Friday, Sep 22nd

Last updateThu, 31 Aug 2023 12pm

You are here: Home Interview Son teknoloji ürün yelpazesi ile Anka Teknik

Son teknoloji ürün yelpazesi ile Anka Teknik

2016 yılında kurulmakla beraber, arkasında 50 yıllık sektör tecrübesinin gücünü barındıran Anka Teknik, dünya plastik sektöründeki lider firmaların temsilciliğini yaparak müşterilerine daima en iyi kalite ve performansı sunmayı hedefliyor. Deneyimli kadrosu ile profesyonelliği ve müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutarak, sektörde kendi alanında lider olmaya şimdiden en güçlü aday olan Anka Teknik Genel Müdürü Fatih SIGALI ile firmanın kuruluşu, ürün grupları, çözümleri ve hedefleri hakkında gerçekleştirdiğimiz röportajımızla sizleri baş başa bırakıyoruz.

Öncelikle kendinizden kısaca bahseder misiniz?

1981 Mayıs ayında İzmir’de doğdum. 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra çalışma hayatıma yaklaşık 10 yıl kadar İzmir’de devam ettim. Bu süre zarfında Türkiye Plastik sektöründe kullanılan makina ve ekipmanları detaylı olarak tanıma ve teknik anlamda kendimi geliştirme fırsatım oldu. Teknik detaylara olan kişisel ilgim ve yaklaşımım, sektördeki firmaların en çok başını ağrıtan konulardan biri olan satış sonrası teknik destek konusunda uzmanlaşmamı sağladı. Mevcut müşterilerimizle o dönemlerde kurduğumuz iyi ilişkiler, bugün Anka Teknik’e duyulan güvenin de temellerini oluşturmaktadır.

Firmanızı tanıyabilir miyiz? Kuruluş aşamalarınız ve gelişim süreciniz hakkında okuyucularımızı bilgilendirir misiniz?

Anka Teknik olarak, 2015 yılında İzmir’de kurulduk. Kısa bir süre içinde Tayvan’ın ünlü Plastik Film Ekstrüderi üreticisi Kung Hsing Plastic Machinery’nin temsilciliğini almamız büyüme ivmemizi hızlıca arttırdı ve bu dönemde müşterilerimizden büyük ilgi gördük. 2016 yılının Mayıs ayında Anka Teknik için bir dönüm noktası sayılabilecek şekilde yollarımız sektörümüzdeki en köklü firmalardan Hastek Plastik’in de ortakları olan Cem Özkaracalar ve Muharrem Manav ile kesişti. Anka Teknik’i geliştirip, esnek ambalaj sektöründe benzeri olmayan, kurumsal ve daha profesyonel bir yapı kazandırmak amacıyla yolumuza 3 ortak olarak yürüme konusunda anlaştık. Hızlıca İstanbul merkez ofisimizi açarak kadromuzu geliştirdik ve İzmir’deki ofisimizi bölge müdürlüğü olarak yapılandırdık. Bu yapımızı halen korumaktayız.

Hangi firmaların temsilciliğini yapıyorsunuz? Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verir misiniz?

Anka Teknik olarak, Tayvan, İtalya ve İngiltere’nin önde gelen üreticilerinin temsilciliklerini yapıyoruz. Tayvan menşeili olarak; Plastik Film Ekstrüderleri ve Monofilament Hatları üreticisi “Kung Hsing Machinery Co., Ltd.” ile LDPE ve HDPE olmak üzere tek kattan 7 kata kadar her tip plastik film ekstrüderi ihtiyaçlarına en yüksek kalitede karşılık verebiliyoruz. Poşet Kesim Makinaları üreticisi “Cosmo Machinery Co., Ltd.” ile rulo ürünler başta olmak üzere tüm poşet sektörüne ve endüstriyel ürün gruplarına cevap verebiliyoruz. Kırtasiye ve Özelleştirilmiş Ambalaj Ürünleri için kesim makinaları ve Cast hatları üreticisi “Ming Jilee Enterprise Co., Ltd.” ile piyasada bulunmayan standart dışı ve özel proje ambalajlar için kesim makinaları dizaynları yapabiliyoruz. İngiltere menşeili olarak; Geri Dönüşüm Hatları üreticisi “Plasmac Ltd.” ile her türlü plastik geri dönüşüm hat ihtiyaçlarına yüksek kalitede çözüm sunabiliyoruz. İtalyan Menşeili olarak; dünyanın önde gelen firmalarının otomasyon sağlayıcısı olan “Syncro S.r.L” ile, gravimetrik dozajlama ve hat kontrol sistemleri, otomatik ve manuel hava halkaları, profil ölçüm ve kontrol sistemleri, ön gerdirmeli streç film sarım üniteleri, merkezi hammadde otomasyonu gibi şu dönemde dikkat çeken Endüstri 4.0 uygulamalarını gerçekleştirebiliyoruz.

Makinelerinizin, hız, verimlilik, enerji tasarrufu gibi özelliklerinden ve ortaya koyduğu farklılıklardan bahseder misiniz?

Satışını yaptığımız makinaların arasında sektörde en çok enerji kullanan makinaların başında ekstrüderler gelmektedir. Bu makinalarda kullanılan rezistanslar ve motorlar yüksek miktarda enerji kullanır. Bu konuda rakiplerimize göre en büyük avantajımız, pazardaki eşdeğer makinalar göz önüne alındığında verimlerimizin %30’a varan oranlarda daha yüksek olmasıdır. Dolayısı ile kg başına düşen enerji değeri azalmaktadır. Bu da, bizim makinalarımızı kullanan firmaların, rakiplerine oranla ürünlerini daha ucuza üretebilmeleri anlamına gelmektedir. Bunun yanında makinalarımızda kullanılan malzeme kalitesi, uzun ömürlülük, üretilen üründeki yüksek kalite, işçilik maliyeti, toplam üretimde ihtiyaç duyulan alan gibi faktörler de değerlendirilirse, bu farkların uzun vadede ne kadar önemli olduğu açıkça görülebilir.

Müşteri profilinizi kimler oluşturuyor? Öncelikli olarak Türkiye pazarında hedef aldığınız sektörler hangileridir?

Müşteri profilimizi Esnek Ambalaj üreticileri oluşturmaktadır. Bu sektör oldukça geniş dallara ayrılmakla beraber bizim öncelikli olarak odaklandığımız müşteri profili, Market, Gıda, Tarım ve Endüstriyel Ambalaj üreticilerinden oluşmaktadır.

Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz? Müşteri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Anka Teknik olarak en büyük özelliğimizin, yalnızca makine satan bir firma olmanın ötesinde, müşterilerimize uzman bir danışman ve yol arkadaşı olarak yaklaşmamız olduğunu düşünüyoruz. Müşterilerimizin gerçek beklentisini algılayıp, ne olursa olsun onları doğru yönlendirmeyi hedefleyen bir yapımız var. Pazarın daha da gelişmesi ve kalitenin yükselmesi için, gelişen teknoloji ve bilgileri sürekli olarak müşterilerimizle paylaşmaya gayret ediyoruz. Bununla birlikte kendimize en çok güvendiğimiz konulardan biri de satış sonrası destek ağımız. Sektörümüzde temsilcilik yapan firmaların arasında teknik servise en çok önem veren firma olduğumuzu düşünüyoruz. Kurulumları büyük bir hassasiyetle gerçekleştirip, eğitimlerimizi, müşterilerimiz tamamen tatmin olmadan sonlandırmıyoruz, bir talepleri olmasa dahi düzenli olarak ücretsiz ziyaretler gerçekleştirip makinalarımızı inceliyor ve gözlemler gerçekleştiriyoruz. Bu hizmeti bir yük olarak değil, hakkıyla ve %100 müşteri memnuniyeti sağlamak adına yapılması gereken ciddi bir iş olarak görüyoruz. Yaptığımız tüm servis ziyaretlerinin detaylarını CRM sistemimize girerek, makinaların üzerinde yapılan işlemlerin kayıtlarını tutuyoruz. Bunun yanında dozajlama sistemleri ve müşterilerimiz için büyük önem arz eden tüm makinalarımızda kullanılan yedek parçalar için İzmir ve İstanbul merkezlerimizde ciddi stoklar tutuyoruz.

Teknolojik gelişmelerin takipçisi misiniz? Ar-Ge çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Elbette. Anka Teknik olarak genç ve dinamik kadromuz sayesinde teknolojiyi her zaman yakından takip ediyoruz ve en son yenilikleri uygulayabilmemiz için gerekli adımları atmaya gayret ediyoruz. Ar-Ge çalışmalarını bizim adımıza temsilcisi olduğumuz firmalar ciddi yatırımlarla gerçekleştiriyorlar. Tabii ki bunu yapabilmeleri için gerekli parametrelerin bazılarını da biz sağlamaya çalışıyoruz. Müşterilerimizin gelişmesini, kolaylaşmasını istedikleri noktaları yakından inceleyerek, temsilcisi olduğumuz firmaları bu konularda bilgilendiriyoruz. Aldığımız bu geri bildirimler, bizler için ciddi önem arz ediyor ve bu detayları büyük bir hassasiyetle inceliyoruz. Bazı müşterilerimizin makinalarında, mevcut sistemleri yeni geliştirilmiş versiyonlarıyla ücretsiz olarak değiştirip, performans farklarını birlikte gözlemliyoruz.

Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz nelerdir?

Genç bir firma gibi görünsek de arkamızda kardeş firmamız Hastek Plastik’in gücünü ve tecrübesini barındırıyoruz. Genç bir kadro oluşumuz, bize büyük bir dinamizm kazandırıyor ve bunu müşterilerimizin yararına kullanmak için elimizden geleni yapıyoruz. 3 yıl gibi kısa bir sürede ulaştığımız nokta göz önüne alındığında sektöre kendimizi sağlam temellerle kabullendirdiğimizi düşünüyoruz… Ziyaret ettiğimiz tüm firmalar, ürünlerimizi ve çalışmalarımızı büyük bir ilgi ile karşılıyorlar ve bu bize büyük gurur veriyor. Sektördeki firmaların hak ettikleri gerçek ilgi ve desteği bulabilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Pazar ağımızı geliştirmek için açıkçası rakip firmalara oranla farklı bir yol izlediğimizi düşünüyoruz.

Sadece satış artışına odaklanarak değil, öncelikle firma altyapımızı güçlendirerek, artacak satışların sonrasındaki desteğin de kusursuz seviyede olmasını hedefliyoruz. Vizyonumuza uygun, bize ayak uydurabilecek farklı markalar ile ilgili araştırmalar yapıyor ve önümüzdeki dönemde pazara kazandırabileceğimiz yeni ürünleri araştırıyoruz.

Anka Teknik olarak müşterilerinize satın almalarda nelere dikkat etmelerini önerirsiniz?

Müşterilerimizin bir yatırım yaparken alacakları ürün hakkında çok iyi araştırma yapmalarını öneriyoruz. Özellikle makina yatırımları, ciddi yatırımlar olduğu için çok iyi inceleme gerektiriyor. Yatırımın maliyeti çok önemli olmakla birlikte, alınacak ürünün sağlayacağı faydaları, diğer markalara göre artılarını eksilerini masaya detaylı bir şekilde yatırmak gerekiyor. Kâğıt üzerinde aynı görünen özellikler, makinalar yan yana konduğunda büyük farklılıklar oluşturabiliyor, bu nedenle özellikle sadece fiyata dayalı yatırım yapmamalarını, verim, enerji, kullanılan malzemeler gibi faktörleri de detaylı bir şekilde incelemelerini tavsiye ediyoruz.

2018 yılında hedef ve beklentileriniz nelerdir? Sırada yeni ürün, yatırım veya projeleriniz var mı?

Açıkçası geçtiğimiz yıla oranla 2018 yılından beklentilerimiz çok daha yüksek. Yıl boyunca Chinaplast, Taipeiplast, Plast Milan ve elbette ki Plast Avrasya gibi fuarlara katılacağız ve bu yılın hareketli geçeceğini düşünüyoruz. Bu sene dozajlama, hat ve profil kontrol ve hammadde otomasyon sistemleri gibi müşterilerimize mevcut üretimlerinde büyük kolaylıklar sağlayan Endüstri 4.0 uygulamaları üzerine ciddi yatırım planlarımız var. Birçok ürünü stoklarımıza getirerek acil taleplere daha hızlı cevap vermeyi planlıyoruz. Katılacağımız fuarlarda elbette yeni ürün arayışlarımız da olacak. En son yenilikleri değerli müşterilerimiz için takip ederek pazara sunmaya devam edeceğiz.

Birazda sektör hakkında değerli düşüncelerinizi almak isteriz. Sizce 2017 yılı Türkiye plastik sektörü için nasıl bir yıldı? Şu anda size göre sektördeki en önemli trendler nelerdir?

2017 yılı Türkiye Plastik Sektörü için bizce tüm diğer sektörlerdeki gibi inişli çıkışlı bir yıldı. Kurlardaki oynamalar, ülkemizde gelişen olaylar elbette ki plastik sektörünü de yakından etkiledi. Fakat yılın 2. yarısı ile birlikte pazarda bir hareketlilik oluştu ve bu hareketliliğin 2018’de artarak devam etmesini bekliyoruz. Son birkaç yıldır pazardaki rekabetin de artmasıyla firmaların kalite anlayışlarında önemli farkındalıklar oluşmaya başladığını görüyoruz. Bu rekabet beraberinde kalite artışını getiriyor ve üreticilerimiz ürün kalitelerini artırmanın yollarını araştırıyorlar. Daha düşük enerji tüketimi ile daha yüksek verim, yerden, zamandan ve iş gücünden tasarruf ettiren makina ve ekipmanlara olan ilgi sürekli artmakta. Avrupa’da yıllardır kullanılan ve artık neredeyse standart hale gelmiş Gravimetrik Dozajalama ve Hat Kontrol, Otomatik Hava Halkaları ve Profil Kontrol Sistemleri gibi üretim kalitesine doğrudan etki eden sistemler, artık bizim üreticilerimizin de dikkatini yoğun bir şekilde çekmeye başladı. Bu tür sistemlere gösterilen ilginin önümüzdeki dönemde giderek artmasını bekliyoruz ve firma altyapımızı da bu doğrultuda kuvvetlendiriyoruz.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Okuyucularımıza Anka Teknik’i tanımaya ayırdıkları zaman için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Deneyimli kadromuz ile profesyonelliği ve müşteri memnuniyetini her zaman ön planda tutarak sektörün vazgeçilmez lideri olmayı hedefliyoruz. Siz değerli üreticilerimizin bizlere olan güveni ve desteği, Anka Teknik’i her geçen gün daha da ileriye götürmemizde bizlere güç ve motivasyon sağlamaktadır. Bizlere verdiğiniz bu görevi her zaman layıkıyla yerine getirmeye çalışmak temel ilkemiz olacaktır.