Thursday, Feb 29th

Last updateMon, 26 Feb 2024 6am

You are here: Home Interview “Lineer Pet şişirme makinelerimizle her ebatta şişe imalatı yapıyoruz”

“Lineer Pet şişirme makinelerimizle her ebatta şişe imalatı yapıyoruz”


Teknolojik yenilikleri izleyerek makine kalitesini ve verimliliğini sürekli yükseltmeyi ve bir dünya markası olarak sektördeki lider firmalar arasında yer almayı amaçlayan Paler Makine İç Anadolu bölgesinin hızla gelişen sanayisine ürettiği pet şişirme makineleri ile katkı sağlıyor. Paler Makine Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Cemil Aykan ile firmanın hedefleri hakkında konuştuk.  

Paler Makine hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Firmamız 2010 yılında sektör içerisinde yoğrulmuş 4 idealisttin güç birliği ile kurulmuştur. Kuruluş amacımız sektörde yerli imalatında açık gördüğümüz pet şişe şişirme makinesi imalatı yapmaktır. Kuruluşumuzdan bu güne imal edeceğimiz makinelerin kalitesi ve verimliliği vazgeçilmez yapı taşımızdır. 2010 ve 2011 yıllarını tasarım prototip imalatı ve prototip üzerindeki geliştirmelerle değerlendirdik. Müşterilerimize sunulacak makinenin bütün optimizasyonunu kendi bünyemizde çözümleyerek, bu piyasada bizde varız demeye hak kazandık. 2012 yılında ürün geliştirme yöntemiyle çeşitliliğimizi artırdık. Makinelerimizi müşterilerimizin hizmetine sunmanın haklı gurunu yaşıyoruz.

Paler Makine şirket içi yapılanması ve kalite politikaları nelerdir?

Firmamız Ar&Ge, otomasyon, kalite kontrol, imalat, muhasebe ve servis birimlerinden oluşmaktadır. Bu birimlerde konusunda uzman kalifiye iş arkadaşlarımızla güç birliği halinde çalışmalarımız devam etmektedir. Ar&Ge biriminde tasarlanan bütün malzemeler imalatları sonrasında kalite kontrol ekiplerinin denetiminden geçerek imalata teslim edilmektedir. Montajı tamamlanan makineler firmamız bünyesinde son kontrolleri yapıldıktan sonra sevk edilmektedir. Servis ekibimiz tarafından yerinde montajı tamamlanan makinelerimiz proses ayarları yapılarak müşterilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

Pet şişirme makinelerinizin özelliklerinden bahseder misiniz?

Şu an mevcut lineer pet şişe şişirme makinelerimizle 250cc den 19 lt ye kadar her ebatta şişe imalatı yapabilen,  değişik kapasitelerde 7 tip makinemiz bulunmaktadır. Sıvı ambalajlama sektöründe bulunan özellikle su, yağ gibi gıda imalatçısı firmalara ağırlıklı olarak hizmet vermekteyiz. Bunun dışında hazır şişe imalatçısı firmaların ana makine tedarikçiliğini yapmaktayız. 

Paler Makine’nin Türkiye pazarındaki payı nedir?

Paler Makine henüz yeni doğmuş yıldızı parlak bir firmadır. Müşterilerimizin memnuniyetleri, makinelerimizin sorunsuz ve yüksek verimli çalışma performansı ile kısa bir sürede en çok tercih edilen şişirme makinesi partneri olacaktır. Temel amacımız işimizi mükemmellik derecesinde kaliteli yaparak sektör lideri olmaktır.   

Satış öncesi ve sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Hizmet vermekte olduğumuz firmalar 7/24 sürekli çalıştıklarından aynı performansta servis vermekteyiz. Öncelikli anlayışımız en kısa sürede çözüm üretmek için telefon irtibatıdır, servis için arayan operatör makine kumada ekranında görünen arızayı ve kodunu ilettiğinde kontrol etmesi gereken ekipman kendisine tarif edilerek uygulayacağı onarım bildirilmektedir. Operatörün müdahale için gerekli ekipmanı bulunmaması durumunda depomuz stoklarında müşterilerim için hazır bulundurduğumuz yedek parça ve gerekli durumlarda ilgili servis elemanı derhal sevk edilmek suretiyle makinemiz tekrar hizmete alınmaktadır.      

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme faaliyetleriniz nelerdir?

Önümüzdeki en yakın fuar programımız,  Tüyap tarafında geleneksel olarak yapılmakta olan ve bizimde 2. Kez katılacağımız Avrasya Ambalaj 2012 İstanbul fuarıdır. Bunun yanı sıra en iyi tanıtımın müşteri memnuniyeti olduğu noktasından yola çıkarak referanslarımızı potansiyel müşterilerimizle buluşturuyoruz. Periyodik olarak müşteri ziyaretlerimizle kendimizi ve makinelerimizin özelliklerini ifade ediyoruz  

Pazardaki globalleşme hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türkiye’nin içinde bulunduğumuz dönemde özellikle Orta doğu ve Afrika ülkelerinin ana tedarikçisi olma yolundaki istikrarlı yükselişi makine ihracatı için önümüzü önemli ölçüde açmaktadır. Yüksek kaliteli makine ihracatı ile Türkiye’nin yüz akı olmanın ve yurt içerisine döviz girdisi sağlamanın temel görevlerimizden olduğunun bilinciyle yurt dışı Pazar arayışlarımız devam etmektedir.     

2012 plan ve hedefleriniz nelerdir?

2012 yılında öncelikli hedefimiz müşteri memnuniyetidir. Bunu mevcut makinelerimizin kalitesinin ve verimliliğinin tescili olarak görüyoruz. Piyasada kullanılmakta olan her ebattaki şişeyi üretebilecek nitelik ve geniş yelpazede makine portföyümüzle markamızı tanıtmayı hedefliyoruz. 

Yeni bir projeniz veya üzerinde çalışmakta olduğunuz yeni bir makineniz var mı?

Bundan sonraki ilk hedefimiz rotatif pet şişe şişirme makinesi imalatı yapmaktır. Şektörde pet şişirme makinesi imalatı konusunda uzman olan kadromuzla yüksek kapasiteli üretim yapan firmalara da hizmet verebilmek için bunun olmazsa olmaz bir çalışma olduğunun bilincindeyiz. Fizibilite ve arge çalışmaları devam etmekte olan bu projenin 2013 yılında hayata geçmesini planlıyoruz. 

Türkiye pazarına sunduğunuz artılar nelerdir?

Türkiye pazarında mevcut bulunan yurt içi ye yurt dışı menşeli verimsiz makineler yerine imalat maliyetleri önemli oranda etkileyen düşük elektrik ve hava tüketimi olan alternatif makineler sunmak en büyük artımız. Ayrıca kullandığımız özel ürünlerle şişirme esnasında kullanılan havanın yaklaşık %60 kadarını tekrar kazanabilme opsiyonumuz bulunmaktadır. 

Merkezimizin Kayseri olması nedeniyle servis verme süremiz çok kısadır.  

Sektörün sorunları ve sizin bu sorunlara  getirdiğiniz çözüm önerileriniz nelerdir?

Özellikle makine imalatında sektörün en büyük problemi yurt dışından giren ikinci el ve verimsiz makinelerdir. Yurt içerisinde imalatı en kaliteli yöntem malzemelerle yapılmaktayken bu tür makinelerin girişinde halen teşvik kanunu gereği KDV istisnası gibi özendirici uygulamalar yapılması piyasayı daraltmakta ve haksız rekabete sebep olmaktadır. Makinecilerin önlerinin açılması için özellikle ithalatın özendirilmemesi ve ihracatın cazip hale getirilmesi gerekmektedir. 

Bir diğer önemli konu ise ara eleman sıkıntısıdır.  Özellikle tekniker ve teknisyen olarak nitelikli yetişmiş eleman bulmak günümüz şartlarında firmaların en büyük problemlerindendir. Eğitim sistemimizde bu konunun derinlemesine incelenerek teknik liseler ve yüksek okulların nitelikli ve çok sayıda mezun vermeleri sağlanmalıdır.

Teknolojik açıdan Avrupa ülkelerini yakalamış durumdayız. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Avrupa’yı teknolojik açıdan geçtiğimiz alanlar var. Avrupalılar ürün sattıkları makine sattıkları firmalara hep tepeden bakmışlar. Yedek malzeme ve servis hizmetlerini yüksek bedellerle sunmaktalar. Kendilerini tekel olarak görmüşler. Ortadoğu ve Afrika ülkelerini sömürmüşlerdir. O yüzden bu dönemde Türk sanayisi olarak yıldızımız aşırı derece parlıyor. Biz de bu duruma yakışır kalitede makineler yaparak bu pazardan payımızı almak istiyoruz. 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Sektörde bulunan bütün firmalarla bizi, düşüncelerimizi ve ürünlerimizin özelliklerini buluşturduğunuz için sizlere ve çalışma arkadaşlarınıza teşekkür eder, lütfedip okudukları için okurlarınıza saygılar sunarım.