Wednesday, May 22nd

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview Elektrikli araçlar için hazırız

Elektrikli araçlar için hazırız

Eurotec Mühendislik Plastikleri A.Ş. Pazarlama Proje Yöneticisi Gökhan Bahtiyar ile dosya konumuz kapsamında gerçekleştirdiğimiz röportajımızda şirket olarak yakaladıkları başarılara ve gelecek dönem hedeflerine değindik.

Elektrikli ve otonom araçlar için öncü hammadde tedarikçisi olarak ürünler ve çözümler geliştirdik. Sektörde öncü olan OEM firmalarının elektrikli araç özelliklerini inceleyerek, otomotiv ve elektrik-elektronik sektörlerindeki engin malzeme bilgisi ve deneyimi ile bu alanda termoplastik malzemelerin sahip olması gereken özellikleri belirledik. OEM firmaların ihtiyaçlarına yönelik geniş malzeme çeşidi sunabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Gökhan Bey öncelikle kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Lisans eğitimimi Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde tamamladım. Eurotec’te Pazarlama Proje Yöneticisi olarak görev yapmaktayım. Daha evvel ağırlıklı olarak polimer sektörü, otomotiv yan sanayinde Proje, Üretim ve Ar-Ge departmanlarında görev aldım.

Mühendislik plastikleri alanında 2004’ten bu yana varlık gösteriyorsunuz. En başa gidersek; standart ürünlerde rekabetçi, özel ürünlerde yaratıcı çözümler sunan Eurotec Mühendislik Plastikleri’nin Türkiye’deki kuruluş aşamaları ile birlikte gelişim sürecini öğrenmek isteriz.

Eurotec 2004 yılında Tekirdağ Ergene’de bulunan Avrupa Serbest Bölge içerisinde kurulmuş ve “terzi işi akılcı çözümler” mottosuyla iş ortaklarına fark yaratan çözümler sunarak bugüne gelmiştir. 2006 yılında ilk ihracat ödülünü alan Eurotec, devam eden yıllarda bu ödülü bir alışkanlık haline getirmiştir diyebiliriz. 2007 yılında %50, 2013 yılında %50 ve 2021 yılında %35 kapasite artırımı ile sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Avrupa’nın en büyük üreticilerinden biri haline gelmiştir. 2010 yılında kurulan Ar-Ge pilot tesis ve 2015 yılında kurulan Müşteri Servis Merkezi ile iş ortaklarına ürün geliştirme ve numunelendirme aşamalarında hızlı ve esnek çözümler sunarak aynı zamanda teknik ve analiz desteği vermeye başlamıştır. 2018 yılında Tec+ adıyla Araştırma Geliştirme Merkezimiz tescillenmiş ve projelerinde ivmeyi arttırmıştır. Gelmiş olduğu noktada Eurotec, özellikle otomotiv, beyaz eşya ve elektrik-elektronik sektörlerinde global bir tedarikçidir.

Ürün yelpazeniz ve uygulama alanları hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz? Üretimleriniz en çok hangi sektörlere katkı sağlıyor?

Portföyümüzde bulunan PA6, PA6.6, PA6.10, PPA, Yüksek Performans PA, PBT, PET, PC, PPO, PESU, PPSU, PSU, PC/ABS, PP, PE, POM, PEEK, PPA, TPU ve PK kompaund ürünlerle çok farklı sektörlerdeki iş ortaklarımıza değer katıyoruz. Avrupa’nın önde gelen mühendislik plastikleri üreticisi olarak, otomotiv, elektrik & elektronik, beyaz eşya, inşaat, havacılık, endüstriyel ürünler ve sağlık ekipmanlarına kadar birçok sektör için hammadde konusunda onların çözüm ortağıyız.

Eurotec ’in portföyündeki ürünlerin öne çıkan özelliklerini ve farklılıklarını, geri dönüşüme uyumluluğu ve katkısı açısından değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz?

Pazardaki son trendleri ve yenilikleri yakından takip eden Eurotec, yürüttüğü yenilikçi Ar-Ge projeleri ile mühendislik plastikleri alanında her zaman öncü rol oynayarak, sektöründeki birçok ilki başarmış ve fark yaratan yenilikçi ürünler ortaya çıkarmıştır. Bu ürünler üzerinde sürekli iyileştirme ve geliştirme yaparak inovatif yaklaşımlarla sunulmaktadır. Ayrıca geri dönüştürülmüş ürünler konusunda oldukça deneyimli olan Eurotec’in portföyünde birçok geri dönüştürülmüş ürün bulunmaktadır. En son teknoloji ile donatılmış tesisinde mekanik özellikler olarak birinci kalite diye tabir ettiğimiz ürün kalitesine çok yakın değerlerde kampound ürünlerini müşterilerinin özellikle otomotiv, elektrik-elektronik ve beyaz eşya sektörlerinde kullanımına sunmaktadır. Doğa dostu ürünler konusunda son dönemde özellikle biyo malzemelere odaklanan Eurotec, karbon ayak izini sıfırlama hedefiyle doğada çözünebilen yeni ürünler geliştirmektedir.

Ar-Ge çalışmalarınız ve üretimlerinizin teknolojik altyapısından söz eder misiniz? 

Ar-Ge merkezimizde numunelendirme ve geliştirme süreçlerinde üretim yaptığımız pilot tesis ve Türkiye’nin alanında en geniş laboratuvar imkânlarına sahibiz. Bu imkânlar ile uygulama hedefli özel ürünler geliştirerek, müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygunluğunu analiz edebiliyoruz. Her yıl artan yüksek teknolojili ekipman sayımız ile analiz kabiliyetimizi geliştirerek akademisyenler ile birlikte ortak projeler yürütüyoruz. Bu sayede terzi işi ve rekabetçi ürün çözümleri sunuyoruz.

Üretim tesisleriniz, istihdam profiliniz, yıllık üretim kapasiteniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Her yıl teknoloji yatırımlarına önemli bir bütçe ayırıyoruz. Gelişen teknolojiye ayak uydurmak için dijital dönüşümün içindeyiz. İlk aşamadan son aşamaya kadar gelişen teknolojiye ayak uydurarak verimlilik artışımızı da sağlayacak yatırımları yapıyoruz. Bu dönüşüm ile beraber firma ve çalışan profili de değişiyor, değişim başarıyı getiriyor. Deneyimli, dinamik ve servis odaklı bir ekibe sahibiz. İşine tutku ile bağlı, odağı müşteri olan, sorumluluk bilincine sahip çalışma arkadaşlarımızla bir aile olarak müşterilerimize hizmet sunuyoruz. Yıllık üretim kapasitemiz 37 bin ton seviyesindedir. 

Vizyon, misyon, ilke ve değerlerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz yönetim sistemlerimiz ile sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmayı ve sektörümüzde en saygın olmayı amaçlıyoruz. Eurotec belgeleme ve sertifikasyon konusuna önem vermektedir. ISO 9001-10002-14001-27001-45001-50001 ve IATF 16949 belgelerine sahibiz. Çevresel ve regülasyon kaynaklı düzenlemelere ciddi zaman, kaynak ayırıyor ve hızlı reaksiyon gösteriyoruz. Bunun yanında sadece bu konuda çalışan bir ekibimiz mevcut. 

İhracat yaptığınız ülkeler ve pazar payınızı artırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

Mühendislik plastiklerinde Türkiye’de pazar lideri ve 42 ülkeye düzenli ihracat yapan bir firmayız. Avrupa başta olmak üzere, Ortadoğu, Afrika ve Uzak Doğulu farklı sektörlerden iş ortaklarımıza hayatın her alanında uygulamaya geçecek ürünlerimizle fark yaratmalarına yardımcı oluyoruz. İş ortaklarımız ve potansiyel müşterilerimize standart çözümler sunmanın yanında, özel ürünler geliştirmek için birlikte çalışıyoruz.

Piyasada olmayan veya uygulamaya özel ürün taleplerine yönelik müşterilerinize nasıl destek sağlıyorsunuz? Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz?

Müşteri problemlerine fark yaratan çözümler sunmak için plastik işleme teknolojileri simüle edilerek malzemedeki değişikliklerin nihai ürün kalitesine olan etkileri ve proses ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunları imalata geçmeden önce saptayabiliyoruz.

Çeşitli sektörlerin ihtiyacına yönelik; metal yerine geçen ve metalin dezavantajlarını ortadan kaldıran, çevre dostu, yüksek ısı dayanımlı, termal iletken, elektrik iletken, darbe dayanımlı, alev geciktiricili, yüzey modifikasyonlu, yüksek cam elyaf takviyeli ancak çarpılma eğilimi olmayan, EMI/RF kalkan özelliğine sahip, lazer ile markalanabilen ürünlerimiz sunduğumuz akılcı çözümlerden bazılarıdır.

Pandeminin başlamasıyla medikal sektörünün ihtiyaçlarını mümkün olduğunca hızlı karşılayarak, antibakteriyel masterbatch, cerrahi maskeler için filtrasyon özelliğini iyileştiren masterbatch ve UV-C dayanımı sağlayan masterbatch katkıların geliştirilmesi üzerine çalışmalar yürüttük. Bunun yanında %100 veya kısmi biyobozunur ürünler ile ilgili yapılan ürün geliştirme çalışmalarını başarıyla yürüterek, yeşil ürün portföyümüzü oluşturuyoruz.

Satış öncesi ve sonrasında iş ortaklarımızın ihtiyacı olan tüm teknik desteği ve analizleri en hızlı şekilde sağlayabiliyoruz.

Sektördeki rekabette firmanızı ön plana çıkaran farklılıklar nelerdir? Türkiye ve dünya piyasasındaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz?

Yüksek teknolojik altyapıya ve çok çeşitli ürün gruplarına sahip olmak, Eurotec’i öne çıkaran unsurlardır. Ar-Ge Merkezi olarak nitelikli projeler yürütmemiz, laboratuvarımızdaki test ekipman yatırımlarımızı her yıl arttırmamız, üretim kapasitemizi arttırmamızın yanı sıra üretim teknolojimizde modernizasyona yatırım yapmamız ve dijital dönüşüme ayak uydurmak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar ile rekabette sürdürebilirliğimizi sağlıyoruz. Ürün kalitemiz sayesinde iş ortaklarımızla güvenilir, uzun vadeli bir bağ kuruyor ve ihtiyaçlarına tam anlamıyla karşılık verebiliyoruz.

Bugüne kadar yurt içinde ve yurt dışında başarıyla sonuçlanmış birçok projeye imza attık. Avrupa’nın önde gelen, Türkiye’nin en büyük PA üreticisiyiz. 

Firmanızın 2022’den beklentileri ve hedefleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? 

Ar-Ge tabanlı olduğumuz için faaliyetlerimizdeki temel odağımız, henüz oluşmamış talebi öngörerek, hizmet verdiğimiz sektörlerin gelecek dönem eğilimlerine uygun, sürdürülebilir ve yaratıcı çözümleri, iş ortaklarımız talep etmeden proaktif biçimde hazır hale getirip, iş ortaklarımızın rekabetçiliğini ve yenilikçiliğini diri tutmaya devam edeceğiz. 

Bu yıl katıldığımız tüm etkinlik ve fuarlarda belirttiğimiz gibi elektrikli araçlar için hazırız! Elektrikli ve otonom araçlar için öncü hammadde tedarikçisi olarak ürünler ve çözümler geliştirdik. Elektrikli araçlar ve otonom araçlarla birlikte ortaya çıkan gereksinimleri karşılayabilmek adına yüksek nitelikli deneyim ve bilgi birikimine sahip uzman bir e-mobilite ekibi kurduk. Sektörde öncü olan OEM firmalarının elektrikli araç özelliklerini inceleyerek, otomotiv ve elektrik-elektronik sektörlerindeki engin malzeme bilgisi ve deneyimi ile bu alanda termoplastik malzemelerin sahip olması gereken özellikleri belirledik. OEM firmaların ihtiyaçlarına yönelik geniş malzeme çeşidi sunabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Firmanızın hizmet anlayışı ve Türkiye piyasasına bakışı konusunda neler söylenebilir? 

Saygınlık, güvenilirlik, yenilikçilik ve rekabetçilik gibi temel değerlerimizi tüm operasyonlarda her an yaşatarak üstün kalite ve hizmet anlayışımızı sürdürüyoruz. İş ortaklarımızla kurduğumuz güçlü bağlar sayesinde Eurotec, mühendislik plastikleri sektöründe yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda tercih edilen tedarikçi konumuyla ön plandadır. Sürdürülebilirlik yaklaşımımız, üretim faaliyetlerimizde de ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun olarak sürekli iyileştirilmektedir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Eurotec’in yüksek bilgi birikimi ve tecrübeleriyle hazırladığı insana ve hayata daha fazla dokunacak yeni ürün grupları geliştirmeleri devam ediyor. İhtiyaç ve gereklilikler değiştikçe, Eurotec her zaman bir adım önde ve hazır olmayı sürdürecektir.