Sunday, Jul 21st

Last updateFri, 19 Jul 2024 12pm

You are here: Home Interview “Üretilen ürünün her anını gösterebilme özelliğine sahip Mouldflo sistemi birçok avantajı ile üretimimizi kolaylaştırıyor”

“Üretilen ürünün her anını gösterebilme özelliğine sahip Mouldflo sistemi birçok avantajı ile üretimimizi kolaylaştırıyor”

Ağırlıklı olarak otomotiv sektörüne hizmet veren Sa-ba Endüstriyel Ürünler A.Ş., otomobillerin; pozisyon lambaları, sinyal lambaları, iç aydınlatmalar, refleks reflektörler, plaka lambaları, ikaz-işaret lambaları ve kendi patentinin bulunduğu uzun araçlardaki trailight gibi aydınlatma sistemlerinin tümünün üretimini uluslararası standartlarda gerçekleştiriyor. Sa-ba Endüstriyel Ürünler A.Ş. Enjeksiyon Üretim Lideri Sayın Hasan Düzcan ile firmanın faaliyet alanları ve üretim tesislerinde kullandıkları Tepro Makine kuruluşu olan Mouldpro- Mouldflo Akış Kontrol ve Görüntüleme Sistemi’nin avantajları hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Kısaca sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz?

1988 Artvin doğumluyum, 2007- 2011 yılları arasında Balıkesir Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği bölümünü okudum. 2011 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Bursa merkezli Gölcük yerleşkesi olan ve plastik enjeksiyon üretimi yapan Bursa Plastik firmasında Üretim Mühendisi olarak iş hayatıma başladım. Otomotiv sektörü ile tanışmam bu şekilde gerçekleşti. Bu firmada 4 yıllık bir deneyim edindikten sonra Sa-ba Endüstriyel Ürünler İmalat ve Ticaret A.Ş. firmasına geçiş yaptım. 2 yıl öncesinde çalışmaya başladığım Saba Endüstriyel Ürünler İmalat ve Ticaret A.Ş. firmasında Enjeksiyon Üretim Lideri olarak görev yapmaya devam etmekteyim.

Sa-ba Endüstriyel Ürünler İmalat ve Ticaret A.Ş., ana endüstrilere plastik esaslı mamul ve yarı mamul üreten bir kuruluş olarak 1976 yılında kurulmuştur. Sürekli gelişip hizmet kalitesini arttırarak bugünkü konumuna ulaşan Sa-ba, güncel teknolojik gelişmeleri üretim sürecinin her aşamasında kullanarak, yüksek kalite standartlarını hedefe ulaşmadaki en büyük dayanak olarak görmüştür. Firma bünyesinde toplam 400 çalışan bulunmakta olup enjeksiyon bölümünde 100 kişi çalışmaktadır. Üretim hattımızda 30 adet enjeksiyon makinemiz bulunmakta olup mevcut makine ve ekipmanlarımız ile müşterilerimizin çözüm ortağı oluyoruz.

Firmanızın faaliyet alanları nelerdir? Daha çok hangi sektörde hizmet veriyorsunuz?

Ağırlıklı olarak otomotiv sektörüne hizmet veriyoruz. Genel olarak ürünlerimizi 2 grupta ele alabiliriz. Birincisi binek otomobillerdeki reflektörler, diğeri ise kendi patentimizin bulunduğu, uzun araçlardaki trailight aydınlatma sistemleri olarak düşünebiliriz. Otomobillerin; pozisyon lambaları, sinyal lambaları, iç aydınlatmalar, refleks reflektörler, plaka lambaları, trailight sistemleri, ikaz ve işaret lambaları gibi aydınlatma sistemlerinin tümünün üretimi uluslararası standartlarda firmamız tarafından sağlanmaktadır.

Firmanızın gelişim sürecini anlatır mısınız?

1976 yılından itibaren faaliyet göstermekte olan firmamız otomotiv sektörüne ilk olarak Beylikdüzü’nde kauçuk ile başlayıp standart ürünlerin üretimini sağlamış daha sonrasında da otomotivin önemli parçalarından biri olan aydınlatma sistemleri ile yoluna devam etmiştir. Aydınlatma sistemlerinin geliştirilebilir olması son derece önem taşıyor. Şu an için otomobil sektöründe yapılan aydınlatma sistemlerinde özellikle lambadan Led’e geçilmektedir. Bu gelişme sektör açısından gerçekten büyük bir değişimdir. Sektördeki büyük firmalar, bunun için gerekli alt yapı çalışmalarının hepsini tamamlamış durumda olup daha küçük ölçekli firmalar da artık bu değişime ayak uydurmaya başlamıştır.

Sa-ba otomotiv endüstrisinin ilk yıllarından bu yana sektörde faaliyet göstermesinin birikimini dinamik ve genç bir idari kadroyla destekleyerek, hızlı ve planlı üretim yeteneği kazanmış bir kuruluş olmanın yanında, yarattığı Trailight® markasıyla da sektördeki öncü kimliğini de kanıtlamıştır.

Firmanızın sektörden beklentileri nelerdir?

Şu an için Volkswagen Group, Audi, Aston Martin, Ford, Renault ve Skoda markalarına yoğun olarak hizmet sağlayan firmamızın 2021 yılı itibari ile hedefleri arasında Fiat, Jaguar ve benzeri müşteri gruplarını da portföyüne katarak gelişiminin devamını sağlamak yer almaktadır.

MOULDPRO ürünlerini kullanıyor musunuz?

Evet kullanıyoruz. Kullandığımız süre boyunca da sayısız faydalarını gördük. Özellikle Mouldflo Akış Kontrol ve Görüntüleme Sistemi’nin sağladığı avantajlar bizim için tartışılmaz.

Mouldflo Akış Kontrol ve Görüntüleme Sistemi teknik anlamda sizin isteklerinizi karşılıyor mu?

Kesinlikle karşılıyor. Mouldflo’yu kullanmadan önceki üretimimiz ile Mouldflo’yu kullanmaya başladıktan sonraki üretimimiz arasında çok fazla fark bulunuyor. Eskiden standart ve düz parçaların üretimini yaparken şimdi farklı açılara sahip, teknik özellikleri daha fazla olan parçaların üretimini yapmamız talep ediliyor. Dolayısıyla üretim sürecimiz oldukça zorlaşıyor, bunun için de iyi makine ve ekipmanlara sahip olmanız kaçınılmaz oluyor. MOULDPRO markasına ait Mouldflo Akış Kontrol ve Görüntüleme Sistemi teknik anlamda tüm ihtiyaçlarımıza rahatlıkla cevap verebiliyor.

Ürünün teknik anlamda size kazandırdığı avantajlar neler oldu?

Üretim sürecimizde parçaların aynı olması bizim için çok önem taşıyor. Kullanılan kalıplardaki kalıp içi sıcaklık, parçanın şeklinin değişiminde büyük bir etken oluşturuyor. Kaliteli ve efektif bir üretim için kalıbın hangi noktada, hangi sıcaklıkta olduğunu görmemiz şart, bunu da Mouldflo Akış Kontrol ve Görüntüleme Sistemi ile çok rahat elde edebiliyoruz. Üretimde hatalı bir durum olup olmadığını, eğer hata varsa hatanın nereden kaynaklandığını, kalıp içerisinde dolaşan suyun tıkanıp tıkanmadığını bu sistem ile net bir şekilde anlayabiliyoruz. Üretilen ürünün her anını gösterebilme özelliğine sahip bu ürün birçok avantajı ile üretimimizi kolaylaştırıyor. Üretimde zaman kaybını engelleyerek parça yüzeyinde istenilen kalite ve firede azalma sağlıyor. Geriye dönük detaylı raporlama özelliğine de sahip olan bu sistem, kalıp soğutmasında yenilikçi bir çözüm sunduğu için açıkçası bu ürünü kullanmaktan son derece memnunuz.

Mouldpro markasını başkalarına da tavsiye eder misiniz?

Bizlere zaman kazandıran, teknik özellikleri ile gerek kaliteli ürün elde etmemizi gerekse problemin nerede ve hangi noktada olduğunu görmemizi sağlayarak hızlıca çözümler üretmemize imkân sunan bu sistem sayesinde üretim sektöründeki rakiplerimizden ayrıştığımızı düşünüyorum. Her ne kadar başka firmaların kullanması rekabet açısından bizlere dezavantaj oluşturacak olsa da MOULDPRO markasını herkese tavsiye ediyorum.

Hasan Düzcan

Sa-ba Endüstriyel Ürünler A.Ş. Enjeksiyon Üretim Lideri

MOULDPRO Hakkında

Plastik enjeksiyon endüstrisinin vazgeçilmezi olan uzman MOULDPRO ürünleri; kalıp spreyleri, sarf malzemeleri, su kaplinleri, kalıp komponentleri, makine aksesuarları gibi kapsamlı bir ürün yelpazesi sunmaktadır. 

Uzun yıllara dayanan tecrübesi ile en kaliteli ürünleri rekabetçi fiyatlarla tedarik etmeyi taahhüteden MOULDPRO, müşterilerini dinleyerek sürekli değişen pazar taleplerini en iyi şekilde karşılamak üzere ürün yelpazesini sürekli geliştirmektedir. Özellikle hızlı kalıp değiştirme ve yeni Mouldflo dijital su akış manifoldu plastik endüstrisinde geliştirilen nitelikli inovasyon ürünleri olarak gösterilebilir. MOULDPRO Proses Yardımcı Ekipmanları; plastik endüstrisine yön veren, sürdürülebilir teknoloji ve sistemleri yakından takip eden, büyük ölçekli üreticilere sağladığı kaliteli ve üstün teknolojilere sahip ürünlerle sektörün en önde gelen tedarikçisi Tepro Makine kuruluşudur.