Tuesday, Dec 05th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Products Clariant katkı maddeleri yeni trendleri takip ediyor

Clariant katkı maddeleri yeni trendleri takip ediyor

Exolit OP 1400Özel kimyasallar alanında faaliyet gösteren önemli firmalardan biri olan Clariant, katkı maddeleri segmentindeki derin pazar bilgisi ve deneyimini kullanarak sürekli teknik yeniliklere imza atıyor. 

Clariant Katkı Maddeleri İş Birimi; plastik, boya ve tüketici uygulamalarında işlevsel etkilere sahip ürünlerin alanında başlıca tedarikçilerden biri olmayı sürdürüyor. Halojensiz alev geciktiriciler gibi yenilikçi çözümler; binalarda, elektrikli ve elektronik ekipmanlarda, ayrıca uçaklar, trenler, otomobiller, otobüsler ve gemilerde kullanılan tekstil ürünleri ve diğer malzemelerde çevresel açıdan daha uyumlu yangından korunma özellikleri sağlıyor.

Katkı maddeleri ayrıca plastik ve boya ürünlerinin yanı sıra mürekkepler, yapıştırıcılar, tarım ve bakım uygulamalarında yüzeyleri koruyan ve güçlendiren ileri seviye yüzey çözümleri üretiyor. Clariant'ın performans katkı maddeleri oksitlenmeyi önlüyor, elektrik yükünü birikmeyi önleyecek şekilde dağıtıyor ve ısı, ışık ve hava koşullarına karşı direnci artırıyor.

Plastikler, geleneksel malzemelerin yerini giderek daha çok alıyor ve dolayısıyla daha yüksek performans gösteren, daha sürdürülebilir katkı maddelerine ihtiyaç duyuluyor. Clariant’ın Licocare® RBW pirinç kepeği waxları, Exolit® OP 1400 alev geciktirici ve AddWorks® TFB 117 performans katkı maddesi, bu trendi destekleyen iyi örnekler arasında... 

LicocareClariant'ın yenilenebilir kaynaklara dayanan, yenilikçi katkı maddesi çözümlerinden Licocare RBW, ham pirinç kepeği waxlarından üretiliyor. Çok amaçlı katkı maddeleri, compound ve masterbatch üreticilerine değer arz eden pek çok özellik ve fayda sunuyor. Licocare RBW serisi; elektrik-elektronik ve otomotiv sektörü gibi sektörlerde benimsenen kompleks, yüksek performanslı uygulamalar için geliştirildi ve daha iyi erime akışı, daha düşük kalıp ayırıcı kuvvet ve düşük konsantrasyonlarda daha etkili dolgu maddesi ve pigment dağılımı sağlıyor. Bu serideki ürünler, Clariant EcoTain® etiketine sahip. Clariant, EcoTain etiketini portföyünde piyasa standardının üzerinde fayda sağlayan ve bu nedenle sınıfının en iyisi çözümleri sunan ürünlerine veriyor. 

Clariant'ın fosfinat ve sinerjist bazlı Exolit OP alev geciktiricileri; PA-6, PA-66, HTPA, uzun zincirli ve biyo-bazlı PA'lar gibi tüm polyamid kimyevi yapılarında etkiye sahip. Biyo-bazlı ve uzun zincirli polyamidlerde özellikle Exolit OP 1400 yüksek etkinlik gösteriyor.  İyi mekanik özelliklere sahip olan tüm Exolit OP ürünlerinin her birinde 600 voltluk bir CTI bulunuyor. Renklendirilebilirliklerinin iyi olmasıyla birleşen bu özellikler, Exolit OP ürünlerini e-mobilite için kullanılan konektörler gibi kompleks uygulamalar için ideal kılıyor. Fraunhofer Yapısal Dayanıklılık ve Sistem Güvenilirliği Enstitüsü tarafından yapılan bir çalışmada Exolit OP ile birlikte hem PA-6 hem de PA-66 bileşikleri çok sayıda ekstrüzyon döngüsüne tabi tutulup ardından tutuşabilirlikleri ve mekanik özellikleri ölçüldü. Her iki bileşik de UL 94 V-0 sınıflandırmasına uygun çıktı ve çok sayıda ekstrüzyondan sonra cam elyafların kısalmasından kaynaklanan tipik mekanik özellikleri sergiledi ancak bunun ötesinde bir etki gözlemlenmedi. Exolit OP 1400 de Clariant EcoTain® etiketi taşıyor. 

TFB 117Tekstil ve Elyaf alanında Clariant'ın en yeni ürünü olan AddWorks TFB 117 ile günümüzün yaşam tarzı trendlerini yakalayacak yüksek kaliteli polyamid bazlı tekstil ürünlerinin üretimi daha verimli ve sürdürülebilir hale geliyor. Naylonların verimliliğinin artırılması ve daha düşük sıcaklıklarda bile daha iyi bir proses gibi bir dizi olanak sunuyor. 5.500 m/dk'ya kadar yüksek eğirme hızlarında daha az filament kırılması sağlayan daha stabil bir eğirme imkanı tanıyor. Ayrıca renklerin korunmasına, ısı ve ışık stabilitesinin iyileştirilmesine ve elyaf özelliklerinin güçlendirilmesine yardımcı oluyor.

Göknur Çıtır

Clariant Katkı Maddeleri İş Birimi Orta Doğu ve Türkiye Satış Müdürü