Saturday, Dec 03rd

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home Interview KOLBAY Danışmanlık Mümessillik Ceo’su Hasan Melih Beşkazalıoğlu

KOLBAY Danışmanlık Mümessillik Ceo’su Hasan Melih Beşkazalıoğlu

“Plastik enjeksiyon makineleri ve anahtar teslim enjeksiyon tesisleri kurulumunda iddialıyız”

25 yıldır plastik sektörüne hizmet vermiş, verdiği hizmetlerle plastik üreticisi firmaların Türkiye’de ve dünyada söz sahibi olmasına büyük katkılar sunan, plastik sektöründeki bilgisi ile tanınan Sayın Hasan Melih Beşkazalıoğlu tarafından kurulan KOLBAY Danışmanlık Mümessillik, 2019 yılında tescil edilmiş çok yeni bir firma. Geniş bir kadroya sahip teknik servisi ile sadece bakım onarım hizmetleri değil; enjeksiyon, ekstrüzyon, granül hatları gibi plastik makinelerinin kullanım eğitimi hizmetlerini de sunduklarını belirten Hasan Melih Beşkazalıoğlu ile KOLBAY’ın kuruluş amacı, plastik sektörüne yönelik sunmuş oldukları çözümleri ve hedefleri hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Öncelikle sizi tanımak isteriz. Okurlarımıza kendinizden ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Yaklaşık 25 yıllık profesyonel çalışma yaşantım var, bunun hemen hemen 23 senesi doğrudan doğruya plastik sektörü ile ilgili çalışmalardır. 1998 yılından itibaren plastik sektöründeki profesyonel kariyerim başladı. Plastik enjeksiyon kalıpçılığı ve plastik enjeksiyon prosesleri hakkında çalışmaya başladım. İlerleyen senelerde plastik ekstruzyon tekniği hakkında profesyonel kariyerim devam etti. Bir süre sektöre teknik danışman olarak da hizmet sundum.

Plastik Enjeksiyon, Boru – Profil ve Levha Ekstruzyon, Vakum Form, Kaplama (coating) gibi farklı proseslerde deneyim sahibi oldum ve 2019 senesinde KOLBAY’ın yolculuğu başladı.

Firmanızın kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

KOLBAY, 2019 yılında tescil edilmiş bir firmadır. Kuruluş amacı, sektörün ihtiyacı olan farklı plastik proses makinelerini müşterileri ile buluşturmak, aynı zamanda ihtiyaç duyulan alanlarda teknik danışmanlık, iş başı eğitimler, tecrübeli personel desteği sağlamaktır.

Satış ve satış sonrası teknik servis hizmetleri sağlayacak donanımlı ve tecrübeli bir ekibe sahibiz. Yurtiçi servis hizmetlerinin aksamaması ve yeterli servis hızı sağlayabilmek adına, İzmir, Ankara ve İstanbul’da servis personellerimiz bulunmaktadır.

Makine ve ekipman konusunda temsilciliğini yaptığınız firmalar ve çözümleriniz nelerdir?

Plastik enjeksiyon makineleri ve anahtar teslim enjeksiyon tesisleri kurulumunda iddialıyız. Müşterimiz bize üretmek istediği ürünü söylüyor, anahtar teslim tüm makine, ekipman ve kalıplar dahil çalışır bir tesis teslim ediyoruz. Plastik boru ve profil, levha ekstruzyonu konularında, farklı ürün grupları için farklı partnerler ile müşterilerimize en iyi çözümleri sunabiliyoruz. Özellikle yassı damlama hatları konusunda iddialı olduğumuz söylenebilir.

Makine ve ekipmanlarınızın öne çıkan teknik özellikleri, avantajları ve farklılıkları hakkında neler söylersiniz?

Plastik enjeksiyon makinelerimiz full servodur. Pompa, valfler, servo motor gibi makine performansını belirleyen ekipmanlarda kaliteden kesinlikle taviz vermiyoruz. Piyasada çok yeniyiz lakin teslim ettiğimiz makineler için, hız, kararlı çalışma, hassas baskı konusunda müşterilerimizden övgü almaktayız.

Biraz da satış öncesi ve sonrası hizmetlerinizden söz eder misiniz? 

Müşterilerimiz bize genellikle referanslar ile ulaşmaktadır, bize ulaşan her müşterimiz ile mümkün olduğunca yüz yüze görüşmek istiyoruz, istek ve ihtiyaçlarını daha iyi analiz etmek için. Elbette pandemi döneminde bu pek mümkün olamadı. Satış sonrası için yukarda da bahsettiğim gibi, her bölgedeki müşterilerimize hızlı hizmet sunabilmek için İzmir, Ankara ve İstanbul’da çalışma arkadaşlarımız var.

Kurulum hizmetleri yanı sıra, iş başı eğitimler de bizden talep ediliyor, bilhassa yeni yatırımcılar. Proses eğitmenlerimiz ile bu alanda da fark oluşturduğumuzu düşünüyorum.

Firmanızı sektörünüzde öne çıkaran özelliklerinizden bahseder misiniz? Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz?

Sanırım yeni yatırımcılar için sağladığımız iş başı eğitim ve tecrübeli personel desteği sağlayabiliyor olmamız, bizi bir miktar öne çıkarıyor düşüncesindeyim. Lakin KOLBAY henüz çok genç, çok yeni bir firma. Bu aşamada piyasadaki yerimiz hakkında bir şeyler söylemek için çok erken.

Pazar payınızı arttırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? 

Özellikle sık müşteri ziyaretleri yapmaya çalışıyoruz. Pazar payımızı arttırabilmemiz için öncelikle KOLBAY’ın varlığını piyasaya duyurabilmemiz gerekli. 2020 yılında malum pandemi sebebiyle sektörel fuarların yapılamamış olması bizi bir adım geride bıraktı. Pazarda bir pay sahibi olabilmemizin yolunun öncelikle sektörde varlığımızı duyurabilmemizin gerekli olduğu bilincindeyiz.

Sırada yeni makine, yatırım veya projeleriniz var mı?

Önümüzdeki dönemde, önceliğimiz mevcut ürünlerimiz ile pazarda yer edinebilmektir. Elbette yardımcı üniteler ve robot uygulamaları için de pazara ürünler sunmakla ilgili planlamalarımız var.

Makine satışı dışında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Danışmanlık bizim ana iş kolumuz idi, lakin makine satışları bir miktar bu faaliyetimizin önüne geçti. Ancak, bilhassa yeni yatırımcıların danışmanlık ihtiyaçları oluyor. Özellikle, satışını yaptığımız makinelerin bir süre işletmesini yapmamız yönünde talepler oluyor ve biz de bazı projelerde bu hizmeti sunuyoruz. Hem makineleri işletiyoruz, hem de işbaşı eğitim vermiş oluyoruz. Örneğin bu sene Fas, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Adana’da devreye aldığımız tesislere operasyon ve iş başı eğitim desteği sunuyoruz. Sanırım, yeni yatırımcıların bizi tercih etmelerindeki önemli sebeplerden birisi budur.

2020 ve içinde bulunduğumuz dönemi firmanız açısından değerlendirirseniz neler söylemek istersiniz?

Pandemi tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizi de etkiledi, bunu inkar edemeyiz. Bilhassa bizim gibi yeni kurulmuş firmaların, fuarlara katılma zarureti vardır ama 2020 senesinde fuarlar yapılamadı. Bu elbette bizim pazardaki gelişim hedefimizi etkiledi. 

Biraz da sektör hakkında değerli görüşlerinizi almak isteriz. Ülkemizdeki ve dünyadaki plastik sektörünün mevcut durumu hakkında neler söylemek istersiniz?

Türk Plastik Sanayii’nin, Avrupa ve Ortadoğu’da lider olduğu görüşündeyim. Çok profesyonel ve modern üretim tesislerine sahibiz. Plastik yapı elemanları üretimi kadar, mühendislik plastikleri ile otomotiv, beyaz eşya, elektrik – elektronik komponent üretiminde de güçlü olduğumuzu görüyorum. Hatta, İnşaat ve Otomotiv sektöründen sonra, ülkemizin en güçlü ve ihracat potansiyeli en yüksek sektörün plastik sektörü olduğunu biliyoruz.

Lakin, bilhassa plastik yapı elemanları konusunda, çevre ülkelerde de yatırımlar yapılmaktadır. Bizim ise, daha teknik malzemelerin üretimine yönelmemiz gerektiğini düşünüyorum. 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Türk insanı olarak bizim daha çok, daha çok, daha çok çalışmamız gereklidir. Dünyada rekabet çok üst düzeyde devam ediyor, üreten ve tüketen ülke ve toplumlar olarak ayrışıyoruz. Mutlaka tükettiğinden daha fazla üreten bir toplum olmak zorundayız.

KOLBAY Danışmanlık Mümessillik Ceo’su Hasan Melih Beşkazalıoğlu