Tuesday, Dec 05th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Products X-Rite’ın tüm sektörlerdeki “tek yetkili distribütörü” Odak Kimya

X-Rite’ın tüm sektörlerdeki “tek yetkili distribütörü” Odak Kimya

Odak Kimya’nın tek yetkili distribütör oluşunu da lanse ettiği Endüstriyel İnovasyon Günü etkinliği, geçtiğimiz günlerde Hilton Kozyatağı Hotel’de sektör profesyonellerinin geniş katılımıyla gerçekleşti.

Boya, plastik ve otomotiv sektörleri için renk ölçüm, iletişim ve yönetim çözümlerindeki yenilikleri paylaşmak amacıyla düzenlenen etkinliğin açılış konuşmasında, Ayla Çuhadaroğlu, “Rengin bir kalite kontrol kriteri olduğu uygulamalarda, doğru renk iletişimi ve tasarımdan üretime kadar süregelen renk yönetimi, tüm üreticiler için oldukça önemli bir ihtiyaç. X-Rite’ın yeni ürünleri de bu ihtiyaca cevap verecek nitelikte. Ürünleri katılımcılarımızla buluşturmanın heyecanını taşıyoruz” dedi.

Cihazların performansı, firmaların tedarik zincirinde olmaları ve global markalarla çalışmaları sebebiyle her zaman doğru kondisyonda olmasını gerektirdiğinin de altını çizen Ayla Çuhadaroğlu, “Odak Kimya’nın, bugün itibariyle X-Rite’ın Türkiye’deki hem tek yetkili distribütörü hem de tek yetkili servis merkezi olduğuna dikkat çekerek, cihazların kondisyonunu bedelsiz olarak kontrol ederek, bu konudaki bilincin oluşması yönünde destekleyici çalışmalarının süreceğini” ifade etti.

İnovasyon Günü’nde yapılan sunumlarda konuşan X-Rite Aets & Emea Bölgesi Uygulama Mühendisliği ve Teknik Destek Müdürü Felix Schmollgruber;  X-Rite’ın farklı ölçüm geometrilerine sahip portatif ve masaüstü spektrofotometrelerinin seçimindeki parametrelere vurgu yaparak doğru cihaz seçimi için dikkat edilmesi gereken noktaları aktardı. Yeni temassız renk ölçüm cihazı Metavue ile hem yaş boya ölçümü hem de perakende sektörü uygulamalarındaki avantajlardan da söz eden Schmollgruber;  yeni nesil çok açılı MA-T serisi spektrofotometrelerin sahip olduğu üstün özelliklerden de söz etti. 

Sunumunda, yeni nesil DIY çözümlerinde yazılım ve spektrofotometre konfigürasyonlarına da yer veren Felix Schmollgruber, cihazların her zaman doğru kondisyonda muhafazasına yardımcı olan ve dijital iş akışında büyük bir rol taşıyan Netprofiler sistemini de tanıttı ve tüm tedarik zinciri boyunca renkte nasıl doğruluk ve tasarımdan ürüne renk yönetiminin nasıl sağlandığını örneklerle aktardı.

İnovasyon Günü’ndeki sunumlardan biri de X-Rite Teknik Destek Uzmanı olan Schiopu’ya aitti. Oto tamir boyaları sektörü için uygun olan MA-3 Multiangle spektrofotometre ve Auto Search&Correct yazılımı ile ilgili açıklamalar yapan Schiopu; oto tamir bayi ağındaki ulaşılabilecek maksimum konforu dinleyicilerle örnekler üzerinden paylaştı.

X-Rite In Line Pazarlama ve Satış Direktörü Mafred Binder ise yaptığı konuşmasında, X-Rite Inline Renk Ölçüm Çözümleri ile genel bilgi vererek, boya, plastik ve otomotiv sektörlerindeki uygulamalardan örnekler aktardı. Binder, sunumunda Inline renk ölçüm çözümlerinin, laboratuar renk kalite kontrol sistemlerinin yanında özellikle proses kalite kontrol olarak da konumlandırılması gerektiğini vurguladı.

Renk yönetimi, ölçüm ve iletişim teknolojilerinde dünya öncüsü X-Rite Pantone; 20 yıllık partneri Odak Kimya’yı, 2019 yılı itibariyle Türkiye bölgesinde tüm ürünleri temsil eden tek Yetkili Distribütörlük (Authorised Sole Distributor) olarak yetkilendirdi.

Böylece hâlihazırda boya, plastik, tekstil, seramik, dijital görüntüleme, baskı öncesi, baskı ve ambalaj, fotoğrafçılık ve tasarım vb. gibi sektörlere hitap eden Odak Kimya’nın sorumlu olduğu sektörlere otomotiv, yan sanayi ve maden sektörleri de eklendi. Odak Kimya, X-Rite partnerleri arasında tüm sektörlerde distribütor ve yetkili servis merkezi olarak hizmet veren tek firma oldu.

1998 yılından bu yana dünyanın renk otoritesi Pantone’nin Türkiye temsilcisi ve X-Rite’ın Türkiye’deki tek dağıtım ortağı konumunda olan Odak Kimya; ülke çapında sahip olduğu bayi ağıyla 2013 yılından bu yana da tüm sektörlerdeki tek yetkili servis merkezi olarak hizmet veriyor. 

“Türkiye’ye daha iyi hizmet vermek için Odak ile anlaştık”

Odak Kimya’nın tek Yetkili Distribütör olması ile ilgili bir açıklama yapan X-Rite Emea&Asia Genel Müdürü Antoine Preisig, “Türkiye’ye odaklanmanın, X-Rite’ın bu büyüyen pazarın ihtiyaçlarına daha iyi hizmet sunmaya olan bağlılığını gösterdiğini” ifade etti.

Preisig açıklamasında “Renklerin önemli ve kritik olduğu alanlarda, sınıfında en iyi renk yönetimi çözümlerinde en iyiyi geliştirmeye yoğunlaşmış odağımızda kararlıyız. Odak Kimya ile kapsamı genişletilen işbirliğimiz ve konusunda daha da yetkin ve uzman bir ekibin oluşturulması, X-Rite’ın, müşteri ve ortaklarına sunduğu hizmet, ürün bilgisi, reaksiyon süreleri ve yerel pazar koşullarının anlaşılması anlamında en iyiye erişimi sağlayacak” dedi.

2019 yılı itibariyle Türkiye’de tüm sektörlere hizmet verecek tek yetkili distribütör ve tek yetkili servis olan Odak Kimya adına Genel Müdür Ayla Çuhadaroğlu da geçtiğimiz günlerde düzenlenen X-Rite  Inovasyon Günü-Endüstriyel  etkinliğinde bir açıklama yaptı.

Bu ortaklığın hem son kullanıcılar, hem de satıcı konumundaki müşteriler için çok önemli faydalar sağladığına dikkat çeken Çuhadaroğlu, X-Rite/Pantone müşterilerine tüm ürün yelpazesi için yüksek kalitede müşteri hizmetleri ve teknik destek sağlayacaklarını dile getirerek;

“Odak’ın kanıtlanmış dağıtım iş modeli, yerel depolarımızın sağladığı daha fazla stok ve daha hızlı teslimat imkanıyla birlikte, lokal servis ve kalibrasyon hizmeti, X-Rite/Pantone iş ortaklarına esneklik ve verimlilik sağlıyor” dedi.

X-Rite/Pantone Türkiye Bölgesinde her zamankinden daha fazla büyüme öngörüyor

Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olan Türkiye’nin, X-Rite/Pantone için de çok önemli bir pazar olduğunu ifade eden Çuhadaroğlu, dijital ve geleneksel sentezi ile pazarlama yatırımları yapan X–Rite’ın Türkiye’deki bu büyümenin devam edeceğini öngördüğünü aktardı. Büyük bir iç pazar olan Türkiye’nin Doğu-Batı ve Kuzey-Güney arasında köprü oluşturduğuna değinen Odak Kimya Genel Müdürü Çuhadaroğlu, bu durumun birçok pazar için maliyet ve verimlilik avantajı sağladığını kaydetti.

Uzmanlık alanlarının renk ölçümü ve yönetimine dayalı çözümler olduğunu ifade eden Çuhadaroğlu, bu çözümlerin merkezinde X-Rite-Pantone firmasının konumlandığını belirtti. Odak’ın renk mükemmelliğine dayalı çözümlerde dünya lideri markaların Türkiye temsilciliğini yürüttüğünü dile getiren Ayla Çuhadaroğlu, sadece ürün değil çözüm temin ettiklerini vurguladı.

Odak Kimya