olmak üzere dezenfekte edici kimyasallarda ıslattıktan sonra bile çok az kayıp sergiledi. 

Test edilen bileşikler, Shore A durometreleri sırasıyla 42, 50 ve 59 olan üç dereceyi içeriyordu: MD-34940, MD-34950 ve MD-34959. Tritan kaliteleri MX711, MX811, MXF321 ve MXF421, iyi bir fiziksel özellik yelpazesi sağladı. Dört Tritan reçinesinin tümü ile kombinasyon halinde üç Medalist bileşiğinin tümü, kimyasal temastan sonra çok az bağ gücü kaybı gösterdi.

Kopolyester üzerine kalıplanan termoplastik elastomerler (TPE), tıbbi cihaz tasarımcılarına tıbbi bileşenlerde avantajlı olan sert ve yumuşak malzemelerin bir kombinasyonunu sunar. Sert tıbbi muhafazalar ve diğer bileşenler üzerindeki kavramalar, contalar, mühürleyiciler ve yumuşak dokunuşlu elemanlar için yumuşak TPE'ler tercih edilir.

Eastman'ın Küresel Tıbbi Teknik Platform Lideri Dr. Yubiao Liu, konuya ilişkin "Üreticiler TPE'leri ve kopolyesterleri birleştirerek, tıbbi cihazların ergonomisini, estetiğini veya işlevselliğini iyileştirebilir. Ayrıca yumuşak TPE'lerin alttaki sert kopolyester malzemeyle kombinasyonu, tutuşu iyileştirebilir, doku veya rahatlık katabilir, sıkı bir sızdırmazlık sağlayabilir veya emme özellikleri sağlayabilir" açıklamasını yaptı.

Teknor Apex'in Kıdemli Pazar Müdürü Ross van Royen, koplolimerlerle kaplanan TPE'lerin, termoset kauçuğun performansını termoplastiklerin işleme kolaylığı ile birleştirerek onları silikonlara, PVC'ye ve TPU'lara üstün alternatifler haline getirdiğini belirtti. Royen,“Sağlık endüstrisinin en katı gereksinimlerini karşılamak ve bunları yalnızca FDA listesindeki gıda sınıfı bileşenlerle birden fazla ISO-13485 sertifikalı tesiste üretmek için TPE'leri geliştirdik. Tüm kaliteler ISO-10993-5'e göre biyolojik olarak uyumludur, RoHS ve REACH SVHC uyumludur ve ftalat, lateks proteleri veya BPA içermez" açıklamasında bulundu. 

TEKNOR APEX