Monday, Jul 15th

Last updateThu, 11 Jul 2024 11am

You are here: Home Products Yüzde yüz dönüşümlü PP’den çevre dostu ambalaj kapları

Yüzde yüz dönüşümlü PP’den çevre dostu ambalaj kapları

Günümüzde plastik ambalaj üreticileri, geri dönüştürülmüş polipropilen gibi daha sürdürülebilir olan geri dönüştürülmüş malzemeye giderek artan taleplerle karşı karşıyadır.  Bu konuda adım atan kuruluşlardan ikisi; Greiner Packaging ve SABIC, toz bulyon ambalajı için yüzde yüz sertifikalı geri dönüşümlü PP’den kap ve kapaklar üretmek üzere bir pilot projede bir araya geldiler. Yeni ambalaj çözümünün ise şu anda marketlerde yerini aldığı belirtiliyor.

Aralık ayında Greiner’ın Avusturya’daki tesislerinden verilen bilgiye göre firma, karton ve plastik birleşimlerinin üretimine uygunluğunu belirlemek için bir süredir çeşitli geri dönüştürülmüş malzemeleri test ediyor. Son olarak şirket, Unilever için bir test projesi gerçekleştirmek üzere SABIC’in TRUCIRCLE ™ portföyünden sertifikalı geri dönüşümlü polipropileni seçti. SABIC’in malzemesi, ham madde olarak tüketim sonrası karışık plastiği kullanıyor ve bu ham madde, moleküler yapı taşlarına ayrılıyor ve daha sonra bu yeni geri dönüştürülebilir kap ve kapakları üretmek için kullanılacak işlenmemiş plastikleri (hammaddeyi) oluşturuyor.

Firma yüzde yüz dönüşümlü polimerden yaklaşık bir milyon toz bulyon kabı üretmeyi hedeflediğini belirtiyor. Gelecekte dönüşümlü polimerlerin mevcudiyeti artacağından, dönüşümlü konteynır ve kapların sayısının da artacağını vurgulayan İsviçre,  Diepoldsau’daki Greiner firmasının Satış Direktörü Jens Krause tarafından yapılan açıklama şöyle: “Kapların bir kısmını sertifikalı dönüşümlü polipropilenden üreterek, ortaklarımızla birlikte pazarda yeni bir standart oluşturmak ve gıda alanında geri dönüştürülmüş malzemelerle nelerin mümkün olduğunu göstermek istiyoruz. Ayrıca bu gelişmeyi ileriye taşımak istiyoruz. Greiner Packaging'de, yalnızca sertifikalı geri dönüştürülmüş PP'ye odaklanmıyoruz aynı zamanda mekanik olarak geri dönüştürülmüş PS ile proje ve testler üzerinde de çalışıyoruz”

Söz konusu toz bulyon, uzun zamandır Unilever bünyesindeki kaplarda, aynı karton ve plastik kombinasyonlarında pazarlanıyor. Bu anlamda firma yetkilileri, yeni ambalajın dış görünüm, işlevsellik ve güvenliğinin tamamen aynı olduğunu ve kalitenin de aynı şekilde her zamanki kadar yüksek olduğunu belirtiyorlar. Aradaki farkın, yeni ürünün geri dönüştürülmüş plastik kullanılarak yapılması olduğu düşünülürse, bu onu çok daha sürdürülebilir ve çevre dostu hale getiriyor. Başka bir deyişle, tüketicinin bakış açısından hiçbir şey değişmiyor ve iki bileşenli olarak karton ve plastikten yapılmış ambalajı, tüketici her zamanki gibi atmadan önce, karton kılıfı polimer kaptan çıkarabiliyor. Firma yetkilileri amaçlarının tüketicilerin; tasarım, performans, kalite, kullanım kolaylığı ve gıda güvenliği açısından standartlarını düşürmek zorunda kalmadan Greiner Packaging ve SABIC gibi ortaklarla birlikte - özellikle gıda segmentinde - ambalajı daha çevre dostu hale getirmeye devam etmek olduğunu belirtiyorlar. Unilever'in kıdemli Ambalaj Müdürü Mike Ross, 2025 yılına kadar portföylerini genişletmek amacıyla şimdiden bunu yüzde 100 dönüşümlü polimerden üretilen malzemeyi kullanarak test ettiklerini belirtiyor. 

SABIC'in TRUCIRCLE ™ portföyünden sertifikalı dairesel PP polimer, aksi takdirde yakma veya çöp sahasına gönderilebilecek olan kullanılmış ve karıştırılmış bileşenlerden oluşan hammaddelerin geri dönüşümü yoluyla üretilir. Geri dönüşümü zor olan kullanılmış plastik parçalanır ve oksijensiz ortamda yüksek sıcaklıkta ısıtılarak moleküler seviyeye geri alınır ve piroliz yağı üretilir. Piroliz yağı daha sonra SABIC’in üretim zincirine, tıpkı fosil bazlı hammaddelerde olduğu gibi, gıda ambalajlarına yönelik hijyen standartları gibi sıkı kalite gerekliliklerine uygun yeni malzemeler sunmak için ayrılır. Elde edilen PP polimer, bir kütle dengesi yaklaşımı kullanan Uluslararası Sürdürülebilirlik ve Karbon Sertifikasyonu (ISCC PLUS) şeması altında doğrulanmış ve onaylanmıştır. Greiner Packaging, kimyasal geri dönüşümü mekanik geri dönüşüm için ideal bir tamamlayıcı olarak görüyor. Yeni KnorrTM bulyon tozu ambalajı, SABIC®'in sertifikalı dönüşümlü sürümü olan FLOWPACT PP’den yapılmıştır. FLOWPACT PP darbeli kopolimer, ftalat içermeyen, gıdayla temasta güvenli olmasının yanı sıra yüksek istiflenebilirlik ve kolay işleme için sağlam performans sunuyor. 

K3®-F ambalaj: tasarım çözümü KnorrTM bulyon tozu, Unilever'e ayrı plastik kaplar ve katlanmış karton kılıflar olarak sağlanan K3®-F ambalajında gelir. Kollar bir makine tarafından açılır ve doldurulmadan önce doğrudan kapların üzerine kaydırılır. Bu süreç, özellikle ürünlerini çeşitli pazarlarda veya farklı markalar altında sunan ve bu nedenle çok çeşitli dekorasyon çözümleri ile çalışan Unilever gibi küresel marka üreticileri için uygundur. Bu onlara tasarım açısından yüksek derecede esneklik sağlar ve stokları minimumda tutar. Artı, ambalaj mükemmel bir şekilde istiflenebilir, bu da nakliye sırasında yerden tasarruf sağlar ve bu süreci daha sürdürülebilir hale getirir. Paketleme çözümü, toz gıdalar, tahıllar, evcil hayvan yemi ve çeşitli gıda dışı uygulamalar için idealdir. Tüketici, boşaldıktan sonra karton kılıfı kolayca çıkarabilir ve iki ambalaj bileşenini ayrı ayrı atabilir. Alternatif olarak, yeniden kapatılabilir ve bulaşık makinesinde yıkanabilir kaplar, orijinal ürün tüketildikten sonra yiyecekleri saklamak için de kullanılabilir.