Saturday, Jan 28th

Last updateWed, 25 Jan 2023 1pm

You are here: Home Interview Önersan Ambalaj Makinaları Firma Sahibi Nejla Öner

Önersan Ambalaj Makinaları Firma Sahibi Nejla Öner

“Uzmanlık alanımız shrink ambalaj makineleridir”

Polietilen ve poliolefin film ile ambalaj yapan manuel, yarı otomatik ve tam otomatik shrink makineleri müşterilerimizin kullanımına sunmaktayız. Firmamızın en önemli özelliği son teknolojileri ve gelişmeleri sistemlerinde uygulayarak günümüz rekabet koşullarının ve tüketici isteklerinin gerektirdiği zor ve değişik paketleme uygulamalarına çözüm getirmesidir. Bir başka deyişle bu sektörün terziliğini yapmaktayız. Bu bağlamda firmaların en büyük çözüm ortağı olarak talep ve ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.  

Önersan Ambalaj Makinaları Firma Sahibi Nejla Öner, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Berivan Kaya’nın sorularını yanıtladı.

Nejla hanım öncelikle sizi ve firmanızı tanımak isteriz. Okuyucularımız için firmanızın kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim sürecini kısaca anlatabilir misiniz?

Bulgaristan göçmeni bir ailenin tek çocuğu olarak 1955’te İstanbul’da doğdum. 1993 yılında eşim vefat edince firmanın başına geçerek mücadelemi bugünlere kadar sürdürmekteyim.

1964 yılında ilk olarak torba ağzı kapama makineleri ile yola çıkan Önersan Ambalaj, 1976 yılına kadar sipariş üzerine makineler üretmiş olup, bu tarihten sonra shrink ambalaj makineleri konusunda Türkiye’de ilk üretici firma olarak bu sektörde hizmet vermeye başlamıştır. 2000 yılında İkitelli’deki yerine taşındıktan sonra standart donanımlı makine imalatına ağırlık verilmiştir. Türkiye’de ve yurtdışında toplamda 2800’ün üzerinde makinesi olan firmamız emin adımlarla yoluna devam etmektedir.

Buradan geriye doğru baktığınızda, altmış yıla yaklaşan bu istikrarlı büyümede, çıtayı yükselten ve başarıyı sürdürülür kılan temel yaklaşımlarınız sizce nelerdir? 

Sürekli olarak kendini yenileyebilme kabiliyeti ile müşteri memnuniyeti odaklı anlayışımız bizi bugünlere getirmiştir. Bir müşteri makinenizi kullandığı sürece sizden hizmet alabileceğini bildiğinde, sizi tercih etmeye devam edecektir.  

Shrink ambalaj makinelerinizin dünden bugüne gelişimi ve bugün gelinen noktadaki ayırt edici teknolojik özelliklerinden bahseder misiniz?

Faaliyet ve uzmanlık alanımız shrink ambalaj makineleridir. Polietilen ve poliolefin film ile ambalaj yapan manuel, yarı otomatik ve tam otomatik shrink makineleri müşterilerimizin kullanımına sunmaktayız. Firmamızın en önemli özelliği son teknolojileri ve gelişmeleri sistemlerinde uygulayarak günümüz rekabet koşullarının ve tüketici isteklerinin gerektirdiği zor ve değişik paketleme uygulamalarına çözüm getirmesidir. Bir başka deyişle bu sektörün terziliğini yapmaktayız. Bu bağlamda firmaların en büyük çözüm ortağı olarak talep ve ihtiyaçlarına cevap vermekteyiz.  

Makinelerinizin kullanıldığı sektörler ve uygulama alanları hakkında bilgi alabilir miyiz? En fazla rağbet gören makineniz hangisi?

Günümüzde içecekten gıdaya, kozmetikten temizlik ürünlerine, boya-kimyadan tekstile, matbaa ve kırtasiyeden otomotive kadar piyasada üretilen ve ambalajlanmasına ihtiyaç duyulan ürünlerin büyük bir oranına hitap edebiliyoruz. Emsallerine oranla daha donanımlı, seri ve kullanışlı olan DM 782 OB Önden Beslemeli Otomatik Shrink Makine modelimiz müşteriler tarafından oldukça rağbet görüyor.

Satış sonrası servis, bakım, yedek parça ve müşteri memnuniyeti sağlama konusunda nasıl bir kurumsal örgütlülüğünüz var? Burada sizi öne geçiren ölçütler nelerdir?

İlke olarak müşterilerimize kaliteyi ulaşılabilir fiyatlara sunmayı amaçlayan bir anlayışımız vardır. Satış sonrası hizmet anlayışımız da tamamen müşteri memnuniyeti üzerine kuruludur. Yerinde veya uzaktan, etkin ve hızlı bir teknik destek hizmeti sağlayarak müşterilerimizin taleplerine cevap vermekteyiz.  

İstihdam profiliniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sayıca az ama oldukça donanımlı personellerle yolumuza devam etmekteyiz. 2023 başı itibariyle teknik kadromuzu güçlendirmek adına beyaz ve mavi yakalı yeni personelleri ekibimize katmayı planlıyoruz.

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda Ar-Ge süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Yüksek teknoloji ürünlerinde dışa bağımlılığı azaltabilmek, yerli markalarımızı yaratabilmek adına, bu alanda çalışma yapmak isteyen firmalara devletin daha fazla destek vermesi gerekmektedir. Zira bu konu bir yerde milli mücadele vermek demektir. Bu bağlamda Önersan olarak bazı ürün gruplarında ciddi Ar-Ge çalışması yapmaktayız. Önümüzdeki iki sene içerisinde çabalarımızın meyvelerini almayı planlamaktayız. 

Gerek yurt içi gerekse yurtdışında çalıştığınız markalar ve ihracat yaptığınız ülkeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Marka ismi zikretmeden belirtmek gerekirse tüm sektörlerden irili ufaklı yüzlerce firma ile çalışmaktayız. Yurtdışında başta Balkanlar, Doğu ve Ortadoğu, Afrika, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Ülkeleri ile aktif bir şekilde çalışmaktayız.   

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Önümüzdeki yıl ekibi genişletmeyi ve mevcut ürünlerimizin tasarımlarını yenilemeyi planlıyoruz. Günümüz şartları rekabetin en yüksek seviyede olduğu ve bu nedenle kendinizi ve ürünlerinizi sürekli bir yenilemeye tabi tutmaya itmektedir. Bu bağlamada Önersan olarak yeni ürün çalışmalarına ağırlık vermiş durumdayız.

Makinelerinizde robotik, sensör, otomasyon ve sürücü gibi inovasyon konularında çalıştığınız firmalar hangileri? 

Otomasyon, pnömatik, şalt malzeme gibi ürünlerde sektörlerinde öncü olan yerli ve yabancı markalar ile çalışmaktayız. Otomasyon grubunda Omron, Siemens, Schnider; Pnömatik grubunda Festo, SMC; Sensör grubunda Sick, Turck, Pilz, Schmersal gibi firmalarla işbirliği içerisindeyiz. 

Ambalaj makineleri sektörüne yerli üretici olarak yaklaşık 58 yıllık bir teknoloji sağlama deneyiminin ardından Önersan sektöründe kendini nerede konumlandırıyor? Markanız ülkemizde sektöre ne gibi ilkleri kazandırdı?

Önersan kurulduğu günden bu yana sektöründe ilkleri yapan bir firma olarak sektörde kalite ve güveni temsil etmektedir. Bu misyonun vermiş olduğu bilinç ve müşteri memnuniyetini önde tutan anlayışıyla sektördeki gelişmeleri yakından takip etmekte ve yenilikleri kısa sürede ürünlerine uygulamaktadır. Türkiye’de ilk manuel ve otomatik makineleri sektörümüze kazandırmanın yanı sıra, makine kiralama ve müşterideki eski makineleri %100 yenileme hizmetlerini devreye almış bulunmaktayız.  

Ülkemizde şu andaki yerli üretim ambalaj teknolojisi hız, enerji, maliyet düşümü ve fiyat yönünden gelişmiş Avrupa ve ABD menşeleriyle kıyaslandığında Önersan’ın rekabet konumu ve avantajları sizce nelerdir?  

Son yıllarda yaşanan ekonomik dalgalanmalar nedeniyle özellikle maliyetler açısından oldukça zorlanmaktayız. Buna ek olarak ara eleman eksikliğini de eklediğimizde üretim yapmakta zorlanmaktayız. Yine de genç ve dinamik nüfusumuzu doğru eğitim politikalarıyla üretimin her noktasına adapte edebildiğimiz sürece, tüm zorlukların üzerinden gelebileceğimize inanmaktayım. 

Shrink ambalaj makinesi satın almalarında okuyucularımıza hangi noktalara dikkat etmelerini önerirsiniz? 

Shrink ambalaj makineleri firmalar için orta ve uzun vade yatırım varlıklarıdır. Dolayısıyla sadece mevcut üretim kapasitelerini değil ileriye dönük kapasite artışlarını da göz önünde bulundurarak planlamalıdırlar. Diğer husus ise sadece fiyat odaklı değil, kalite-performans-fiyat dengesini gözeterek değerlendirmelidir. 

Biliyoruz ki rekabetin önemli olmazsa olmazlarından biri de, inovasyon ve işlevsel tasarımın yanı sıra marka kimliği oluşturmak. Siz bu süreci nasıl yürütüyorsunuz? Fuar ve sektörel dergilerle sinerjiyi nasıl sağlıyorsunuz? 

Bir markaya güven ve devamlılık sağlayabilmek, ürününüze ve müşterinize vermiş olduğunuz önemden geçmektedir. Üretimin her aşamasında kaliteden ödün vermeden çalışmak firma kimliğinin temelini oluşturmaktadır. Son iki yıldır yurtiçinde ve yurtdışında fuarlara katılamama kararı alınmıştı. Önümüzdeki seneden itibaren yenilenmiş tasarımlarıyla yoğun bir fuar dönemine başlıyor olacağız.    

Sektörünüzün durumu hakkında düşüncelerinizi de öğrenmek isteriz. Yerli üretici olarak sizce ülkemizde makine sektörünün karşılaştığı en büyük zorluklar nelerdir ve bunun üstesinden nasıl gelinebilir? Önümüzdeki süreçte ambalaj makine sektörünün gelişimini nasıl görüyorsunuz?

Pazar anlamında küçülen dünya pazarındaki rekabet, Türkiye’deki makine üreticilerinin son yıllarda özellikle ihracata verilen önemin artmasıyla birlikte üretim kalitesi ve teknolojisi anlamında önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Günümüz şartları rekabetin en yüksek seviyede olduğu bu nedenle kendinizi ve ürünlerinizi sürekli bir yenilemeye tabi tutmaya itmektedir. Ancak son yıllardaki Türkiye ve dünya ekonomisindeki olumsuz gelişmeler maliyetleri arttırmış, kritik ürünlere ulaşımı zorlaştırmıştır. Bu bağlamada Önersan olarak yeni ürün çalışmalarına ağırlık vermiş durumdayız. Önümüzdeki süreçte maliyetleri kontrol altına alan ve yeni teknolojileri sistemlerine adapte edebilen firmalar ayakta kalacaktır.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır anlayışıyla günümüzün teknolojilerini kaliteden ödün vermeden müşterilerimizin hizmetine sunmaya devam edeceğiz. Umut ediyorum ki önümüzdeki yıllarda ülkemizin makine üreticileri arasından dünya markası olan firmalarımız çıkar ve sayıları git gide artar.