Tuesday, Jun 18th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Interview Dünya kalitesinde ve doğru ambalajı üretmek

Dünya kalitesinde ve doğru ambalajı üretmek

Asaş Ambalaj Genel Müdürü Vedat BAYLAN

Doğru ambalajı üretebilmek için en yeni teknolojiyi kullanmanın, hatta kendi bünyesinde bu teknolojiyi geliştirmenin, kalite standardını hep yüksek tutmanın ve müşterileriyle yakın diyalog kurmanın bilinciyle üretimine devam eden Asaş Ambalaj yalnızca Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en büyük ambalaj üreticilerinden birisidir.

2011 yılında firmanızı üretim, büyüme ve ihracat açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

2011 yılında Firmamız, % 5 civarında üretim açısından, % 8 civarında cirosal % 8 civarında da ihracat açısında bir büyüme yakaladı.

2012 yılında üretim büyüme ve ihracat hedefleriniz nelerdir?

2012 daha zor geçeceği düşünülen bir yıl olsa da % 12 ile 15 arası bir büyüme ve bununda hemen hepsini yurt dışı pazarlardan elde etmeyi planlıyoruz.

2012 yılı içersinde yatırım yapmayı düşünüyor musunuz? 

Yatırımsız duramıyoruz, fakat 2012’ de daha çok Enerji verimliliği, Güncelleme ve Kalite standartlarını arttırıcı yaklaşık 3 Milyon TL’lik bir yatırım planlanıyoruz.

Sektörel bazlı yurt içi ve yurt dışı pazar payınız hakkında bilgi verir misiniz?

Yurt içi pazar payımız, yaklaşık % 6 – 8 civarındadır. Yurt dışı söylemesi çok zor ama satış yaptığımız ülkelerde en azından % 2 ler seviyesinde olmamızı planlıyoruz. Asaş A.ş deki satış oranı Yurt içi % 60 kalanı da Yurtdışı.

Ürün geliştirme konusunda mevcut faaliyetleriniz nelerdir? 2012 yılı ürün geliştirme hedeflerinizden bahseder misiniz?

Sektörümüzde Ür&Ge faaliyetleri hızla devam ediyor, bunun öncülüğünü de Asaş A.Ş. yapmaya çalışıyor bunu da yapılan yarışmalarda alınan başarılı sonuçlar gösteriyor. 

Her yıl en az 8-10 proje takip edip bunlardan 2 veya 3 tanesini sonuçlandırmayı planlıyoruz

IPAF’12’ de sergileyeceğiniz ürün ve yeni ürün gruplarından bahseder misiniz?

Çok özel ürünler geliştirilmiş ve yeni ödül alınan ürünlerin yanında, daha çok Baskılı Fleksibıl Ambalaj Malzemeleri ile yeni katıldığımız Constantia Flexibles Grubunun Ürün yelpazelerinden örnekler olacaktır.

Asaş Ambalaj Genel Müdürü
Vedat BAYLAN