Tuesday, Jun 18th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Interview “Önde gelen firmalarla işbirliği yaparak kısa sürede başarıya ulaşmak gururumuzdur”

“Önde gelen firmalarla işbirliği yaparak kısa sürede başarıya ulaşmak gururumuzdur”

Demplas Firması olarak amacımız; ülkemiz ve dünya tüketicilerinin güvenle tercih edebileceği kaliteli ürünler sunmak ve alanında lider kuruluşlar arasında yer almaktır.

Türkiye ve dünya tüketicilerinin güvenle tercih edebileceği kaliteli ürünler sunmayı ve alanında lider kuruluşlar arasında yer almayı en önemli hedefleri arasında gösteren Demplas Kurucu ve Yöneticisi Sayın Jehat Demiroğlu ile Demplas’ın kurulum aşaması ve bugün gelindiği noktayı konuştuk. Dikey film ekstrüderleri hakkında da bilgi veren Demiroğlu, firma olarak uzmanlık alanlarının dikey üretim olan Balon Film üzerine olduğunu açıkladı. 

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz, firma ne zaman kuruldu? 

Demplas Plastik Sanayi ve Ticaret Firması 06.06.1996 yılında Ankara’nın Yenimahalle semtinde Jehat Demiroğlu tarafından kurulmuş olup “alçak yoğunluklu polietilen “ üretimiyle faaliyete başlamıştır.

Firmamız 07.05.2001 tarihinde yaptığı bir yatırımla hem ürün çeşidini hem de üretim kapasitesini artırarak merkezini OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ne taşımıştır. Endüstriyel ve Gıda Sanayinden oluşan müşteri portföyünün artışı ve talebin yoğunluğu sebebiyle 25.05.2004 tarihinde bir yatırım daha yaparak ürün kapasitesini üç katına çıkarmıştır. Gelişen pazar ve müşteri taleplerini karşılamak, ürün çeşitliliğini arttırmak için 2012 yılı ortalarında 3 katlı ekstrüder makinemiz, Saray Sanayi Bölgesinde yaptırdığımız yeni fabrika binamızda faaliyete  girecektir. Bu makine ile maksimum ±%3 kalınlık toleransı ile çok yüksek kalitede laminasyon için polietilen filmler üretilecektir. Ayrıca pazarda yeni gelişen stretch hood filmleri de üretilebilecektir. 

Türkiye’nin önde gelen firmaları ile tedarikçi konumunda işbirliği yapmak ve kısa sürede başarıya ulaşmak bizi gururlu kılmaktadır.

Demplas Firması olarak amacımız; ülkemiz ve dünya tüketicilerinin güvenle tercih edebileceği kaliteli ürünler sunmak ve alanında lider kuruluşlar arasında yer almaktır.

Ürün çeşitleriniz nelerdir? Özelliklerinden bahseder misiniz? 

Shrink Film: Polietilen filmin, sıcak hava tünelinden geçirilerek içerisindeki ürünleri dağılmadan bir arada tutan aynı zamanda kir, nem vb dış etkenlerden koruyan kolayca istif yapılmasını sağlayan bir ambalaj türüdür. Müşteri portföyümüzde; laminant parke,  dergi-kitap-defter, mineralli su, kaynak suyu, meyve suyu üreticileri yer almaktadır.

Laminasyon için Polietilen Film: Daha önce tek katlı yapıda sınırlı uygulamalar için ürettiğimiz bu ürünü 3 katlı ekstrüder makinemizin faaliyete girmesiyle birlikte birçok uygulamalar için üretebileceğiz. Deterjan ambalajları, Dik Duran Torbalar, Farklı Malzemelere Soyulabilen Polietilen Filmler, Sıvı Dolum Ambalajları, Kuru Gıda Bakliyat ve Toz İçecek Ambalajları örnek verilebilir.

Stretch Hood: Özel bir makine yardımıyla filmin esnetilerek, Palet üzerine istiflenen ürüne giydirilmesini sağlayan film çeşidi. Stretch Hood Filmleri mükemmel mekanik özelliklere sahip olması yanında çok da esnektirler. Stretch hood uygulaması, Standart ölçülerde paletli üretim yapan firmalara geleneksel stretch film uygulamalarına göre zaman ve maliyet tasarrufları sağlamaktadır.

Dikey film ekstrüderleri hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? 

Uzmanlık alanımız dikey üretim olan Balon Film üzerinedir.  

Farklı özelliklerdeki hammaddeler önceden test edilmiş oranlarda tam otomatik dozajlama ünitelerinde karıştırılarak vidaya akışı sağlanır. Vida bir kovan içerisinde hareket etmektedir. Kovan hammaddenin özelliklerine uygun sıcaklıklarda ısıtılır. Eriyik hammadde filtreden belli bir basınçla geçerek önceden merkezlenme işlemi yapılmış ve yeteri kadar ısıtılmış göbek etrafından homojen bir dağlımla çıkar. Eriyik hammaddenin içerisi hava ile doldurularak balon halini alır. Bu balon hem dışından hem de içerisinden hava yardımıyla soğutulur. Kulede birbirini öpen iki merdane arasından geçen film,  taşıyıcı merdaneler yardımıyla sargı ünitelerine aktarılır. Kuledeki merdanenin çekme hızı ve vidayı hareket ettiren ana motorun devri,  filmin kalınlığını belirler. Kulenin veya kafanın dairesel olarak sürekli döndürülmesi ile filmin dış etkenlere karşı homojen bir yapı alması sağlanır. Çift kat gelen filme, sargıya girmeden (baskı ve lamine filmler için ) korona verilir. Bu işlemle film yüzeyinde gözle göremeyeceğimiz gözenekler açılır. Baskı mürekkebinin ve/veya laminasyon tutkalının bu gözeneklere tutunup filmden ayrılmaması büyük önem taşır. Kullanım yerine göre film sargılarda tek kat veya çift kat (hortum ) olarak sarılır. Bobinler istenilen metrajlarda sarılarak sevke hazır hale getirilir.

Üretim hacminiz ne kadardır?

350 Ton/Ay olan kapasitemiz yeni makinemizin gelmesiyle birlikte 650 Ton/Ay olacaktır.

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Pazarlama Bölümümüzün aldığı bilgiler doğrultusunda seri üretime girilmeden mutlaka numune üretimi yapılır. Bu üretiminden elde edilen filmler laboratuarımızda testlerden geçirilir. Laboratuarımızda; Shrink filmlerin; Daralma yüzdeleri, mekanik özellikleri  

Lamine Filmlerin; Sürtünme katsayıları, mekanik özellikleri ve kaynak yetenekleri ölçülebilir.

Satış sonrası, müşterilerimizden gelebilecek her türlü istek ve şikâyetler müşteri ziyaretlerimizle yerinde tespit edilerek mutlaka çözüme kavuşturulur.

Üretim tesisleriniz nerede bulunuyor? Tesisleriniz, istihdam profiliniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Mevcut binamızdan taşınarak, 2012 Mart Ayında 2 dönümü kapalı 5 dönümlük bir tesiste hizmet vermeye başlıyoruz.  Şuan 2 adet mono hattımız üretime devam etmektedir. Temmuz 2012’de 3 katlı Coex hattımız devre girecektir. 

Gıdaya uygun ambalaj üretim izin belgesi ve ISO 9001 belgemiz mevcuttur. 

Piyasadaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz neler?

Firmamız müşteri odaklı çalışmakta firmalara özel ürünler geliştirmektedir. Önümüzdeki dönemde de ürün geliştirme faaliyetleri üzerinde yoğunlaşacaktır. Sektör ihtiyaçları oldukça çeşitli olup her geçen gün talep artışı yaşanmaktadır. Pazarlama faaliyetleri firma bünyesine alınacak ve eğitilecek personelle daha verimli hale getirilecektir.

Sektör ile ilgili Avrupa ve Dünya’daki gelişmeleri nasıl buluyorsunuz? Gelecekten beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

Ambalaj sektörünün şu an Avrupa kaynaklı krize rağmen homojen bir büyüme içinde olacağını tahmin etmekteyiz. Konulacak doğru ve sağlıklı hedeflerin firmalar için önümüzdeki dönemde fırsat yaratacağını düşünüyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Yüksek motivasyonun çok şeylerin önünü açabileceğini hatırlatarak, herkese sağlık ve başarılı bir yıl diliyoruz.

Demplas Kurucu ve Yönetici
Jehat Demiroğlu