Friday, Sep 22nd

Last updateThu, 31 Aug 2023 12pm

You are here: Home Interview Erensoy Gıda ve Ambalaj Makinaları Yönetici Ortağı Erol Erensoy

Erensoy Gıda ve Ambalaj Makinaları Yönetici Ortağı Erol Erensoy

“Şu an Türkiye’de ve hatta çevre ülkelerde kullanılan damacanaların %95’i ASB makinelerinde üretilmektedir”

Şişirme makineleri satışındaki 25 yıllık uzmanlık ile Erensoy Ltd, Balkanlardan Orta Asya’ya kadar yayılmış geniş bir coğrafyada, başlıca iki imalatçısının (Nissei ASB ve Kai-Mei) distribütörlük faaliyetlerini 50 yılı aşan tecrübesiyle yürütüyor. Ambalaj üretimi yapan ve kâr etmek isteyen müşterilerine düşük fire oranları, yüksek verimlilik ve farklı ambalajları entegre kalıplar ile üretme kolaylığı ile çözüm sunan Erensoy’un Yönetici Ortağı Sayın Erol Erensoy “Ambalajın her adımı üzerindeki bilgi birikimimiz, makine ve kalıbın bir bütün halinde sunulması sayesinde, bu zamana kadar herhangi bir başarısız projenin parçası olmadığımızı gururla söyleyebiliriz” diyor.

Öncelikle okurlarımıza kendinizden bahsedebilir misiniz?

Dış ticarette ailenin 3. kuşağını temsil ediyorum. 1984’te Saint-Joseph Fransız Lisesini bitirip İ.T.Ü. İşletme Mühendisliği Bölümünü kazandığımı öğrendiğimden beri aile mesleğini devam ettirme arzusu ile, 2020 yılında vefat eden, babam Nuri Erensoy ile beraber çalışmaya başladım. 

Erensoy’un kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz? 

Erensoy’un hikâyesi 1926 yılında Ragıp Erensoy’un mühendislik gereçlerinin dış ticareti ile başlamıştır ve bu hikâye üç nesildir acentelik ve distribütörlük olarak devam etmektedir. 1964- 1990 yılları arasında yoğun bir şekilde pamuk çırçırlama ve bitkisel yağlı tohum kırma, presleme ve ekstraksiyon tesisleri imal eden firmaların temsilciliği yapılmıştır. Son dönemlerde bu tesislerin kurulumu, azalan iş hacmine rağmen devam ettirilmektedir. 90’lı yılların başından beri Erensoy Ltd, ortağımız Sn.Yusuf Sayah ile birlikte, yoğunlukla plastik şişirme makineleri ve çevre ekipmanlarının satış faaliyetini sürdürmektedir. Pazarlama, satış ve proje olarak hizmet veren şirketimizi iki uzman teknisyen desteklemektedir. Şişirme makineleri satışındaki 25 yıllık uzmanlık ile Erensoy Ltd, Balkanlardan Orta Asya’ya kadar yayılmış geniş bir coğrafyada, başlıca iki imalatçısının (Nissei ASB ve Kai-Mei) distribütörlük faaliyetlerini yürütmektedir. Plastik şişirme makinelerinin yanı sıra, müşterilerimizin çözüm bulamadığı bazı otomasyon projelerinde, müşterilerimize destek sunuyoruz. Sektördeki gıda işleme, dolum, etiketleme, paketleme vb konulardaki geçmiş projelerimize ek olarak, plastik kulp takma, teşhir paleti, dizme, cips torbalarına çoklu ambalajlama makineleri destek verdiğimiz otomasyon projeleri arasında sayılabilir. 

Temsilciliğini yaptığınız firmalar ve ürünleri hakkında bilgi alabilir miyiz? 

25 yılı aşkın süredir temsilciliğini yaptığımız Nissei ASB, merkez ofisi Japonya’da olan, Tek Kademeli Enjeksiyon Gerdirmeli Şişirme Makineleri (ISBM) üreticisidir. Kısaca anlatmak gerekirse; plastik şişe ve kavanozlar direkt ham maddeden tek bir makinede şişirilir. Pre-form, enjeksiyon istasyonundan sonra makineden çıkarılmadan ve dışarıdan herhangi bir müdahale gerekmeksizin, makine içerisinde şekillendirilip tam soğumadan şişirilir. Bu yöntem ile, fabrikada yer ve enerji tasarrufu sağlanırken, yüksek verimlilikte üretim yapılır. ISBM makinelerinin mucidi Nissei ASB, 43 yıldır sektörün lideridir. 

Diğer tedarikçimiz Kai Mei ise, merkez ofisi Tayvan’da olan, Nissei ASB ile benzer tecrübeye sahip, Ekstrüzyon Şişirme Makineleri (EBM) üreticisidir. Kai Mei, rakiplerine kıyasla daha uygun bütçeli, basit kontrol sistemi ve yüksek kalitesi ile, yatırım yapmak isteyen firmalara güçlü bir alternatif olmuştur. 

Makinalarınızın öne çıkan teknik özellikleri, avantajları ve farklılıkları hakkında neler söylersiniz? 

Yukarıda bahsedildiği gibi, Nissei ASB makineleri pre-formu kendi içinde üretip, tam soğutmadan şişirir. Pre-forma dışarıdan herhangi bir müdahale olmadığı için, şişe ve kavanozlar kristal parlaklığında makineden çıkarılıyor. Bu avantaj ile kozmetik, bakım ürünleri, deterjan şişeleri ve gıda kaplarının üretildiği küçük ve orta kapasiteli, özel ambalaj üreten plastik firmalarının yatırım tercihlerinde makinelerimiz ön plana çıkıyor. 

Ambalaj üretimi yapan ve kâr etmek isteyen müşterilerimize; düşük fire oranları, yüksek verimlilik ve farklı ambalajları entegre kalıplar ile üretme kolaylığı ile çözüm sunuyoruz. Erensoy’un ambalajın her adımı üzerindeki bilgi birikimi, makine ve kalıbın bir bütün halinde sunulması sayesinde, bu zamana kadar herhangi bir başarısız projenin parçası olmadığımızı gururla söyleyebiliriz. Erensoy’un tedarik ettiği makine ve kalıplar ile üretilmiş, pazardaki niş ambalajlarımızdan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: istiflenebilen ilk PET 5, 18 ve 20 litre bidonlar, derin tutma girintili 3-4 litre şişeler, 85 derece sıcak dolum ketçap şişesi ve 110mm çaplı kristalize ağız 95 derece sıcak dolum salça kavanozu gibi birçok ürün, ASB’nin Türk müşteriler için bizimle beraber geliştirdiği ilklerdir.

Avrupa’nın 2. plastik üretim üssü olmamız, birçok yeniliğin de ilk önce Türkiye’de yapılmasını haklı çıkarıyor. Türkiye’de, 90’lı yıllarda üretime başlamış birçok makine ve hatta 1982 model bir makine bile halen üretime devam etmektedir. Bu makinelerin yeni modelleriyle karşılaştırıldığında harcadıkları yüksek enerjiye rağmen, diğer avantajları ile müşterilerimizin kârlı üretim yapmasını hala sağlamaktadır. Önümüzdeki dönemde daha yüksek kapasiteli, yeni servo-hidrolik hibrit makinalar ve yeni keşfedilen Zero Cooling tabir edilen kalıplama metoduyla üretilmiş kalıplar ile, müşterilerimizin mevcut sistemlerini yenilemeyi hedefliyoruz. 

Şekil 1 – ASB-12M v2 model Zero Cooling opsiyonlu Enjeksiyon Gerdirmeli Şişirme Makinesi

Plastik-ambalaj sektörünün geleceğini nasıl değerlendirirsiniz? İçecek sektöründe kullanılan ürünleriniz ve kullanıcılarınıza sunduğunuz avantajlar nelerdir?

Plastik Ambalaj sektörü konuşulan bütün dönüşüm ve çevre konularına rağmen sunduğu avantajlar ile hala büyümekte. Salgın dönemi, tek kullanımlık ambalajların; çevrim içi alışverişler de kırılmazlığı ve hafifliği ile plastik ambalajın daha da ön plana çıkmasını sağladı. Sektörün şu an geçici olarak yaşadığı ham madde tedarik ve fiyat sıkıntısının da aşılacağını ve belki bu dönemde fiyatı çok artan PP, PS, PC ve HDPE yerine geri kazanımı daha kolay olan PET ambalajın daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz. 

Firmamız içecek sektöründe 90’lı yıllarda dolum ve paketleme makineleri tedarikçisi olarak faaliyet gösteriyordu ve geri-dönüşlü su ambalajı damacanayı Türkiye’de üretebilecek bir makine yoktu. O dönemde dünya genelinde de PC (geri-dönüşlü) damacana üretimi için ISBM makineleri yeni yeni kullanılmaya başlanmıştı. Erensoy Ltd, Nissei ASB ile tanışıp, ISBM makinelerini, damacana yıkama ve dolum makineleri ile beraber müşterilerine sunmuştur. Şu an Türkiye’de ve hatta çevre ülkelerde kullanılan damacanaların %95’i ASB makinelerinde üretilmektedir. Gene su sektörü ilk 5, 8 ve 10 litre PET ambalajı ASB makinalarında üretip doldurmuştur. İçecek sektöründeki referanslarımız, süt, ayran ve kefir ambalajları olarak sürmektedir. 

Müşterilerinizle iş süreçleriniz nasıl işliyor? Satış öncesi ve sonrası hizmetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? 

Bu sorunuz belki Erensoy’un farkını anlatmak için bir fırsat. Biz sadece müşterilerimizden gelen taleplere göre hizmet vermiyoruz. Aynı zamanda piyasanın ihtiyaç duyabileceği yeni ambalajlara da proje geliştirerek, deneme veya fuar kalıbı yaparak sektöre, müşterilerimize katkı sağlamaktayız. Oluşan proje için, makine ve kalıp seçimi, tasarımı, gereken yardımcı ekipman kapasite hesabı yaparak çözümü bir bütün olarak müşterilerimize sunuyoruz. Çalışmalarımız müşterilerimiz tarafından kabul görürse, gerekli ekipman ve kalıbın üretimi, üretimin tamamlanması sonucu fabrikada denenmesi, elde edilen ambalajın kalite kontrolü ve raporlanması, ambalaj numunelerinin müşterilerimizin onayına gönderilmesi, sonrasında ekipmanların tedariki Erensoy Ltd tarafından yürütülmektedir. Müşterimize ulaşan makine ve teçhizatın kurulumu, eğitimi tarafımızdan verilmektedir. 

Buna ek olarak, Japonya’daki ASB okuluna yapılan seyahat ile de müşterilerimizin, özellikle PET ambalaj konusunda hem teorik hem de pratik eğitim almaları sağlanmaktadır. Tabii, salgın dolayısıyla, ASB eğitimlerine ara verildiğini bildirmekte yarar var. 

Pazar payınızı artırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir? Ağırlıklı olarak hangi bölge ve sektörlere satış gerçekleştiriyorsunuz? 

ASB makinaları konusunda, firmanın Avrasya’ya yaptığı satışların yaklaşık % 25-30’u firmamız tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de hâlihazırda çalışan 350 adetin üzerinde ASB makinesi vardır. Çevre ülkelere satılmış makine adedi de 70 civarındadır. Makinelerimizin büyük çoğunluğu kozmetik, deterjan, kişisel bakım, yağ, ketçap, süt ürünleri ve damacana su sektörü için ambalaj üreten plastik firmalarındadır. Mevcut müşterilerimize yeni ambalaj tasarımları ve tasarruf sağlayıcı modeller ile kapasite artırımlarına destek oluyoruz. Yeni müşterilerimize de sistemimizin kazançlarını anlatarak, pazarda ASB’nin ISBM tekniğinin kullanımını arttırmayı sürdürüyoruz. Türkiye’den sonra, yıllara göre Romanya, Bulgaristan, Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Moldova, Kuzey Makedonya, Bosna Hersek, Karadağ ve Arnavutluk’ta tek yetkili distribütör olarak faaliyet göstermekteyiz. 

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı? 

Salgın dolayısı ile fuar katılımlarımızı ve yüz yüze toplantılarımızı askıya almamızdan kaynaklanan bir değişim içindeyiz. Geçen sene sorumluluğunu aldığımız Balkan pazarında ve mevcut bölgemizde çevrim-içi görüşmeler ile proje oluşturuyoruz. Salgın dolayısı ile makinalarımıza artan talepler, teslim sürelerinde uzamaya sebep olmuş, eskiden olan, çok satılan makinaları stoktan teslim edebilme yeteneğimizi kaybetmiştik, önümüzdeki dönemde bunu yeniden kazanacağız.

Ama yatırımcıların bazılarında öncelikler değişti. Özellikle mevcut müşterilerimize 2020 yılında, dezenfektan, deterjan ambalajı üretimi için kapasite artırımı konusunda yardımcı olduk. Öngörümüz, önümüzdeki 2 yıl bu alanlarda yeni yatırımın daha az olacağı yönünde. Fakat PET hammaddenin diğerlerine oranla daha az fiyatının artması, belki pek önemsenmiyor ama, geri dönüşümünün daha yaygın ve başarılı olması sebebiyle PS yoğurt kapları, PP IML ve PC damacanadan PET’e geçiş olabileceğini; ama bu zor yolculukta cesur karar vericilere ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Yakın bir gelecekte, sıcak dolum kavanoz yeni bir ölçüde raflarda yerini alacak; sıkılabilir, sıcağa dayanıklı PET şeffaf şişede ketçap dışında yeni koruyucusuz gıda ürünleri göreceğiz.

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz? 

Nissei ASB Hindistan ve Japonya’daki üretim kapasitesini son iki yılda ikiye katlamanın verdiği rahatlık ile yeni makine platformları üzerinde çalışıyor. Bunlardan ilki iki-katlı pre-form yaparak tek kademe makinada çeşitli yeni ambalajlar yapmak. Sıkıldıkça içindeki PP katmanın küçüldüğü PET kozmetik ambalajı, renk geçişli PET parfüm şişesi, seviye pencereli renkli PET ambalaj ve niceleri bu yeni 5 istasyonlu çift enjeksiyonlu makinada yapılacak. Özellikle yüksek kapasiteli, süt endüstrisinin ambalaj ihtiyacı için çözüm olacağını düşündüğümüz PF36 Serisi’nin de tanıtımına başlandı. Avrupa’daki ilk PF24’ten sonra PF36’yı da Türk müşterilerimize tanıtmaya başladık. Erensoy olarak elimizi taşın altına koyduk ve iki yeni ambalajın Türkiye’de tanıtımı için bu yıl içinde pilot üretimine destek olacağız. Şayet piyasa bu yeni ambalajları kabul ederse, artık müşterilerimiz daha yüksek kapasitelisinin yatırımı önümüzdeki yıllarda yapacaklardır.

Şekil 2  – Preform ve şişe kesiti ile Çift Katlı kalıplama konseptinin sadeleştirilmiş görünümü

Firmanızın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz?

Hizmet sektöründe küçük bir ekip ile faaliyet göstermemiz sayesinde atıklarımızı yıllardır minimize ettik. Pil, toner kartuşu gibi atıklarımızı da ayrı olarak yetkili kurumlar aracılığı ile doğaya zarar vermeden bertaraf ediyoruz. Aynı hassasiyetle, müşterilerimize sunduğumuz çözümlerde daha düşük karbon ayak izi olan, geri dönüştürülebilen malzemelerden ve hatta geri dönüşlü kullanıma imkân sunan alternatifleri ön plana getiriyoruz. PC damacanaya alternatif, co-polymer PET hâlihazırda az adette de olsa müşterilerimiz tarafından üretiliyor. Önümüzdeki dönemde bu üretimin artmasını bekliyoruz. Gazlı meşrubat sektöründe Ref-PET yeniden gündeme gelebilir.

2020 yılını firmanız ve sektör açısından değerlendirirseniz neler söylemek isterseniz?

Salgın döneminde yatırımı kesmeyen plastik ambalaj sektörüne hizmet verdiğimiz için 2020 senesi bizim için yoğun bir yıldı. Şayet talepte 2021’in başında görülen daralma sürecek olursa, 2021 belki de müşterilerimizin üretimini yeni makinelere kaydırma ve eski makinelere bakım ve modifikasyon yapma yılı olacaktır. Hâlihazırda 3 eski makinenin Zero Cooling kalıp ile kullanabilmesi için modifikasyon projelerine başladık. Artarak süreceğini tahmin ediyoruz. Aynı makine alanında yaklaşık %20 daha fazla üretim yapıp, ambalaj başına harcanan enerjiyi düşürmek müşterilerimiz tarafından, ilave yatırım masrafına rağmen çok tercih ediliyor.

Erensoy Gıda ve Ambalaj Makinaları Yönetici Ortağı Erol Erensoy