Thursday, Feb 09th

Last updateWed, 25 Jan 2023 1pm

You are here: Home Interview Editörden OCAK 2023 - SAYI 290

OCAK 2023 - SAYI 290

Değerli okuyucularımız,

Ambalaj sektöründe Dünya Ambalaj Örgütü (WPO) tarafından düzenlenen WorldStar 2023 yarışması sonuçlandı. 41 ülkeden 488 başvuru yapılan yarışmada, Türkiye en çok ödül alan ilk 5 ülke arasında yer aldı. Yenilikçi ve sürdürülebilir ambalaj tasarımları ile ödül alan firmalarımız ise; Elif Plastik Ambalaj, Harman Ambalaj, Korozo Ambalaj, Meltem Kimya, Mondi Tire Kutsan, Onurcan Ambalaj, Süper Film Ambalaj ve Teksan Teneke Kutu Ambalaj oldu.

Son 5 yılda ihracatta yüzde 92 büyüme başarısı gösteren ve 2022 yılında gerçekleştirdiği 33,6 milyar dolarlık rekor ihracat ile zirveye yerleşen kimya sektörü de, Türkiye’nin ihracattaki yükselen yıldızı olmaya devam ediyor. 2022 yılını ihracat şampiyonu olmayı başararak gözünü kalıcı birinciliğe çeviren kimya sektörü, miktar bazında yüzde 4,2 büyürken sektörün kilogram başı ihracat bedeli ise 1 dolar sınırını aşarak yüzde 30’luk artış ile 1,16 dolara yükseldi. Kimya ihracatında 2022 yılında “Plastikler ve Mamulleri” ürün grubu %13,82’lik artış ve 10,22 milyar dolarlık ihracat ile ilk sırada yer aldı.

Editoryal Takvimimize göre “Plastik Hammadde ve Yardımcı Malzemeleri” konusuna dosya olarak yer verdiğimiz Ocak sayımızda; ELM Kimya Firma Ortağı Abdullah Emir Yıldızhan ve Unnox Aksoy Kimyasal Türkiye Genel Müdürü Ekin Kurt ile röportaj gerçekleştirdik. Röportajlarımızın yanı sıra;

AIMPLAS, Batı Polimer, Kraiburg TPE, Kimpur, Avient, Sabic, Flokser Kimya, Teijin Group ve 2D Kimya firmalarının dosya konumuz kapsamındaki çözümlerine yer vererek ilgiyle okuyacağınız bir içerik oluşturduk.

Yayın hayatında yirmi yedi yılı geride bırakarak 28’inci yılımıza adım attığımız yeni sayımızda öne çıkan bu başlıkların yanı sıra dünyadan ve ülkemizden en güncel gelişmeler, araştırmalar, makaleler ve teknolojik yeniliklerin de yer aldığı bilgilendirici, alanınızla ilgili haber ve yazılar bulacaksınız.

Sektör yayınları nitelikli etkileşim için doğru kitle iletişim araçları olup firmanız hakkında bilgi kirliliği yaratmadan net hedef kitlenize ulaşmanızı sağlar. Sizler de firmanıza ait haber, ürün geliştirme, makale, röportaj, teknoloji yazıları ve reklamlarınızla dergimizde yer alarak hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Sizleri dergimiz sayfalarıyla baş başa bırakıyor, bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle, sağlıklı günler diliyorum…

YASEMİN ERKİMEN

editor@plastik-ambalaj.com