Saturday, Dec 03rd

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home Interview Jokey Turkey Ambalaj Bölge Satış Müdürü Betül Uzer

Jokey Turkey Ambalaj Bölge Satış Müdürü Betül Uzer

“30 yılı aşkın bir süredir, sürdürülebilir ambalaj sektörünün öncüsüyüz”

Sert plastik ambalaj sektörünün önde gelen üreticilerinden Jokey grubu, 12 farklı ülkede 15 fabrikası, 90 ülkede 2000’i aşkın çalışanı ile plastik enjeksiyon üretimi alanındaki faaliyetlerine uzun yılardır başarılı bir şekilde devam ediyor. 100 ml’den 35 litreye kadar her şekil ve ebattaki IML dekorasyonlu kova ve kapaklarını yeniden değerlendirilmiş sürdürülebilir hammaddelerle ürettiklerini belirten Jokey Turkey Ambalaj Satış Müdürü Betül Uzer ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. İlgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Okurlarımıza kısaca kendinizden ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Tekstil sektörü ve ambalaj sektörünün çeşitli alanlarında olmak üzere, toplam 13 yıllık iş tecrübesine sahibim. Bunun son 8 yılı esnek ve rijit ambalaj olmak üzere ambalaj sektörüne aittir. Hali hazırda Jokey Turkey Ambalaj’da Bölge Satış Müdürü olarak çalışmaktayım.

 

Jokey Turkey Ambalaj’ın dünden bugüne kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

1968 senesinden bu yana Jokey demek, plastik enjeksiyon üretimi alanında mükemmel uzmanlık demektir.

Merkezi Almanya’nın Wipperfürth kentinde bulunan bir aile şirketi olarak, sert plastik ambalaj sektöründe dünyanın en büyük üreticilerinden, yenilikçi ve teknoloji liderlerinden biriyiz. Jokey olarak 30 yılı aşkın bir süredir, sürdürülebilir ambalaj sektörünün öncüsüyüz.

Jokey grubu 12 farklı ülkede 15 fabrikası ile 90 ülkede 2000’i aşkın çalışanı ile faaliyetlerine devam etmektedir. 

Jokey Turkey Ambalaj olarak ise, Türkiye’deki ve çevre ülkelerdeki bütün ölçekte sayısız müşterimize, 1998 yılından beri göz alıcı ve fonksiyonel ambalaj ürünlerini Dilovası-Kocaeli’de bulunan fabrikamızda üretmeye devam etmekteyiz.

Firmanızın faaliyet alanları, ürün yelpazesi ve ambalaj sektörüne yönelik çözümleri nelerdir?

Gıda dolumundan gıda dışı ürünlere, standarttan özel çözümlere kadar Jokey’de bütün uygulama alanları için her biçim ve hacimde ürün serileri sunabiliyoruz. Her amaç için doğru ambalajı önermek ana hedefimizdir.

100 ml’den 35 litreye kadar her şekil ve ebatta çeşitli yardımcı aksesuar ve aksamlar da dâhil olmak üzere, IML dekorasyonlu kova ve kapaklar üretmekteyiz. Hem de farklı miktarlara kadar kullanılabilinen yeniden değerlendirilmiş sürdürülebilir hammaddelerle.

“Thinwall”  olarak adlandırdığımız ince cidarlı, hafif ürünler üretiyoruz. Böylece plastik kullanımını, müşterilerimizin ve bizim sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda en aza indirgemeye çalışıyoruz. Jokey’de ambalajlar 1990 senesinden bu yana %40 oranında hafifledi. Bu da sadece çevre ve iklime faydalı değil, müşterilerimizin de yararınadır.

Standart ürünlerimiz dışında, Türkiye ve farklı ülkelerde bulunan Ar-Ge ekiplerimiz, grup bünyemizde bulunan kalıp fabrikamız ve de müşterilerimizin ekipleri ile gerçekleştirdiğimiz ortak çalışmalarla müşterilerimize ve sektöre özel ürünler üretmekteyiz. 

Jokey’de tüm yaratıcı seçenekleri müşterilerimize sunmak istiyoruz; Ekip olarak her zaman yenilikçi ambalaj ve dekorasyon seçenekleri üzerinde çalışmaktayız. Enjeksiyon yapılabilir tüm ambalaj şekillerinde sektöre değer katabilmek, bununla birlikte satış noktalarında müşterilerimizin marka mesajını en etkili ve doğru şekilde iletebilmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz.

Ambalaj sektöründe yer alan IML baskı sistemli ürünlerinizin teknik özellikleri, avantajları ve farklılıkları hakkında neler söylersiniz?

Jokey’in gıda ve gıda dışı ürünlere yönelik plastik ambalajları tüm dünyadaki üreticiler ve sektörler tarafından takdir görmektedir. İleriyi gören ve pazar koşullarına uygun inovasyonlarla ambalaj endüstrisinde çıtayı her zaman biz belirliyoruz. 

Bizim ürünlerimiz hafiftir, darbelere ve yıpranmaya dayanıklıdır. Sızdırmazlıkları oldukça yüksektir. Kimyasallara ve sıcaklığa dayanıklıdır. Dahası az bir maliyet ile %100 oranında geri dönüştürebilir.

IML baskı sistemi, basılmış olan etiket kalıba yerleştirilir ve enjeksiyon işlemi esnasında ısı yardımı ile ambalajla bütünleşir. IML dekorasyonu, bizlere büyüleyici bir çekicililikle, güçlü hislerle dolu bir tasarım ortaya koymamıza olanak tanır. Bu yöntemle ambalajların tüm duvarına ve kapağına, kenarlara kadar geniş bir alanda dekorasyon yapılabilmektedir. Birden çok duyguya hitap eden opsiyonel efektlerle ambalajlar çok daha ilgi çekici hale getirilebilir. Portakal Kabuğu Yüzeyli IML’den Metalik IML’e; Parlak IML den Şeffaf IML’e, Parsiyel Laklıdan Kâğıt Görünümlü IML’e, Soyulabilir IML’den Oksijen Bariyerli IML’e olmak üzere, ihtiyaçlar ve istekler doğrultusunda etiketler çeşitlendirilebilir. Dijital etkileşimler dahi kalıp içi etiketlemeye entegre edilebilmektedir. 

Özellikle üzerinde durduğunuz sektörler hangileridir?

Gıda ve Gıda dışı bütün sektörlerde, ambalajlarımız kullanılmaktadır. Gıda sektöründe, özellikle dondurma, süt ve süt ürünleri, çikolata ve şekerleme alanında her geçen gün ürün çeşitliliğimizi ve müşteri portföyümüzü arttırıyoruz. Kimya ve Boya sektörü ise oldukça önde olduğumuz sektörlerdir. Ulusal ve uluslararası birçok müşterimize, boya ve kimya alanına özel ürünlerimiz ile hizmet vermekteyiz.

Bunların dışında, Tarım, Kozmetik, Ev Bakımı & Hijyeni, PetFood ve Petrol sektörleri de tedarik ağımız içerisindedir. 

Firmanızı sektörünüzde öne çıkaran özelliklerinizden söz eder misiniz?

Jokey’de her sektöre ve her alana uygun ambalaj çözümleri sunuyoruz. Konsept ve tasarımları; güçlü teknik bilgimiz ile birleştirerek müşterilerimize özel ambalajlar sunuyoruz. Bunun için Jokey Tasarım Hizmeti’ni hayat geçirdik. Danışmanlık hizmetinden tasarıma, teknik açıdan kusursuz ambalajın planlanmasından, seri üretime geçişe kadar bütün alanlarda müşterilerimize destek oluyoruz. 

Standart ve Jokey Özel Ürünler dışında, sektöre özel olmak üzere bariyerli ambalajlarımız, UN özelliğine sahip ambalajlarımız ve ağır kimyaya uygun ambalajlarımızla da sektörün ihtiyacına göre alternatifler sunabiliyoruz.

Biz Jokey'de, ideal ambalajın maksimum işlevselliğine inanıyoruz. Bu nedenle de Jokey Eko Konsepti geliştirdik. Hedefimiz ise en az karbon ayak izi ile azami ürün işlevselliği sağlamaktır. Ekolojik Strateji, Ekolojik Kaynaklar ve Ekolojik Tasarım konularında eylem planları oluşturarak bunun için çaba gösteriyoruz.

Vizyonumuz 2030’a kadar sıfır iklim etkisidir. Bu yolda müşterilerimize, sürdürülebilir iklim projelerindeki sertifikalarla CO2 dengesi sunuyoruz. 

Ambalajlarımızı %100 oranına kadar geri dönüştürülebilir hammaddelerden üretiyoruz. Ürünlerimizin içleri tamamen boşaltılabilmektedir. Böylelikle içleri tamamen kullanılabilir ve geri dönüşüm sürecinde bol miktarda enerji tasarrufu sağlanır. 

Ambalajlarımız sağlamdır, sızdırmazdır ve ağır kenarları yüzlerce kez güvenle kapatılabilir. Tekrar tekrar kullanıma uygundur.

Müşterilerinizle iş süreçleriniz nasıl işliyor? Satış öncesi ve sonrası hizmetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Hedefimiz müşterilerimize sadece ürün satışı yapmak değildir. Öncelikli hedefimiz, uygun sektöre/müşteriye en uygun ambalajı sunmaktır. Bunu gerçekleştirmek için ise, müşterilerimizin proje ortağı oluyoruz. Projenin ilk tasarım aşamasından, seri üretim aşamasına kadar her alanda gerek teknik anlamda, gerekse tasarımsal anlamda birlikte yol alarak en uygun ambalajı geliştiriyoruz.

Müşterilerimizin hatlarını ziyaret ederek, hem sunduğumuz ambalajlarla hem de hatlarına yönelik verimliliklerine katkı sağlayacak ergonomik çözümlerle geliştirmeler yapıyoruz. 

Plastik ambalajların kullanımıyla ilgili her konuda müşterilerimize danışmanlık hizmeti veriyor, dolum ve montaj hatlarının test sürüşüne eşlik ediyoruz.

Ürettiğimiz her ürünümüzün her zaman arkasındayız. Bunun için, müşterilerimizde yaşanan herhangi bir problemde maddi ve manevi bütün koşullarda yanlarında oluyoruz.

Tüm üretim tesislerimiz, ambalaj malzemeleri hijyen ve kalitenin uluslararası standardı BRC ile  ISO 9001:2018 ve ISO 5001-2018 standartlarına göre  global bağımsız denetçiler tarafından izlenen ve değerlendirilen sıkı bir yönetim sistemine uygun bir şekilde faaliyet gösterir. Bununla birlikte çalışma ahlaki sorumluklarımızın bir gerekliliği olan Sedex ve GKV Code of Conduct üyeliklerimizi de uzun yıllardır eksiksiz devam ettirmekteyiz.

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz? 

Teknik ve tasarım alanında amaca en uygun ambalajı geliştirmek ve sunmak ana hedeflerimizdendir. Bunun için, Ar-Ge merkezlerimizin yardımıyla bütün Jokey Grubu’nun know-howı bir araya getiriliyor. Bütün grup bünyemizde 24 ambalaj tasarımcımız, 7 uluslararası tasarım ekibimiz bulunmaktadır. 

Müşteri & Pazar beklentilerine göre, yeni/modifiye ürün geliştirilmesi, 3D tasarım ve revizyon çalışmaları, prototip proje simülasyonları Ar-Ge ekiplerimiz tarafından yönlendiriliyor. 

Ambalajlarımız sürekli iyileştiriliyor ve geliştiriliyor böylece sektör yeniliklerine öncülük ediyoruz.  

Pazar payınızı arttırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Çeşitli yollar ile pazar payımızı arttırıyor ve arttırmayı hedefliyoruz. Bunlar; mevcut müşterilerimiz ile beraber yeni projeler geliştirmek, mevcut ürünlerimize yönelik yeni müşteriler bulmak ve yeni müşterilerimize yeni projeler sunmak şeklinde değişmektedir. 

Her yıl, büyümemizin en az %10’u yeni projelerden kaynaklanmaktadır. Her yıl, yeni projeler için ciddi oranda yatırım maliyetleri ayırıyoruz. İnovatif yönümüz ile, sektöre yön vermekteyiz. Bu da bizleri sürekli yeni ürünler & yeni projeler peşinde koşmaya itiyor. Bu nedenle Jokey’de proje hiç bitmez. 

2020 yılı sizin için nasıl geçti? Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? 

2020 yılı bizim için gerek büyüme gerekse kârlılık hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz bir yıl oldu. Bununla beraber sürdürülebilirlik çalışmalarımızı oldukça arttırdık. 

Önümüzdeki dönemlerde de, sektöre öncülük etmeyi ve yaptığımız yenilikçi çalışmalarımız ile yön vermeyi devam ettirmek istiyoruz. Ambalaj sektörünün büyümesi ile doğru orantılı olarak büyüme hedeflerimiz mevcuttur. Rekabetin oldukça fazla olduğu bir sektörde, yaptığımız gelişmelerle farklılaşma hedeflerimizi sürdürmek istiyoruz. 

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Ambalajın geleceği, onun ne kadar döngüsel ekonomi ambalajı olması ile şekillenecektir. Ne kadar çok ambalaj geri dönüştürülebilir ve tekrar tekrar kullanılabilirse o kadar sürdürülebilir olacaktır. Biz ambalajcılar, bu gelişmeyi gerek teknolojik yatırımlarla gerek yenilikçi çözümlerle gerçekleştirmeliyiz.

Jokey Turkey Ambalaj Bölge Satış Müdürü Betül Uzer