Wednesday, Nov 30th

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home Interview Ambalaja giren bütün ürünleri doldurabilen makineler üretiyoruz

Ambalaja giren bütün ürünleri doldurabilen makineler üretiyoruz

Başarılı olmalarının sırrını uzun yıllara dayanan tecrübesinden kaynaklı olduğunu dile getiren Ar-San Makine Genel Müdürü Taner Öztan 8 yaşından beri bu işin içinde.  Yaklaşık 30 yıldır makine sektörüne hizmet verdiğini söylüyor ve ekliyor Türkiye bu genç ve dinamik nesille Avrupa’yı birkaç yıla kadar geride bırakır. 

 

 

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz, firma ne zaman kuruldu? 

Ar-San Makine 1975 yılında Ümraniye’de sanayi sitesinde kuruldu. Firma faaliyetlerine yedek parça imalatı yaparak başladı. Sektördeki gelişmeleri takip eden firmamız 1999 yılında makine imalat sektörüne kendi makinelerini imal etmeye başladı. İlk olarak bu makineler otomotiv sektörüne hitap etmekteydi. Ardından gelişen Türkiye şartlarında dolum makinesi olarak ilk makinesini 2001 yılında üretti. 11 yıldır bu sektöre hizmet veren firmamız otomatik dolum makineleri, kapak kapma makineleri, etiketleme makineleri ve yarı otomatik dolum makineleriyle üretim kapasitesini artırdı. 

Makinelerini imal ederken müşteri memnuniyetini göz önünde bulunduran firmamız satış sonrası serviste de araçlarıyla hızlı olduğunu göstermiş oldu. 

Makine çeşitleriniz nelerdir? Özelliklerinden bahseder misiniz? 

En başta aktif olarak imal ettiğimiz makinelerimiz dolum makineleri. Makinelerini ağırlıklı olarak gıda, kozmetik, ilaç ve kimya sektöründe hizmet veren firmalara pazarlayan Ar-San Makine 2009 yılında servo motorlu makinelere geçmeye başladı. Elektrik tasarrufu sağlayan bu makinelerimiz kapasite ve verimlilik olarak iyi bir şekilde rağbet gördü. Son olarak üç yıldan beri etiket makineleri üreten firmamız sektöre yeni makine olarak rotatif dönerli çamaşır suyu dolum makinesi tasarladı. Sektörün sayılı büyüklerine bu makineyi sunan firmamız bu makinesinden de verim alarak 11 ülkeye ihracatta bulundu. Makinelerimiz tamamen paslanmaz çelikten üretilmektedir. Ambalaj içersinde olan bütün ürünleri doldurma yeteneğine sahip makineler üretiyoruz. Makinelerimizin kapasiteleri de oldukça yüksek özelliktedir. En son olarak çamaşır suyunda özellikle iyi bir ivme yakaladık.  

Makinelerinizin, hız, verimlilik ve enerji tasarrufu gibi özelliklerinden bahseder misiniz?

Önceden sadece havalı motorlar kullanıyorduk. Hava Türkiye’de elektrikten daha pahalı çünkü havayı üretmek için çok büyük motorlar gerekiyor. Makinelerimizde havayı en alt seviyelere indirip servo motorlar kullanmayı tercih ettik. Servo motorlarla da elektrik gücünü daha aza indirmiş olduk. 

En son üretmiş olduğunuz makineler nelerdir, bu makineler hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Geçen sene piyasada pek fazla bulunmayan çok nadir olan rotatif çamaşır suyu dolum makineleri ürettik. Bunda da sektörün sayılı firmalarına aşırı derecede makinelerimizi sunduk. 13-14 adet Türkiye’de ve yaklaşık 11-12 ülkeye satışını gerçekleştirdik. 

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Başta tavsiyem müşterilerimizin bize sormadan makine almamasıdır. Aşağı yukarı tüm sektörlere hitap edebiliyoruz. Satış sonrası servis ve desteğimiz hızlı. Araçlarımız sayesinde hızlı bir şekilde servis sağlayabiliyoruz. Satış sonrasında da en önemli hizmetimizi müşterilerin memnuniyetidir. Makineyi kurduk hemen öğrettik tamam bitti demiyoruz. Eğitim vermek için müşterilerimize gidiyoruz. Online makinelerimize müdahale edebiliyoruz. Makinelerimizin tümü 2 yıl garanti kapsamındadır. 

Müşterileri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Müşterilerimizin her biriyle diyalogumuzun iyi olmasına bakarız. Kimsenin bizi kötü bilmesini istemeyiz. Zaman zaman müşterilerimizi ararız. Herhangi bir sıkıntınız var mı? Makinenizde bir sorun var mı? Eskiyen ya da yıpranan bir parça var mı? Telefonla gerekirse yurtiçi ziyaretlerimizle başka bir firmaya gittiğimizde kesinlikle diğer firmalara da uğrarız. Yani sürekli iletişim halinde oluruz. Zaten bizden bir makine alan firma kesinlikle ikincisini de almıştır. 

Teknolojik gelişmelerin takipçisi misiniz? AR-GE çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ar&Ge çalışmalarını yapmadan önce şu yolu çizdik. Avrupa ülkelerinde fuarları takip etmeye başladık. Bizzat katılımcı olarak, ziyaretçi olarak gittik. Yenilikleri nasıl geliştirebiliriz? Onların yaptıkları yeniliklere neler ekleyebiliriz? Sorularına yanıt verecek nitelikte kendi işletmemiz altında küçük bir bölüm kurduk araştırmacı makine mühendisi arkadaşımızın da desteğiyle firmamızdaki makineleri geliştirmeye çalışıyoruz. 

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?

Ağırlık olarak kimya, kozmetik, ilaç ve gıda sektörüne hitap ediyoruz. Bu sektörlerde su bazlı ürünlerden bal kıvamındaki ürünlere kadar hepsini doldurabiliyoruz. Dolayısıyla sabit bir müşteri profilimiz yok. Bizim potansiyelimiz başta da söylediğimi gibi şişenin içinde olan aklınıza gelebilecek her şeyi doldurma potansiyeline sahibiz. Biyoder, Lazer Kimya gibi bir çok önemli markaların dolumlarını yapan firmalarda makinelerimiz var. 

Biraz da üretim sahanızdan bahsedebilir miyiz? Üretim tesisleriniz nerede bulunuyor? Tesisleriniz, istihdam profiliniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Elektronik mühendisi, makine mühendisi, kendi alanlarında uzman ustalarımız var. Bütün elemanlarımız profesyonellerden oluşuyor. 

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

Ar-San makine sektörünün üst seviyelerinde yer alıyor. Belki ilk beşte yer alıyoruz diyebiliriz. Hedeflerimize ulaşmak için özellikle yurt dışı ve yurt içi fuarlarda yer almaya özen gösteriyoruz. Örnek verecek olursak IPAF’ın geçen yılkı ilk katılımcısı da bizim firmamız bu yıl da yine ilk katılan firmalar arasındayız. 

Sektör ile ilgili Avrupa ve Dünya’daki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz? Gelecekten beklentilerinizi öğrenebilir miyiz? 

Biz şuan Avrupa ülkeleriyle kıyaslayacak olursak geçmişe nazaran çok iyi konumdayız. Yurt dışındaki fuarlarda da gördüğümüz gibi bizim onlardan fazlamız var eksiğimiz yok. Gerek teknolojik olarak gerekse üretim anlamında. Çünkü Avrupa’da genç kuşak sıkıntısı halen yaşanıyor. Bizim ülkemizde ise genç kuşak oldukça yoğun bu da Avrupa’yı yakalamamızda bize önemli bir avantaj sağlıyor. Bu dinamizmle Avrupa’yı yakın bir zamanda geçeceğimize inanıyorum. Kat kat daha fazla büyüyeceğiz. Bugün bakacak olursak bizim ülkemiz %4-6 oranında bir büyüme hedefinde ilerliyor. Bu yıl Türkiye için %5 oranında büyümeye kesin gözüyle bakıyoruz. Avrupa’da yaşanan kriz Türkiye’nin Avrupa’ya yaklaşmasına neden oldu. Biz ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Arap ülkelerine daha çok makine satıyoruz. Avrupa’dan ihracatımız azaldı ve başta Ortadoğu olmak üzere Arap ülkelerine satışlarımız arttı. Bu da yurt dışındaki oranların yüksek olmasından dolayı otomatikman artış sağlıyor. Bu da yurt dışında temsilcilikler açmamıza vesile oldu. Örneğin Mısır, Irak, Dubai, Kıbrıs ve Romanya gibi ülkelerde temsilcilikler oluşturduk. Yurt dışında birçok firma artık kendi makinelerini satmak yerine müşterilerine bizim makinelerimizi önermeye başladılar. Sektörde oldukça önemli adımlar attık. 2011 yılı ihracatlarımıza baktığımızda da ne kadar önemli adımlar attığımız ortaya çıkmaktadır. Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Fas, Ürdün, Cezayir, Irak, Kuveyt, Özbekistan Azerbaycan başta olmak üzere ihracat yaptığımız ülkeler arasındadır. 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Makine alacak kişiler bize sormadan makine almasınlar. Ayrıca müşterilerimizin de tesislerini kurmadan önce ziyaretlerde bulunarak danışmanlık da yapıyoruz.