Friday, Sep 22nd

Last updateThu, 31 Aug 2023 12pm

You are here: Home Interview Krcpack Ambalaj Kurumsal İletişim Müdürü Gökhan Çamkıran

Krcpack Ambalaj Kurumsal İletişim Müdürü Gökhan Çamkıran

“Kaliteli, yenilikçi ve çevre dostu ambalajlar üretiyoruz”

Ambalaj sektöründeki 20 yıllık bilgi ve tecrübesiyle, ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren Krcpack Ambalaj, yüksek kaliteli ve son teknoloji makinelerle 6 kıtada dünya standartlarında hizmetler sunuyor. En son teknoloji ile donatılmış üretim departmanları sayesinde, müşterilerinin tek ve çok katmanlı ambalaj, hazır torba ve esnek ambalajlar gibi tüm ihtiyaçlarını yenilikçi çözümlerle karşıladıklarını belirten Krcpack Ambalaj Kurumsal İletişim Müdürü Sayın Gökhan Çamkıran Esnek Ambalaj dosyamız kapsamında firmalarına yönelik sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle firmanızı tanıyabilir miyiz?

Krcpack Ambalaj Sanayi, ambalaj sektöründe edindiği 20 yıllık bilgi ve tecrübe ile uluslararası standartlarda hizmet vermektedir. Ulusal ve uluslararası paydaşları sürdürülebilir büyüme için müşteri odaklı bir yaklaşımla koruyan, rekabete inanan, güvenilen, insana ve çevreye duyarlı bir ambalaj firması olarak faaliyet göstermektedir. 

Krcpack Ambalaj olarak kaliteli, güvenli ve çevre dostu esnek ambalaj seçeneklerimizle sektörün önde gelen markalarından biri olmaya devam ediyoruz. En son teknoloji ile donatılmış üretim departmanımız sayesinde, müşterilerimizin tek ve çok katmanlı ambalaj, hazır torba ve esnek ambalajlar gibi tüm ihtiyaçlarını yenilikçi çözümlerle karşılıyoruz. Kaliteli insan kaynağımızı gelişen teknoloji, altyapı ve yüksek ekipman yatırımlarımızla birleştirerek, dünya ambalaj sektörüne yön verme hedefine doğru emin adımlarla ilerliyoruz. Dünya çapında edindiğimiz bilgileri son tüketicinin beklentileri doğrultusunda zenginleştirirken, satış sonrası destek sürecinde de üretim sürecinde sunduğumuz ayrıcalıkları sürdürüyoruz.

Firmanızın ürün yelpazesi ve ambalaj sektörüne yönelik çözümleri nelerdir?

Krcpack olarak üç ve dört katmanlı laminasyonla dünya standartlarında retort ambalajlar üretiyoruz. Üstün hizmet anlayışı ile “Krcpack”, özellikle gıda sektöründe ve günlük hayatımızın bir parçası olarak her türlü ihtiyaç açısından yenilikçi ve kaliteli ambalaj çeşitliliği sunarak ürünlere değer katmaktadır.

Krcpack Ambalaj olarak, uluslararası saygın üreticiler tarafından tesislerimize sağlanan en son teknolojileri ve gelişmiş makineleri kullanarak evcil hayvan maması, sporcu gıdaları, atıştırmalık, şekerleme, unlu mamuller, kuru gıda, hazır yemek ve soslar, bebek maması, dondurulmuş gıda, süt ürünleri ve hazır içecekler için lazer delikli ve şekil kesimli, zip ve kendinden yapışkanlı bantları olan ambalaj üretiyoruz.

3 Kenarı Kaynaklı Ambalaj, Flat-Block Bottom Ambalaj, Sırttan Kaynak Ambalaj, Ayakta Duran Ambalaj-Doypack, Yan Körüklü Ambalajlar, Şekil Kesim Ambalajlar ve Kapaklı Ambalajlar ürün yelpazemizi oluşturmaktadır.

Genel dünya kalite standartları, Avrupa Birliği mevzuatları ve standartları açısından ürünlerinizin kalite sertifikalarından bahseder misiniz?

Kalite standartlarımız ile geliştirdiğimiz her üründe katma değer, kalite ve müşteri memnuniyetini sürdürülebilir kılıyoruz. Krcpack olarak müşterilerimiz, çalışanlarımız ve çevremiz için her adımda yüksek kalite standartları çerçevesinde faaliyet göstermekteyiz. GFSI (Küresel Gıda Güvenliği Girişimi) tarafından onaylanan BRC-PM standart gereksinimlerini, küresel pazarlarda geçerli olan en son teknolojiler ışığında bir iş kültürü olarak benimsiyoruz. Kalite standartlarımızı iyileştirmek için müşterilerimizden gelen tüm istekleri ve geri bildirimleri her zaman dikkate alıyoruz. Bu sayede ERP süreci boyunca ürün kalitesini en üst seviyede tutmak için en iyi makine ve ekipmanları, tedarikçiden müşteriye kalite verilerini ve tüm izlenebilirlik kayıtlarını sunuyoruz. En üst düzeyde müşteri memnuniyeti elde etmek için: Sızdırmazlık testi, inkübatör ekipmanı ile laminasyon kontrolü ve ürün güvenliğini artırmak için pastörizasyon proses analizi ile müşterilerimizin ürünlerinin ortağı ve destekçisi olmaktan gurur duyuyoruz. Amacımız sürekli gelişmek ve yüksek kalite standartları belirlemektir. Bu nedenle ön baskı, baskı, laminasyon ve dönüştürme işlemlerinin önemine odaklanıyoruz, kalite departmanımız son ürünlerin yüksek kalitesini garanti etmek için üretimin tüm aşamalarını kontrol ediyor. “KrcPack” olarak ISO Kalite Belgeleri ile başarı ile sertifikalandırıldık, İngiliz Perakendecilerin çıkarlarını gözeterek İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC) tarafından geliştirilen BRC Global Standardını kullanarak tüm müşterilerimiz için dünya standartlarında güvenilir ambalaj üretimi yapıyoruz.

Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Krcpack Ambalaj olarak geliştirdiğimiz kaliteli ve yenilikçi ürünler ile dünya standartlarında hizmet veriyoruz. Üreticilerin yoğun emek ve yatırımlarla geliştirdiği ürünleri en doğru şekilde hedef kitleye ulaştırması için önemli bir sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu minvalde baskı, kesim ve tasarım gibi tüm süreçlerde ürünlere değer katacak ambalajlar geliştirmeyi görev biliyoruz. Nitelikli insan kaynağımız ve teknolojik ekipmanlarımız ile bugüne kadar müşteri dolayısıyla tüketici memnuniyeti için kusursuz çözümler sunuyoruz.

Dünyanın her ülkesinde hizmet sağlayan global bir oyuncu olarak üretim kapasitemizi kısa vadede beş katına çıkartacak adımlar atıyoruz. Müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirdiğimiz teknolojik yatırımlar ve sunduğumuz kaliteli hizmet ile beraber üretim kapasitemizi 57 bin m2’ye ulaştırıyor, aynı zamanda istihdam sayımızı iki katına çıkarıyoruz.

En çok ihracat yaptığınız ülkeleri rakamlarıyla sıralayabilir misiniz?

Geliştirdiğimiz ürünler ve çözüm odaklı yaklaşımımız ile dünyanın her ülkesinde faaliyet gösterdiğimizi söyleyebilirim. Beş kıtada yaklaşık 90 ülkeye hizmet sağlıyoruz. İhracatın çok önemli olduğu bu zamanlarda her geçen gün ülkemize katma değer sağlamaya devam edeceğiz.

İhracat yaptığımız ülkelerin başında Almanya, İngiltere ve Baltık ülkeleri geliyor. Avrupa kıtası başta olmak üzere, Kuzey Afrika ve Afrika, Asya, Kuzey ve Güney Amerika kıtalarında müşterilerimizin çözüm ortağı oluyoruz.

Biraz da sektör hakkında değerli görüşlerinizi almak isteriz. Ülkemizdeki ve dünyadaki ambalaj sektörünün mevcut durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Ambalaj sektörü gerek ülkemizde gerekse dünyada en hızlı gelişen sektörler arasında yer alıyor. Sadece Türkiye'de ambalaj malzemesi üreten yaklaşık 3000 firma plastik, kâğıt-karton, metal, cam ve ahşap ambalaj olmak üzere beş ana grupta üretim gerçekleştiriyor.

Ülkemizde 25 milyar dolarlık pazar büyüklüğüne sahip olan sektörümüzün birçok farklı sektöre olumlu etkisi bulunuyor, ekonomiye ve dolayısıyla istihdama ciddi katkılar sağlıyor. Türkiye ambalaj sanayi hızla gelişiyor. Nüfus artışı, tüketim alışkanlıklarındaki değişimler, perakende alışveriş eğiliminin artması, tüketim ürünlerine olan talep artışı ve ihracatın artması sektörün hızlı gelişmesindeki başlıca etkenler olarak dikkat çekiyor. 

Özellikle olağanüstü bir yılı geride bıraktığımız 2020’de görüldüğü üzere temel ihtiyaçlara olan talep müthiş bir artış göstermiş ve ambalaja olan ihtiyaç inanılmaz boyutlara ulaşmıştır. Ambalajlama hem ulusal hem de uluslararası piyasalarda işletmelerin rekabet gücünü arttırmada çok önemli bir araçtır. Dünya genelinde yaşanan pandemi sebebiyle evde kalma süreleri uzamış gıda ve temizlik ürünleri özelinde ambalaja olan talep geçen yıl olduğu gibi artarak devam edecektir.

Sektörünüzün başlıca sıkıntıları ve talepleri nedir?

Gerek makina gerekse hammadde özelinde yurtdışına faaliyet gösteren firmalara ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle film, tutkal, mürekkep gibi birçok alt başlığı ve ihtiyacı olan esnek ambalaj sektöründe yurtiçinde ihtiyaçlarımızı karşılayacak, teknoloji ve know-how açısından bu tür gereksinimleri karşılayacak insan kaynağına daha kolay ulaşmamız gerekiyor.

Esnek ambalaj sektörünün ekonomiye sağladığı katkı ve istihdam açısından önemini düşündüğümüzde yetişmiş personel sıkıntısı da en önemli sorunlar arasında yer alıyor. Sektörün potansiyelini düşündüğümüzde bu alanda meslek siteleri veya başka bir çözüm yolu ile nitelikli personele olan ihtiyaç karşılanacaktır.

Sektörün yerlileşme durumu ne aşamada?

Son yıllarda ambalaj sektörü ciddi gelişme kaydediyor. Her sektörde olduğu gibi işini kaliteli yapan, müşterilerine güven veren ve çözüm ortaklığı sunan markalar uzun vadede büyümeye ve gelişmeye devam edecektir. Bu kapsamda esnek ambalaj sektörüne ciddi yatırımlar yaparak yurtiçi ve ihracat odaklı firmalarımız mevcuttur.

Esnek ambalaj sektöründe kullanılan makinalarda ise başta Almanya ve Japonya akabinde İtalya ve İspanya teknoloji ve markalaşma açısından ciddi ayrıcalıklar sunarak dünya genelinde tercih edilen ülkeler arasında yer alıyor. Genç nüfusumuz, teknolojik yatırımlarımız ve nitelikli insan kaynağımız ile makina teçhizat alanında da potansiyelimiz olduğunu düşünüyoruz.

Geri dönüşümün sektördeki yeri nedir? Ne gibi avantajlar sağlıyor?

Ambalajlar sadece ürünlerin içeriğini korumakla kalmaz, aynı zamanda başarısını rakiplerinden ayrıştıran ve marka deneyiminin bir parçası olarak tüketicilerle bağlantı kuran görsel ve fiziksel özellikleri ayırt etme yeteneğine de dayanır. Ambalajlama ayrıca tedarik zinciri boyunca değer katmalı, tüketici tarafından dağıtımı ve elleçlemeyi mümkün olduğunca verimli hale getirmeli ve çevresel etkiyi en aza indirmelidir. Bu nedenle, Krcpack olarak yenilikler sunmayı ve sürdürülebilir bir vizyonla hareket etmeyi görev biliyoruz. Dünya standartlarında elde ettiğimiz kalite sertifikalarımız ile geri dönüştürülebilir ürünleri ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren markaların hizmetine sunuyoruz. 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ambalajları ürünün kimliği olarak düşünüyoruz. Bu konuda önemli bir sorumluluğumuz olduğunu biliyoruz. Ambalajlama hem ulusal hem de uluslararası piyasalarda işletmelerin rekabet gücünü arttırmada çok önemli bir araçtır. Ambalajın üzerindeki renk, yazı, resim, grafik önemli iletişim araçlarıdır. Ambalajın tasarımı tüketici de ilgi uyandıracak şekilde yapılmalı, tüketicinin duygularına hitap edilerek, tüketici etiketi okumadan ya da ürünü görmeden, ürün için istek duyması sağlanmalıdır. Yapılan araştırmalarda tüketicilerin satın alma davranışlarının yüzde 51’ini plansız gerçekleştirdikleri ortaya çıkmıştır. 

Elbette sadece ambalajın tasarımı veya çevre dostu olması ürünün tercih edilmesi için yeterli değildir. İşte bu sebeple alanında uzmanlaşmış profesyonellerin tüketici beklentileri ve ihtiyaçları doğrultusunda katkı sağlamaları gerekmektedir. Bu çerçevede Krcpack olarak gerek üretici gerekse tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda sürdürülebilir, kaliteli, yenilikçi ve çevreci ambalajlar üretmeye devam edeceğiz.

Krcpack Ambalaj Kurumsal İletişim Müdürü Gökhan Çamkıran