Thursday, Jun 20th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Interview Sarten “Ambalajın Süpermarketi”

Sarten “Ambalajın Süpermarketi”

1972 yılında bir aile şirketi olarak kurulan Sarten Ambalaj, yurtdışında 3, toplamda ise 18. fabrikasını Hollanda’da açtı. Şirket, 3 bin 300 çalışanıyla dünyanın ilk 10 ambalaj üreticisinden biri konumunda yer alıyor. 2018 yılında 100 milyon dolar ihracat hedeflediklerini belirten Sarten Ambalaj Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sarıbekir “Türkiye ve çevresinde, sürekli yatırımlarla büyüyen “Lider Ambalaj Şirketi” olmak vizyonuyla çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz” diyor.

Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen başarılı süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz? Firmanız ne zamandan beri faaliyet gösteriyor? 

1972 yılında Çorlu’da kurulan bir aile şirketi olan Sarten Ambalaj, bugün yaklaşık 3 bin 300 çalışanıyla dünyanın ilk 10 ambalaj üreticisinden biri konumunda yer alıyor. Yurt dışında üçüncü, toplamda ise 18’inci fabrikasını Hollanda’da açan firma 46 yıldır devam eden sürekli yatırımlarıyla büyümeye devam ederken, ürettiği ürünlerle hayatınızın içindeki her alanda yer alıyor.

“Ambalajın Süpermarketi” sloganıyla endüstriyel ürünlerden, boya, gıda ve kozmetik sektörüne kadar uzanan geniş bir yelpazeye metal ve plastik ambalaj üretimi gerçekleştirdiğinizi biliyoruz. Yeni okurlarımız için ürün gruplarınızdan, özelliklerinden ve hizmet verdiğiniz sektörlerden bahsedebilir misiniz?

Ürün gamlarının yüzde 82’si metal ambalaj ağırlıklı. Gıda alanında salça, konserve, yemeklik yağ, et ve süt ürünleri, ketçap ve mayonez, kozmetik ürünlerinde aerosol kutuları, temizlik ürünleri, ilaç ve kişisel bakım ürünleri, endüstriyel alanında ise madeni yağ, boya ve zirai mücadele ürünleri için ürettiğimiz kutular ile hem evinizin hem hayatın içindeki her alanda varız.

Geçtiğimiz günlerde Hollanda’da yurtdışındaki üçüncü fabrikanızın açılışını gerçekleştirdiniz.  Bu önemli yatırım kararının alınma sebebi ile birlikte gerçekleşen süreci, yeni fabrikanın özellikleri ve uygulanan sistemler-ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Yurt dışındaki üçüncü, toplamdaki 18’inci fabrikamızı Hollanda’da açtık. Sarten Packaging Netherlands B.V bünyesinde Roosendaal’de kurulu Aerosol Kutu Fabrikası konum olarak Avrupa’nın en büyük limanları arasında yer alan Antwerp ve Rotterdam arasında bulunuyor. Sarten Hollanda fabrikası kozmetik ambalaj üretimi için yapıldı. Hammadde Türkiye’den gidiyor, Hollanda’da montaj yapılıyor. Bu fabrika öncelikli olarak dünyanın önde gelen markalarından biri ve bizim de büyük müşterilerimizden birinin ihtiyacını karşılamak için kuruldu. Ayrıca Avrupa’daki diğer müşterilerimize de buradan hizmet verebileceğiz. Önceden Hollanda’daki müşterimize 800 tır ile ambalaj yolluyorduk. Bu da lojistik masrafını artırıyordu. Biz de İstanbul’da üretip göndermektense Hollanda’da bu fabrikayı kurmaya karar verdik. Şimdi sadece 80 tır ile yarı mamul yollayacağız ve bunu bitmiş ürüne çevireceğiz. Bu bize rekabet avantajı sağlayacak. 

Yeni açılan Hollanda fabrikası ile birlikte toplamda 18 fabrikanız bulunuyor.  Diğer üretim tesisleriniz nerede bulunuyor? Tesislerinizin yıllık üretim kapasitesi ve istihdam profili ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

1972 yılında Çorlu’da başlayan serüvenimiz; bugün Türkiye’de Silivri, Gebze, Gemlik, Karacabey, Manisa, Ayvalık ve Adana’da, yurt dışında ise Bulgaristan, Rusya ve Hollanda’da olmak üzere 18 fabrikamız ile devam ediyor. Bugün yaklaşık 3 bin 300 çalışanıyla dünyanın ilk 10 ambalaj üreticisinden biri konumunda yer alıyoruz.

Üretiminizin ne kadarlık kısmı ihraç ediliyor? İhracat coğrafyanızda hangi ülkeler var?

Türkiye’de bulunan 15 Sarten fabrikasından dünyada 80’in üzerinde ülkeye ambalaj ihraç ediyoruz. Üretimimizin yüzde 27’sini ihraç ediyoruz. İhracatımız ağırlıklı olarak Avrupa Birliği, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelik gerçekleşiyor.

Sarten Ambalaj olarak önümüzdeki döneme ilişkin hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

2017 yılsonu itibariyle 85 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. 2018’de ise hedefimiz 100 milyon dolar. Türkiye ve çevresinde, sürekli yatırımlarla büyüyen “Lider Ambalaj Şirketi” olmak vizyonuyla çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz.

Hollanda fabrikamızda başlangıç olarak tek bir hatla üretime başladık. Eylül ayında fabrikamızda ikinci üretim hattımız da devreye girmiş olacak. 2020 yılında bu fabrikamız için 30 milyon Euro ciro hedefliyoruz.

Sarten’nin ambalaj sektörünün ilk Ar-Ge Merkezi’ne sahip olduğunu biliyoruz. “Sarten Ar-Ge Merkezi” genellikle hangi alanlarda çalışmalar yürütüyor? Üretimlerinizde teknolojiyi nasıl kullanıyor ve uyguluyorsunuz bu konuda bilgi alabilir miyiz?

2005 yılında Sarten’in Silivri yerleşkesinde kurulan Ar-Ge Birimi teneke ve plastik ambalaj üretimi üzerine maliyet düşürücü, verimlilik ve kalite artırıcı, otomasyon çalışmaları ve ürün tasarım, ürün geliştirme çalışmalarına yönelik çok sayıda başarılı projeye imza attı. Merkezimiz, 24 Mart 2017 tarihinden itibaren de tüm faaliyetlerini T.C Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil edilen 417. Ar-Ge Merkezi olarak sürdürmektedir. Sarten Ar-Ge Merkezi ambalaj sektörünün ilk Ar-Ge merkezi olma özelliğine sahip.

Sarten Ambalaj için çevre ne ifade ediyor? Sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleriniz ve hedefleriniz nelerdir?

Ambalajlar ve geri dönüşümü çevreye yük değildir. Tam tersine, ambalajlar ekonomi yaratan malzemelerdir. Ambalajların çevreye geri dönüştürülmesiyle ekonomik kazanç elde ediliyor ve çevre kirliliğinin önüne geçiliyor.

Sarten olarak tesise hammaddenin girişinden, ürün sevkiyatına kadar olan bütün aşamalarda makine, metot, insan, maliyet yönetiminde çevreye duyarlı bir sistem içerisinde çalışmayı hedefliyoruz.

Sarten Ambalaj İSO ilk 500’de 111’inci sırada yer alıyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Türkiye'de sanayi faaliyet alanındaki en büyük kuruluşların belirlenmesine yönelik yapılan İSO 500 listesinde 111’inci sırada yer almaktan dolayı gurur duyuyoruz. Yaptığımız önemli yatırımlar ve ihracatta yakaladığımız başarı listede yer almamızı sağladı. Bu listede yer almamızda katkısı olan tüm Sarten ailesine teşekkür ediyorum. Listede yakın zamanda daha yukarı basamaklara çıkmak için çalışmalarımızı tüm gayretimizle sürdüreceğiz.

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı olarak biraz da sektör hakkında değerli görüşlerinizi almak isteriz. Ambalaj sektörünün Türkiye ve dünyadaki ekonomik büyüklüğü, konumu ve hedefleri hakkında neler söylemek istersiniz?

Türk ambalaj sektörünün ihracatı 2017 yılında bir önceki seneye göre miktar ve değer olarak yüzde 8 arttı.  Ambalaj sektörü istikrarlı büyümesini 2017 yılında da sürdürdü. Ambalaj ihracatı, 2017 yılsonunda miktar olarak 2 milyon 125 bin ton, değer olarak 4 milyar 145 milyon dolar oldu. Ambalaj ithalatı ise 2016 yılına göre miktar olarak yüzde 3, değer olarak yüzde 5 arttı.  Miktar olarak 1 milyon 765 bin ton, değer olarak ise 3 milyar 358 milyon dolar şeklinde gerçekleşen ambalaj ithalatı çerçevesinde sektör, 787 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi. 2018 yılının birinci çeyreğinde de aynı oranda artış gözlendi. 

Zeki Sarıbekir

Sarten Ambalaj

Yönetim Kurulu Başkanı