Sunday, Jun 16th

Last updateFri, 31 May 2024 12pm

You are here: Home Interview Yeniliklere açık bakış açısı ile Ritaş Holding...

Yeniliklere açık bakış açısı ile Ritaş Holding...

Ritaş Holding A.Ş. Ritor Bigbag Bölüm Yöneticisi Ebru Kaleoğlu Demiralp: Yılların verdiği tecrübe ile müşteri odaklı çalışma prensibimiz bir araya geldiğinde kaliteden ödün verilmeden yapılan üretimler ortaya çıkmaktadır.

Öncelikle sizi ve firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

Ritaş Holding A.Ş.’nin temelleri 1960’lı yıllarda Rifat Kaleoğlu tarafından atılmış olup, bugünkü geniş ürün gamını hem yurt içinde, hem yurtdışında pek çok ülkeye yılların verdiği tecrübesi ile sunmaktadır. Rifat Kaleoğlu tarafından kurulan Ritaş Holding A.Ş., bugün Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Sami Kaleoğlu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sadi Kaleoğlu tarafından yönetilmektedir. Kaleoğlu ailesinin 3. kuşağının bir ferdi olarak ben, 2013 senesinde Koç Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun olduktan sonra çalışmaya başladım. Bugün Ritor Markası ürünlerinden Bigbag Bölüm Yöneticisi olarak çalışmaya devam ediyorum.

Ürün çeşitleriniz ve öne çıkan özellikleri nelerdir?

Ritaş Holding A.Ş., Riteks markası ile %100 akrilik iplik, Ritor markası ile polipropilen dokuma kumaş – çuval - bigbag, Ribond markası ile yine polipropilen SS, SMS nonwoven dokumasız kumaş, Rifay markası ile elyaf, İzorit markası ile inşaat malzemesi membran ve Ripet markası ile Pet preform üretiminde Gaziantep’te yüksek istihdam sağlayan öncü firmalar arasında varlığını sürdürmektedir. Yılların verdiği tecrübe ile müşteri odaklı çalışma prensibimiz bir araya geldiğinde kaliteden ödün verilmeden yapılan üretimler ortaya çıkmaktadır.

Öncelikli olarak Türkiye pazarında hedef aldığınız sektörler hangileridir?

Üretimlerimiz çoğunlukla teknik tekstil ürünleri olup benzer pazarları olsa da, her ürünün kendi içinde ayrı bir pazar grubu bulunmaktadır. Örneğin, Riteks akrilik iplik ürünümüz triko üreticilerini, büyük giyim firmalarını hedeflerken, Ribond dokumasız kumaş bölümümüz medikal sektörde, hijyen sektöründe, mobilya sektöründe kendisine pazar bulmaktadır. Ritor markası ürünlerimizden dokuma kumaşlarımız tarım alanlarında kullanıldığından agrotekstil ya da ambalaj sektörlerine hitap ederken, çuval-bigbag ürünlerimiz ile maden sektörüne, inşaat sektörüne, tarım sektörüne ve yeni yapılanmamız ile gıda sektörüne hitap etmekteyiz. Bunun yanında pet-preform ürünümüzle de gazlı-gazsız içecek ve yağ ambalajlama yapan firmalara hizmet veriyoruz. İzorit ürünümüz ise su izolasyonu malzemesi ile inşaat sektörüne ürün vermektedir.

Biraz da üretim sahanızdan bahsedebilir miyiz? Üretim tesisleriniz nerede bulunuyor? Tesisleriniz, istihdam profiliniz ve üretimde uyguladığınız kalite politikanızı aktarabilir misiniz?

Firmamız Gaziantep’te yerleşik olup, yönetim binası ile aynı saha üzerinde Riteks akrilik iplik ve izorit membran üretim bölümümüz bulunmaktadır. Bu alan 40.000 m²’si kapalı, toplam 60.000 m²’lik bir alandan oluşmaktadır.

Ayrıca, Organize Sanayi Bölgesinde yine arsası kendimize ait 3 farklı fabrika alanında diğer ürünlerin üretimlerini devam ettirmektedir.

Bunların yanı sıra İstanbul Bayrampaşa mevkiinde Marmara Bölgesi ofisimiz bulunmaktadır. İstihdam konusu dönem dönem farklı sebeplerde değişkenlik gösterse de Ritaş Holding A.Ş. olarak yaklaşık 1.000 mavi yaka, 120-130 civarında beyaz yaka personeli ile Gaziantep’te yüksek istihdam sağlayan firmalar arasında yer almaktayız. İşletme içinde çok sayıda kişi çalışırken, kalitenin kişilere bağlı ilerlemesi kesinlikle kabul etmediğimiz bir yöntemdir. ISO 9001 kalite standartları çerçevesinde ve müşteri memnuniyeti odağında kalite standardımız sabit tutulup, kalite kontrol ekiplerimiz tarafından düzenli kontrollerle takip edilmektedir. Yıllardır kaliteden kesinlikle ödün vermeyen bir çalışma prensibi ile üretimlerimize devam etmekteyiz.

Müşteri memnuniyeti için ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Satış öncesi ve satış sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Müşteriler her zaman ulaşılabilir olan firmalarla çalışmayı tercih ediyorlar. Ulaşılabilir olmak, güveni de beraberinde getiriyor. Biz de bu konuda farklı yabancı diller bilen satış ekibimiz ile müşterilerimize her zaman daha iyi hizmet vermek için çalışıyoruz. Müşteriler de satış öncesi ve sonrası rahatlıkla ulaşabildikleri, her zaman çözüm odaklı çalışan ve kaliteden ödün vermeyen firma ile çalışmaktan memnun olup, bunu da zaten bizlere zaman zaman hissettiriyorlar.

Bigbag bölümü olarak yeni bir gelişmeniz oldu. Bundan biraz bizlere bahseder misiniz?

Ritaş Grubu olarak zamana ayak uydurmak için kendimizi her zaman yenileniyoruz. En son olarak ise Ritor markası bigbag bölümü olarak geçtiğimiz günlerde büyük bir denetimden başarı ile geçtik. Denetim sonucunda almış olduğumuz HACCP (ISO 22000) sertifikası ile bundan sonra hem yurt içinde, hem yurt dışında ürünlerimiz gıda ambalajı için de kullanılabilecek. Biz çuval-bigbag üreticisi olarak; gıda zincirinin ilk başında, ya da son olarak tüketiciye ulaştığı aşamada değiliz aslında. Fakat gıda zincirinin ara bölümünde de bulunsak, bunun ne kadar hassas ve önemli olduğunun farkındayız. Bu bilinç ile hazırladığımız üretim alanımızda ilk denetimden başarı ile sertifikayı almaya hak kazandık. Bu yeni gelişmeyi de buradan duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Firmanızın piyasadaki konumunu nasıl buluyorsunuz? Pazar geliştirme için faaliyetleriniz nelerdir?

Firmamız yıllardır iş dünyasında olduğundan dolayı, bilindik ve güvenilir bir şekilde, yeniliklere açık bakış açısı ile yoluna devam etmektedir. Ayrıca İstanbul Sanayi Odası’nın her sene açıkladığı Türkiye’deki ilk 1000 üretici firma arasında konumunu korumakla kalmayıp, sadece geçtiğimiz yıl piyasalardaki zorlu koşullara rağmen 108 sıra daha öne gelerek başarısını sürdürmeyi devam ettirmiştir. Bunu da tabii ki pazar payında kendine düşen dilimi arttırarak sağlamaktadır. Pazar payımızı arttırabilmek için tecrübe ile yenilikçiliği harmanlıyoruz. Hem yeni ürünlerle, hem de var olduğumuz sektördeki yeni gelişmelerle pazarımızı geliştirmeye de devam ediyoruz.

Sizce 2016 yılı Türkiye ambalaj sektörü için nasıl bir yıldı? 2017 yılı için hedef ve beklentileriniz neler?

Aslında ambalaj sektöründe her gelen sene ihtiyaç konusunda bir öncekinden daha yoğun oluyor. Türkiye’nin içinden geçtiği zorlu dönemler de geride kalırsa, hem yurt içinde hem de yurtdışında sektörlerin önünün daha fazla açılacağına düşünüyorum. 2017 ve hatta 2018’in de yenilikçi, ileri görüşlü ve başarılı ekibimiz sayesinde daha da başarılı geçeceğine inanıyorum.

Sizce ambalaj sektöründe geçtiğimiz 10 yılın en önemli yeniliği nedir?

Son yıllarda dökme şeklinde taşımanın yerine yavaş yavaş ambalajlanmış şekilde taşımalar alıyor. Bu da 1-2 ton şeklinde belki de daha yüklü ambalajları ön plana çıkarıyor. İşte tam bu noktada da biz devreye giriyoruz. Kullanım oranının daha da artacağını düşündüğümüz bu sektörde hizmet vermekten memnuniyet duyuyoruz.

Ebru Kaleoğlu Demiralp

Ritaş Holding

Ritor Bigbag Bölüm Yöneticisi