Thursday, Sep 29th

Last updateMon, 19 Sep 2022 7am

You are here: Home Interview Plastik kaynak sistemlerinde çevresel olarak dost teknoloji

Plastik kaynak sistemlerinde çevresel olarak dost teknoloji

Sektördeki 20 yıllık tecrübesi ile ultrasonik kaynak makineleri, ultrasonik gıda kesim makineleri ve yüksek frekans kaynak sistemleri projelerine özel tasarlayıp üretmenin yanında, Mecasonic ve Rinco Ultrasonic firmalarının Türkiye distribütörlüğünü sürdüren Plastsonik Makina Genel Müdürü Serkan Aşut firmaları hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 

1994 yılında üniversite eğitimi alırken part time olarak girdiğim plastik kaynak makine üretimi sektöründe edindiğim tecrübe ile 2012 yılında 20 yıllık çalışma arkadaşlarımızla beraber kurduğumuz Plastsonik Makine ve Coşkun HF Makine firmaları ile günümüze kadar hizmet vermekteyiz.

Plastsonik Makina’nın dünden bugüne kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Firmamız 2012 yılında daha öncesinde çalıştığım firmanın Türkiye temsilciliğini yaptığı Crest Gorup Holding’in CEO’su tarafından Türkiye pazarında daha güçlü hale gelmek adına Mecasonic şirketinin Türkiye distribütörlüğünü teklif etmesi ile kurulma aşamasını tamamladı. 2012 yılında sadece yurtdışından ithal edilen makinelerle Türkiye pazarına giren Mecasonic’in desteği ve onların firmamıza olan güveni ile birlikte referans aldığımız büyük kurumsal firmaların daha ilk yıllarda otomotiv sektörüne sipariş açtığı makinelerle hızlı bir gelişim sürecine girdik. İlk yıllarımızda otomotiv sektöründe Toyota, Renault, Fiat ve Dacia’ya parça üretimi yapan yan sanayi firmalarının Avrupa’dan makine ithal etmeleri yerine, çok daha uygun maliyetli olarak makine tedarikçileri olduk. Aynı zamanda Avrupa’da Almanya, İtalya ve Ortadoğu pazarına Tam Otomatik PVC Silindir Kutu hatları kurulumunda bir marka haline geldik.

Firmanızın faaliyet alanları, temsil ettiğiniz markalar ve çözümleriniz nelerdir?

Plastsonik olarak, İsviçre’deki A Crest Group bünyesindeki Rinco Ultrasonics ve Fransa’daki 50 yıllık geçmişe sahip Mecasonic firmalarının Türkiye temsilciliğini sürdürmekteyiz. Faaliyet alanları olarak başta otomotiv ve ambalaj sektörlerine proje bazlı özel tasarım makine üretimleri yapmakta olup, aynı zamanda medikal, oyuncak, beyaz eşya, tekstil ve gıda alanlarında da müşterilerimizin taleplerini karşılamaktayız. 

Ultrasonik kaynak makinelerinizin öne çıkan özellikleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Ultrasonik kaynak sistemleri Avrupa ve Amerika kıtasında 50 yıllık bir zaman diliminde kullanılmakta olmasına rağmen Türkiye pazarında asıl bilinirliğini 2 yıldır. Yaşamakta olduğumuz pandemi sürecinde ultrasonik üretim maskelerle tanındı. Kaynak sistemleri plastik sektörü içinde en teknolojik ve hızlı çözümleri üreten makineler olup, kalitesi ile de uzun yıllar kullanabilme özelliklerine sahiptir.

Satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Firmamız makine üretim sürecinde göstermiş olduğu hassasiyet ve kalite önceliğini aynı şekilde teslim sonrasında da büyük bir önemle takip etmektedir. Plastsonik Ailesi olarak bizim asli görevimizin makine teslim sonrasında müşterilerimizin olası yardım taleplerine anında cevap verebilmek ve olası yedek parça gereksinimleri konusunda da stoktan karşılamaktadır. Olası eksik parça konusunda yurtdışı tedariklerimizi 24-48 saatlik bir süreçte karşılayabilmekteyiz.

Firmanızı sektörünüzde öne çıkaran özellikleriniz nedir? Firmalar neden sizi tercih etmeli?

Plastsonik olarak 9 yıllık bilinirliğimizle birlikte sektörde 20 yılı aşkın süreli tecrübemizle müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Plastik sektörü satıcı- alıcı ilişkisinden daha çok yol arkadaşı aramaktadır. Ben ve tüm ekibim bir önceki firmada çalışırken ürettiği makinelerdeki sorumluluğunu taşımakta olup, olası müşteri taleplerinde servis ve bakım desteğini sürdürmektedir. Emeğimizin geçtiği her makineye kendi çocuğumuz anlayışıyla sahip çıkmakta olup, müşterilerimizin taleplerini öncelikle yerine getirmeye kendimize görev bildik.

Özellikle üzerinde durduğunuz sektörler nelerdir?

Kurulum yılımızdan bugüne otomotiv yan sanayinde plastiğin kaynak çözümlerine odaklanmakla birlikte PVC silindir kutu sektöründe tam otomatik makinelerimizle çözümler sunmaktayız. Firmamız aynı zamanda ultrasonik sistemli gıda sektörüne özel tasarım makineler de üretmektedir.

İhracat yaptığınız ülkeler ve ihracat-pazar çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

PVC silindir kutu makinelerinde Almanya’daki partnerimiz ile birlikte aranan bir marka olmuş durumdayız. Aynı zamanda İtalya, Macaristan, Polonya, Romanya, Kanada, Kuveyt, İran ve Fas gibi ülkelere ihracat gerçekleştirmiş olan firmamız yeni pazar arayışlarında Avrupa’daki yeni ülke ve müşterilerine odaklanmaktadır. 

Firmanızın yakın gelecekteki hedefleri hakkında bilgi verir misiniz? 

Mevcut şartlarda en önemli gider kalemi işçilik olarak öne çıktığı ve kalifiye personel bulmakta çok zorlanıldığı bu süreçte firmaların otomasyon taleplerine ağırlık vermekteyiz. Talep edilen günlük-aylık ortalama üretim taleplerine uygun makine dizaynı ve üretimi için yatırım konusuna ağırlık vermekteyiz. Ayrıca gıda sektörü içinde 1-2 yıllık dönemde ilave Ar-Ge çalışmalarımız olacak.

Avrupa ve yakın coğrafyalar ile karşılaştırdığınızda Türkiye’deki plastik sektörü için değerlendirmelerinizi alabilir miyiz?

Plastsonik olarak ağırlıklı olarak çalıştığımız Almanya ve İtalya başta olmak üzere, Türkiye mümessilliğini yürüttüğümüz Fransa ve İsviçre’yi baz olarak aldığımızda plastik konusunda ülkemizi yenilikçi ve önder bir konumda görüyoruz.

Genel olarak baktığımızda pandemi dönemi, plastik sektörünü sizce nasıl etkiledi?

Bu noktada plastik sektörünün de ilk dönemleri diğer sektörlerin yaşadığı durgunluğu yaşaması sonrasında oluşan talepleri karşılamakta zorlandığını düşünüyorum. Ancak hammadde fiyatlarında yaşanılan anormal yükselişler piyasa ve sektörün geleceği konusunda fazlasıyla tedirginlik yaratmaktadır.

Rekabet gücü açısından marka kimliği geliştirme vizyonunuzdan bahseder misiniz? Özellikle sektörel yayınları ve fuarları bu kimliğin güçlenmesine katkıları yönünden nasıl görüyorsunuz? 

Plastsonik olarak fuarların ve sektörel yayınların marka kimliğini geliştirmede ve daha çok hedef kitleye ulaşması konusunda en etkin yollar olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde her sene en az 2 yurtiçi fuar katılımı ile birlikte yurtdışı fuarlar içindeki olanakları da takip etmeyi planlıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Öncelikle derginizde bize kendimizi daha iyi tanıtma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederiz. Plastik sektöründe elimizden geldiğince yenilikçi ve süreklilik sağlayıcı olma konusunda hedeflerimiz için çaba göstermeye devam edeceğiz.

Plastsonik Makina Genel Müdürü Serkan Aşut