Sunday, Jul 21st

Last updateFri, 19 Jul 2024 12pm

You are here: Home Interview Favori Grup Firma Ortağı M. Fatih Beşe

Favori Grup Firma Ortağı M. Fatih Beşe

“Öncelikli hedefimiz doğru ürünleri müşteri talepleri ile buluşturmak”

Müşterilerimizin taleplerine bir satış olarak değil de onlarla iş ortağı olacağımızı düşünüyor oluşumuz bizi en farklı kılan detay. Bu yüzden de talebe karşılık en akılcı çözümü bulmak, en doğru üretime müşterimizi yönlendirmek birincil hedefimiz. Bu bakış açısı, pazarlama ile başlayan sürecin sonunda servis hizmetimiz ile de devam ettiği için ‘’Yeni Nesil Hizmet, Yeni Nesil Tedarikçi’’ anlayışımızı her zaman sürdürebiliyoruz.

Fatih Bey öncelikle sizi tanımak isteriz. Kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1973 Gaziantep doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Elektronik (İng.) Mühendislik bölümünü 1995 yılında bitirdikten sonra profesyonel hayatıma elektronik imalat (Audio-Video cihazlar) yapan bir firmada mühendis olarak başladım. Çalıştığım firmanın plastik çakmak imalatına yatırım yapma kararı ile plastik ile tanıştım. Gaziantep'te plastik makineleri yedek parçasına ve teknik bilgiye ulaşımın kısıtlı olmasından dolayı makinelerin prosesleri ve arızalarıyla birebir ilgilenerek kendimi geliştirme fırsatı buldum. Yoğun geçen 5 yıllık çalışmanın ardından askerlik sebebiyle işimden ayrıldım. Askerlik dönüşü plastik makine sektörünün köklü firmalarından birisinde teknik servis mühendisi olarak çalışmaya başladım. Bu firmada edindiğim 8 yıllık tecrübe ve bilgiyle, 2010 yılında Favori Grup firmamızı kurduk. Sektörde tecrübeli yol arkadaşlarım Kerem Yeşilçimen ve Erhan Gürasi ile birlikte 12 yıldır sanayicimize zamanında, doğru ve kaliteli hizmet ve ürünleri sunmak için çalışıyoruz.

Biliyoruz ki Favori Grup, plastik sektöründe uzun yıllar deneyim kazanmış, genç ama tecrübeli bir ekip tarafından kuruldu. “Yeni Nesil Hizmet, Yeni Nesil Tedarikçiniz” mottosuyla plastik sektörünün tüm makine ve donanım gereksinmelerine yönelik çözümler sunuyor. Favori Grup’un kuruluş ve başarı hikâyesini bir de sizden dinleyebilir miyiz?

Evet, bahsettiğiniz gibi sektörde iyi bir deneyim kazanmış, sektörün ihtiyaçlarının farkında, genç bir ekip ile başladı hikâyemiz. Öncelikli hedefimiz doğru ürünleri müşteri talepleri ile buluşturmaktı, bunu yapabilmek için de yine bizim gibi düşünen üreticiler bulmak çok önemliydi. Burada da enjeksiyon makinelerinde BOLE, ekipman ihtiyaçlarında talebe göre Rhong ve Plastic Systems markalarının doğru adresler olduğunu gördük ve birlikte çalışmaya başladık. 12’nci yılımızı doldururken de ne kadar doğru tedarikçilerle çalıştığımızı müşteri memnuniyetinde görüyoruz aslında. Başarımızın en önemli faktörü tedarikçilerimiz ile birlikte müşteri memnuniyetine verdiğimiz önemdir.

Plastik enjeksiyon makinelerinde Alman tasarımcılar tarafından geliştirilmiş ve sektörün önde gelen markalarından biri olan BOLE’nin Türkiye’deki tek distribütörüsünüz. Üç farklı serisi bulunan servo enjeksiyon makinelerinizi hız, enerji tüketimi, hassaslık, doğruluk, fire verimlilik ve maliyet gibi noktalardan kıyaslarsanız; özellikleri konusunda neler söylersiniz?

BOLE için söylememiz gereken ilk nokta Ar-Ge’nin firma kültüründe sürekli hale gelmiş olmasıdır. Alman tasarımcılar ile başladıkları yola, zamanın ve sektörün gerekliliklerini sürekli takip ederek ve kullanıcılardan gelen geri bildirimleri her seferinde dikkate alarak bunu Ar-Ge’de kullanmaları neticesinde makinelerini sürekli güncelleyerek devam ediyorlar. Bu da bizi sektör içinde hep güçlü kılıyor. Enerji tüketimindeki ve düşük fire vermesindeki verim, makinenin hassas çalışabilmesi de tamamen aslında bu çalışmaların ürünü. Buradan da, makinelerimizin en büyük özelliğinin aslında her zaman güncel gereksinimleri karşılayabilecek kabiliyette olduğunu söyleyerek vurgulamış oluruz.

Yine bu makineler; tonaj aralıkları, sıkıştırma aralıkları, tek ya da çoklu parça kalıplama özellikleri, farklı hammaddeyle çalışma aralıkları, diğer proses farklılıklarına uyum açısından nasıl bir çeşitlilik ve esneklik sağlıyorlar?

Makinelerimizi 3 ana model altında anlatabiliriz. EKH Serisi olan Servo Plastik Enjeksiyon makinelerimiz sıkıştırma aralığına göre 90 Ton’dan 4000 Ton’a kadar bulunmaktadır. EK ve EKII modellerinin güncellenmesi, geliştirilmesi ile ortaya çıkmış olan bu modellerimiz ataları olan EK ve EKII ile Türkiye’nin hemen her ilinde çalışmaktadır. 

EKS Serisi ise Avrupa modeli olan, hızlı seri Servo Enjeksiyon makine modelimizdir. Yine bu serimizde de sıkıştırma oranına göre 70 Ton’dan 4000 Ton’a kadar modellerle taleplere karşılık verebiliyor durumdayız.

DK Çift Plaka Serimiz ile de 520 Ton’dan 6800 Ton’a kadar bir aralıkta hizmet verebiliyoruz. 

Plastik yardımcı ekipmanlar da iddialı olduğunuz bir alan. Bu alanda ürün portföyünüzde Rhong ve Plastic Systems firmalarını görüyoruz. Bu markaların ayrı ayrı ekipman çeşitleri, plastik işleme teknolojilerindeki öne çıkan özellikleri ve yenilikleri nelerdir?

Rhong firmamız Uzakdoğu menşeli, Hammadde Yükleme-Kırma Makineleri-Mikser-Kalıp Şartlandırıcıları gibi ekipmanlar konusunda alanında güçlü ürünler çıkaran tedarikçimizdir. Hali hazırda BOLE firmamızın hammadde yükleyici ve makine üzeri kurutucusu için ana tedarikçi konumundadır. Fiyat-Performans konusunda hayli öne çıktığı için de müşterilerimize gönül rahatlığı ile sunabildiğimiz ve müşterilerimizin de hayli memnun oldukları ürünler üretmektedirler.

Plastic Systems ise İtalya menşeli, Nem Alıcı Kurutucu-Merkezi Hammadde Besleme Sistemleri-Tekli/Çoklu Dozajlama Cihazları gibi, müşterilerimiz için hayli kritik öneme sahip üretim ihtiyaçlarına yönelik ürünler üretmektedir. Alanında kendisini kanıtlamış ürünleri ile üretim kalitesi için ve üretim tesisini bir adım daha ileriye taşıyabilecek cihazları müşterilerimiz ile buluşturabiliyor olmak bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı.

Soğutma grubunda ise 2021 yılı itibariyle ülkemizde üretilen FG Chiller markası ile soğutma ünitelerinin satış ve servisinde çözüm ortaklığı sağlamaya başladınız. Bu ünitelerin üstün özellikleri ve hedeflenen sektörler açısından farklılıkları nelerdir?

Aslında şirketimizi kurduğumuz günden bu yana müşterilerimize Chiller konusunda da destek sağlıyoruz, 2021 yılına kadar farklı bir firmanın temsilciliğini yaparken artık kendi markamızı oluşturma fikri ağırlık kazandı ve OEM olarak sektörün ihtiyaçları doğrultusunda Chiller tedarikimiz kendi markamız altında başladı ve devam ediyor. ISO 9001:2008 kalite güvencesi ile üretilen ürünlerimiz tüm bağlantı ekipmanlarının testleri yapılmış, dış ortamda çalışmaya uygun, mikro işlemcili kontrol sistemine sahiptir. 380.000 kcal’a kadar su soğutma ünitelerimizle sektöre hizmet verirken ayrıca 540.000 kcal’a kadar da kuru hava soğutucularımız da yine müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. Zamanın gerekliliği olan uzaktan izleme modülünü de müşterilerimize sunabiliyoruz. Bu pazarda da böylesine güçlü bir marka yaratabilmiş olmak da tabi bizim için ayrı bir gurur kaynağı.

Sektörün önde gelen tedarikçilerinden biri olarak, plastik enjeksiyon, yardımcı ekipmanlar ve soğutma dışında ürün yelpazenizde plastik şişirme makineleri de öne çıkıyor. Bu konuda sağladığınız çözümlerden de bahseder misiniz? 

Burada da ürünlerimiz iki ayrı markaya ayrılıyor, Tayvanlı üreticimiz olan Parker hidrolik makinelerde continuous ve akümülatif kafalı modellerde çok güçlü makineler sunuyor. 50 ml’den 100lt’ye kadar ürün şişirebilen bu makinelerle sorunsuz üretim sağlayabiliyoruz. Bir diğer firmamız ise İtalyan PlastiBlow, bu markamız ile de full elektrikli modellerle daha hassas ürünler üretmemiz mümkün, medikal sektörü gibi hassasiyet ve steril üretim için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Müşterilerinizle iş süreçleriniz nasıl işliyor? Satış ve servis hizmetleriniz ile birlikte firmanızı sektörde öne çıkaran yaklaşımlarınızdan söz eder misiniz?

Müşterilerimizin taleplerine bir satış olarak değil de onlarla iş ortağı olacağımızı düşünüyor oluşumuz bizi en farklı kılan detay diyebiliriz. Bu yüzden de talebe karşılık en akılcı çözümü bulmak, en doğru üretime müşterimizi yönlendirmek birincil hedefimiz. Bu bakış açısı, pazarlama ile başlayan sürecin sonunda servis hizmetimiz ile de devam ettiği için ‘’Yeni Nesil Hizmet, Yeni Nesil Tedarikçi’’ anlayışımızı her zaman sürdürebiliyoruz.

Verim odaklı hizmet anlayışı ile Türk plastik sanayicisinin güncel ve ileride oluşabilecek ihtiyaçlarını doğru ve hızlı bir şekilde analiz ederek kalıcı çözümler sunuyorsunuz. Yaklaşık 12 yıllık bir plastik işleme ve teknoloji sağlama deneyiminin ardından Favori Grup sektöründe kendini nerede konumlandırıyor?

Sizin de bahsettiğiniz gibi ihtiyaçları doğru ve hızlı bir şekilde analiz ediyor oluşumuz, sektöre yön veren firma etiketini bize yakıştırıyor. Haliyle bu şekilde anılıyor olmak da büyük bir sorumluluğu beraberinde getiriyor. Bu sorumluluk bilinci şuan yaptığımız hazırlıklarda da kendini çok belli ediyor, bu hazırlığın meyvesini de yine sektöre yön veren firma olarak yakın zamanda hep birlikte göreceğiz.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Bir önceki soruda bahsettiğim gibi, Türkiye plastik sektörü yeni bir döneme Favori Grup ile birlikte giriyor aslında. Detaylarını şuan paylaşamıyor olsam da bizi çok heyecanlandıran, müşterilerimizi de yine çok heyecanlandıracak gelişmeler yaşanıyor firmamızda. Çok yakında bu gelişmelerin neler olduğunu tüm sektör ile birlikte sizler de duyacaksınız. Bu yüzden “Bizi takip etmeye devam edin” diyoruz.

Türkiye’de plastik sektöründe son yirmi yıllık büyümeyi ve teknoloji kullanımını nasıl görüyorsunuz? Buna bağlı yakın gelecekte plastik makineleri pazarı ve ithalatı nasıl bir seyir izleyecek? Sizin gelişecek bu konjonktüre bağlı olarak plan ve projeleriniz olacak mı?

Sektörün büyümesini, teknoloji kullanımını en iyi açıklayacak kısmı PlastEurasia fuarının Avrupa’nın en büyük ilk 3 fuarından biri olmasından anlayabiliriz. Avrupa’dan Uzakdoğu’ya tüm üreticilerin son gelişmelerini burada gösteriyor olması, Türkiye plastik sektörünün ne denli güçlü olduğunun açık bir göstergesidir. Böylesine güçlü bir sektörün de ihtiyaçlarını daha kolay ithal edebilmesini hepimiz gibi biz de isteriz tabii ki. Bu doğrultuda yaklaşımların olduğunu da biliyoruz. Büyüyen sektörümüzün daha da güçlenmesi için tüm birimlerin ellerinden geleni yapacağından hiç şüphemiz yok.

Uzakdoğu ile Avrupa ve ABD merkezli makine teknolojisi yarışını nasıl görüyorsunuz? Bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyiz? 

Avrupa merkezli makine teknolojisi geçmiş tecrübesi daha fazla olduğu için son döneme kadar hep bir adım öndeydi kabul edersiniz ki, Uzakdoğu’daki gelişim, sektöre ve teknolojiye yapılan yatırımlarla bu fark gitgide kapanmış ve daha rekabetçi bir hale bürünmüş durumda. Bundan sonrası için de bu rekabetin daha da ilerleyeceğini hatta belli noktalarda Uzakdoğu teknolojisinin bir adım öne çıkabileceğini düşünüyorum.

Rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz? Özellikle sektörel yayınları ve fuarları bu kimliğin güçlenmesine katkıları yönünden nasıl görüyorsunuz?

Her zaman marka gücünün müşterideki karşılığı kadar olduğunun farkındayız. Bu farkındalık da tedarikini sağladığımız ürünlerin seçiminde, ürünlerin gelişiminde çok etkili bir rol oynuyor. Vizyonumuzu da aslında bu şekilde size açıklamış oluyorum, bu vizyon doğrultusunda doğru ürün, doğru üretim ve maksimum müşteri memnuniyeti her zaman ilk hedefimiz oluyor. Bunları yaptığımız zaman da marka kimliğimiz zaten güçlenmiş ve kendini kanıtlamış oluyor. Sektörel yayınlara ve fuarlara gelirsek de markanın kimliğine çok yardımcı olduğunu söylemem gerekir, hem kendi gelişimimizi hem sektör taleplerini ve sektör gelişimini bu mecralar sayesinde duyuruyor ve öğreniyoruz. 

Son olarak neler söylemek isterdiniz?

Bizler yapmaktan keyif aldığımız işi yapıyoruz. Bu da bizi hep ileriye götürüyor, sektörün gelişiminde ve büyümesinde de bu sayede yer aldığımızı düşünüyoruz. Sektörde adından söz ettiren ve yol gösterici olan firma olmak her zaman hedeflerimiz arasında, bu hedef için de gelişimimizi sürdürüyor yeni yatırımlar yapıyoruz. Umarım ülkemiz ve sektörümüz için çok güzel haberlerle tekrar burada olacağız. Favori Grup ailesi olarak bu sohbet için teşekkür ederim.