Tuesday, Nov 28th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Interview En önemli hedefimiz sürekli olarak büyümek

En önemli hedefimiz sürekli olarak büyümek

Bahar Baskı Sanayi ve Ticaret A.Ş ortağı Melih Bahar aynı zamanda şirkette üretim takip görevini üstlenmiş. Stokların giriş ve çıkışları, malzemelerin sipariş verilmesi gibi takipleri yapıyor. Bahar Baskı’nın kuruluş aşaması, bugün geldiği nokta ve gelecekten beklentileri hakkında konuştuk.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamız o dönemde yeni gelişmekte olan polyestere tifdruk baskılı ambalaj malzemesi üretimine, sektörüne yüksek kalitesiyle hizmet etmek amacıyla1994 yılında Kartal’da kuruldu. 2007 yılında üretim hacmi ve kalitesini yükseltmek amacıyla Tuzla bölgesine taşındık ve halen burada üretimimize devam etmekteyiz. 

Ürün çeşitleriniz nelerdir? Özelliklerinden bahseder misiniz? 

Ana işimiz çok katlı esnek ambalaj sektörüne, tifdruk baskı, laminasyon ve dilimleme ile hizmet etmektir. Bunun yanı sıra baskısız esnek ambalaj üretimi ve her türlü hazır poşet halinde ambalaj malzemesi taleplerini de karşılıyoruz. 

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Satış öncesinde özellikle müşterinin isteği doğrultusunda bir laboratuar çalışması yaparak müşterimizin ürününe göre kullanılacak olan malzemenin uygun olup olmadığı denetleniyor. Müşteri portföyümüz oldukça geniş olduğu için her üründe farklı ambalaj malzemesi, solvent, tutkal vs kullanılabiliyor. Buna bağlı olarak satış öncesinde bir çalışma yapıyoruz. Bunların dışında farklı talepler doğrultusunda bir ürün olursa detaylı bir araştırma yaptıktan sonra müşterilerimize en uygun çözümü sunuyor ve ambalaj malzememizi ve kullanacağımız diğer malzemeleri ona göre seçiyoruz. Satış sonrasında ise kullanmış olduğumuz malzemelerde herhangi bir yetersizlik görüldüyse ona göre bir düzenleme yapıyor, sorunu en kısa zamanda çözme yoluna gidiyoruz.    

Üretim hacminiz ne kadar?

Ortalama aylık olarak hesaplayacak olursak baskılı iş olarak 35-40 ton civarında bir üretim gerçekleştiriyoruz. Çok fazla dışarıya açılan bir firma olmadığımız için kapasitemizi daha verimli işler üzerine kuruyoruz. Çünkü biz aynı zamanda fason üretim de yapıyoruz. 

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor?

Genelde piyasada isimleri bilinen, marka ürünleri üretiyoruz. Ağırlıklı olarak gıda, deterjan, kozmetik, hayvan gıdaları ve kahve üreten firmaların ambalaj ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunlardan bazıları direk müşterimiz bazıları ise fason müşterilerimizdir. 

Müşteri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Bizim için en önemli şey baskı kalitesi ve laminasyon sağlamlığıdır. Özellikle baskı ve laminasyon konusunda çok titiz çalışmalar yaparız. Bizim için baskının kusursuz olması ve laminasyonun sağlamlığı ve ürünün düzgün bir şekilde dilimlenmiş olması önemlidir. Müşterinin öncelikli beklentisi bunların en mükemmel şekilde yapılmasıdır. Müşterilerimizin ilk kez üreteceği bazı ürünlerine numune yapmak gerekebilir. Bu durumda ürünün çalışmasını yaptıktan sonra numune hazırlarız. Müşterinin isteği doğrultusunda yine grafik çalışmaları yaparız. Müşterilerimizin bilmesi gereken her şeyi ayrıntılarıyla anlatmak ya da bilmek istedikleri herhangi bir bilgi olduğu zaman tecrübelerimizi onlarla paylaşmak bizim için de önemlidir. Müşterilerimizle sürekli diyalog halinde olduğumuz için ve uzun yıllara dayanan ilişkilerimiz olmasından dolayı müşteri memnuniyeti konusunda yüz yüze çalışmalarla geliştiriyoruz.   

AR-GE çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ar-Ge çalışmalarımızla ilgili ekibimizde yer alan Zafer Bayazıt teknolojik gelişmeleri takip edip geliştirir. Teknik destek ihtiyaçlarımızda da kendisinden fikir alırız. Şirketimizin en üst seviyede hizmetlerini sürdürebilmesi için teknolojik olarak sürekli yenilenmenin yanı sıra fabrikamızda uzun yıllardır bizimle çalışan ustalarımızın da katkıları olmaktadır. Bunun haricinde sürekli olarak teknolojik gelişmeleri ve yenilikleri takip ederek Ar&Ge çalışmalarımıza destek veriyoruz. 

Ambalaj teknolojileri hakkında ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Ambalaj teknolojilerinde gelmiş olduğunuz en son nokta nedir?

Ambalaj sektöründeki teknolojik gelişmeleri elbette takip ediyoruz. 1994 yılından beri sadece bu iş üzerine uzmanlaşmamızdan ve deneyimli personellerimizin de katkılarıyla teknolojik yenilikleri sürekli olarak takip ediyoruz. Tecrübemiz uzun yıllara dayandığı için hangi malzemeyi nerede kullanacağımızı biliyoruz. Şu anda da hammadde ve malzeme aldığımız firmalarla sürekli olarak irtibat halinde bulunuyoruz. Talepler doğrultusunda sürekli olarak yeni malzemeleri test ediyor, müşteriye sunuyoruz. Genelde olumlu geri dönüşler alıyoruz. 

Biraz da üretim sahanızdan bahsedebilir miyiz? Üretim tesisleriniz nerede bulunuyor? Tesisleriniz, istihdam profiliniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Üretim tesisimiz Tuzla Tepeören’ de yer alıyor. Daha butik işlere yoğunluk verdiğimiz için 13 personelimiz bulunuyor. Baskı ustamız zaten serigrafi mezunu ve uzun yıllardır bu işi yapıyor ve uzun yıllardır bizimle beraber çalışıyor. Hepsi kendi alanlarında uzmanlaşmış durumdalar. Personellerimiz arasında pek sirkülasyon olmuyor. Özellikle baskı ustamız kendi alanında oldukça deneyimli ve sürekli olarak işin içinde olmasının dışında dünyadaki ve Türkiye’deki teknolojik gelişmeleri takip ediyor. 

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

Bugüne kadar piyasada daha özel işlere yoğunlaştığımız için tonaj olarak piyasada ağırlığımız olmadı. Çok fazla dışarıya açılma gereği duymadık. Ancak artık hedef olarak sürekli bir büyüme arzumuz var. Yeni makineler almak, pazar payımızı genişletmek şu anki hedeflerimiz içerisinde. Yeni bir baskı ve laminasyon makinesi almayı planlıyoruz. Belki bu atılımlardan sonra daha iyi bir konumda olabiliriz. Ancak şuan için büyük firmalarla yarışacak konumda değiliz. Pazar geliştirme faaliyeti içinse ilk olarak İPAF’12 fuarına katılarak firmamızın konum değerlendirmesine bakacağız. Ardından gelecek olan gelişmelere göre piyasadaki konumumuzu ve pazar payımızı genişletmek için çalışmalara gireceğiz.  

Sizce Türkiye’de sektörle ilgili ne türlü çalışmalar yapılmalı? Siz firma olarak bu süreç için neler yapıyorsunuz?

Türkiye’de bana göre yenilik anlamında bir çalışma yapılmasına ihtiyaç yok. Türkiye zaten sektörel anlamda dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Günümüzde zaten esnek ambalaj da oldukça önemli bir yere sahip oldu. Ambalaj sektörü oldukça gelişti. Ambalajlar gıdaları daha uzun süre bozulmadan saklayabilecek kaliteye ulaştı. Ambalaj açma kapama işlemleri oldukça kolay hale geldi. Türkiye’de bu gelişmeler yeterince ilerde. Geçtiğimiz yıl Avrupa’da yaşanan kriz de Türkiye’nin bu konuda kalkınmasına katkı sağladı. Gerek teknolojik olarak gerekse sektörel anlamda Türkiye oldukça ilerde diye düşünüyorum. 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Sizlere yayın hayatınızda başarılar dilerim. Ayrıca İPAF’12 fuarının iyi bir fuar olması ve başarılı olmasını dilerim. İPAF’12’de görüşmek dileğiyle…