Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Products Kozmetik ambalajında plastik kirliliğine son

Kozmetik ambalajında plastik kirliliğine son

Geride mikro plastik kirlilik bırakmayan yenilikçi bio çözümler

Finlandiya’nın Helsinki kentinde 2016 yılında kurulmuş olan Sulapac ekolojik bir endüstriyel üretim misyonu edinmiş. Bu doğrultuda, gezegenimizi, denizlerimizi plastik çöplerden korumak amacıyla plastik yerine doğada çözünebilen biyolojik bazlı ürünler geliştirmekte.

Kuruculardan, Suvi Haimi ve Laura Tirkkonen-Rajasalo; iki bin onlu yıllarda ikisi de banyolarına baktıklarında aynı şeyi görüyorlar: Bir sorun. Sürekli artan tek kullanımlık plastiğin hayatımızı ve denizleri doldurduğunun farkında olarak, bir çözüm bulmak için birlikte yola çıkıyorlar.

Biyo malzemelerde uzmanlaşan biyokimyacılar olarak Suvi ve Laura, plastiğe sürdürülebilir bir alternatif geliştiriyorlar.

Sulapac® markasıyla geliştirdikleri bio çözünür malzeme, geride kalıcı mikroplastik bırakmadan tamamen biyolojik olarak parçalanıyor. Sulapac®, mevcut plastik ürün makineleri ile işlenebiliyor, bu da geleneksel plastikten çevre dostu bir alternatife geçişi düşünülenden daha kolay hale getiriyor.

Sulapac çığır açan bir yenilik olarak gözüküyor. Artık su bazlı ürünler, kalıcı mikroplastikler bırakmadan biyolojik olarak parçalanan yeni bir biyo-bazlı Sulapac bariyeri ile paketlenebililiyor. 

Bariyer artık bir engel değil

Güzellik ve kişisel bakım endüstrisi yılda 500 milyar doların üzerinde bir değere sahip ve pazarın her yıl %4,75 oranında büyümesi bekleniyor. Buna göre, pazarın öncüleri hevesle sürdürülebilir ambalaj çözümleri arıyorlardı. Kozmetik pazarının yaklaşık %90'ı su bazlı emülsiyonlardan oluşurken, su bazlı ambalajların doğadaki durumu açısından, geride kalıcı mikro plastikler bırakmadan biyolojik olarak parçalanan bir alternatif bulunmamaktaydı. Şimdi, Sulapac onlar için patent bekleyen yeni bir malzeme icat etti.

Sulapac bariyerinin tamamen sürdürülebilir olmasının yanı sıra test sonuçları açısından da endüstri standardı gereksinimlerine de uygun olduğu belirtiliyor. 

Kozmetik ambalaj için kabul edilebilir ağırlık kaybı tipik olarak %3'ün altındadır. Sulapac Bariyeri, 12 hafta boyunca 40°C'de dört parçalı, emülsiyon dolu bir Sulapac kavanozunda %1.3'lük bir kayıp ölçmüştür.

Sulapac CEO'su ve kurucu ortağı Dr. Suvi Haimi, konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Su bazlı ürünlere uygun, sürdürülebilir bir bariyer oluşturmayı başardığımız için heyecanlıyım! Geliştirme ve kapsamlı testler beklediğimizden daha uzun sürdü, ancak artık resmiyet kazandı. Kozmetik için Tercih Edilen Ortağımız Quadpack gibi sektör liderleriyle birlikte müşterilerimize gerçek bir oyun değiştirici sunmaktan mutluluk duyuyoruz” 

Eksiksiz paket

Şu anda Sulapac, mükemmel darbe dayanımına sahip ince duvarlı kavanozlar için tasarlanmış yeni bir esnek malzemeyi de duyuruyor. Malzeme, düşük karbon salınımıyla, eko tasarıma, iklim bilinçli hammaddeye ve düşük maliyetle yüksek hacimli üretime dayanak sağlıyor. Sulapac bariyeri ile birlikte şirketin güvenilir ortakları, hem yağ hem de su bazlı kozmetikler için farklı boyutlarda kavanozlardan oluşan etkileyici bir portföy sunuyor. Ayrıca süreç boyunca anahtar teslim çözüm olarak destek veriyorlar.

“Sulapac tarafından geliştirilen yeni bariyer, pazar taleplerini karşılayan ve aşan sürdürülebilir yenilikler açısından önem kazanıyor. Sulapac'ın Kozmetik çözüm ortağı Quadpack’ın kategori Başkanı Pierre Antoine Henry, yeni kapasitelerden son teknoloji teknik çözümlere kadar, Quadpack, tüm güzellik markalarına Sulapac® malzemesinde sürekli büyüyen bir ürün yelpazesi sunmaktan memnun olduklarını belirtiyor.

Sulapac yetkilileri, geliştirdikleri biyo bozunur ürünle geleneksel plastiklerden geçişin mümkün olduğunca kolay olmasını amaçladıklarını, bu ürünle üretilecek drop-in ambalaj kaplarının mevcut plastik makineler ile seri olarak üretilebilir özellikte olduğuna vurgu yapıyorlar. Dahası, doğal görünümünün ve dokunsal hissinin ambalajı öne çıkardığını bu anlamda ürünün tıpkı doğa gibi güzel, işlevsel ve sürdürülebilirdir olduğunu belirtiyorlar. 

Şu anda, Sulapac malzemesinden yapılmış bir ürünü geri dönüştürmenin ideal yolunun endüstriyel gübreye dönüştürmek olduğu açıklanıyor. Geride kalıcı mikro plastik bırakmadan biyolojik olarak parçalama işlemi bu yöntemle yapılıyor. Mekanik ve kimyasal geri dönüşüm de uygun seçenekler olarak görülüyor ve Sulapac kapalı devre bir sistem geliştirerek bu yöntemi uygulayabiliyor. Yine Take Back Sulapac pilot uygulamasının yakın gelecekte başlatılacağı verilen bilgiler arasında. 

*Kozmetik ambalaj için kabul edilebilir ağırlık kaybı tipik olarak %3'ün altındadır. Sulapac Bariyeri, 12 hafta boyunca 40°C'de emülsiyonlu 4 parçalı bir Sulapac kavanozunda %1.3'lük bir kayıp ölçmüştür.

Sulapac Hakkında

Sulapac, 2016 yılında Dr. Suvi Haimi, Dr. Laura Tirkkonen-Rajasalo ve Dr. Antti Pärssinen tarafından kurulmuştur. “Birlikte dünyayı plastik atıklardan kurtarabiliriz” şiarıyla öncülere ve yenilikçilere açık bir kuruluş olan Sulapac Helsinki’de faaliyet yürütüyor.   Sulapac® döngüsel ekonomi için ödüllü, patentli biyo-tabanlı bir malzeme yeniliği olarak aynı isimdeki kuruluş tarafından üretilmiş. Firma, plastik atıksız geleceği hızlandırmayı amaçlıyor. 

SULAPAC