Tuesday, Nov 28th

Last updateTue, 21 Nov 2023 11am

You are here: Home Interview ARGE Robotik Satış Mühendisi Oğuz Canavar

ARGE Robotik Satış Mühendisi Oğuz Canavar

“Temel odağımız plastik enjeksiyon robotları ve otomasyon sistem çözümleridir”

ARGE Robotik kendi öz sermayesi ile kurulmuş bir mühendislik firması olarak faaliyetlerini 2007 yılından bu yana başarılı bir şekilde sürdürüyor. Firma, Güney Kore menşei YUDO plastik enjeksiyon robotlarının Türkiye’de satış ve servis konusunda yetkili distribütörü olmasının yanı sıra, plastik ambalaj sektörüne yönelik tasarlamış olduğu yerli ATAK ve YAMAN IML robotlarının da üretimini kendi tesislerinde gerçekleştiriyor. Bu zamana kadar 20’den fazla ülkeye yapmış olduğu anahtar teslim projeler ile müşterilerinin çözüm ortağı olmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten ARGE Robotik Satış Mühendisi Oğuz Canavar firmalarının ürün yelpazesi, çözümleri ve hedefleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı. 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Oğuz Canavar, 31 yaşındayım ve Elektrik-Elektronik mühendisiyim. Plastik sektörü ile 10 yaşında, halen faaliyetini sürdüren ve aile firmamız olan Akcan Plastik ve Ambalaj sayesinde tanıştım. Bu süreçte geri dönüşümden, üretime ve kullanıcıya teslim edilmesine kadarki geçen sürecin tamamını öğrenmeye ve uygulamaya çalıştım. Geçen sürede hem üretimde hem de satış ve pazarlama süreçlerinde bulundum. Daha sonra kendime bir kariyer planı yaparak, yaklaşık 3 sene TOYO-MITSUBISHI Full Elektrikli Enjeksiyon Makinesi ve Harmo Robot’larının satış mühendisliğini yaptım. Şu anda ise oluşumuna ve altyapısına çok inandığım ARGE Robotik bünyesinde YUDO Robotları Satış Mühendisi olarak görevime devam ediyorum.

ARGE Robotik firmasının kuruluş aşamaları, yapılanması ve gelişim süreci hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

ARGE Robotik, 2007 yılında İstanbul merkezli olarak kendi öz sermayesi ile kurulmuş bir mühendislik firmasıdır. Güney Kore menşei YUDO plastik enjeksiyon robotlarının Türkiye’de satış ve servis konusunda yetkili distribütörüdür. Bunun yanı sıra, plastik ambalaj sektörüne yönelik tasarlamış olduğu yerli ATAK ve YAMAN robotlarını da geliştirerek büyüme hedeflerini kendi robotlarının üretimi ekseninde de şekillendirmiştir. Yerli teknolojiye sahip olan bu özel robotlarımızın yazılımı ve montajı kendi üretim tesislerimizde yapılmaktadır. Ayrıca firmamız farklı sektörler için, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda otomasyon hizmetleri de vermektedir. Bu zamana kadar 20’den fazla ülkeye yapmış olduğumuz anahtar teslim projeler ile de müşterilerimizin çözüm ortağı olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Ürün yelpazeniz ve plastik-ambalaj sektörüne yönelik sunduğunuz çözümleriniz nelerdir?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARGE Robotik olarak temel odağımız, plastik enjeksiyon robotları ve otomasyon sistem çözümleridir. Bunun yanında, makine başı otomasyon sistemleri olarak bilinen besleme, kalite kontrol, yolluk kesme gibi özel projeleri de kendi tesislerimizde tasarladıktan sonra, üretimden kurulumuna kadar geçen süreci kendi ekibimiz ile gerçekleştirerek müşterilerimizin hizmetine sunuyoruz.

Ayrıca firmamız, IML (In Mould Labeling) robotları üretimine de ağırlık vermiş ve bu alanda da önemli birçok projede yer almıştır. Bundan sonraki süreçte de büyüme hedeflerini IML robot üretimi ekseninde de geliştirmeye devam etmiştir.

Bizleri farklı kılan en büyük özellik, müşterilerimize sunmuş olduğumuz ürünlerimizin yazılımı, tasarımı, üretimi, montajı ve kullanımına kadarki süreçleri bizzat ARGE Robotik olarak kendi tesislerimizde titizlikle yapmamızdır. Böylece çözüm ortağı olarak gördüğümüz müşterilerimize, en doğru ve kaliteli çözümleri, en iyi fiyat ve servis hizmeti anlayışı ile sunuyoruz.

Robotlarınızın teknik özellikleri, avantajları ve farklılıkları hakkında neler söylersiniz?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Öncelikle ARGE Robotik olarak kendi bünyemizde ürettiğimiz ATAK ve YAMAN robotları ile başlamak istiyorum. Sahip olduğumuz 13 yıllık sektör tecrübesi ile plastik sektörünün önceliklerini belirleyerek çıkmış olduğumuz bu yolda, kalite ve maliyet analizleri yaparak en doğru kompenentleri belirledik. Robotlarımızın yazılım aşamasından montajına kadarki süreçte tüm bilgi ve birikimlerimiz ile en doğru ürünü kullanıcıya sunmak istedik.

Bizler müşterilerimize ATAK ve YAMAN robotlarımız ile, 3 eksenden 5 eksene, 100 ton kapasiteden 4500 ton kapasiteye kadarki plastik enjeksiyon makineleri için çözümler sunabiliyoruz. 8 kg'dan 50 kg’a kadar taşıma kapasitesine sahip bu robotlarımız, ayrıca yüksek hız, üstün performans, düşük bakım maliyeti, uzun ömür, düşük enerji tüketimi ve kullanıcı dostu özellikleri ile de öne çıkmaktadır.

YUDO ürün alma robotlarının Türkiye distribütörü olduğumuzu röportajımızın başında belirtmiştim. Menşei Güney Kore olan markamız YUDO, 1980'den beri plastik enjeksiyon robotları konusunda çözümler sunmaktadır. ABIMAN ENGINEERING olarak yeni bir oluşuma giderek Endüstri 4.0 konusunda da birçok yatırım ve Ar-Ge çalışması yapmıştır. YUDO robotlarımız ile 3 eksenden 5 eksene servo olarak sunulan, plastik enjeksiyon makineleri için 30 ton kapasiteden 4500 tona kapasiteye kadar makinelerde çalışabilecek, toplamda 50 kg'a kadar taşıma kapasitesi olan üstün özellikli robotlarımız vardır.

Özellikle son dönemde çıkarılan FRANCIA ve GIGA serisi robotlar hız ve performans açısından üst seviyeleri yakalamıştır. Bununla birlikte YUDO, geliştirdiği YUCON 800 Kontrol sistemi sayesinde kullanıcı dostu alt yapısı ile anlaşılması son derece kolay hale gelmiştir.

Her iki robot çözümünde de müşterilerimizin tercihleri doğrultusunda üstün kalite ve uygun fiyat prensibiyle hareket ettiğimizi vurgulamak isterim. Ayrıca her zaman için önceliğimiz 7/24 servis anlayışı ve satış sonrası hizmetlerimiz ile çözüm ortaklarımızın memnuniyetini sağlamaktır.

Özellikle üzerinde durduğunuz sektörler hangileridir?

Öncelikle belirtmek isterim ki ARGE Robotik olarak hemen hemen tüm sektörlerde müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda hizmetler vermekteyiz. Ancak çalıştığımız başlıca sektörler gıda, beyaz eşya, otomotiv ve savunma sanayiidir.

Kuruluşumuzdan bu güne kadar geçen süre içerisinde şunu özellikle vurgulamak isterim ki, ARGE Robotik olarak IML uygulamaları konusunda çok büyük projeler geliştirdik. Özellikle son yıllarda sektöründe lider firmalar için gerçekleştirdiğimiz anahtar teslim projeler de bu konuda oldukça başarılı olduğumuzun göstergesidir.

Firmanızı sektörünüzde öne çıkaran özelliklerinizden söz eder misiniz?

Bizleri farklı kılan en önemli özellik müşterilerimize sunmuş olduğumuz hizmetlerin tamamını kendi bünyemizde gerçekleştirmemizdir.  Yapmış olduğumuz projelerin, sistem tasarımı, yazılımı, imalatı, montajı ve kurulumu bir bütün olarak ARGE Robotik tarafından yapılmaktadır.

Ayrıca sistemlerimizin testleri öncelikle kendi tesisimizde sonra da kurulum sonrasında müşterilerimizin yerinde tam olarak firma personelimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Yani anahtar teslim olarak müşterilerimize sunduğumuz projelerden tek sorumlu firma ARGE Robotik’tir. ARGE olarak sadece Robot satışı ve desteği sunan bir firma olmanın ötesinde, robot ve otomasyon konusunda tüm çözümleri bünyesinde barındıran bir firma olduk. Bu da bizi tercih eden müşterilerimize her zaman güven vermektedir.

Şunun tekrar altını çizmek isterim ki, ARGE Robotik olarak 20’den fazla farklı ülkede, sahip olduğumuz teknik altyapı gücümüzle birçok özel proje gerçekleştirdik. Bununla beraber ülkemizi başarılı bir şekilde temsil ettik. Örneğin; üretim tesislerimizi ziyaret ettiğinizde Cezayir'de faaliyet gösteren bir çözüm ortağımız için geliştirdiğimiz otomasyon projesi olduğunu göreceksiniz. Ayrıca müşterilerimize hem yerli robotlarımız olan ATAK-YAMAN hem de YUDO ile çözüm sunmamız, bu konuda ki kabiliyetimizin üst düzeyde olduğunu göstermektedir.

Müşterilerinizle iş süreçleriniz nasıl işliyor? Satış öncesi ve sonrası hizmetleriniz hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Öncelikle ARGE olarak bizler teknik altyapımıza çok güvenen ve gerçekleştirdiğimiz başarılı projelerde de bunu ispatlamış bir firmayız. Bizler için en önemlisi müşterilerimizin memnuniyeti ve bizlere güvenidir. Çalışmış olduğumuz firmaların var olan problemlerini, en doğru yöntem ve minimum maliyet ile çözüme kavuşturmak gayesinde olan firmamız, her zaman için müşterilerine çözüm ortağı olarak yaklaşmakta ve iş geliştirme aşamalarını bu anlayış ile takip etmektedir.

Bunun yanında tüm firmalarımıza her zaman için en doğru çözümleri şeffaflıkla sunduk. Bundan dolayı en büyük satış-pazarlama ve tanıtım faaliyetimiz, çözüm ortaklarımızın bizleri farklı firmalara da tavsiye etmesidir.

Müşterilerimiz için gerçekleştireceğimiz projeleri yerinde tespit ederek, en doğru çözümü, en kısa zaman içerisinde, kaliteli ve uygun fiyatlı olarak mühendislerimiz ile projelendiriyoruz. Hazırlamış olduğumuz projemizi müşterimize sunarak, proje onayı öncesinde izlenecek adımlar ile ilgili detaylı olarak bilgi veriyoruz.

Ardından kendi üretim tesisimizde, uzman ekibimiz tarafından hazırlanan projelerimizi, müşterimize vermiş olduğumuz zaman dilimi içerisinde teslim ediyoruz. Teslim sonrasında ARGE Robotik satış sonrası destek ekibi tarafından kurulum sağlanıyor ve detaylı olarak eğitim veriyoruz.

Pazar payınızı arttırma adına yürüttüğünüz çalışmalar nelerdir?

Öncelikle fuar, satış ve pazarlama organizasyonları (sıcak müşteri ziyaretleri, reklam vs. ) ile pazar payımızı arttırmayı planlıyoruz.

2020 yılı sizin için nasıl geçti? Önümüzdeki dönemde hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

2020 yılı üretim ve satışlarımız açısından yoğun bir yıl oldu. Açıkçası ciro kaybı yaşamadık. 2021 yılına da büyük umutlarla girdik. Şu an yoğunuz ama 2021 yılı ikinci yarısı için ne olacağını tahmin edemiyoruz. Muhtemelen Covid 19 salgınının seyrinin yönü işlerimizi negatif veya pozitif yönde etkileyecek. Umarım bir an önce bu sıkıntıdan kurtuluruz

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Covid 19 salgını insan gücüne dayalı üretim zincirinin ne kadar çabuk bozulabileceğini hepimize gösterdi. Daha az personel ile daha çok iş yapmak zorundayız. Bu durum sektör istisnası olmaksızın tüm firmaların hızla fabrika otomasyonuna ağırlık vermeleri gerektiğini gösteriyor. Müşterilerimizin hızla üretim altyapısını Endüstri 4.0’a hazırlamaları gerektiğini düşünüyorum. Biz ARGE Robotik ve YUDO ABIMAN olarak bu konuda güçlü çözümlerimizle daima yanınızdayız

Son olarak Plastik & Ambalaj Teknolojisi dergisine de, sanayii sektörüne hizmet eden bizleri okuyucuları ile buluşturduğu için çok teşekkür ederim.

Oğuz Canavar

ARGE Robotik Satış Mühendisi