Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Products Clariant, DESVOCANT adsorbanlarını piyasaya sürüyor

Clariant, DESVOCANT adsorbanlarını piyasaya sürüyor

Clariant sektörün merakla beklediği Uçucu Organik Kimyasal (VOC: Volatile Organic Compound) çözümlerini piyasaya sürdü. Sürdürülebilir yöntemlerle üretilmiş yeni bir kil minerali bazlı yenilikçi ürün yelpazesi DESVOCANT adsorbanlar ile Clariant, nakliyeciler, ticaretle uğraşanlar ve tüketicilerin kapalı bir ambalaj içerisinde imal edilmiş ürünlerden kaynaklı uçucu organik kimyasallara maruz kalma ihtimalini etkili biçimde azaltıyor.

Üretilen ürünler, kapalı alanlarda depolandığında veya ambalajlandığında VOC birikimi olasılığını artırıyor. Bu birikim tüketiciler arasında, belirli ürünleri paketten çıkarınca yayılan ve pekte hoş olmayan yeni ürün kokusu olarak da adlandırılabiliyor. Bazı durumlarda bu ürünler, VOC kaynaklı kalıcı kokular nedeniyle tüketici tarafından iade ediliyor. Daha da önemlisi, nakliyeciler, kargo taşıyıcıları ve ticaretle uğraşan kişiler, ürün denetim veya tahliyesi esnasında nakliye konteynerlerini açarken aniden salınan yüksek miktardaki VOC’lerini soluduklarında ciddi sağlık sorunları yaşayabiliyor.

Clariant Fonksiyonel Mineraller İş Birimi Kargo ve Ürün Koruma İş Grubu Direktörü Justin Mueller konu hakkında görüşlerini şöyle anlatıyor: “DESVOCANT, imalatçılarda ve dağıtım zincirlerinde, kimyasal gaz oluşumu nedeniyle sıkça yaşanan VOC birikimini kontrol edip azaltma imkanı tanıyor. VOC konsantrasyonunu adsorbe etmek ve azaltmak, sadece sağlık ve çevre açısından faydalar sağlamakla kalmıyor. Ayrıca, ürünlerin müşterilere tesliminden veya mağaza vitrinlerine yerleştirilmesinden önce gaz tespit ekipmanı, personel solunum cihazı veya yoğun havalandırma kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırarak, maliyet artışını ve gecikmeleri engelliyor. Bunlara ek olarak, adsorbanlarımız tüketicilerin ürün kabul oranını dahi artırıyor. DESVOCANT çözümümüz sayesinde, deniz aşırı kargo konteynerleri ve paketlenmiş ürünlere iyi bir havalandırma sağlama ihtiyacı artık geçmişte kalıyor.”

Doğal olarak oluşan ve toksik olmayan bentonit kili bazlı, benzersiz bir yüzey yapısına sahip DESVOCANT adsorbanları, tanecik halinde kurutuluyor ve hava geçirgenliği olan paket içerisinde muhafaza ediliyor. Nakliye konteynerlerinin, ayrı paketlenmiş ya da kolilenmiş ürünlerin içindeki havada bulunan kokulu ya da kokusuz fark etmeksizin tüm VOC’lerin, kil granüllerinin yüzeyine tutunma yöntemi sayesinde DESVOCANT paketlerinde etkin biçimde hapsedilmesi mümkün oluyor.

Adsorbanlar, ayakkabı, çanta veya giysi için küçük ürün paketlerinden, halı, boya, oyuncak, plastik ambalaj, yastık ve mobilyalardan oluşan dolu konteyner yüklerini kapsayacak kadar çok çeşitli boyutlara sahip. Buna ek olarak, paketler toz çıkartmaz özellikte ve dolayısıyla hem açık hem de koyu renkli ürünlerde de kullanılabiliyor.

DESVOCANT adsorbanları, farklı malzemelerle birlikte kullanılıp paketlenerek, müşterilerin çeşitli kargo koruma ihtiyaçlarına da yanıt veriyor.

Clariant Kargo ve Ürün Koruma Grubu tüm tedarik zinciri boyunca ürünleri rutubet, oksijen ve uçucu organik kimyasallardan korumak amacıyla, eksiksiz bir konteyner kurutucu, oksijen emici, VOC adsorbanı ve rutubet gösterge çözüm yelpazesi sunuyor.