Thursday, Feb 09th

Last updateWed, 25 Jan 2023 1pm

You are here: Home Interview Bu yeni yatırımla her sektöre ve coğrafyaya hizmet verebilecek konumdayız

Bu yeni yatırımla her sektöre ve coğrafyaya hizmet verebilecek konumdayız

Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret A.Ş. Türkiye Genel Müdürü Ekin KurtUnnox Group ile Aksoy Plastik firmalarının ortak girişimi olan Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret A.Ş. Türkiye Genel Müdürü Ekin Kurt ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

"Türkiye başta olmak üzere Doğu Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Orta Doğu pazarlarına geniş ürün gamımız ile en iyi hizmeti vermek, rekabetçi ve yüksek kaliteli ürünler sunmak, yenilikçi ve katma değerli çözümler geliştirmek için iç ve dış pazarlarda gerek kendi deneyimli ekibimizle gerekse distribütör ağımızla hizmet vermeye başladık. Müşterilerimiz için en özel renkleri yaratmakta, en zor teknik gereksinimleri dahi karşılayabilen çok çeşitli masterbatchler üretebilmekteyiz"

Ekin bey öncelikle kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Kimya Mühendisiyim, Kimya Yüksek Lisansı ve MBA yaptım. Plastik sektöründe uluslararası firmalarda son 12 yılı Üst Düzey Yöneticilik olmak üzere 6 yıl Türkiye A.Schulman’da, 18 yıl Belçika ve Türkiye Clariant’ta satış ve teknik görevler üstlendim. Kasım 2021 itibari ile Barcelona merkezli Unnox Group ile İstanbul merkezli Aksoy Plastik firmalarının ortak girişimi olan Unnox Aksoy şirketinin Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladım.

Unnox Aksoy A.Ş.’nin kuruluşu, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Masterbatch tasarımı, üretimi, pazarlaması ve dağıtımında bir Avrupa standardı olan Unnox Group (Merkezi Barselona’da olup Sherpa Capital’in bir yan kuruluşudur) ile teknoloji odaklı özel renkli masterbatchler ve yüksek kaliteli ürünler üreticisi Aksoy Plastik (İstanbul merkezli), Türkiye’ye yatırım yapma kararı aldı ve Unnox Aksoy Kimyasal Ticaret A.Ş. şirketini kurdu. 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren faaliyetlerine başlayan ortak girişim şirketi, Aksoy Plastik ve Unnox Group’un tüm ürün portföyünün tanıtımını ve satışını yapmaktadır. Bu yatırım ile partner firmalar yüksek kaliteli ürün gamını tamamlamış, her sektöre ve her coğrafyaya hizmet verebilecek seviyeye ulaşmıştır. Geniş ürün gamı, yüksek kalitesi, rekabetçi fiyatları ve deneyimli ekibi ile Unnox Aksoy için güçlü bir büyüme potansiyeli öngörmekteyiz.

Ürün yelpazeniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Avrupa’da 2’nci, dünyada ise 6’ncı sırada olan Türk Plastik sektörünün temel girdilerinden masterbatch (taşıyıcı polimere karıştırılmak üzere hazırlanmış konsantre boya ve katkılar) katma değerli bir üründür. Ürünlerimizi 5 ana grupta toplayabiliriz. Renkli masterbatchler, Katkılar, Combibatchler, Siyah ve Beyaz masterbatchler.

Unnox Aksoy’un portföyündeki ürünlerin öne çıkan özelliklerini, üstünlüklerini ve farklılıklarını değerlendirmenizi istesek neler söylersiniz? Üretimleriniz en çok hangi sektörlere katkı sağlıyor?

Renkli Masterbatchler: Müşterilerimiz için en özel renkleri yaratmakta, sunduğumuz ürünlerin her birinde daima maksimum kaliteyi sunmaktayız. Masterbatch renk skalamız çok geniş olup, mat, yarı saydam, şeffaf, iki renkli, sedefli, metalik, simli, floresan, fosforlu, buzlu, ahşap desenli, termokromik, granit desenli, pırıltılı efektler de verilebilmektedir.

Beyaz Masterbatchler: En zor teknik gereksinimleri dahi karşılayabilen çok çeşitli beyaz masterbatchler üretebilmekteyiz. İnce filmlerde çalışabilen, gıdaya uygun, yüksek opasiteye ve optimum dağılım seviyesine sahip, dispersiyon ajanları içermeyen, yüksek miktarda Titanyum Dioksit içeren, dış mekan ürünlerine uygun beyaz masterbatchler üretmekteyiz.

Siyah Masterbatchler: Standart siyahtan özel siyahlara kadar farklı uygulamaları kapsayan ürünlerimizdir.

Combibatchler: Renk ve katkı maddelerinin bir arada kullanıldığı özel formüllü ürünler olan combibatchleri müşteri talebine göre hazırlayabilmekteyiz. Renk ve katkıları birleştiren özel formülasyonlar, maliyetli olabilen çoklu dozajlama sistemleri ihtiyacını ortadan kaldırdıkları için maliyet tasarrufu sağlar. Bu ürünler tüm bileşenlerin tek bir ürüne doğru şekilde eklenmesini sağlarken üretim sürecini de kolaylaştırır.

Katkı Masterbatchleri: Müşterilerimizin ürünlerinin kalitesini arttırmalarına yardımcı olmak için geliştirdiğimiz çok çeşitli katkı masterbatchlerimiz de mevcuttur. En iyi çözümü sunmak için müşteriye özel çalışmalar yaparak her uygulamaya özel formülasyonlar geliştiriyoruz.

Başlıca katkı masterbatchlerimiz;

Polimer Process İyileştirici: Parlaklığı arttıran, yüzey bozukluğunu engelleyen, maliyet avantajı sağlayan katkı masterbatchleridir.

Kaydırıcı Ajan: Film yüzeylerinde migrasyon oluşturmadan yapışmasını azaltan ve filmlerin rahat açılmasını sağlayan katkı masterbatchleridir.

Bloklanma Önleyici: Filmler arasında boşluklar oluşturarak birbirlerine yapışmalarını engelleyen katkı masterbatchleridir.

Buğu Önleyici: Film yüzeyindeki su buharını önleyen katkı masterbatchleridir.

Çizilme Önleyici: Plastik ürünlerin kalıptan çıkarılmasını kolaylaştıran, yüzeyinin çizilmesini önleyen katkı masterbatchleridir.

Oksitlenme Önleyici: Isısal bozunmayı, sararmayı ve jelleşmeyi engelleyen katkı masterbatchleridir.

Optik Beyazlatıcı: Ürünün olduğundan daha beyaz görünmesini sağlayan katkı masterbatchleridir.

Statik Elektriklenme Önleyici: Plastik ürünlerin yüzeyinde statik elektrik birikmesini ve ürünün tozlanmasını engelleyen katkı masterbatchleridir.

UV Işık Stabilizatörü: Plastik filmlerdeki polimeri UV’ye karşı koruyan katkı masterbatchleridir.

Kızıl Ötesi: Tarımda kullanılan uzun dalga emisyonlarının soğutma etkisini azaltırken kızıl ötesi dalgaların ısıtmasını artıran katkı masterbatchleridir.

Antimikrobiyeller: Mantar, küf ve bakterilerin oluşumunu önleyen katkı masterbatchleridir.

Çekirdekleştirici Ajan: Özellikle polipropilenin optik özelliklerini iyileştiren, berraklaştıran katkı masterbatchleridir.

Lazer Markalama: Plastik yüzeylerde yüksek kontraslı markalamayı sağlayan katkı masterbatchleridir.

Matlaştırıcı Ajan: Film, şişirme, enjeksiyon ve levha uygulamalarında parlaklığı azaltan ve mat yüzey sağlayan katkı masterbatchleridir.

Kokulu Masterbatch: İstenilen aromatik koku ile (lavanta, çilek, limon, vanilya) kötü kokuyu maskeleyen katkı masterbatchleridir.

Purge: Okside olmuş maddeyi makinenin içinden uzaklaştıran, makine duruşlarında degradasyonu engelleyen, renk geçişlerinde ya da polimer değiştirilmesi esnasında prosesi temizleyen katkı masterbatchleridir.

Ürünlerimizin başlıca uygulama alanları;

  • Esnek Ambalaj (Laminasyon, Shrink, Ağır Hizmet Torbaları, Bariyer, Hijyen için Şişirme Filmler)
  • Sert Ambalaj (Şişeler, Kapaklar, Kovalar, Isıyla Şekillendirilen Levhalar)
  • Mühendislik Plastikleri (Otomotiv, Beyaz Eşya, Elektrikli Ev Aletleri)
  • Yapı ve İnşaat (İzolasyon, Boru, Kablo)
  • Tüketici Ürünleri (Oyuncaklar, Kişisel Bakım, Kozmetik, Stadyum Koltukları, Ev Eşyaları, Bahçe Mobilyası)
  • Elyaf (Halı, Non Woven)
  • Tarımsal Örtüler (Sera, Silaj ve Malç Filmleri, Sulama Boruları, Su Depoları)
  • Ekstrüzyon Şekillendirme (Kablo, Levha, Boru, Pencere Profilleri)
  • Kompaund ve Geri Dönüşüm

Unnox Group sürdürülebilirlik konularındaki yoğun çalışmalarıyla dikkat çekmektedir (2020 verilerine göre su tüketiminde %42.1, elektrik tüketiminde %7.8, gaz tüketiminde %11.2 düşüş).

Ar-Ge çalışmalarınız ve üretimlerinizin teknolojik altyapısından söz eder misiniz?

İspanya ve Türkiye başta olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerindeki 40’dan fazla ARGE çalışanı, üniversiteler ve teknoloji merkezleri ile projeler geliştirmektedir. Unnox Group olarak 100.000’den fazla ürün mevcut olup yılda 3.000’in üstünde inovatif çalışma yapılmaktadır. Müşterilerimize en rekabetçi çözümleri sunmak için son teknoloji makinelere yaptığımız yatırımlarla sürdürülebilir büyüme stratejisi izliyoruz. Tüm fabrika laboratuvarlarında TGS, DSC, FTIR ve XRAY temel ekipmanlarımızdır.

Üretim tesisleriniz ve sahip olduğunuz kalite belgeleri ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Unnox Group ISO 9001, ISO 22000, ISO 14001 kalite yönetim belgelerine sahip olup İspanya’da 3 üretim tesisine ve Fransa’da büyük bir dağıtım merkezine sahiptir. Aksoy Plastik ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 45001 kalite yönetim belgelerine sahip olup Türkiye’de üretim tesisi vardır. Bu iki firmanın ortak girişimi olan Unnox Aksoy olarak İstanbul Ataşehir’deki ticari ofisimizde hizmet vermekteyiz.

İhracat yaptığınız ülkeler ve pazar payınızı artırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

Türkiye başta olmak üzere Doğu Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu ve Orta Doğu pazarlarına en iyi hizmeti vermek, rekabetçi ve kaliteli ürünler sunmak, yenilikçi ve katma değerli çözümler geliştirmek için iç ve dış pazarlarda gerek kendi ekibimizle gerekse distribütör ağımızla hizmet vermeye başladık. Başlangıç noktası olarak günümüzde Unnox Group üretim kapasitesinin %60’ını İspanya dışına ve Batı Avrupa ülkelerine ihraç etmektedir. Aynı zamanda bugün Aksoy Plastik üretim kapasitesinin %60’ını Türkiye dışına ihraç etmektedir.

Piyasada olmayan veya uygulamaya özel ürün taleplerine yönelik müşterilerinize nasıl destek sağlıyorsunuz? Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz?

Müşterilerimizin proseslerine ve taleplerine uygun renk çalışmaları yapılmakta, proses ve ürünleri iyileştiren katkı çözümleri sunmakta, talep eden müşterilerimiz için malzeme güvenlik bilgi formları ve teknik bilgi formları hazırlamaktayız. Ayrıca müşterimizin satış sonrası ürünle ilgili herhangi bir sorun yaşaması durumunda hem yerinde hem de laboratuvarlarımızda uzman ekiplerimizle en kısa sürede çözüm üretmekteyiz.

Sektördeki rekabette firmanızı ön plana çıkaran farklılıklar nelerdir? Türkiye ve dünya piyasasındaki konumunuzu nasıl buluyorsunuz?

Avrupa’da 60 yılı aşkın tarihçesi, teknolojisi ve inovatif çalışmaları ile öne çıkan Unnox Group, 40 yıllık deneyimi, üretiminin %60’tan fazlasını ihraç etmesi ile ülke ekonomisine yaptığı katkıdan dolayı Aksoy Plastik ön plana çıkmaktadır.

Firmanızın 2022’den beklentileri ve hedefleri hakkında neler söyleyebilirsiniz? Ürün, hizmet ve diğer faaliyet konularınızda yatırım ve yenilikler olacak mı?

2022 yılına beklediğimiz gibi yüksek satış hacmi ile başladık ve takip eden aylarda da bu trendin devam etmesi için gerekli tüm hazırlıklarımızı yaptık. Sürekli yeni ürünler geliştirmekteyiz. Ayrıca satıştaki büyümemize paralel olarak stratejik yatırımlar yapacağımızı da düşünüyorum.

Firmanızın hizmet anlayışı ve Türkiye piyasasına bakışı konusunda neler söylenebilir? Türkiye’de bu sektörün yurtiçi performansını ve gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu yeni yatırımla her sektöre ve her coğrafyaya hizmet verebilecek konumdayız. Türkiye bölgesinde ticari geçiş konumunda olması, iç pazarın büyüklüğü, ihracat imkanları, kaliteli iş gücü ve Avrupa pazarına yakınlığı ülkemizi güçlü kılmaktadır. Buna paralel olarak Türk plastik sektörü de hızla büyümekte, daha fazla katma değerli ürün üretmektedir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Covid 19 ve diğer faktörler, ücretler, enflasyon, para biriminin zayıflaması, polimer tedarik zorluğu ve teslim süresi, lojistik sorunlar, nakit tahsilat gibi bazı zorluklara neden olmaktadır. Ancak diğer yandan pandemi ticaret döneminde tüketicilerin güvenli, kolay, geri dönüşümlü malzemeler olmasından dolayı plastik ambalajlara ilgisi daha da artmıştır. Türkiye her zaman yabancı yatırımcıların ilgisini çekmiştir, çekmeye de devam edecektir. Sektörümüzün özellikle ham madde arz talep dengesi gerekliliği olarak petrokimya alanında yatırımlar olmasını beklemekteyim. Bu da sektörün daha da gelişmesine olanak sağlayacaktır.

Ayrıca plastik sektörüne katkılarınızdan dolayı Plastik & Ambalaj Teknolojisi dergisine teşekkür ederim.