Wednesday, May 22nd

Last updateWed, 15 May 2024 9am

You are here: Home Interview OREGO Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kalite ve Ar-Ge Müdürü Ceyda Özatalı

OREGO Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kalite ve Ar-Ge Müdürü Ceyda Özatalı

“Bizler müşterilerimize en yüksek kaliteyi, hijyeni, kullanım kolaylığını ve yeniliği sunuyoruz”

2008 yılında bir aile şirketi olarak kurulan Orego Ambalaj 35.000 m2’lik alan üzerine kurulu üretim tesisinde en yeni teknolojileri kullanarak gıda ve gıda dışı sektörler için ambalaj tasarımı, üretimi ve satışı konularında müşterilerine geniş ürün yelpazesiyle hizmet veriyor. Ürünlerinin üretiminde kalite anlayışına çok önem verdiklerini belirten Orego Ambalaj Kalite ve Ar-Ge Müdürü Ceyda Özatalı: “Müşterilerimizin talep ve arzularını hassasiyet ile kendimize referans alarak üretim yapmamız, ambalaj sektöründe bizleri bir adım ileri götüren özelliklerimizdendir” diyor.

Orego Ambalaj’ın kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Orego Ambalaj bir aile şirketi olarak gıda ambalajı tasarımı, üretimi ve satışının gerçekleştirilmesi amacıyla 2008 yılında kurulmuştur. 35.000 m²‘lik bir alan üzerine kurulu üretim tesisinde ürünün tasarımından üretimine kadar taslak, prototip, kalıp üretimi, malzeme seçimi, imalat, enjeksiyon ve etiketleme aşamalarında entegre hizmetler vermektedir.

Gıda Ambalaj sektöründe hizmet veren Orego Ambalaj, Türkiye’nin en önde gelen gıda üreticisi firmaları ile ilkleri başaran bir ambalaj üreticisi ve ihracatçısı konumundadır.

Ürün tasarımından satış sonrası müşteri ilişkileri, memnuniyetine kadar üretimin her aşamasında Toplam Kalite Yönetimi prensiplerine, BRC Packaging ve Yüksek Hijyen ve Güvenli Gıda Taşıma, GMP standartları kurallarına sıkı sıkıya bağlı bir firmayız.

Firmanızın faaliyet alanları, ürün yelpazesi ve ambalaj sektörüne yönelik çözümleri nelerdir?

Orego Ambalaj olarak bulunduğumuz sektörde sloganımız Hayatın İçinde, Yüksek Hijyen ve Güvenli Gıda Taşıma. Kalitemizle birlikte güvenilirliğin ön planda tutulduğu minimum hata ile üretim süreçleri gerçekleştirmek hedeflerimizdendir. Dolayısıyla Plastik ve Kâğıt Grubu ürünlerinin farklı ebat ve tasarımlarının olduğu gelişmiş ürün yelpazemiz var. En küçük işletmelerden isim yapmış en büyük işletmelere kadar her yerde Orego Ambalaj’a ait ürünlere ulaşılabilir.

Faaliyet alanımız Enjeksiyon, Ekstrüzyon, Kâğıt-Plastik, Termoform ve Matbaa olarak 5 farklı teknolojinin yer alması sebebiyle çok zengin, hem kâğıt hem plastik ürün isteyen müşterilerin taleplerini tek tedarikçi şeklinde karşılayabiliyor olmamız bizim en büyük avantajımız. 

Üretimini gerçekleştirdiğiniz ambalajlarınızın öne çıkan özellikleri, teknolojik yenilikleri ve ideal kullanım alanları nelerdir?

Orego Ambalaj hayatın içinde (in the life) sloganıyla müşterilerine en yüksek kaliteyi, yüksek hijyeni, güvenli gıda taşımayı, kullanım kolaylığını ve yeniliği sunuyor.

Müşterilerimizin talep ve arzularını hassasiyet ile kendimize referans alarak üretim yapmamız, ambalaj sektöründe bizleri bir adım ileri götüren özelliklerdendir. Üretmiş olduğumuz ürünlerde gıdaya uygun hammaddelerin kullanılıyor olması firmamıza olan güvenirliği arttırmaktadır. Kâğıt ve Plastik grubuna ait farklı görsel tasarımlarda ve ebatlarda ürün çeşitliliğimiz bulunmaktadır. “Spectavis” marka adıyla üretmiş olduğumuz plastik grubu ürünleri ambalaj sektöründe bir ilk olmakla birlikte, yeni bir ürün üretim teknolojisinin trend yeniliklerindendir.  

Orego Ambalaj olarak bünyemizde +4°C’den -18°C’ye kadar her gıda türüne uygun ürün grupları bulunmaktadır. 

Özellikle üzerinde durduğunuz sektörler, çalıştığınız markalar ve firmanızı sektörünüzde öne çıkaran özelliklerinizden söz eder misiniz?

Bahsettiğim gibi hem gıda ambalajı hem de gıda dışı ambalajlar yapabiliyoruz. Bizi ön plana çıkartan özelliklerimizden bahsetmek gerekirse; tüketici sağlığının öneminin farkında olarak üretim gerçekleştirmemizdir. Yeni trendleri takip etmemiz ve rakiplerimizden farklı kılacak ürün geliştirme süreçlerimizin aktif olarak icra edilmesi tercih edilmemiz için öncü adımlardandır.

Rakiplerimizde var olan ürünleri yapmıyoruz. Her zaman sektörümüzde bir ilki yapmak istiyoruz. Orego Markası sektörde tescilli SpectaVIS ürünleri ile bilinir. Plastikte yüksek görselli ürünler demek.  İlk ve tek olmak bizim için önemli. Farklı ürünler ve yatırımlar yapmayı tercih ediyoruz. Enjeksiyon teknolojimiz ile hem IML’li hemde IML’siz ürünler, Termoform gurubunda yüksek hız ve kalıp çeşitliliği ile hizmet verebilirken, Ekstrüzyon prosesimizde ürünlerimiz için plastik bobin ve levha üretimi yapabiliyoruz. Böylelikle dış tedarikçi bağımlılığını kaldırmış süreci hızlandırmış olmaktayız. Üretimimizde hem kâğıt hem de plastik kap üretimini baskılı ve baskısız olarak gerçekleştirebiliyoruz. Yani üretimimiz çok çeşitli ve müşteriye özel görsel baskılar ile çeşitliliği fazladır. Kısacası Orego’yu marka haline dönüştüren en önemli özelliği rakiplerine göre farklılaşmasıdır. 

Ambalajlar açısından kalite kontrolünün öneminden biraz bahsedebilir misiniz? Zorlukları nedir? Orego’nun en başarılı olduğu özellik nedir? 

10 Mühendis ve 1 Kimyager’den oluşan güçlü bir Kalite Kontrol ekibimiz var. Kalite kontrol sürecimiz tedarik ettiğimiz ürünlerin girdi kontrolü ile başlıyor. Inproses kontrol olarak devam ediyor. Yani bir lot başladığı andan itibaren üretimi bitene kadar kalite kontrol uzman ekibimiz üretimin her aşamasını belirlenen kalite planları çerçevesinde fiziksel testler, görsel testler ile kontrollerini gerçekleştirerek müşterilerimize yüksek kalitede ürün gönderimini garanti etmektedir.

Kalite kontrolde sürdürülebilirlik ve izlenebilirliğin hızlı sağlanması amacıyla form kullanımı kaldırıp dijital kayıt yapıyoruz. Dijitalleşerek hem zamandan kazandık hem de kâğıt tüketimini azalttık.

Yaklaşık 100 m2’lik bir laboratuvarımız var. Ambalajın gereklilikleri kapsamında ve Ar-Ge çalışmalarımız için ihtiyaç duyduğumuz cihazlara sahibiz. Kalite kontrol cihazları ile müşterilerimize güvenilir sonuçlar elde edilmesini sağlıyoruz. Hedefimiz sadece Orego değil, tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesi ile ambalaj, malzeme ve gıda sektörüne hizmet veren bir laboratuvar olmak. 

Kalite kontrolün yanı sıra kalite güvencenin de önemini vurgulamak istiyorum. Ürünlerimiz başta Avrupa olmak üzere tüm dünyaya ihraç edilmekte ve ilgili ülkelerin yasal mevzuatlarına tabi olmaktadır. Ürünlerimiz insan gıda sağlığı açısından önem taşımaktadır. Sektörde kalite güvence olarak dokümantasyon tarafımız çok güçlü. Her müşterimizin dokümantasyon sürecini istedikleri şekilde ve hızlı bir şekilde ISO 9001 ve BRC Pack standartları kapsamında gerçekleştirebiliyoruz. Dünya standartlarında üretim yapmayı hedeflediyseniz standartların her bir maddesini dokümante ederek ve izlenebilirlik sağlayarak ihracatta yol kat edebilirsiniz.

Eğitime çok önem veriyoruz. Bu kapsamda bir kalite akademi oluşturduk. Ekibimizle sözlü ve yazılı uygulamalar ile iş süreçlerine neler kazandırabiliriz bunları değerlendiriyoruz.  

İnanç Pestil / Orego Ambalaj A.Ş. Pazarlama MüdürüÜretim tesisleriniz, istihdam profiliniz, yıllık üretim kapasiteniz ve üretimlerinizde kullandığınız teknolojiler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Firmamızda yaklaşık 250 kişi çalışmaktadır ve istihdam sayımız giderek artmaktadır. Firmamızda; 5 farklı ürün teknolojisi bulunmaktadır. Bahsettiğim gibi Matbaa, Kâğıt ve Plastik teknolojisi, Termoform, Ekstruder ve Enjeksiyon grubu üretim teknolojileridir. Bu 5 farklı teknolojide plastik ve kâğıt grubuna ait ürünler üretilmektedir. Gelişmiş teknolojilerimiz ve yapmış olduğumuz ürün değerlendirmeleri ile yıllık üretim kapasite oranımız yüksektir.

Sektörde yeni gelişen ihtiyaçlara yönelik çözümler konusunda Ar-Ge süreçleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?  

Müşterilerimizin ihtiyaçları yeni ürünler geliştirmemizde ilk etken. Orego Kalite ve Ar-Ge departmanı olarak ürünlerimizin en yüksek kalite standartlarını karşıladığından ve optimum performans gösterdiğinden emin olmak için (ne kadar iyi, yeterince iyi mi, onu nasıl daha iyi hale getirebiliriz?) sorularına sürekli yanıt aramaktayız. Tüm çalışmalarımızın nihai hedefi müşteri memnuniyetini artırmak ve iş büyümesini sağlamaktır.

İş ortaklarımızla birlikte kimse bakmasa da hatta önemsemese de doğru olanı yapmalıyız çünkü fiyat bir gün unutulduğunda müşterilerimizin aklında sadece kalitemiz ve bize duydukları güven kalacaktır. Günümüzün rekabetçi pazarında tüketiciler her zamankinden daha talepkar. Gelişen teknoloji sayesinde binlerce marka arasından seçim yapabilmekte ve milyonlarca ürüne erişim sağlayabilmektedirler. Ürün ve hizmetlerimiz müşteri beklentilerini karşılayamazsa markamız ve gelirlerimiz zarar görecektir. 

Müşteriler, zor kazanılan paralarının kalitesiz veya kusurlu bir şeye değil, fiyatına değecek bir şeye harcandığını bilmek isterler. Oluşturduğumuz ve sürekli iyileşmeye tabi tuttuğumuz kalite yönetimi anlayışımız şirketimizin ürünlerinin müşteri beklentilerini aşmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Ar-Ge olarak vizyonumuz yaptığımız çalışmaların fayda sağlamasıdır. Bu kapsamda hedefimiz gelecek yıllarda Ar-Ge departmanımızı Ar-Ge Merkezi yapmak. 

Genel dünya kalite standartları açısından ürünlerinizin kalite sertifikalarından bahseder misiniz?

Üst yönetimimiz sertifikalandırma süreçlerini şirket kültürünün oluşması, süreçlerimizin standartlar dahilinde yapılması konusunda liderlik ediyor. İngiliz Perakendeciler Konsorsiyumu (BRC) tarafından geliştirilen BRC Packaging AA Grade belgesi, ISO 9001 ve FSC belgelerine sahibiz. Dediğim gibi amacımız belge almak değil; kaliteli iş yapmak. 

İş süreçlerimizi Kalite Yönetim sistemimize bağlı olarak gerçekleştirdiğimiz için bir disiplin oluşuyor ve bu sayede yapmış olduğumuz işlerimizin standartlara uyumu ile müşterilerimiz için Dünya standartlarında Yüksek Hijyen ve Güvenilir Ambalaj üretimi yapıyoruz. 

Ar-Ge departmanınız size bağlı olarak plastik ve kâğıt ürün ambalajı üretiyor. Gelecekte plastiğin yasaklanması ve kullanımının azaltılması gibi durumlar söz konusu, bunun için stratejileriniz ve görüşleriniz nelerdir?

Orego Ambalaj bünyesinde Ar-Ge yapılanması konusunda bir plan çerçevesinde hareket ediyoruz. Müşterilerden gelen talepler, pazar beklentileri, Avrupa Birliği komisyonu kararları vb. durumlar göz önüne alınarak Üst Yönetim ile birlikte neler yapmalıyız değerlendiriyoruz. Orego patentli ürünleri var. Ar-Ge ekibimizi büyüterek ve Tübitak Sanayi İş Birliği, Üniversite Sanayi İş Birlikleri ile sürdürülebilirlik kapsamında çalışmalar yapmaya başladık. Misyonumuz sürdürülebilirlik projelerinin ilgili komisyonları içerisinde yer alarak çevre dostu ürünler üretmek, karbon ayak izimizi azaltmak, ihracat oranlarımızı yükseltmek. 

Artık kişiler dar kalıplara sıkıştırılmış standart iş modelleri veya ürünleri değil, amaç odaklı, etki yaratacak, bütüncül ve sürdürülebilir yaklaşımları bekliyorlar. 

Ambalaj sektörü olarak bizler kendi üstümüze düşen görevleri bilmeliyiz. Hedeflerimiz sadece ürün bazında plastik kullanımını azaltmak olmamalı, sosyal etkiler neler bunları da göz önüne almalıyız. Tüm şartlar göz önüne alınarak Döngüsel Ekonomi için Stratejik Planlama yapmaya başladığımızı belirtmek isterim. 

2021 yılı sizin için nasıl geçti? Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

2021 yılında ülkemiz ve dünyada yaşanan pandemi nedeniyle olumsuzluk söz konusu olsa da sektör olarak değerlendirdiğimizde bizim sektörümüz için bir fırsata döndü. Gıda tüketiminin ve tek kullanımlık gıda ambalajlarına taleplerin artması sebebiyle bizim üretimimize olumlu yansıdı. Sektör değerlemesinde 2021 yılı için olumlu geçti diyebiliriz. Biliyorsunuz ki Avrupa Birliği 2050 yılına kadar net-sıfır karbon salınım hedefine ulaşmayı planlıyor.  Gelecek dönemler içinde hedefimiz sektöre öncülük ederek yenilikçi çalışmalar gerçekleştirerek başarılı işlere imza atmak.

Biraz da sektör hakkında değerli görüşlerinizi almak isteriz. Ülkemizdeki ve dünyadaki plastik ambalaj sektörünün mevcut durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Plastikler ile daha az malzeme ile daha çok ambalaj üretilebildiği gibi, şekil verme kolaylığından dolayı da sektörde daha çok plastik hammadde kullanımı tercih ediliyor. Plastik ambalaj yalnızca pratik ve güvenli olmayıp aynı zamanda çok daha verimlidir. 

Ülkemizde ve dünyadaki veriler baz alındığında 2020 plastik üretimi 2,5 milyon ton ve bunun %40’lık kısmında plastik ambalaj ürünleri yer almaktadır. Plastik hayatımızın her alanında söz konusu. Otomotiv, medikal, tekstil vb. sektörler dolayısıyla plastiğin tamamen yasaklanması söz konusu olamaz. Bizler ve gelecek nesiller için orijinal plastik hammadde kullanımını azaltarak, yaşanabilecek bir dünya haline dönüştürmek için çalışmalıyız.  

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ambalaj deyip geçmeyin, ambalaj gıda israfının önlenmesinde büyük rol oynuyor. “Gıdanın Koruyucu Bariyeri olan Ambalaj”ın ana hedefi iki konu üzerine olmalı. Sürdürülebilirlik ve Çevre. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri, Döngüsel Ekonomi ve Yeşil Mutabakat konuları göz önünde tutularak “Üretim ve Tüketim” gerçekleştirmeliyiz. Gerek orijinal hammadde kullanımını azaltarak gerekse tekrar kullanım sağlayarak veya geri dönüştürülmüş hammaddeler kullanarak sürdürülebilirliğe katkıda bulunabiliriz.  Ambalaj üreticileri olarak Ar-Ge yatırımlarına önem vererek ve sadece ürün olarak değil sürdürülebilirlik kalkınma hedeflerimizde sosyal sorumluluklarımızı da yerine getirerek çözümler üretmeliyiz.  Ambalaj üreticileri olarak bizler ülkemiz için üretim ve tüketim konusunda bu çerçevede yol almalıyız ve elimizden geleni sektörümüze sunmak için çalışmalar yapmalıyız. 

OREGO Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kalite ve Ar-Ge Müdürü Ceyda Özatalı