Thursday, Feb 29th

Last updateMon, 26 Feb 2024 6am

You are here: Home Interview Erkoç Kalıp, çift renkli saplı kova kalıbının patentini aldı

Erkoç Kalıp, çift renkli saplı kova kalıbının patentini aldı

Türkiye’de ilkleri gerçekleştiren Erkoç Kalıp, çift renkli saplı kova kalıbı projesinin patentini alarak başarılarına bir yenisini daha ekledi. Firmalarının tek renkli saplı kova kalıbını Türkiye pazarına sunan ve Türkiye’den ihracat yapan ilk firma olduklarının altını çizen Erkoç Kalıp Fabrika Müdürü Baha Kuleyinoğlu “Yeni kalıbımız sayesinde müşterilerimiz ham madde olarak sap ve kova kısımlarında iki ayrı ham madde ve farklı renk kullanarak hem maliyetlerini azaltabiliyorlar hem de farklı renk kulpla daha farklı bir ürünü üretebiliyorlar” diye belirtiyor.

Baha Bey daha önceki röportajlarımızdan firmanızın Türkiye’de ilkleri gerçekleştirdiğini ve Ar-Ge’ye önem verdiğini biliyoruz. Firmanızın yakın zamanlarda sahip olduğu patent veya tasarım tescilleri var mıdır?

Daha önce dile getiremediğimiz ancak 2017 yılında patente başvurduğumuz, çift renkli saplı kova projesi yaptık. Geçtiğimiz sene patent başvurumuzun incelenmesi sonuçlandı ve hayırlısıyla tescilimizi de almış olduk.

 

Patentini almış olduğunuz ürünün farkları ya da avantajları nelerdir?

Avrupa’da da mevcut olan tek renkli saplı kova kalıbını Türkiye pazarına sunan ve Türkiye’den ihracat yapan ilk firma biz olmuştuk. Bu kalıbı üretirken müşterilerimizin ayrı renk seçeneklerine cevap verememesi, proses anlamında ayarının patentini aldığımız kalıbımıza göre daha zor, çevrim süresinin uzun olması, kalıp içi iç basınçların dengesiz olması gibi etkenler Ar-Ge çalışmamızın başlamasına vesile oldu. Yeni kalıbımız sayesinde müşterilerimiz ham madde olarak sap ve kova kısımlarında iki ayrı ham madde ve farklı renk kullanarak hem maliyetlerini azaltabiliyorlar hem de farklı renk kulpla daha farklı bir ürünü üretebiliyorlar. 

Erkoç Kalıp markasını sektördeki firmalardan ayıran özellikler nelerdir?

Bir yıl sonra firmamızın 30’uncu kuruluş yılı olacak. 20 yılı aşkın süredir IML sektörüne hizmet veriyoruz. Bu da firmanın hafızasının ne kadar dolu olduğunu gösteriyor. Bu süreç içerisinde 2000’den fazla kalıp imalatı gerçekleştirdik. Yönetim kurulu başkanımızın, tasarım müdürümüzün 30 yılı aşkın deneyimi var. Kalıp tarafında 20 yılı aşan deneyime sahip birçok çalışma arkadaşımız var. Makine ve teçhizat parkurumuz bu deneyimlerden maksimum verimi alabilecek kalitede markalardan oluşmaktadır. Bu bahsettiğimiz kısımlar kalıp imalatının sonlandırılmasına kadar olan evre. Firmamızı sektördeki diğer firmalardan ayıran en önemli özelliğimiz kalıplarımızı sevk etmemizden sonraki davranışlarımızdır. Müşterilerimiz ne olursa olsun kalıplarımızın arkasında durduğumuzu bilirler. Satış sonrası hizmet ve müşteri memnuniyeti bizim önceliğimizdir.

Pandemi sürecinin firmanıza etkileri oldu mu?

Ambalaj sektörü bu süreçte hiç durmadı. Ancak fuarların kapanması, dünya genelinde konteynır bulunamama sebebiyle nakliyede yaşanan sorunlar ve seyahat engelleri olması ihracat ağırlıklı bir firma olarak hiç etkilemedi demek yanlış olur. Sürecin en başında çalışma işlerimizin yoğun olmasına rağmen çalışma arkadaşlarımızı korumak amacıyla 1 hafta kadar fabrikamızı kapadık. Gelişmeleri izledik ve önlemleri alarak tekrar çalışmaya başladık.

Avrupalı sayılı ambalaj kalıpçıları arasında gösterilmenizin en büyük sebebi sizce nedir?

Büyümenin ve senelerdir çok fazla kalıp imal etmenin getirdiği deneyimimizin olması avantaj sağlarken iş körlüğü ve her şeyi biz biliyoruz mantalitesi sebebiyle sanayide dezavantaja da dönebiliyor. Biz yanlışlarımızdan ders almayı ve sürekli iyileştirmeyi önemseyen bir firmayız. Biz biliyoruz bilincindense daha iyi nasıl yapabiliriz düşüncesiyle yolumuza devam ediyoruz.