Saturday, Dec 03rd

Last updateFri, 18 Nov 2022 1pm

You are here: Home Interview Ekin Makina Dış Ticaret Müdürü Latife Karabulut

Ekin Makina Dış Ticaret Müdürü Latife Karabulut

“Türkiye’de 3900, yurtdışında 850 adet aktif şekilde plastik enjeksiyon makinamız bulunuyor”

Üretim hayatına başladığı 1994 yılından beri sürekli büyüme ve Ar-Ge’yi firma hedefi haline getiren Ekin Makina, günün tüm modernizasyonunu bünyesinde bulunduran yeni fabrikasında faaliyetlerine hız kesmeden devam ediyor. Plastik enjeksiyon makinaları sektöründe Türkiye’nin önde gelen yerli üreticileri arasında yer alan şirketin Dış Ticaret Müdürü Latife Karabulut LSR silikon enjeksiyon makinalarını da çok yakında müşterilerinin kullanımına sunacaklarını belirtiyor.

Latife hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Kocaeli Üniversitesinden mezun olduktan sonra Ekin Makina’da çalışmaya başladım. Aslında hep çalışıyordum, hep buradaydım çocukluğumdan beri. Abdullah Karabulut’un kızı olmam vesilesiyle çocukluğum makinalar arasında geçti. Şu anda firmanın Dış Ticaret Müdürüyüm ve bu sektörde bir kadın olarak bulunmaktan son derece mutluyum. Yaptığım işi çok seviyorum, işimin bana kattıklarını seviyorum. Dünyanın birçok yerinde makinalarımız var, buralarda makinaların kullanım eğitimlerini veriyoruz. Böylelikle birçok coğrafyadan insanlarla tanışma fırsatım oluyor. Firmanın fuar organizasyonlarıyla da ilgileniyorum. Son zamanlarda çok ciddi fuarlarda katılım gösterdik. Ve bu işin bir parçası olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Sektörün önde gelen markalarından biri olarak firmanızın kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Ekin Makina 1994 yılında Bayrampaşa’da küçük bir atölye olarak kuruldu. Yerli plastik enjeksiyon makinalarının üretiminin popüler olduğu o dönemde firmamız sektörün en büyük firmaları arasına girmeyi kurulduğu günden itibaren kendine hedef olarak belirlemişti. Firmamız yıllar içerisinde, istikrarlı şekilde büyüyerek 2008 yılında Hadımköy Hastane mahallesindeki 2000 m2 alanda imalat hayatına devam etti. Bu süreçte, firmamız bünyesine çok sayıda CNC işleme tezgâhı alarak üretim kapasitesini aylık 3-4 makina sayısından, 12 makina sayısına çıkarmayı ve ayrıca özel dikey-yatay makinalar yaparak sektörde marka olmayı başardı. Müşteri talepleri ve dünya firmalarının ilgisi Ekin Makina’yı hep bir adım sonrasını planlamak konusunda cesaretlendirdi. Sektörün ihtiyacını iyi bilen firma olarak 2020 yılında İstanbul Hadımköy Deliklikaya Mevkii’ndeki Özel Endüstri Bölgesi’nde kendisine ait 20.000 m2 modern fabrikasına taşındı.

Bu adımın ardından makina parkurunun güçlenmesi açısından ciddi yatırımlar yapan firmamız, cnc işleme merkezleri, cnc tornalar, cnc lazer sac kesim makinası, lazer kaynak makinası, cnc abkant presi ve toz boya tesisi kurulumu konusunda somut adımlar attı. Ayrıca mühendis kadrosunu oldukça güçlendiren firmamız geleceğe umutla bakmaktadır.

Dünden bugüne gelişen teknoloji ile birlikte plastik enjeksiyon makinalarınızın yeni teknik özellikleri, avantajları ve farklılıkları hakkında neler söylersiniz?

Plastik enjeksiyon makinaları basit anlatımla, aklımıza gelen birçok plastiğin üretimini sağlamaktadır. Enjeksiyon haznesindeki plastiğin ısı verilerek eritilmesiyle, istenilen ürünün kalıbına aktarılan eriyik haldeki plastik hammadde, soğumaya bırakılarak elde edilmek istenen ürün meydana gelmiş oluyor. Pek tabii üretim çeşidine bağlı olarak, çeşitli plastik enjeksiyon makinaları mevcuttur.

Firmamız hali hazırda yatay plastik enjeksiyon makinaları, dikey plastik enjeksiyon makinaları, çok renkli enjeksiyon makinaları, işe özel enjeksiyon makinaları üretmektedir. Yapımını tamamlamak üzere olduğumuz LSR silikon enjeksiyon makinasını da çok yakında müşterilerimizin kullanımına sunacağız. Ekin makina kurulduğu günden beri, teknolojiyi yakından takip ederek üretiminde kullanmıştır. Son 8 yıldır “makaslı” diye tabir edilen enjeksiyon makinalarından, “hidrolik”, kalıp merkezinden kilitlemeyle çalışan ve birçok Avrupalı sektör öncüsü firmanın kullandığı teknolojiyi de makinasında kullanmakta, fakat Uzakdoğu ile fiyat rekabetini asla elden bırakmamaktadır.

2020 yılı içerisinde üretim tesisinizi yeni fabrika binanıza taşıdınız. Yeni fabrikanızda kullanılan teknolojiler, yenilikler ve makina parkurunuz hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz?

Bizce kaliteyi sürdürebilmenin bir tek yolu vardır, bu da yenilikleri daima takip etmek. Biz, kullandığımız ürünlerin kalitesini daima sorguluyor ve takip ediyoruz. En önemlisi dışa bağlılığı en aza indirmek kalitenin devamlılığı açısından etkili olduğunu düşünüyoruz. Günden güne gelişen ve büyüyen bir firma olarak kendi ihtiyaçlarımızı tamamlayabilmek içinde kendi fabrikamızı büyüttük ve dışarıdan temin ettiğimiz mamullerin işlenmesi için yeni cnc makinaları, cnc lazer kesim makinaları, lazer kaynak makinaları ve abkantları firma envanterimize kattık. Böylece hızlı ve düşük maliyetli üretimle kalitemizi arttırmayı planlıyoruz.

Müşterilerinizle iş süreçleriniz nasıl işliyor? Satış öncesi ve sonrası hizmetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Bizi öne çıkaran faktörlerden biri ürün yelpazemiz olduğu gibi en önemli diğer faktör satış sonrası hizmetimizdir diyebiliriz. Makina tesliminden hemen sonra (dünyanın neresinde olursa olsun) teknik ekibimiz gidip kurulumunu yapıyor, makinanın eğitimini veriyor. Türkiye’de de çok daha fazla aktifiz. Fakat müşterilerimizle iletişimimiz bundan sonra da devam ediyor. En ufak bir sorunlarında yahut bir ürün ihtiyaçlarında hemen taleplerine geri dönüş yapıyor, teknik servise ihtiyaç duymaları halinde servislerini sağlıyoruz. Böylelikle daima ulaşılabilir oluyoruz. Bu da, üretimde zamanla yarışan firmalar için büyük bir avantaj sağlıyor.

Pazar payınızı artırma adına yurtiçi ve yurtdışında yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

Yeni yatırımlarla birlikte, aylık üretim kapasitemiz %50 oranında artış göstermiştir. Yeni fabrikamızda aylık 20 makina üretiyoruz. Ve eski fabrikamızda maksimum 600 ton makina imal edebiliyorken, şu an 1000 tona kadar makina üretiyoruz. Piyasadaki konumumuzu kalite, sürekli Ar-Ge ve Ür-Ge ile sağlamanın bilincinde olarak üretmeye devam ediyoruz.

Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Önümüzdeki süreçte LSR silikon enjeksiyon makinası, mikro masaüstü enjeksiyon makinaları ve full elektrikli enjeksiyon makinaları üretmek konusunda somut çalışmalarımız mevcuttur. 2 plakalı 850 ton plastik enjeksiyon makinasını da ürün yelpazemize ekledik.

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Ekin Makina Ar-Ge süreçlerini özümsemiş ve üretimine yansıtmış bir firmadır. Bu nedenle sürekli iyileştirme, sürekli geliştirme ve sürekli yeniyi kendisine misyon olarak almıştır. Ar-Ge’nin en büyük nedeni talep ve ihtiyaçtır. Bu nedenle firmamız müşteri talep ve ihtiyaçlarını sürekli analiz etmekte ve çalışmalarını bu yönde yapmaktadır.

2020 yılını firmanız ve sektör açısından değerlendirirseniz neler söylemek isterseniz?

2020 dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle zor bir yıl oldu. Birçok sektör bu durumdan olumsuz olarak etkilendi. Firmamızda bu zor süreçte işçi sağlığını ön planda tutarak önemler aldı. Ve halen uygulamalarımız herhangi bir gevşeme olmaksızın devam etmektedir. İş konusunda Ekin Makina, pandemi nedeniyle iş aksaması veya iş düşüklüğü yaşamamıştır. Taleplerde azalma olmamış, aksine artış meydana gelmiştir.

Ekin Makina Dış Ticaret Müdürü

Latife Karabulut