Tuesday, Nov 28th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Interview Birinci ilkesi “Müşterisi ile Dost”

Birinci ilkesi “Müşterisi ile Dost”


Efgan Görevin, Tayf Plastik Genel Müdürü

Tayf Plastik 7 yıl gibi kısa bir sürede Masterbatch alanında çok iyi yerlere gelmiştir. 1985 yılında temelleri atılmış olan firma uzmanlık alanı Masterbatch üretimine 2005 yılında başlamıştır. Şirketin kuruluş aşamaları, sektörde karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini Tayf Plastik Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Sayın Efgan Görevin ile konuştuk.  

“Müşterinin talebine göre her kalitede masterbatch üretiyoruz”

Tayf Plastik’in kuruluşu hakkında bilgi alabilir miyiz, ne zaman ve hangi fikirlerle kuruldu? 

Tayf Plastik’in kökeni 1985 yılına dayanıyor. Şu anki Finansman Müdürümüz Sezin (Görevin) Hanım’ın merhum ağabeyi Seyit Bey, Tayf Plastik’in temellerini ‘Saruhan Boya’ adıyla o yıllarda atıyor. Alım-satım ve ithalat yaparak başlıyorlar ve uzun yıllar bu şekilde devam ediyorlar. Tabi o yıllarda bu sektör Türkiye’de henüz bu kadar yaygın değil ve ürünlerin Türkiye’de üretildiği fakat yetmediği dönemde başarıyla ticaret hayatlarını sürdürüyorlar. 

1993 yılında benim de firmaya dâhil olmamın ardından, 2005 yılına kadar hem bayilikler yaparak hem de yine ithalat yoluyla ürünleri temin ederek Türkiye’nin çeşitli bölgelerine satışlar gerçekleştiriyoruz. 

Biraz geç kalmakla birlikte de 2005 yılında “Tayf Plastik ve Boya San. Tic. Ltd. Şti.” ünvanıyla, genç ve dinamik bir firma olarak sektördeki üretim faaliyetlerimize resmen başlamış oluyoruz. Bir aile şirketi hüviyetiyle hayatına başlayan firmamız, 2010 senesinden bu yana kurumsal bir firma olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 

Ürün çeşitleriniz nelerdir? Özelliklerinden bahseder misiniz?

Kısaca bahsetmek gerekirse, ana ürün grubumuz; plastik enjeksiyon, şişirme, levha, film ve bunun gibi, plastik sanayinin her prosesine hitap eden, renklendirici konsantre granül boyar maddeler olan ve uluslararası piyasalarda ‘Masterbatch’ diye bilinen ürünlerdir. Bunun dışında prosesi kolaylaştırmak ve proseste iyileştirme ve geliştirmeler sağlamak amacıyla kullanılan çok çeşitli katkı malzemelerinin de üretimini gerçekleştiriyoruz.

Üretim faaliyetimizin %95’i Masterbatch üretimi olmakla birlikte, bunun dışında katkı tipte ürünlerin en başında, örneğin plastiklerin ömrünü uzatmak için yüksek önem arz eden ‘UV (Ultraviyole) katkı’ üretimi yapıyoruz.

Ayrıca, plastiğe ciddi destek veren ‘Antistatik’ özellikli katkı ürünlerini üretiyoruz. Bu da ürünün üzerinde statik elektriği barındırmayan ve dolayısıyla havada uçuşan toz ve tüyleri bünyesinde barındırmayıp kaydıran özellik katan bir katkıdır. 

Yine bir diğer katkı ürünü olan ve plastiklerin kullanım kolaylığı için önem arz eden ‘Slip-Kaydırıcı’ ve yine önemli bir ürün tipi olan ‘Nem Alıcı’ özellikteki katkıların üretimlerini gerçekleştiriyoruz. 

Bu nem alıcı ürün ağırlıklı olarak, geri dönüşüm plastiklerinde kullanılıyor. Bildiğiniz gibi plastik çöpten dahi geri toplanan ve geri kazanılan bir ürün. Bu geri toplama sonrasında, geri kazanıma hazır hale getirilmeden önce plastiklerin temizlenmesi gerekmektedir. Temizleme işlemi ise kimyevi katkılı sularda ve duru sularda gerçekleştirilir. Bu işlem sırasında ve sonrasında plastiklerin içerisinde değişken miktarlarda nem hapsolur. Nemli plastiğin tekrar işlenmesi ise güç hale gelebilir. Çünkü nem, plastiklerin, özellikle üretim aşamasında baş düşmanlarındandır ve bu nemin, çoğu plastik işleme makinesinde atılması söz konusu değildir. Bu durumlarda Tayf Plastik olarak geliştirdiğimiz ‘Nem Alıcı’ sayesinde ortamdaki nem, katkı malzemesinin bünyesinde absorbe edilerek ürüne sirayet etmemekte ve üretim-çekim kolaylığı sağlamaktadır. Türkiye’de bu ürünü geliştiren ve uygulayan ilk firmalardan biriyiz.

Bunun haricinde bahsetmek istediğiniz ürün ya da ürünleriniz nelerdir?

Özellikle bahsetmek istediğim bir diğer konu, ‘Beyazlatıcı’ ürün grubumuz. Bildiğiniz gibi beyaz renk aslında gri bir taştan üretilir. Kabaca, klorlanıp beyazlatılan taş, titan dioksit madeniyle proses edilip beyaz boya elde edilir. Bu boyaların beyazlığını daha da öteye taşımak için kendi ürettiğimiz ‘Beyazlatıcı Katkı’larımız var. 

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Satış öncesi, doğal pazarlama yöntemlerini kullanırken ifade düzgünlüğüne ve yüzde güvenilirliğe çok önem veriyoruz. Müşteri potansiyeli olan firmaları önce randevu alarak ziyaret ediyoruz. 

Müşterilerimizden muhakkak hâlihazırda kullandıkları boya ve baskılarından numune alarak çalışmaya başlamaya özen gösteriyoruz. Çünkü boya formülünde, ana renklendirici olan pigmentlerin az ya da çok katılmışlığı, yeterli ya da yetersiz disperse ( dağılım ) edilmişliği birinci ve yüksek derecede önemli bir konudur. Dispersiyon da bizim alanımızın en hassas konularından başta gelenidir. 

Fabrikamızın laboratuvar çalışanları çok başarılı bir şekilde gözlem ve araştırma yapmaktadır. Müşterilerden alınan örnekler, en doğru ve en kaliteli rengi alacak şekilde analiz edilir ve gerekli çalışmalar yapılarak numune hazırlanır ve hazırlanan numune(ler) test etmesi için kullanıcıya en kısa sürede gönderilmektedir. 

Tayf Plastik, en düşük üretim kapasitesine sahipten en yüksek kapasiteliye, tüm müşteri yelpazesine hitap edecek özellikte Masterbatch üretmektedir. Ekonomik boyayı da kaliteli ve yüksek performans boyayı da üretebilen bir deneyim ve donanıma sahibiz. 

Birebir müşteri odaklı çalışıyoruz. Firmamızın ilk günden beri kullandığı sloganı ve ilke edindiği ‘Müşterisiyle Dost’ prensibinden asla ödün vermeden faaliyetlerimize devam ediyoruz. 

Üretim hacminiz ne kadar?

Tayf Plastik, aylık 25 – 45 ton arasında Masterbatch ve katkı üretimi yapıyor. Fakat gerçekte aylık kapasitemiz 85 tonu kaldırabilecek niteliktedir. Ancak bu kadar üretime, bilinçli bir tercihle, geçmiyoruz. Finansal yönden, özellikle de son yıllarda piyasalarda yaşanan dalgalanmalar sebebiyle, görece güvenilir müşterilerle çalışmayı tercih ediyoruz ve kapasitemizin altında bir üretim yapıyoruz. 

İhracat yaptığınız ülkeler hangileri?

Libya, Tunus, Fas, Cezayir, Suriye, Kazakistan, Azerbaycan, Makedonya, Kosova, Ürdün, Romanya, Rusya ve Arnavutluk şu anda ihracat yaptığımız ülkeler arasındadır. Üretimimizin aylık hacminin %40’ı kadar bir ihracat payımız var. 

Müşterilerinizi memnun edebilmek için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Müşterinin memnun olması tabiî ki bilindik birkaç faktörün yerine gelmesine bağlıdır. Bunların en önemlisi fiyat uygunluğudur. Tayf Plastik fiyat uygunluğu açısından istediği aralığa kendini sokabilecek mal üretimini gerçekleştirmektedir. 

Bunun dışında teknik destek konusunda da müşterilerimizin hep yanında oluyoruz. Müşterilerden çeşitli şikâyetler aldığımız zaman anında müdahale ederek sorunların çözümünü üretiyoruz. En önem verdiğimiz konu, malımızın arkasında durmak. Yüzde bir oranında bile şimdiye kadar müşteri kaybı yaşamadığımızı açık yüreklilikle söyleyebilirim. Çok nadir de olsa müşterilerimiz başka firmaların ürünlerini denemiştir, ancak en geç 2 ay sonra kendiliğinden bize geri dönmüştür. Bunu en basit açıklaması ise şudur, çünkü biz en ekonomik boyalarda dahi kötü pigmentleri kullanmıyoruz. 

Hammadde konusunda dışa bağımlı bir ülkeyiz. Bu anlamda sizin bir üretici olarak yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Türkiye’nin ağır ve orta ölçekli sanayi yatırımı yapmaması ciddi bir noktadır. Hammadde üretimi yapılamıyor olması da bu yatırımları oldukça etkiliyor. Türkiye bu konuda maalesef çok akılcı gitmiyor. Dolayısıyla bizim Masterbatch yaptığımız tüm ürünlerin neredeyse %95’i ithalata dayalı. PETKİM bir kısım hammadde üretiyor ancak ihracat da yaptığı için Türkiye Pazarı’na yeterli gelmiyor. Maalesef ithalata dayalı bir ürün imal ediyoruz. Bunun dışında pigment dediğimiz boyar maddeler zaten dünyada sayılı ülkelerde imalatı yapılan bir maddedir. Özellikle Çin ve Hindistan’da üretiliyor. Dolayısıyla bizim ürünümüzün neredeyse %100’ü yurtdışına bağımlı. 

Renk ve numune konusunda yaşadığınız sıkıntılar nedir? En sık karşılaşılan teknik sorunlar ve çözümleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Sektörümüzün bir dezavantajı var. Bize bir kırmızı gelir. Sizin elinizde 250 tane bayrak kırmızı vardır ve o renklerin hiçbir tonu diğer kırmızıyla tutmaz ve bu oran oldukça yüksektir. Çünkü bu firmalar bunu üretirken az miktarda herhangi farklı bir renk kullanılırsa renkler tutmaz. Dolayısıyla o rengi, laboratuvar ortamında analiz ederek ayrıca çalışmak gerekiyor. Biz boyaları öncelikle laboratuvar ortamında incelemeye alıyoruz. Sonra onlardan baskılar alarak renk tonlarını inceliyoruz. Bu laboratuvar işlemleri oldukça meşakkatlidir. Bu işlemlerden sonra boyar maddeyi hazır hale getirir ve müşterinin istediği numuneyi hazırlayıp göndeririz. Yine laboratuvarımızdaki en hızlı yaptığımız işlem ise müşteriye en kısa zamanda dönüş yapmaktır. Yarım saatte bile numune çıkartabiliyoruz. 

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?

Plastik üretimi yapan bütün firmalar müşteri profilimizi oluşturuyor. Plastikte akla gelebilecek tüm sektörlere hitap ediyoruz. Otomotiv, plastik mobilya, tıbbi ürünler, gıda kapları ve ambalajları, oyuncak ve bunun gibi akla gelen her yerdeyiz. 

Biraz da üretim sahanızdan bahsedebilir miyiz? Üretim tesisleriniz nerede bulunuyor? Tesisleriniz, istihdam profiliniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Fabrikamız ve idari binamız İstanbul Esenyurt’ta bulunuyor. Üretimi 3 ayrı birimden oluşturmuş bulunmaktayız. Pigment (toz üretimi) birimi özellikle ayrı tutuyoruz. Ara üretim birimini ve depo ile birlikte idareyi ayrı tutuyoruz. Personelimize gelecek olursak, açıkçası bizim alanımızda uzman işçi bulmak neredeyse imkânsızdır. Genellikle çalışanlarımızın eğitimlerini bizzat biz vererek yetiştiririz. 

2010 senesinden beri, ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi standartları altında faaliyetlerimize devam etmekteyiz. 

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

7 yaşında bir firma olduğumuz için şu anki piyasa konumumuzun doğru yerde olduğuna inanıyoruz. Daha önce kurulmuş olan Masterbatch firmalarına oranla satışımız görece düşük. Ancak bunun nedenlerinden biri de çok dikkatli satış politikası izliyor olmamızdır. 

Tayf Plastik en çok satanlar listesinde değil ama en uzun süre malı alınan firmalar listesinde yer alıyor. Çok satmak değil de kaliteli üretip az ve öz satmayı tercih ediyoruz. 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Firmalar boya aldıkları yerleri zaman zaman tekrar bir gözden geçirsinler. Eğer 10-15 yıldır aynı firmayla çalışıyorlarsa çok pahalıya alıma devam ettiklerini göreceklerdir, bizim gözlemimiz böyle. Değiştirmeseler de ara ara başka firmaların boyalarını da denesinler. Görecekler ki daha ucuza aynı kalitede hatta belki daha iyi olan boyalar alabileceklerdir. Bizi denesinler çünkü genellikle ciddi bir başarımız var. 

Şahsım ve firmam adına, ülkemiz insanı ve tüm dünyayı yarınlarda sağlık, huzur ve kazançla, daha güzel günlerde görmek temennilerimle…