Saturday, Dec 03rd

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home Interview Tek kullanımlık ambalajların kullanım alanları ve doğaya katkısı

Tek kullanımlık ambalajların kullanım alanları ve doğaya katkısı

 

1992 yılında kurulan Akarsu Plastik Ambalaj Sanayi A.Ş PS, PET, PVC Termoform (vakum) ürünleri ile gıda, ilaç, otomotiv, beyaz eşya sanayileri ile dayanıklı tüketim ürünleri, kırtasiye, aydınlatma ve reklâm gibi çeşitli sektörlerde;  viol, kap, seperatör ve blister gibi çok çeşitli ürünleriyle tabak ve değişik çeşitlerde kap ve kâseleri de içeren ürün portföyüyle hizmet vermektedir. Akarsu Plastik ve tek kullanımlık ambalajlar konusunda Sayın Murat Yeniaras bize bilgi verdi.

İlk kuruluş aşamasında ağırlıklı olarak gıda sektörüne yönelik tek kullanımlık ambalajlar üreten Akarsu Plastik daha sonraki yıllarda müşterilerden gelen taleplerin de çeşitlenmesiyle özellikle ilaç sanayine de ağırlık vermiştir. Uzun yılların getirdiği deneyimleri sayesinde Türkiye pazarında önemli yere sahip büyük gıda firmalarını müşterileri arasına katmayı başarmışlar. Özellikle kullan at helva kapları yine müşterilerinin talepleri doğrultusunda 80 gramdan 3 kg’ye kadar farklı ebatlarda çeşitlenmektedir. 

Üretimini yaptığı ambalajların PS, PET, PVC ile üretilen seperatörler ve gıda kapları AB (Avrupa Birliği) Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) ve Türk Gıda Kodeksinde belirtildiği gibi güvenilir ambalaj malzemeleridir. Kullandıkları hammaddeler kesinlikle gıdalarla etkileşime geçmeyen, insan sağlığına zarar vermeyen özellikler taşıyor. Zaten bu konularla ilgili bütün izinleri de alınmış, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı onaylı.

•Yaş ve kuru gıda maddelerinin PS, PET, PVC seperatör veya kaplarla direk temasında yukarıda belirtilen kaynaklarca hiç bir sakıncası olmadığı laboratuar çalışmaları ve bilimsel analizler sonucu belirlenmiştir.

PS, PET, PVC termoform(VAKUM) ambalaj Seperatörleri ve Kapları tek kullanımlık olduğundan kullan-at (disposable) hijyenik gıda servisi sağladığı gibi bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlüyor.

Ambalajlar gıda sanitasyonu ve kamu sağlığı açısından güvenli. Termoform (vakum) ambalajların gıda ile direk temasında tüketiciler açısından hiçbir sakınca yoktur.

Ürün çeşitleri oldukça geniş müşterilerden gelen her türlü talebe cevap verebilecek nitelikte bir kurum Akarsu Plastik. Tek kullanımlık ambalajların kullanıldığı alanlar hakkında da sorularımızı yanıtlayan Yeniaras, “Tek kullanımlık ambalajlar ağırlıklı olarak gıda ürünlerinde kullanılıyor. Gıda ürünlerinin dışında kırtasiye ürünleri, yapı malzemeleri gibi ürünlerde de tek kullanımlık ambalajlar kullanılır. Gıda alanında kullanılan tek kullanımlık ambalajlara örnek verecek olursak çikolata seperatörleri, lokum seperatörleri gibi imalatlarımız mevcuttur” şeklinde konuştu.  

Akarsu Plastik gıda alanlarında PET, PS, diğer alanlarda da PVC olmak üzere üç ayrı plastik hammaddesi kullanıyor. Yeniaras, “PET ve PS gıdayla teması söz konusu olduğunda gıdaya herhangi bir zarar vermiyor. Biz de gıda ürünleri için ürettiğimiz ambalajlarda bu iki hammaddeyi kullanıyoruz. Zaten her ikisi de Tarım Bakanlığı onaylıdır” dedi. 

Tek kullanımlık ambalajların doğa ve çevreyle ilişkisi konusunda da açıklama yapan Murat Yeniaras, tek kullanımlık ambalajlar geri dönüşümlü oldukları için tekrar kullanılabiliyor. Bu da tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle hammadde ihtiyacını azaltıyor” dedi. “Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve  verilen zarar engellenmiş oluyor. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar hammadde olarak kullanılması büyük miktarda  tasarrufunu mümkün kılıyor. Ambalajlarımızın geri dönüşümlü olmaları da doğaya zarar vermediklerinin bir göstergesidir” şeklinde sözlerine devam etti.

Murat Yeniaras “Ayrıca gıda ambalajları üretimi yaptığımız için üretim konusunda oldukça titiz davranıyoruz. Gerek işçilerimizin bireysel temizliği gerekse üretim bölümümüzün hijyeni konusunda oldukça hassas davranıyoruz. Ambalajlarımızın üretimden sonra sevkıyatında da hassas davranarak ambalajlarımızın steril olmasına özen gösteriyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.