Monday, Mar 27th

Last updateFri, 10 Mar 2023 7am

You are here: Home Interview Yenilikçi, inovatif ve katma değerli çözümleri ile Brightworks Engineering…

Yenilikçi, inovatif ve katma değerli çözümleri ile Brightworks Engineering…

Mahir Ziyrek Brightworks Engineering İş Geliştirme MüdürüPlastikleriniz için en uygun çözümler...

Plastik enjeksiyon ve kalıp sektöründe; sıcak yolluk sistemlerinden kalıp soğutma uygulamalarına, sıcaklık kontrol sistemlerinden sıralı enjeksiyon ünitelerine, eğitim hizmetlerinden kalıp devreye alma ve parametre ayarlama çalışmalarına kadar her biri alanında uzman, birikimli ve nitelikli küresel markaların Türkiye ve Ortadoğu pazar sorumluluklarını yürüten firmamız müşterilerinin plastik enjeksiyon ve kalıp alanındaki ihtiyaçlarının tamamını tek bir kaynaktan sağlamaktadır. Plastik enjeksiyon ve kalıp sektöründe sahip olduğu engin birikim ve tecrübesini sektörün küresel inovasyon liderleri ile birleştirerek müşterilerinin daima bir adım önde olabilmeleri için çalışmalarını yürüten Brightworks Engineering Sayın Mahir Ziyrek ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle firmanız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Plastik enjeksiyon kalıplama çözümleri sunan Brightworks Engineering 10’dan fazla ülkeye ürün ve hizmet veren profesyonel bir mühendislik firmasıdır. Otomotivden beyaz eşyaya, ince cidarlı ambalaj sektöründen medikal plastiğe kadar geniş bir yelpazede yenilikçi, inovatif ve katma değerli çözümleri ile bugün müşterilerinin gözünde kendilerine yeni vizyonlar, ufuklar açan bilgi ve insan odaklı bir firma olarak bilinmektedir.

Brightworks’u tercih eden müşterilerinize sunduğunuz ürünler ve çözümler hakkında bilgi verir misiniz?

Brightworks olarak özellikle son dönemde Otomotiv ve Beyaz Eşya sektöründe ana sanayilerin zorladığı plastik ürünlerde ağırlık azaltma çalışmalarında fiziksel köpürtme teknolojisi olan MuCELL ile müşterilerimize çok önemli bir avantaj sağlıyoruz. Bunun yanı sıra bir diğer uzmanlık alanımız kalıp sıcaklık yönetimidir ki bu alanda yaptığımız çalışmalar ile ciddi oranda çevrim zamanı düşüşleri sağlayabiliyor ve termal kaynaklı tüm ürün problemlerini ortadan kaldırıyoruz.

Diğer taraftan Brightworks Plastik Akademi ile gerek mavi gerekse beyaz yaka çalışanlara verdiğimiz hizmetler sektörde oldukça kabul görmektedir. Bunların dışında sıcak yolluk sistemleri, standart kalıp komponentleri, sıcak yolluk kontrol üniteleri, kalıp şartlandırıcıları, soğutma suyu akış monitorizasyonu gibi pek çok alanda ürünler sunuyoruz.

Sunduğunuz hangi ürün veya çözümlerin ön plana çıktığını söyleyebilir misiniz?

Bu konuda oldukça güncel bir konu olması nedeniyle ağırlık azaltma çalışmaları kapsamında sunduğumuz MuCELL teknolojisini ön plana çıkardığımızı söyleyebilirim.

Müşterilerinize sunduğunuz satış öncesi-satış sonrası teknik destek ve çözümlerle ilgili bilgi verir misiniz?

Brightworks olarak kendimizi oldukça güçlü hissettiğimiz alanlardan birisi satış sonrası teknik destek konusudur ki markamızın Pazar algısına en fazla katkı sunan noktalardan bir tanesi budur.

Hedef kitle ve pazarlama stratejileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Brightworks bugüne kadar ağırlıklı olarak otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösterirken 2017 başında ambalaj sektöründe ağırlığımızı artırma kararımız ile bu sektörde önemli oranda büyüdüğümüzü söylemeliyim. Bunun dışında en temel stratejilerimizden bir tanesi uluslararası firmalar ile çalışmaktır.

Türkiye’de alanında faaliyet gösteren diğer şirketlerden farkınız nedir? Firmalar neden sizi tercih etmeli?

Plastik enjeksiyon kalıplama alanına tamamen dedike olmuş, mühendislik ve bilgi altyapısı ile farklı çözümler sunuyor olmamız tercih edilmemizde en önemli etkendir. Bunu bilgi odaklı yatırımlarımıza borçluyuz.

Teknolojik gelişmelerin takipçisi misiniz? Ar-Ge çalışmalarınız hakkında biraz bilgi verir misiniz?

Brightworks olarak hemen tüm ürün ve hizmetlerimiz alanında en teknolojik çözümler olduğu için teknolojiyi sürekli takip etmek zorundayız zira markamızın Pazar algısı bizi buna zorluyor. Ayrıca 2020 yılına kadar firma olarak 3 adet patent tescil hedefimiz ve bu doğrultuda yürüttüğümüz ciddi Ar-Ge faaliyetlerimiz söz konusudur.

Sizce 2016 yılı Türkiye plastik sektörü için nasıl bir yıldı? 2017 yılı için hedef ve beklentileriniz neler?

2016 yılı sektör dışı bazı nedenlerle beklentinin altında kalmasına rağmen firma olarak hem ciro hem de kârlılık olarak 2015 yılına göre iki kat büyümüş olmamız bizi 2017 yılı içinde umutlandırdı ve açıkçası şu ana kadar hedeflerimizde herhangi bir sapma yaşamadık.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Bizim gibi yenilikçi, bilgi odaklı ve insan odaklı firmalara yer ayırdığınız için teşekkür ederim.

Mahir Ziyrek

Brightworks Engineering

İş Geliştirme Müdürü