Friday, Apr 12th

Last updateThu, 04 Apr 2024 8am

You are here: Home Interview FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit

FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit

“ROBOSHOT ile dünya genelinde kurulu 70 bin adet makine sayısına ulaştık”

Bir önceki nesil modellerine göre hızı ve esnekliğiyle öne çıkan ROBOSHOT plastik enjeksiyon makinemizin α-SiB modeli, tamamen elektrikli olması sayesinde karbon dengesini iyileştirmek isteyen işletmelere ideal çözüm sunuyor. Yeni seri; kalıp üreticileri, tıbbi teknoloji ve otomotiv mühendisliği gibi önemli sektörlerdeki yüksek hassasiyetli plastik parça üreticilerine hitap ediyor.

FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, Sorumlu Yazı İşleri Müdürümüz Berivan Kaya’nın sorularını yanıtladı.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde Mekatronik Mühendisliği gibi-mekanikten elektroniğe, robotikten yapay zekâya kadar- çok disiplinli bir bolümde eğitim aldınız ve Galatasaray Üniversitesi’nde Micro MBA programını tamamladınız. Bu çoklu disiplinler içerisinde sizi makine, makine otomasyonu ve robot alanında kariyer yapmaya yönelten hedefleriniz var mıydı? Yoksa tesadüfler mi sizi bu alana yöneltti?

Çağımızın yeni bir mühendislik bilimi olarak kabul edilen Mekatronik, yaşantımızda sağladığı büyük kolaylıklardan dolayı bütün dünyada çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. Mekatroniğin farklı alanlara geçiş yapma noktasında sunduğu esnekliğin ana seçim kriterim olduğunu söyleyebilirim. 

Bir önceki soruma bağlı olarak şuraya gelmek istiyorum.  Mezun olduktan sonra çok hızlı bir kariyer süreciniz olmuş. Bu gelişimden ve bugünkü konumunuzdan bize biraz bahseder misiniz?

2010 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Mekatronik bölümünden mezun olduktan sonra Galatasaray Üniversitesi Micro MBA programını tamamladım. İş hayatına pnömatik, elektro-pnömatik sektöründe ve satış alanında başladıktan sonra robotik, makine ve kontrol sistemleri sektöründe görev aldım. Daha sonra ise FANUC Türkiye ekibine katıldım. Bakım, eğitim, yedek parça gibi satış sonrası hizmetlerde bir süre görev yaptıktan sonra servis bölümünün yöneticiliğine geçtim. FANUC'un güçlü marka kimliğinin satış sonrası hizmetlere yansıtılarak müşteri memnuniyetinin artırılması için farklı stratejiler geliştirdim. Bir yıl sonra Satış Müdürü oldum. CNC, Robot ve Robomachine grubu ürünlerinin satış faaliyetlerini yönettim. FANUC Türkiye'de her birimde görev yaptıktan sonra 2015 yılından bu yana Genel Müdür görevini üstleniyorum.

FANUC, ürettiği makinelerin otomasyonundan motorlarına, yazılımlarından robotlarına kadar her şeyi kendi bünyesinde üreterek anahtar çözümler sunan uluslararası bir yüksek teknoloji firması. Genel olarak bu ürünler nelerdir? 

Fabrika otomasyon çözümleri noktasında geniş ürün gamımızla müşterilerimize özel çözümler sunuyoruz. Bu anlamda partner olarak kendi sektörünün öncü firmaları olan çok sayıda önemli müşterimiz var. Örneğin, kozmetik sektöründe faaliyet gösteren bir müşterimizin fabrikasında ROBOSHOT %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinelerimiz ve robotlarımız ile full otomasyon konseptinde çalışan sistemlerimiz mevcut. Devreye alma sırasında ve üretim esnasında ciddi kullanım kolaylıkları sunmamızı sağlayan en önemli faktör ise ürünlerin hızlıca birbiriyle haberleşmesini sağlayan sistemlerimizin varlığı. %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinemiz ROBOSHOT sayesinde oldukça temiz bir çalışma ortamı yaratıyoruz. Üretim alanındaki bu avantaj, bize önemli ölçüde enerji tasarrufu olarak geri dönüyor. Bunun yanı sıra robotlara entegre olarak çalışan kamera çözümleri de esnek üretim şartlarını sağlıyor. Üretimin her aşamasındaki bu teknolojik altyapı, birbiriyle haberleşen, kesintisiz iletişim kuran ve en verimli şekilde çalışan otomasyon çözümleri sunuyor. 

Müşterilerimize sunduğumuz çözümlerden bir diğeri ise Cobot olarak da bilinen CRX serisi işbirlikçi robotlar. CRX’in esnek kullanım altyapısı ve özellikleri, üretim hatlarına hızlıca adaptasyon yapabilmemize olanak sağlıyor. Üretimde verimliliği sağlayan etkenlerden biri de CRX’in insanlarla birlikte kolaboratif olarak çalışıyor olması. Bunun yanı sıra ağır ve tekrarlı işleri yapması da insan sağlığını koruyan faktörler arasında bulunuyor. Son dönemde uygulama alanlarımız arasında özellikle otomotiv, havacılık ve beyaz eşya gibi birçok sektör bulunuyor. CRX’in otonom sistem olan AGV ile birleştirilmesi cobotların sabit konumdan çıkarak farklı alanlara da erişmesini ve çalıştırılmasını mümkün kılıyor.

Dünya üzerindeki yapılanmanız, satış-servis ve pazar ağlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Genişleme ve büyüme stratejilerine bağlı olarak bugünden yarına nasıl bir değişim ön görülüyor?

Dünya genelinde 7 kıtada 750 bin robot ve 25 milyonun üzerinde toplam ürün kurulumumuzla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Müşterilerimize satış, teknik destek, Ar-Ge ve müşteri hizmetlerini içeren 360 derece hizmet ağı sunuyoruz. Otomasyon sistemlerinin geliştirilmesi, kullanım kolaylığı ve üretim kalitesinin artırılması yönündeki hizmetlerimizi 271 şubede 8 bin 200 personelimizle sağlıyoruz. Kesintisiz üretim kapasitesi sayesinde, 72 saat insan müdahalesi olmadan farklı kullanıcı beklentilerini karşılayabilmek adına yeni projeler de geliştiriyoruz. Üretim merkezimizde karanlık fabrika otomasyonuna yapmış olduğumuz yatırımların karşılığını en verimli şekilde alıyoruz. İleri teknolojili robotların yeni robotların üretimini yapabildiği bir sistemle faaliyet gösteriyoruz. Karanlık fabrikalarımızın en önemli özelliği ise uzaktan kontrol edilebiliyor olması. Bu sayede robotlarla gece boyu üretim yaparak maksimum verim alıyoruz. 

FANUC’un dünya ve Türkiye ölçeğinde, özellikle elektrikli plastik enjeksiyon makineleri ve endüstriyel robot alanlarındaki yıllık ortalama pazar payı nedir?

FANUC olarak birçok ürün grubunu bünyesinde barındıran ve fabrika otomasyon sistemlerinin ana bileşenlerini tek çözüm ortağı olarak müşterilerine sunan bir firmayız. Bu kapsamda tamamlayıcı ürün gruplarının başında gelen %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinemiz ROBOSHOT ile geçen ay itibariyle dünya genelinde kurulu 70 bin adet makineye ulaştık. Her ay Japonya’daki üretim hattımızdan müşterilerimize sevk edilmek üzere üretilen aylık 600 adet ROBOSHOT ile pazar payımız günden güne artmaktadır. Türkiye pazarında da günden güne artan talepler ve müşteri ağımızın genişlemesi neticesinde pazar payımız her geçen gün hızla artmaktadır. 

Aynı zamanda dünya üzerinde 750 bin robot kurulumuna ulaştık. Güncel olarak aylık 9 bin 400 adet robot üretimi yapabildiğimiz karanlık fabrikamızda çeşitli Ar-Ge çalışmalarına devam ederek müşterilerimizin tüm robotik ihtiyaçlarına çözüm geliştirmeye çalışmaktayız. Taşıma, kaynak ve makine yükleme boşaltma ile birlikte onlarca alanlarda kullanılan endüstriyel robotların üretimde daha fazla yer alması adına satış, teknik destek ve servis hizmetimizi sunuyoruz. Türkiye’de de dünya ile benzer bir şekilde üretimde endüstriyel robotların kullanımı hızla artmakta. Buna paralel olarak 100’den fazla robot modelimiz ile ülkemizde ve küresel olarak pazar payımızı arttırmaktayız.  

Biliyoruz ki FANUC Türkiye, 1993 yılında saha servis hizmetlerini yürütmek için kuruldu. Sonrasında satış, teknik destek ve başka bölümler eklendi. Bize bu gelişmelerden bahseder misiniz? Sizin dâhil olmanızla birlikte ne gibi gelişmeler ve yenilikler eklendi? 

Türkiye’deki kullanıcılarımıza 1993 yılından itibaren servis hizmeti vermeye başladık. 2012 yılında ise satış, teknik destek ve operasyon departmanlarımız devreye girdi. Böylece ileri teknoloji otomasyon sistemlerimizle kullanıcılarımıza daha iyi hizmet veriyoruz. Bu sayede Türkiye ekonomisine katma değer sağlıyoruz. Ürün gamımızda 100’ü aşkın robot modeli bulunuyor. Türkiye’nin önde gelen sektörlerinin üretim süreçlerine 0,5 kg’dan 2300 kg’a kadar taşıma kapasitelerimizle destek sağlıyoruz. Aynı zamanda dikey işleme, tel erozyon ve plastik enjeksiyon makinelerimiz ile müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Ürünlerimizin güçlü yedek parça stoku bulunuyor. Alanında tecrübeli ve uzun yıllar bizimle birlikte çalışan servis personellerimizle de satış sonrası hizmet konusunda rakiplerimizin önüne geçiyoruz. 

FANUC robotları çok uzun zamandan beri Türkiye’de pek çok üretim alanında kullanılıyor. Robotlaşma giderek artan bir talebe sahip, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler açısından yakın ve uzak döneme ilişkin hedefleriniz neler? 

1993 yılından bu yana servis hizmetlerini sürdürdüğümüz Türkiye’de, her geçen yıl artan geniş bir uygulama ve müşteri yelpazemiz mevcut. Tüm müşterilerimize optimize çözümler sağlıyor; güçlü yedek parça stokumuz, çalışanlarımızın üçte birini oluşturan genç mühendislerimiz ve uzman servis personellerimizle satış sonrası bakım konusunda kapsamlı hizmet sunuyoruz.

Türkiye pazarına verdiğimiz önemi gösteren bir diğer konu da Avrupa’daki ikinci tamir merkezinin burada bulunması. FANUC Türkiye Tamir Merkezi’ni, İstanbul’daki merkez binamızın içinde yaklaşık 1.500 metrekare alanda Avrupa Merkez Tamir Merkezi ile bire bir konseptte oluşturduk. Yüksek bir yatırım bütçesiyle kurduğumuz bu tamir merkezinde, ürünlerin tamirini bu konuda uzman ekibimiz tarafından gerçekleştiriyoruz.

Bunun yanı sıra FANUC’un Türkiye’de merkez ofis inşa etme hedefi de bulunuyor. Sancaktepe’de 15 milyon euro yatırımla 10 bin metrekarelik bir alana FANUC Türkiye’nin yeni akıllı bina yatırımını gerçekleştireceğiz. Burası, FANUC’un Türkiye’deki partnerleri ve çözüm sağlayıcılarının da ürünlerini sergileyebileceği teknolojik bir showroom alanı olarak oluşturulacak. Ayrıca öğrencilerin yeni projeler gerçekleştirebilecekleri çalışma alanlarına sahip olacak alan, teknolojik eğitim salonları ve seminer organizasyonları için bir konferans salonu içerecek. Sürdürülebilirliğe değer veren bir marka olarak merkezimiz yeşil bina konseptine de uygun olacak.

Hemen burada plastik enjeksiyon alanındaki makineniz ROBOSHOT’un fark ve üstünlüklerini sormak istiyorum. Hız, hassaslık, çeviklik, doğruluk gibi özellikler açısından kıyaslarsak neler söylemek istersiniz? 

Bir önceki nesil ROBOSHOT modellerine göre hızı ve esnekliğiyle öne çıkan α-SiB modeli, tamamen elektrikli olması sayesinde karbon dengesini iyileştirmek isteyen işletmelere ideal çözüm sunuyor. Yeni seri; kalıp üreticileri, tıbbi teknoloji ve otomotiv mühendisliği gibi önemli sektörlerdeki yüksek hassasiyetli plastik parça üreticilerine hitap ediyor. α-SiB makinelerinin öne çıkan birçok özelliği arasında kullanıcıların ister klasik yöntem olan butonlarla isterlerse akıllı telefon benzeri dokunmatik ekran ve kaydırma fonksiyonlarıyla kullanabilecekleri 21.5” HD FANUC PANEL iH Pro ekran da yer alıyor. Ayrıca 150 kN’dan 5000 kN’a kadar mengene kilitleme kuvvetleri, daha yüksek enjeksiyon hızı ve daha yüksek enjeksiyon basınçları standart olarak sunuluyor. 

ROBOSHOT’un Türkiye pazarındaki gelişimi nasıl oldu? Elektrikli plastik enjeksiyon makineleri piyasası sizce nasıl bir büyüme ivmesi gösterecek? 

CNC hassasiyetine sahip %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinemiz ROBOSHOT ile müşterilerimize düşük üretim maliyeti ile yüksek kalitede üretim imkanı sunmaktayız. Çözüm ortağı olarak gördüğümüz müşterilerimiz ile birlikte yaptığımız iş birliği sayesinde, enjeksiyon sektöründe sayısı günden güne artan başarılı projeler gerçekleştirdik. Üretim sahasında müşterilerimize sunduğumuz sorunsuz ve kesintisiz üretim imkanı doğrultusunda, ROBOSHOT %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinelerimize ilgi her geçen gün artmaktadır. İş birliği yaptığımız firmalardan gelen devam eden talepler neticesinde günden güne artan referans firmalarımız ve projelerimiz ile enjeksiyon sektöründeki pazar payımız artmaktadır.

Son yıllarda artan enerji maliyetleri ve üretimde verimliliğin önem kazanması neticesinde firmaların temel hedefi en kaliteli ürünü minimum maliyet ile üretmek olmuştur. Bu kapsamda üretimdeki kaliteyi arttırmak, minimum enerji ve bakım maliyeti ile üretime devam etmek ve çevre dostu üretim hatları kurmak isteyen firmalar, enjeksiyon üretim hatlarında %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinelerini tercih etmektedirler. Son yıllarda firmaların mevcut hidrolik sistemli makine parkurlarındaki değişime yönelik olarak başlatmış oldukları projeler, önümüzdeki yıllarda giderek artacak olan %100 elektrikli plastik enjeksiyon makinesi taleplerini kanıtlar niteliktedir.  FANUC olarak yıllardır üstün teknolojimiz ile geliştirdiğimiz %100 elektrikli makinemiz ROBOSHOT ile günden güne büyüyen bu alanda başarılı projeler gerçekleştirmeye devam edeceğiz.

Otomasyon ve inovasyon açısından değerlendirirseniz;  ROBOSHOT hız, verimlilik, enerji kullanımı, maliyet, hassaslık, farklı plastik komponentlere uyum, esneklik gibi konularda ne tür üstünlüklere sahip? Ayrıca kullanılan hammadde, bileşimler, çok parçalılık, parça kalitesi gibi konularda müşterilerinizin taleplerine özel çözümler üretiyor musunuz? 

%100 elektrikli plastik enjeksiyon makinemiz ROBOSHOT ile üretimin her aşamasında sahip olduğumuz teknolojik altyapı ve birbiriyle haberleşen kesintisiz iletişim sayesinde oldukça verimli bir çalışma ortamı yaratıyoruz. CNC hassasiyetine sahip makinemiz sayesinde üstün tekrarlama kabiliyeti ve minimum bakım maliyeti ile çözüm ortaklarımıza büyük avantajlar sunuyoruz. Ayrıca dünyanın en düşük enerji tüketimine sahip makinemiz ROBOSHOT ile üretim yapan çözüm ortaklarımız en zorlu projeleri minimum maliyet ile başarılı bir şekilde neticelendirmektedir. Son olarak müşteri ve müşteri adaylarımıza sunmuş olduğumuz fabrika otomasyon çözümleri ile otomasyona yönelik atılan adımları daha da anlamlı hale getiren robot sistemlerini makinelerimize kolayca entegre edebiliyoruz.

FANUC’un CNC kontrolü, robotik, yazılım, servo motor, ekran teknolojisi ve izleme gibi pek çok birimde üretim ve Ar-Ge çalışmalarını yürütüyor olması müşterilere nasıl avantajlar sağlıyor. Endüstri 4.0 uygulamaları alanındaki çalışmalarınız ne düzeydedir? 

FANUC robotlarının öne çıkan özellikleri arasında kendi teknolojisini tamamen kendisinin üretmesi geliyor. Başka bir deyişle üçüncü parti bir firmadan teknoloji satın almaksızın kontrol ünitelerini, servo motorları ve sürücü teknolojilerini kendimiz üretiyoruz. Basit ve hızlı kurulum imkanı sağladığımız prosesler arasında robota entegre teknoloji çözümlerimiz ile görüntü işleme ve kuvvet kontrolü yer alıyor. Bu noktada Endüstri 4.0 dahilinde Ar-Ge çalışmalarına ve karanlık fabrika konseptine verdiğimiz önem de ortaya çıkıyor. Karanlık fabrika uygulamasını kendi ürünlerimizle 10 yıl önce devreye almamız bizim için büyük bir avantaj oldu.

FANUC olarak bir süre önce uluslararası çapta e-mobilite alanında büyük bir sipariş aldık. Bu kapsamda elektrikli otomobil gövdelerinin üretiminde kullanılması için bu yıl içinde teslim edilmesi planlanan yaklaşık 500 adet robotu Köln’deki Ford tesisine tedarik edeceğiz. FANUC robotları önemli otomotiv üreticilerinin üretim tesislerinde fark yaratıyor. FANUC’un global çapta yenilikçi teknolojilerin üretiminde sağladığı katkıyı, güçlü kadromuz ve uzman ekibimiz sayesinde Türkiye’deki otomotiv endüstrisinde de sunmaya hazırız.

Servis, teknoloji eğitimi ve yedek parça sağlamadaki kurumsallık ve sorun çözücülük makine temininden daha önde geliyor. Bu bildiğimiz kadarıyla sizin de mottonuz. Bu alanda müşterilerinize nasıl destek sağlıyorsunuz? Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz?

FANUC Türkiye olarak müşterilerimize sunduğumuz satış sonrası hizmetlere tamir hizmetini de ekleyerek, 360 derece bir konsept ile faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. FANUC’un Avrupa’daki ikinci tamir merkezini Türkiye’de açması da bunun en net göstergesi. İşletmelere zaman ve maliyet kayıpları yaşatan çözümler yerine profesyonel, hızlı ve ekonomik tamir hizmetimizle üretim kayıplarını minimize etmeyi arzuluyoruz. FANUC tarafından üretilen orijinal yedek parçalar ve sarf malzemeleri ve yine FANUC tarafından üretilen test ekipmanlarıyla yapılacak tamirlerde FANUC kullanıcılarına sunulacak 1 yıl garanti ile Türkiye’nin kilit sektörlerinden olan savunma sanayisi sektörüne tam kapsamlı hizmet veriyoruz.

Karbon salınımını azaltmak; küresel ısınmanın felaketlere gebe sonuçlarını engellemek açısından dünyanın en hassas olduğu ve ortak hareket ettiği bir mesele. Makineleriniz bu alanda çevreci plastiklerin üretimine ve teknolojik işbirliğine nasıl katkı sunuyor?

FANUC’ta, çevreyle uyum içinde çalışmak felsefimizin önemli bir parçası. Bu nedenle otomasyon çözümlerimizi geliştirirken ve sunarken sürdürülebilirliğe ve çevreye özen göstermeye odaklanıyoruz. İster robot ister fabrika otomasyon çözümü olsun, ürünlerimizi çevreye saygıyla üretiyoruz. 

İlk günden itibaren hedefimiz tek bir ağaç kesmemek. FANUC olarak bunun için de sürdürülebilir üretim teknolojileri geliştirmeye devam ediyoruz. Üretim süreçlerimizi olabildiğince çevre dostu ve sürdürülebilir kılmak için enerji tüketimini ve atıkları azaltmaya, geri dönüşümü öne çıkarmaya ve kimyasal madde kontrol süreçlerimizi sürekli olarak iyileştirmeye çalışıyoruz. Çalışanlarımızın çevresel etkimizi tümüyle anlamalarına ve asgari düzeye indirmelerine yardımcı olmak için tüm kıdem derecelerinde ve sorumluluk alanlarında işe özel çevresel eğitimleri sağlıyoruz.

Hedefler belirlemek, daha sürdürülebilir olmanın en iyi yoludur; bununla birlikte, harici kılavuzluk ve kalite kontrol de önem taşıyor. Bu nedenle bağımsız bir çevreyi koruma komitesi ile orta ve uzun vadeli hedeflerimize erişmek için ortaklık yapıyoruz.