Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Products Gençlere yönelik yeni bir ambalaj konsepti

Gençlere yönelik yeni bir ambalaj konsepti

Çin'in Şangay kentindeki Sidel paketleme ekibi, gençliği sağlık özelliğine entegre ederek Menton aromalı su ambalajını yeniden tasarladı. 500 mililitrelik ve sadece 17,85 gram ağırlığındaki düz cidarlı hafif PET şişe, modernlik duygusunu yansıtıyor ve sürdürülebilir ambalajlamanın bir ifadesi olarak görülüyor.

Menton, Çin'deki orta ölçekli şehirlerdeki okulların çevresindeki tedariklerde ve marketlerde satılan bir RTD ürünü. Üç yıllık hızlı satışların ardından, Menton aromalı su, benzer ambalajlar ve fiyatlar yüzünden pazarda büyüyen rekabetle karşı karşıya kaldı. Menton müşterilerinin, Çin’in internet kültürünün gelişmesiyle birlikte büyüyen, fiyata duyarlı gençler olduğunu düşündüğünden marka kimliğini yeniden şekillendirmeye ve içeceği daha değerli bir ürün olarak yeniden dizayn ederek onlarda yankı uyandırmaya karar verdi. Bunu yapmak için, uzun vadeli ortakları Sidel ile bir konseptin tasarımından ürünün endüstriyel gerçekleştirilmesine kadar yeni bir ambalaj tasarımı sürecine girdiler; bu aynı zamanda, yalnızca üç Sidel Aseptic Combi Predis™ PET paketleme hattında üretilmiyor, hat başına saatte 60.000 şişelik çok hızlı çıktı alınabiliyor.

Akdeniz tatilini getiren içecek

Sidel’in ekibi, ikonik şişe şekli ve etiket tasarımları dahil olmak üzere tamamen yeni bir şişe konsepti yarattı. Sözü edilen aromalı su ürünü, birden fazla meyve tadı ile mevcut olduğundan, yeni görünümün ilham kaynağı, Avrupa'da hasat edilen bileşenlerden biri olan limon oldu. Sonuç olarak, yeni tasarıma parlak ve gösterişli bir renk paleti yardımıyla ideal, güneşli Akdeniz tatilini hatırlatan bir görünüm uygulandı. Benzersiz metalik yapısındaki Tiffany mavisinin marka imajını güçlendirmesi, farklı tatları birleştiren resimli meyve desenlerinin hafifletici, eğlenceli ve rahatlatıcı ruh halini çağrıştırması böylece konseptin içeceğin sağlıklı ve doğal özellikleriyle bütünleştirilmesi istendi.

Şık tasarımı güçlü yeteneği birleştiriyor

Sidel için zorluk, Menton'un nasıl primlendirileceği ve yeni yüksek değerli meşrubat kategorisindeki sağlık özelliğini nasıl koruyacağıydı, çünkü pek çok alkolsüz içecek yüksek oranda şeker ve sağlıksızlık içerdiği izlenimini veriyor. Daha güçlü bir marka imajı oluşturmak ve marka ile tüketiciler arasındaki ilişkiyi geliştirmek sadakati artırmak için çok önemlidir.

Sidel Greater China Ambalaj Direktörü Steven Xie, Çin'deki genel ambalaj tasarım trendini takiben, içeceğin ana hedef kitlesi olan gençler için karmaşık ve teknik tasarım yapılarından uzaklaşarak daha çağdaş bir şeyler yaratmaya karar verdiklerini, bu nedenle 500 ml formatı için yalnızca 17.85 gram ağırlığında olan ve birinci sınıf ambalaj için alışılmadık, düz duvarlı hafif bir PET şişe bulduklarını açıklıyor. Xie’e göre yeniden şekillendirilmiş şişenin üretim süreci de daha sürdürülebilir ve hafif olması nedeniyle malzeme ve enerji tüketimini azaltıyor, yeni şişe ayrıca nakliye ve depolama için performans gereksinimlerini karşılıyor.

Sidel müşterinin iç görülerine, özelliklerine, tedarik zinciri koşullarına ve ürün hedeflerine dayalı olarak projeye ambalaj kavramsal grafik tasarımı ve teknik tasarımdan etiket tasarımına kadar destek verdiğini, kalınlık ve ağırlık için boyutsal ve mekanik testler dahil olmak üzere tüm fizibilite çalışmalarını ve performans testlerini sağladığını bildiriyor. Bu proje kapsamında paketleme uzmanları ayrıca üç seri kalıp tedarik ettiler ve şişelerin tedarik zinciri boyunca ilk şartnamelere göre performans göstermesini sağlamak için endüstriyel üretimi desteklediler.

Sidel