Wednesday, May 22nd

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview Yenilikçi, teknolojik ve üretim kararlığına sahip plastik enjeksiyon makineleri

Yenilikçi, teknolojik ve üretim kararlığına sahip plastik enjeksiyon makineleri

Woojin Plaimm, Güney Kore’deki yaygın ve pazara hakim satış ofislerinin yanı sıra uluslararası 25 satış ofisinde irtibatta olduğu tüm müşterilerine merkez fabrikasında ürettiği plastik enjeksiyon makinelerini tek noktadan tedarik ediyor. Markanın Türkiye Ofis Müdürü Ender Ergenç makinelerinde kullanılan donanım, yazılım ve teknik özellikler bir araya geldiğinde Avrupa menşeili ürünler ile rekabet halinde olduklarını belirtiyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 

Woojin Plaimm firmasında Türkiye Ofis Müdürü olarak görev yapmaktayım. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ve İşletme eğitimlerim var. Farklı sektörlerde ve pozisyonlarda 20 yıllık satış deneyimimin yaklaşık 10 senesi plastik sektöründe gerçekleşti. 2014 sonundan beri Woojin Plaimm Türkiye Ofisi’nde görev yapmaktayım. 

Woojin Plaimm ve Türkiye Ofisi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Woojin Plaimm firması 1985 yılında kurulmuş plastik enjeksiyon makinesi üreten bir firmadır. 485.000 m2’si kapalı, yaklaşık 700.000 m2’lik fabrikasında A’dan Z’ye entegre tesis üretim felsefesiyle müşterilerine her zaman daha kaliteliyi üretmeye adanmış bir organizasyona sahiptir. Plastik enjeksiyon makinesi dışında başka bir ürün grubunun olmaması konsantrasyonunu tek noktada toplayarak uzmanlaşmasını sağlamaktadır. 

2007 senesinde kurmuş olduğu Teknik Eğitim Merkezi temelde müşterilerine hizmet etmekte ve bunun yanı sıra teorik ve pratiği birleştirdiği derslikleriyle birlikte Güney Kore’de iş eğitimi vermektedir. Woojin Plaimm’in Teknik Eğitim Merkezi’ni tamamlayarak sertifikalarını alan öğrenciler Güney Kore’de plastik üreticilerinde iş bulma imkanına sahip olmaktadırlar. 

2014 yılında Avusturya’da açmış olduğu ikinci Ar-Ge merkeziyle birlikte mevcut bilgi ve tecrübelerine Avrupa bakış açısını katarak makinelerinde kalite ve hassasiyet noktasında Avrupalı üreticileri hedeflemeye başlamıştır. 

Woojin Plaimm Türkiye Ofisi 2014 Haziran ayından beri aktif olarak müşterilerine satış ve satış sonrası servis alanında 7/24 hizmet vermektedir. Distribütör veya tüccar değil firmanın kendi ofisi olmamız sebebiyle Woojin Plaimm merkez firmayı direkt olarak Türkiye müşterileriyle buluşturabiliyoruz. En güncel model ve yenilikleri eş zamanlı olarak Türkiye kullanıcısının hizmetine sunabiliyor, satış ve satış sonrası hizmetlerimizde Woojin Plaimm merkez firmanın gücünü arkamıza alarak müşteri memnuniyeti odaklı bir hizmet yaklaşımı sergileyebiliyoruz. 

Plastik enjeksiyon makinelerinizin genel özellikleri ve çalışma prensipleri nedir? 

Woojin Plaimm firması 1985 yılından bu yana ana uzmanlığı olan plastik enjeksiyon makinesi üretimiyle tüm dünyada plastik endüstrisine makine tedarik etmektedir. Bu bağlamda biz de Türkiye Ofisi olarak müşterilerimizle düzenli irtibat halinde olarak üretimde ihtiyaçlarını anlamaya, gereksinimlerini iyi tespit etmeye ve kendimize hedef belirlediğimiz son teknoloji hizmet kalitesini, kendilerine özel çözümlerimizle sunmaya gayret etmekteyiz.

Woojin Plaimm modellerinin tonaj aralığı 30 ~ 4300 tondur. Çift plaka (DL-A5) ve makaslı (TH-A5) olmak üzere servo hidrolik ve elektrikli (TE-A5) modelleri, 50 ~ 450 aralığında döner tabla dik enjeksiyon (VHA-RS) modelleri, “Super Foam” teknolojisini uyarladığı elektrikli ve servo hidrolik çift plaka modelleri ve 2K teknolojisini uyarladığı çift plaka DL-A5 modelleriyle kullanıcılara hizmet vermekteyiz. 

Makinelerinizin öne çıkan teknik özellikleri, avantajları ve farklılıkları hakkında neler söylersiniz?

Woojin Plaimm firması ürettiği makinelerinde kalite ve hassasiyeti baz alarak donanım, yazılım ve teknoloji olarak Uzak Doğu firmaları arasından ayrılırken, Avrupalı makine üreticilerini yakından takip etmektedir. Türkiye pazarında ve diğer tüm ülke ofislerinde özellikle A5 modelleriyle Avrupa makine kullanıcısında tercih edilmektedir. Çin menşeili makine kullanıcısında da makine kalitesini yükseltmeyi isteyen müşteri grubu yine hedef müşterilerimiz arasındadır.

Tüm modellerinde servo hidrolik enerji tasarrufu, enjeksiyon kararlığını garanti eden closed-loop sistemler kullanıcıya standart olarak sunulmaktadır. Yenilikçi, teknolojik ve üretim kararlığına sahip modelleriyle Avrupa makinelerini yakalarken fiyat noktasında sağladığı avantaj ile tercih edilmektedir.

Servis konusunda müşterilerinize nasıl destek sağlıyorsunuz? Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Woojin Plaimm olarak tüm kullanıcılarımıza satış sonrası 2 yıl süreyle garanti sağlıyoruz. Garanti bitimi sonrasında da ilk günkü heyecan ve istek ile eğitimli ve uzman kadromuzla müşteri memnuniyeti odaklı hizmetimizi ulaştırıyoruz.

Satış sonrası (After Sales – A/S) aktivitelerimizde 7/24 hizmetimizi sunarken, servis talebi olmadan gerçekleştirdiğimiz (Before Service – B/S) önleyici ziyaretlerimizle de müşteri memnuniyetimizi artırmaya ve her aşamada kullanıcımızın yanında olmaya çalışıyoruz.

Firmanızı sektörünüzde öne çıkaran özellikleriniz nedir? Firmalar neden sizi tercih etmeli?

Woojin Plaimm firması Güney Kore’deki yaygın ve pazara hakim satış ofislerinin yanı sıra uluslararası 25 satış ofisinde irtibatta olduğu tüm müşterilerine Güney Kore’deki fabrikasında ürettiği makinelerini tedarik etmektedir. Zaman içerisinde, artan üretim maliyetleri ile birlikte Avrupalı çoğu makine üreticisi bazı üretim tesislerini özellikle Çin ve gelişmekte olan pazarlara sahip bazı ülkelere taşıdılar. Woojin Plaimm firması Güney Kore kalitesi ve yüksek teknolojisiyle üretimine kendi ülkesinde devam etmekte ve müşterilerine makinelerini tek noktadan sevk etmektedir.

Özellikle Çin menşeili makine üreticilerinden kalite ve teknoloji olarak ayrılıyoruz. Kullandığımız donanım, yazılım ve teknik özellikler bir araya geldiğinde Avrupa menşeili ürünler ile rekabet halindeyiz. Bu noktada da rekabetçi fiyatımız ile müşterilerimiz tarafından tercih edilebilir oluyoruz.

Woojin Plaimm Türkiye Ofisi olarak Çin menşeili makine kullanıp makine kalitesini artırmak isteyen kullanıcıları, yüksek yatırım bütçelerine katlanmadan makul bütçelerle kalite ve yeni teknoloji ile buluşturabiliyoruz. Diğer taraftan Woojin Plaimm’in kaliteli ve teknolojik ürünleri ile Avrupa makine kullanıcıları da hedef müşterilerimiz arasında ve onları Avrupa makine fiyatlarına kıyasla daha düşük bütçelerle karşılayabiliyoruz.

Firmanızın yakın gelecekteki hedefleri nelerdir?

Woojin Plaimm Kore, otomotiv sektöründe Hyundai - Kia’dan ve beyaz eşya sektöründe Samsung - LG’den gelen geniş bir referans listesine sahip. Bunun yanı sıra likit silikon makineleriyle medikal, lens parçalarının üretimine olanak sağlayan modelleriyle elektrik-elektronik ve hassas üretim becerileriyle ambalaj sektörlerinde de oldukça aktif. 

Woojin Plaimm Türkiye Ofisi olarak şu ana kadar her biri sektörlerinde lider ve marka değeri sahibi plastik üreticisi firmalarla iş birliği içinde olma fırsatı yakaladık ve her geçen sene makine adedimizi artırmaktayız. Bu doğrultuda otomotiv, beyaz eşya, ev eşyaları, medikal ve elektrik elektronik sektörlerinde aktif bir makine tedarikçisi ve çözüm ortağı olma hedefiyle ilerlemekteyiz. 

Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz?

Makine sektörü yeni teknolojileri kalite ile birleştirmenin yanı sıra referans sistemiyle de çok hızlı ilerliyor. Woojin Plaimm Türkiye Ofisi olarak biz bu konuda oldukça sağlam adımlarla ilerlemekteyiz. Yeni müşteri kazanım oranlarımızın yanı sıra mevcut müşterilerimizde tekrar tercih edilme oranlarımız hayli yüksek. Bu sonuçlar Woojin makinelerini tercih etmiş kullanıcıların yapmış oldukları seçimden mutlu olduklarını ve tercih etmeye devam ettiklerini ispatlıyor. Bu gerçek ışığında bizler de enerjimizi yükseltiyor ve her yeni gün yeni müşterilere ulaşmak için emek veriyor ve başarılı oluyoruz.

Avrupa ve yakın coğrafyalar ile karşılaştırdığınızda Türkiye’deki plastik sektörü için değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Türkiye, Avrupa’ya kıyasla sadece işçilik maliyetleri sebebiyle değil yüksek üretim kalitesi açısından da tercih sebebi olma özelliğini sürdürüyor. Gerçekleştirilen teknoloji yatırımları da bunu doğrular nitelikte. Globalleşme adına atılan adımların her geçen gün Türkiye’yi hak ettiği değere yaklaştıracağına inancımız tam. 

Genel olarak baktığımızda pandemi dönemi, plastik sektörünü sizce nasıl etkiledi?

2020 başı itibariyle başlayan pandemi süreci, medikal sektörü ve tek kullanımlık ürünlere olan yoğun taleple ambalaj sektörü hariç tüm sektörler için sıkıntılı bir durum oluşturdu. Lokomotif diyebileceğimiz sektörlerde duruşlara neden oldu. Pandemi 2021 yılı itibariyle de aynı paternde ilerliyor. Üretici için hammaddeden yatırım mallarına kadar temel girdiler yabancı para biriminde. Bu anlamda çip sorunu, aşırı ve kontrolsüz artan navlun fiyatları, ekonomik belirsizlikler ve yabancı para biriminde ani artışlar yatırım planlarını azalttı veya olan planları erteleme yönüne itti. Pandemi etkisinin azalması ve belirttiğim ilave problemlerin etkilerinin yumuşamasıyla daha net ve ölçümlenebilir pazar koşullarına ulaşacağımıza inanıyoruz.

Rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz?  

Pandemi etkisi net bir şekilde gösterdi ki satışın en temel parametresi olan yüz yüze görüşmeler kısıtlandığında kısa bir süre için de olsa sistem ağır darbe aldı. Hala devam eden pandemi süreci göz önüne alındığında Woojin Plaimm Kore tarafında çoğu aktivite hızlıca online hizmetlere dönüştürüldü. Sene başından bu yana Woojin Plaimm web sitemizden direkt ulaşılabilir olan Online Fuarımız ve her iki ayda bir açtığımız yeni salonlarla ürün gamımızda yer alan modelleri kullanıcılarla buluşturmaya, bu mecra üzerinden yeniliklerimizi duyurmaya gayret ettik ve devam ediyoruz. Türkiye Ofisi olarak da Youtube ve Instagram kanalları üzerinden paylaşımlarımızı artırıp dergi abonelikleri ve reklam faaliyetlerimizi yoğunlaştırmaya gayret ediyoruz. Bunun yanı sıra tüm dünyanın yakından takip ettiği uluslararası fuarlara katılım planlarımız da devam ediyor.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Daha evvel de belirttiğim gibi distribütör veya tüccar değil, firmanın kendi ofisi olmamız kullanıcının her zaman yanında çözüm ortağı kimliğimizle yer almamıza olanak sağlıyor. Eğitimli ve konusunda uzman teknik servis ekibimiz ile 7/24 satış sonrası servis hizmetimiz ve bunun yanı sıra firma merkezinde sürekli Ar-Ge yatırımlarıyla kendini geliştiren ve iş partneri olarak gördüğü müşterilerini de ileriye taşımaya çalışan başarıya adanmış bir yapı var Woojin Plaimm’de. Tecrübe eden mevcut müşterilerimizin net bir şekilde farkına vardığı kalite ve teknoloji odağımızın yeni müşteri adaylarımız tarafından da deneyimlenmesini arzuluyoruz.

Woojin Plaimm Türkiye Ofis Müdürü Ender Ergenç