Monday, Mar 27th

Last updateFri, 10 Mar 2023 7am

You are here: Home Interview Kalite ve güven parolası ile 25 yıldır sektörde hizmet veriyoruz

Kalite ve güven parolası ile 25 yıldır sektörde hizmet veriyoruz


Murat Tınar - SPS Senur Plastik Sistemleri Satış MüdürüÇağdaş teknolojinin getirdiği imkânlarla bugün de, yarın da kaliteli ürünler sunmayı görev edinmiş olan Senur Plastik Sistemleri Türkiye’de yaklaşık 25 yıllık deneyimiyle hizmet veriyor. Sektörün en eski firmalarından olan SPS Senur Plastik Sistemleri Satış Müdürü Murat TINAR ile firmanın hizmet alanları, makineleri ve teknolojinin gelmiş olduğu son durumu konuştuk. Sizleri röportajımızla baş başa bırakıyoruz. 

Firmanız hakkında kısaca bilgi alabilir miyiz?  

Senur Plastik Sistemleri plastik sektöründe yaklaşık 25 yıldır plastik enjeksiyon uygulamaları için makine ve robotların satış-teknik servis hizmetini vermektedir. Sektörün en eski firmalarından olan firmamız, sahip olduğu üretim bilgisinden gelen uygulama tecrübesiyle rakiplerinden ayrışmaktadır.

SPS olarak biz sadece makine mümessilliği yapan bir dış ticaret firması değiliz. Grup üretim firmalarımızda bulunan 200’ü aşkın enjeksiyon makinesi ile beyaz eşya, elektronik, otomotiv ve ev gereçleri gibi birçok alanda plastik parça üretimi yapıyoruz. Mümessilliğini yapmakta olduğumuz bütün enjeksiyon makinelerini kendi bünyemizde aktif olarak kullanıyor olmamız hem servis hem de üretim uygulamaları konularında bizi bir adım öne taşıyor.

SPS, plastik sektörüne daha da kaliteli hizmet vermek amacıyla 2015 yılı itibariyle yeni hizmet binasında çözüm ve eğitim merkezi ile beraber makine showroom’unu hizmete açmıştır.

Satış öncesi ve sonrası hizmet ağınızdan bahseder misiniz?

Satış öncesi destek ile igili olarak SPS’nin amacını müşterilerinin üretimlerine uygun makinenin seçilmesi olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle makine seçimi yapılmadan müşterilerimizin üretimini inceleyerek, üretimlerine uygun özelliklere sahip makineyi vermeyi amaçlıyoruz.

Uzakdoğu menşeili makineler ile ilgili en önemli çekince,  servis hizmetinin ve yedek parça teminin yeterli olup olmayacağıdır. Fakat SPS daha önce de belirttiğim üzere mümessilliğini yaptığı firmalar için yalnız bir satış firması değil, bulunduğumuz bölge itibarı ile bir merkez niteliğindedir. Yani firmalarımız, SPS bünyesinde bir merkez yedek parça deposu tutarak Türkiye ve çevresindeki ülkelere eksiksiz servis hizmeti olanağı sunmaktadır. SPS bugün, Türkiye haricinde İran, Bulgaristan, Romanya, Cezayir, Yunanistan, Rusya’ya servis hizmeti vermektedir. 

Mümessilliğini yaptığınız markalar nelerdir?

Firmamız TOSHIBA MACHINE (Elektrikli Enjeksiyon Makineleri), JONWAI  (Yatay Enjeksiyon makineleri), MULTIPLAS (Dik Enjeksiyon Makineleri), TOSHIBA MACHINE INDUSTRIAL ROBOTS(6 Eksen Robot), APEX (CNC Robot), LKM (Kalıp Setleri) firmalarının mümessilliklerini yapmaktadır.

TOSHIBA MACHINE ile iş ortaklığınız ne zaman başladı?

Elektrikli enjeksiyon makinesi mümessilliği konusunda uzun süredir devam eden görüşmelerimiz vardı. En doğru kararı, doğru zamanda vermek adına ince eleyip sık dokuduk ve sonunda en doğru tercihi yaptığımızı düşünüyorum. Toshiba Machine ile iş ortaklığımız Şubat 2015 itibariyle başladı.

Elektrikli plastik enjeksiyon makinesinin avantajlarından bahseder misiniz?

Hassasiyet ve tekrar edilebilirliği yükseltir. Yüksek pozisyon hassasiyeti sağlar ve red parça üretim oranını sıfıra yaklaştırır.

Clean-room medikal ve elektronik parça üretimi için hidrolik yağının bulunmadığı temiz çevre koşulları sağlar.

Hızlı tepkime süresi, hızlanma/yavaşlama sürelerini ms. seviyelerine düşürür.

Mengene hareketleri %20’ye kadar daha hızlıdır.

Hidrolik yağının temizliği, değişimi uygulamalarına gerek duyulmadığından bakım sürelerini düşürür.

Daha sessiz çalışma ortamı sunar.

TOSHIBA MACHINE hangi özellikleri ile diğer elektrikli plastik enjeksiyon makinelerinden ayrılmaktadır?

TOSHIBA MACHINE ile ilgili öncelikle şunu söylemek gerekir, Toshiba uzun yıllara dayanan plastik tecrübesine sahip olan ve her şeyden önce teknoloji üreten bir firmadır. Toshiba Machine ilk tam elektrikli plastik enjeksiyon makinesini yaklaşık 20 yıl önce üretmiştir. Toshiba’nın EC-SX serisini diğer elektrikli enjeksiyon makinelerinden ayıran, standart yardımcı fonksiyonlardan bir kısmını söylemek gerekirse,

INJECTVISOR-V50, enjeksiyon uygulamalarına özel olarak Toshiba tarafından geliştirilmiş çok özel ve yüksek duyarlılıkta fonksiyonel kontrol ünitesidir.

DST-PRESS ve DST-FILL, enjeksiyon prosesinin dış faktörlerden etkilenmeden sabit ve sürekli kalitede üretim yapılmasını sağlar.

LFC Doğru Hız Kontrolü, enjeksiyonun hızdan, basınç ile kontrole geçtiği aşamada, hızın yeni değerler ile kontrolünü sağlayarak dolum zamanı ve hız sapmalarını minimize eder.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Sektörde kalıcı olduğunu ispatlamış olan SPS’nin firma politikası ilk önce müşteri memnuniyetidir. Geçtiğimiz yıllarda ticari kaygılarla alınan birçok temsilcilik pazardan silinip gitmiş ve üreticilerimiz zor durumlara düşmüştür. Bu sebep ile makine alımını evlilik olarak nitelendirirsek kullanıcının makineyi aldığı firmayı çok iyi tetkik etmesi ve incelemesi gerekmektedir. SPS 20 yıl önce kalite ve güven parolası ile çıktığı yolda aynı motivasyonla yürümeye devam etmektedir.

Murat Tınar 

SPS Senur Plastik Sistemleri Satış Müdürü